Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Ана Ивановиќ - Википедија

Ана Ивановиќ

Од Википедија, слободна енциклопедија

Ана Ивановиќ (српски: Ана Ивановић) (родена на 6 ноември 1987 во Белград) е професионална српска тенисерка, членка на TK Партизан. Моментално е број 1 на ВТА листата. Во својата кариера освоила 6 ВТА турнири и еден гренд слем турнир. Ана Ивановиќ успеа да го освои Отвореното првенство во Франција 2008, победувајќи ја во финалето Динара Сафина, а веќе со самото пласирање во финалето на тој натпревар стана тенисерка број 1 на ВТА листата. Нејзин идол е бившата најдобра тенисерка Моника Селеш, која порано настапуваше за СФРЈ.

Ана Ивановиќ е национална амбасадорка на УНИЦЕФ за Србија.

Содржина

[уреди] Гренд слем финале во сингл

[уреди] Победи (1)

Година Турнир Противничка Резултат во финале
2008 Френч Опен Русија Динара Сафина 6–4, 6–3

[уреди] Порази (2)

Година Турнир Противничка Резултат во финале
2007 Френч Опен Белгија Жистин Енан 6–1, 6–2
2008 Аустралијан Опен Русија Марија Шарапова 7–5, 6–3

[уреди] ВТА финала (10)

[уреди] Освоени турнири (7)

Легенда
Гренд Слем (1)
ВТА Шампионат (0)
Тиер I (3)
Тиер II (2)
Тиер III (0)
Тиер IV и V (1)
Титули по подлоги
Тврда (5)
Трева (0)
Мека (2)
Тепих (0)
Бр. Датум Турнир Подлога Противничка во финале Резултат
1. 15 јануари, 2005 Канбера, Австралија Тешка Унгарија Мелинда Чинк 7–5, 6–1
2. 21 август, 2006 Монтреал, Канада Тврда Швајцарија Мартина Хингис 6–2, 6–3
3. 13 мај, 2007 Берлин, Германија Мека Русија Светлана Кузњецова 3–6, 6–4, 7–6(4)
4. 12 август, 2007 Лос Анџелес, САД Тврда Русија Наѓа Петрова 7–5, 6–4
5. 30 септември, 2007 Луксембург, Луксембург Тврда Знаме на Словачка Даниела Хантухова 3–6, 6–4, 6–4
6. 23 март, 2008 Индијан Велс, САД Тврда Русија Светлана Кузњецова 6–4, 6–3
7. 7 јуни, 2008 Френч Опен, Париз Мека Русија Динара Сафина 6–4, 6–3

[уреди] Порази во финале (3)

Бр. Датум Турнир Подлога Противничка во финале Резултат
1. 4 февруари, 2007 Токио, Јапонија Тепих Швајцарија Мартина Хингис 6–4, 6–2
2. 9 јуни, 2007 Френч Опен, Париз Мека Белгија Жистин Енан 6–1, 6–2
3. 26 јануари, 2008 Аустралијан Опен, Мелбурн Тврда Русија Марија Шарапова 7–5, 6–3

[уреди] Двојки

[уреди] Порази во финале (1)

Бр. Датум Турнир Подлога Партнерка Противнички во финале Резултат
1. 19 јуни, 2006 Хертогенбош, Холандија Трева Русија Марија Кириленко Народна Република Кина Јан Зи
Народна Република Кина Зенг Ји
3–6, 6–2, 6–2

[уреди] Учество во Фед куп

Детали:Фед куп

[уреди] Успех на турнири

Резултати заклучно со 1 ноември 2007. година.

Турнир 2003. 2004. 2005. 2006. 2007. 2008. Победи/Порази
Отворено првенство на Австралија Н Н Ф 11-4
Отворено првенство на Франција Н Н ЧФ Ф П 19-3
Вимблдон Н Н ПФ 10-3
Отворено првенство на САД Н Н 6-3
Гренд слем победи/порази 0-0 0-0 9-4 8-4 16-4 33-12
ВТА првенство Н Н Н Н ПФ 2-2
Токио Н Н Н Ф 5-2
Индијан Велс Н Н Н ЧФ П 11-2
Мајами Н Н ЧФ 7-4
Чарлстон Н Н Н Н Н 1-1
Берлин Н Н П ПФ 9-3
Рим Н Н Н Н 2-2
Сан Диего Н Н Н Н 2-1
Торонто/Монтреал Н Н П 7-1
Москва Н Н Н Н Н 0-0
Цирих Н ПФ Н 4-3
Вкупно во кариерата:
Турнири одиграно 1 5 16 19 19 9 60
Финалиња 0 0 0 0 3 3
Турнири освоено 0 0 1 1 3 7
Положба на крајот од годината 705 97 16 14 4 -
  • Н = не учествувала на турнир
  • К = коло
  • П = победа


[уреди] Надворешни врски

Commons logo
Викимедија Ризницата има категорија поврзана со