Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Веб-место - Википедија

Веб-место

Од Википедија, слободна енциклопедија

Веб-место (англ. web site или website, англицизирано наречено: веб-сајт или вебсајт), е множество на концептуално поврзани веб-страници, кои најчесто имаат унифициран дизајн и се наоѓаат во рамките на еден директориум на сервер до кој се пристапува преку определена интернет-адреса (URL). При влегувањето во директориумот, една од тие страници, наречена насловна, главна или почетна страница (анг. home page или homepage) е определена да се прикаже доколку експлицитно не се наведе ниедна друга.

Освен веб-страници, едно веб-место може да содржи низа други содржини, како мултимедијални записи (звук, видео, анимации), документи во разни формати (DOC, PDF, ODT), но и бази на податоци, апликации, компјутерски игри итн.

Целата основа на веб-страниците се изработува во HTML (hypertext markup language), кој некој го сметаат за програмерски јазик, но всушност, тој не е тоа. Исто така, веб-страниците може да се изработат да бидат динамички, преку pHp или perl скрипти, кои самите ги создаваат страниците по некој запишан алгоритам од страна на веб-уредувачот.

Едни од најпознатите програми за изработка на веб страни се: 1. Macromedia-група од повеќе програми за изработка на веб страни во која спаѓаат: Dreamweaver, Flash, Flash Player, Fireworks итн. 2. Frontpage-Програм кој спаѓа во добропознатата група програми од Microsoft: Microsoft Office. Овој програм е лесен за користење и е наменет за почетници во веб програмирањето. 3. Pspad-програм кој освен за веб програмирање може да послужи и за пишување програми со други програмски јазици( C++, C, Java, Pascal, Python итн.)