Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Вовед - Википедија

Вовед

Од Википедија, слободна енциклопедија

Википедија е енциклопедија напишана од нејзините читатели, по пат на соработка. Овој сајт е вики, што значи дека секој, вклучувајки Ве и Вас, може да ја измени било која статија со избор на врската уреди на почетокот на секоја статија. Долниот текст е краток вовед во Википедија.

Содржина

[уреди] Разгледување на Википедија

Википедија содржи огромна количина на информации на сите можни теми. Македонската Википедија се уште е на почеток. Сите се добродојдени да дадат свој придонес. За да проверите некој напис одете на Почетна страна, најдете тема која ви е интересна и почнете. Од страната имате и поле за пребарување кое брзо ќе ви ги обезбеди бараните информации.

Ако прочитате нешто што навистина ви се допаѓа, зошто да не оставите белешка за написот на talk page? Изберете ја discussion врската (побарајте ја на врвот на страната), за да дојдете на страната за разговор. Тогаш изберете edit на страницата, или кликнете на плус знакот десно од Edit за да додадете нов коментар. Секој сака да добие по некој позитивен одговор.

Ако има нешто што не е покриено, или имате потешкотии да го најдете бараното, прашајте бирото за референци или додадете наслов во листата, requested articles.

Види и: Wikipedia:Explore

[уреди] Уредување

Секој може дa уредува страници во Википедиjа (дури и оваа!). Само изберете го edit линкот на врвот од страната (освен за protected pages) ако сметате дека и треба подобрување. Не треба специјално да се потпишувате; дури не мора ни да бидете логирани логиран. Ако сакате првин да ескпериментирате, без ризик од "зафркнување" на вистинска статија, одете до песочник, каде што можете да вежбате менување на текст и користење на различните кодови колку што ви душа сака. За да вежбате менување на постоечка страна како оваа, едноставно копирајте го текстот и префрлете го во песочникот. Ако сакате да научите повеќе, проверете го Wikipedia Tutorial да научите основни информации што треба да ги знаете како член на нашиот проект.

Едноставен начин да почнеш да помагаш е да ја користиш Википедија како што би ја користел било која енциклопедија, но кога ќе забележиш проблем, грешка во —a спелингот, можеби, или нејасна реченица—кликни "Уреди ја оваа страница" и поправи ја грешката. Биди напреден во дополнување на страниците; ако гледаш начин на поправка на некоја страница, поправи ја. Не се грижи премногу за можните твои грешки; кога ќе направиш нешто малку погрешно, тогаш ти, или било кој, секогаш може да го поправи тоа подоцна. Можеби ова ти изгледа малку застрашувачки, но види одговори кон општи одбивања за објаснување зошто овој систем сеуште работи. И покрај тоа што Википедија има голем број на статии (17.754 на последното броење), Википедија постојано се надополнува со нови статии напишани од луѓето како тебе. Можеш да започнеш нова тема, или да најдеш веќе постоечка тема и да додадеш целосно нова секција во неа.

Имаме и неколку полиси и директиви што можеби би сакал да ги знаеш. In particular, the neutral point of view policy means that articles should not be biased, and should represent differing views on a subject fairly and sympathetically. Also, please provide an edit summary explaining your changes so as to assist others with noticing and accepting your changes. If you find that your change gets removed or modified, check the page history, your talk page, or the article discussion page for reasons. All contributions to Wikipedia are released under the GNU Free Documentation License (GFDL). The GFDL ensures that Wikipedia will remain freely distributable forever (See Wikipedia:Copyrights for more information).

Поминете си супер!

[уреди] Сакате да ни се придружите?

Секој може да менува, секако, но постојат предности во создавање на сметка доколку сакате да придонесувате на редовна основа. Доколку сакате да ни се придружите, создадете нова сметка и тогаш претставете и се на заедницата на new user log.

[уреди] Види исто така

[уреди] Општи информации, водичи и помош

[уреди] За корисници на слични сајтови

[уреди] Викицивика

[уреди] Крило за туторијали

[уреди] Оддел за подлабоки прашања

[уреди] Википедија заедница