Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Антарктик - Википедија

Антарктик

Од Википедија, слободна енциклопедија

Статија за уредување
Внимание!
На оваа статија ѝ е потребно правилно форматирање, категоризирање, граматика, интервики и слично. Може да помогнете со тоа што ќе ја уредите и трансформирате во стандардна вики-статија.
Антарктик
Location of Antartica
Површина 13,200,000 km?
Популација ~1,000
Влада Нема, управувано од Antarctic Treaty System
Територијални претензии Аргентина
Австралија
Чиле
Франција
Нов Зеланд
Норвешка
Велика Британија
Интернет наставка .aq
Повикувачки број +672
Сателитска снимка на Антарктикот
Сателитска снимка на Антарктикот

Антарктик (од грчкиот збор ἀνταρκτικός, "спротивно од Арктик") е континент кој го опкружува Земјиниот Јужен пол. Тоа е најладното место на Земјата и е скоро целосно покриен со мраз; сепак, тоа е и најголемата пустина во светот. Не треба да се меша со Арктикот, кој се наоѓа близу до Земјиниот Северен пол на спротивната страна на планетата.

Иако митовите и претпоставките за Terra Australis ("Јужна земја") потекнуваат од античко време, првото прифатено откривање на континентот датира од 1820 година а првото пристигнување во 1821 година од Руската експедиција на Михаил Петрович Лазарев и Фабијан Готлиб вон Белингхаузен.

Со површина од 13.200.000 km², Антарктикот е петиот континент по големина, по Азија, Африка, Северна Америка, и Јужна Америка. Сепак, тој е убедливо најмалку населен, всушност нема постојана популација. Исто така тоа е континент со најголема просечна висина и најниска просечна влажност, како и најниска просечна температура.


Содржина

[уреди] Климатски услови

Антарктика е најладното место на земјата. Температурите се движат од -85 и -90 степени Целзиусови во зима и околу 30 степени повисоко во лето. Климатски бранови ретко пробиваат во внатрешноста на континентот, па центарот е ладен и сув. Има малку врнежи во текот на годината, но мразот може да се задржи поголем период. Скоро целиот континент е покриен со мраз, кој е во просек 2,5 километри длабок.

На крајот на континентот дуваат јаки катабатички ветрови. Во внатрешноста пак, ветровите се поблаги.

Во зависност од висината, настануваат долги периоди на постојана темнина или постојана сончева светлина, односно климата на која се навикнати луѓето не се појавува на овој континент.

[уреди] Географија

Регионот околу Антарктика
Регионот околу Антарктика

Континентот Антарктика се наоѓа јужно од Антарктичкиот круг, опкружен од Јужниот океан. Физички Антарктикот е поделен на два дела од планини близу до Ross Sea и Weddell Sea. Делот од континентот западно од морето Weddell и источно од морето Ross се нарекува Западен Антарктик а остатокот Источен Антарктик. asla;dklsfksgk;fak;lhkg;hkf;djk;ghjk;glkg;kjg;kfj;ghk

[уреди] Популација

Територијална поделба на Антарктикот
Територијална поделба на Антарктикот
Станицата Палмер
Станицата Палмер

Се претпоставува дека во секој момент барем 1.000 луѓе живеат на континентот. Оваа бројка варира во зависност од месецот. Иако Антарктикот нема постојани жители, неколку држави имаат постојани истражувачки станици на континентот. Многу од нив имаат персонал во текот на целата година. Најпознати станици се:

), (Знаме на Ukraine UKR)

 • Amundsen-Scott South Pole Station, South Pole Знамето на САД United States Antarctic Program
 • Belgrano II, ( 77°52′S, 34°37′W

) Laboratory and meteorological station Argentine southernmost base (since 1979). Знаме на Аргентина Аргентина

) Знаме на Русија Русија

 • Bernardo O'Higgins Station, Antarctic Peninsula, Chilean Army. Знаме на Чиле Чиле
 • Casey, Vincennes Bay (Знаме на Австралија Australian Antarctic Division) (UTC+8)
 • Comandante Ferraz Station, King George Island ( 62°08′S, 58°40′W

) Знаме на Бразил Бразил

 • Concordia Research Station, (75° S 123° E), Знаме на Франција Франција Знаме на Италија Италија
 • Dakshin Gangotri Station, Шаблон:Country data India Indian Antarctic Program
 • Davis, Princess Elizabeth Land (Знаме на Австралија Australian Antarctic Division) (UTC+7)
 • Dumont d'Urville Station ( 66°40′S, 140°00′E

) Знаме на Франција Франција (UTC+10)

) Laboratory and meteorological station (since 1952). Radio LRA Arcangel, School #38 Julio A. Roca (since 1978), tourist facilities. Знаме на Аргентина Аргентина

) (Atka-Bay) (Alfred Wegener Institute Знаме на Германија Германија)

), King George Island (Flag of the People's Republic of China Народна република Кина)

) Шаблон:Country data UK British Antarctic Survey

), King George Island Знаме на Полска Полска

), since 1953 (Знаме на Аргентина Аргентина)

 • Machu Picchu Research Station, Admiralty Bay, King George Island, summer base established in 1989. Знаме на Перу Перу
 • Macquarie Island (Знаме на Австралија Australian Antarctic Division)
 • Maitri Station, ( 70°45.58′S, 11°43.56′E

) near Schirmacher Region (Шаблон:Country data India Indian Antarctic Program)

) Seymour-Marambio Island. Laboratory, meteorological station, 1.2Km long, 30 mts. wide landing track (since 1969) (Знаме на Аргентина Аргентина) website

 • Mawson Station, Mac Robertson Land (Знаме на Австралија Australian Antarctic Division) (UTC+6)
 • McMurdo Station, Ross Island (Знамето на САД САД) (UTC+12, follows New Zealand DST)
 • Mirny Station ( 66°33′07″S, 93°00′53″E

) (Знаме на Русија Русија)

) (National Institute of Polar Research Знаме на Јапонија Јапонија)

) (Знаме на Русија Русија)

) (Знаме на Русија Русија)

) Orcadas Islands (since 1904)(Знаме на Аргентина Аргентина)

) (Знаме на Русија Русија)

) Шаблон:Country data UK British Antarctic Survey (UTC-3)

) (since 1951) Laboratory and Meteorological measurements (Знаме на Аргентина Аргентина)

) (since 1988) Biology Research, Laboratory and Meteorological measurements. First Orthodox Chirch - St. Ivan Rilski (Знаме на Бугарија Бугарија)

) Ross Island (Знаме на Нов Зеланд Нов Зеланд) (UTC+12, follows New Zealand DST)

) (National Institute of Polar Research Знаме на Јапонија Јапонија) (GMT+3)

) Queen Maud Land (Знаме на Норвешка Норвешка)

) (Знаме на Русија Русија) (UTC+6)

) (Flag of the People's Republic of China Народна република Кина)

Емилио Макрос Палма е првиот човек роден на Антарктикот (Base Esperanza) во 1978 година, неговите родители биле пратени на континентот заедно со седум други фамилии.

Ридови од мраз во Антарктикот
Ридови од мраз во Антарктикот

[уреди] Комуникација

Интернационалниот повикувачки број за Антарктикот е +672.

На континентот е развиена безжична телефонска мрежа. Постојат едно келиски предаватели кои користат AMPS технологија во Аргентинската Marambio Base и Entel Chile GSM предавател на King George Island. Сите останати комуникации се одвиваат преку сателитски врски.

[уреди] Поврзани статии

[уреди] Надворешни врски