Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Ватикан - Википедија

Ватикан

Од Википедија, слободна енциклопедија

Света Столица – Ватикански Град
Status Civitatis Vaticanae
Sancta Sedes
Знаме на Ватикан Грб на Ватикан
Знаме Грб
Химна: Inno e Marcia Pontificale
Положба на Ватикан
Главен град Ватикан
41°54′N, 12°27′E
Службен јазик латински
Влада Апсолутистичка изборна монархија
 - Папа Бенедикт XVI
 - Секретар кардинал Тарќизо Бертоне
 - Гувернер надбискуп Ѓовани Лајоло
Независност Од Кралството Италија 
 - Латерански договор 11 февруари, 1929 
Површина  
 - Вкупно 0,44 km² (232.)
 - Вода (%) 0%
Население  
 - 2007 800 (220.)
 - Густина 1780/km² (6.)
Валута Евро (€)
Временска зона UTC +1
Интернет домен .va
Повикувачки број +39
Карта на Ватикан
Карта на Ватикан

Ватикански Град, или обично познат под името Ватикан (лат. Status Civitatis Vaticanae, ит. Stato della Città del Vaticano) е најмалата независна држава на светот и по површина и по население. Површината на Ватикан изнесува 44 хектари. Некаде како име оваа држава може да биде сретнета и како Светиот град.


Државна управа Ватикан е седиште на Папата, кој претставува поглавар на Римокатоличката црква, бискуп на градот Рим и избраните монарси на Ватикан. Папатаод своја страна е на доживотна функција и тој ги избира кардиналите. Технички, Папата е апсолутни монарх, а тоа значи дека ја има потполно законодателната, извршната и судскта власт во Ватикан. Папатае единствениот апсолутни монарх во Европа.

Сегашниот Папа на Ватикан е Бенедикт XVI, роден како Јозеф Рацингер.


Содржина

[уреди] Историја

Папската држава (ит. Stato della Chiesa) е името на италијанската држава која постоела од 756 до 1870 година.

Пипин младиот во средината на 8 век освоил голем дел од северна Италија, и просторот на бившиот Равенски егзарх го поклонил на Папата. Карло Велики во 781 година ја кодифуикувал територијата на која Папатаима суверенитет. Територијата ја опфаќала Рим но и околините Равена, Пентаполис, Војводство Бенвенто, Токсана, Корзика, Ломбардија и уште некои градови. Во првите три векови од постоењето на Папската држава, Папатане имал ефективна контрола на целата држава, а и не е било јасно дали папската држава била независна од Римската империја.

Плоштадот Св. Петар
Плоштадот Св. Петар

Во периодот на Ренесансата, територијата на папската држава се проширила најмногу и тоа под водство на папата Александар VI и Јулиј II. Папатаво тој период станал еден од најважните италијански владари во светот. Во периодот од 1796-1800 и 1808-1814, француската револуционарна армија Папската држава ја претворила во Римска република, а покасно и како дел од Франција. Италијанските национални револуционери во 1849 година прогласиле Римска републикаа папата Пије IX побегнал од Рим. Француските трупи, Наполеон Бонапарта ги поразил револуционерите и го вратиле папата на власт.

Ватиканскиот музеј
Ватиканскиот музеј

Папскиот суверенитет во Рим го штитал француските војски. Но, кога во 1870 година избувнала Француско-пруската војна, трупите се повлекле од Рим, каде Италија објавила војна на Папската држава и го освоила Рим. Папата Пије IX се повлекол во својата резиденција и се прогласил за заробен. Покасно, 1929 година папата Пије XI формално се отрекол од поседот на Папската држава и го потпишал Латеранскиот договор на 11 февруари 1929 година со Италија, која формирала град држава, Ватикан, која постои и до ден денешен.


[уреди] Демографија

Некаде околу 890 жители живеат во внатрешноста на ватиканските ѕидини. Граѓаните на Ватикан се обично клерици, високи службеници, монаси како и Швајцарската гарда која е доброволна воена организација и која го обезбедува Ватикан.

[уреди] Географија

Главна статија: Географија на Ватикан

Ватикан, еден од европските микроградо-држави, е расположен во западниот централен реон во Рим, западно на неколку метра од реката Тибир. Неговите граници (3. 2 км или 2 мили во целостното количество кон Италија) се направени многу смислено се со цел да се заштити папата од надворешни влијанија. Ватиканската клима е иста како и со Римската медитеранска клима, со повремени врнежи во периодот од септември до октомври, додека месеците од мај до август се многу потопли.


[уреди] Знамето на Ватикан

Знамето на Ватикан
Знамето на Ватикан

Знамето на Ватикан претставува квадрат со две вертикални обоени полиња: жолто и бело. Врз белиот дел се вметнати вкрстените клучеви на Свети Петар и папската тиара.

Знамето било прифатено на 7 јуни 1929 година. Истата година папата Пиј XI го потпишал и договорот со Италија за конечно решавање на прашањето за Папската држава.


[уреди] Видете исто така

Други јазици