Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Германија - Википедија

Германија

Од Википедија, слободна енциклопедија

Bundesrepublik Deutschland
Сојузна Република Германија
Знамето на Германија Националниот грб на Германија
(Знамето на Германија) (Грбот на Германија)
Национално мото: Einigkeit und Recht und Freiheit
(Германски: Единство и правда и слобода)
Национална химна: Das Lied der Deutschen
Местоположба на Германија
Официјален јазик Германски1
Главен град Берлин
Облик на влада Федеративна република
Најголем град Берлин
Канцелар Ангела Меркел
Претседател Хорст Келер
Површина
- Вкупно
- % вода
61ва во светот
357,026 km²
2.416%
Население
- Март-Јуни 2005
- Густина
14та во светот
82,443,000 [1]
231/km²
Основање
(Ре)унификација


Договорот од Вердун (843)
18 јануари 1871
23 мај 1949
3 октомври 1990
БДП
- Вкупно (2003)
- БДП по жител
3та во светот
$2.271 trillion
$27,600
Валута Евро (€)2
Временска зона
- во лето
CET (UTC+1)
CEST (UTC+2)
Интернет домен .de
Повикувашки број +49

1 Дански, Нижи германски, Сорбиски, Романи и Фризиски се официјално признати и заштитени како малцински јазици од ECRML.
2 Пред 1999: Германска марка.


Сојузна Република Германија (германски: Bundesrepublik Deutschland) е една од водечките индустриски земји, лоцирана во централна Европа. Германија граничи на север со Северно Море, Данска, и Балтичко Море, на исток со Полска и Чешка, на југ со Австрија и Швајцарија, и на запад со Франција, Луксембург, Белгија и Холандија. Низ неа поминуваат реките Рајна, Дунав и Елба. Германија, всушност, е лоцирана на крстосниците на европските трговски и културни патишта.

Германија претставува сојузна држава од 16 покраини (Länder), кои се обединиле во 1871 иако Германскиот јазик и култура имаат многу подолга историја. Во период од векови, се до 1806, Германија претставувала збир на држави кои имале голема автономија во рамките на Светото Римско Царство. Се формира конфедерација која трае од 1815 до 1867. Под Ото фон Бизмарк, обединета Германија брзо се индустријализира, но нејзините напори за европска доминација се спречени од поразот во Првата Светска Војна. Повоените репарации што Германија требаше да им ги плаќа на Сојузниците, како и незадоволството од изгубените колонии, доведе до појавата и победата на Адолф Хитлер и Нацистичката Партија, при што тие ќе ја втурнат Германија и остатокот на светот во Втората Светска војна. Германија е повторно поразена и окупирана од Сојузниците, но Студената Војна ќе ја подели земјата на Западна Германија, поддржана од Западниот блок, и Источна Германија, поддржана од Советскиот Сојуз. Главниот град Берлин истотака бил поделен на Источен Берлин и Западен Берлин. По колапсот на советскиот модел на комунизмот во светски размери, двете Германии во 1990 се обединија, иако разликите меѓу истокот и западот, заедно се хроничната невработеност и слабиот економски раст, ќе продолжат да бидат предизвици за земјата.

Германија е третата по големина светска економија, по САД и Јапонија. Позната е по железото, челикот, машинеријата и автомобилската индустрија. Германија е земја основач на Европската Унија и нејзина најголема членка по население. Членка е на Обединетите Нации, НАТО и Г8.


[уреди] Надворешни врски

  • Germany - Германија Специјални страници


Германското знаме Сојузни покраини во Германија Германскиот грб

Баварија | Баден-Виртемберг | Берлин | Бранденбург | Бремен | Долна Саксонија | Мекленбург-Западна Померанија | Северна Рајна-Вестфалија | Рајнска област-Пфалц | Саксонија | Саксонија-Анхалт | Сар | Тирингија | Хамбург | Хесен | Шлезвиг-Холштајн


Други јазици