Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Википедија:Администратори - Википедија

Википедија:Администратори

Од Википедија, слободна енциклопедија

Кратенки:
ВП:АДМИН
ВП:СИСОП

Администраторите, исто така наречени сисопи (системски оператори) (англиски: sysops), се активни и редовни Википедијанци кои имаат пристап до техничките додатоци кои помагаат при одржувањето. Од администраторите се очекува да ја почитуваат и да бидат запознати со политиката на Википедија, бидејќи тие се познати и доверливи членови на заедницата. Тие можат да заштитуваат и да бришат страници, да блокираат други уредници, и исто така да ги враќаат овие постапки. По правило, овие привилегии се доделуваат на неопределено време и се отстрануваат само под исклучителни околности кои вклучуваат интервенција на високо ниво (видете Администраторска злоупотреба подолу).

Побарајте помош - Целосна листа на администратори - Барања за администраторски статус


Содржина

[уреди] Станување администратор

Доколку сте биле наоколу определено време и доколку би сакале сисоп пристап, додадете го вашето име во Википедија:Барања за администраторски статус во согласност со упатствата споменати таму, и ќе се одвива дискусија со соработниците-уредници со цел да се одлучи дали има консензус дали Вие би требало да постанете администратор.

Се препорачува да пишувате за Википедија определено време пред да побарате администраторски статус, со оглед та тоа што другите корисници ќе треба да ве пропознаат пред да може да се согласат со верување во вас со алатките. Исто така имајте во предвид дека Википедија на секој јазик има свои политики за администратори, кои може да се разликуваат во некоја мера.

Иако повеќебројните кориснички сметки се дозволени на Википедија во определени околности, само една треба да има админ моќи над тие на уредник.

Бидете внимателни! Доколку ви биде доделен пристап, мора да практикувате грижа во употребата на овие функции, особено способноста да ги бришат страниците и нивната историја, да бришат слики, и способноста да блокираат IP адреси. Може да научите за вашите ново-откриени моќи на Википедија:Администраторски водич.

[уреди] Справување со конфликти

Доколку сметате дека некој администратор постапил неправилно против вас или некој друг уредник, би требало да ги искажете вашите грижи директно до одговорниот администратор. Обидете се да дојдете до решение на цивилизиран и учтив начин. Сепак, доколку работата не се реши помеѓу двете странки, може да преземете понатамошни дејства во согласност со Википедија:Решавање на спорови.

[уреди] Администраторска злоупотреба

Администраторите може да бидат отстранети доколку погрешно ги користат нивните моќи. Моментално, администраторите може да бидат отстранети со арбитража на Арбитрацискиот Комитет. Со дискреција, може да бидат изречени помали казни против проблематичните администратори, вклучувајќи и ограничување на нивната употреба на определени моќи или сместување на административна условна казна. Техничката способност да се отстранува администраторски статус припаѓа само на стјуардите.

[уреди] Тривијална работа

Често парафразиран коментар во врска со администраторскиот статус е следниот, искажан од Џимбо Велс во февруари 2003, именувајќи ги администраторите како сисопи:

Само сакав да речам дека постанувањето сисоп *не е голема работа*.

Мислам дека можеби ќе направам ени-мени-сени и ќе направам купче луѓе кои биле наоколу некое време сисопи. Сакам да ја оттргнам аурата на „авторитет“ околу позицијата. Тоа е само работа на техничко прашање што моќите дадени на сисопите не се дадени секому.

Не ми се допаѓа очигледното чувство тука дека добивањето на сисоп статус е навистина специјално нешто.

—Џимбо Велс, внес во архивата на wikimedia.org, внес во архивата на gmane

[уреди] Видете уште

  • Водич за администратори
  • Што не е администраторството


Други јазици