Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Главна страница / избрана слика / 2008 - Википедија

Главна страница / избрана слика / 2008

Од Википедија, слободна енциклопедија

Види исто така избрани слики за 2007 година.

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Википедија ги сметаат за најквалитетни и најинтересни. Тие слики се прикажуваат на Главната страница. Покрај едукативната или енциклопедиската содржина, сликата треба да има и одредени уметнички квалитети. Пред да се постави овде некоја слика истата мора да биде изгласана за содржина, квалитет и стил. Покрај тоа, избраната слика мора да има регулирани авторски права.

Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините посебности.

Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните шаблони: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени предвид при сумирањето на резултатите. Гласањето завршува во недела во 24 часот по македонско време, и потоа сликата која добила најмногу гласови се поставува на главната страница.

Забелешка: На секоја од избраните слики, најдолу, под категориите, се поставува шаблонот {{Одбрана}}.


Архива на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на 2008 година. Изборот на најдобра слика е започнат на 24 јуни 2007.


Седмица 26 Седмица 25
Главна страница / избрана слика / 2008 / седмица 26


Големото фоаје на Операта Гарние во Париз.

Седмица 24 Седмица 23

Ф1 2008 - Хајдфелд и Розберг на трката во Мелбурн, Австралија.


Поглед кон езерото Лох Ломонд во Шкотска.

Седмица 22 Седмица 21
Главна страница / избрана слика / 2008 / седмица 22

Наполеон ги преминува Алпите слика од Жак-Луј Давид.

Седмица 20 Седмица 19
Парна топка

Херонова парна топка, „еолипил“

Мапа на Интернет сообраќајот.

Делумна мапа на Интернет сообраќајот со околу 40.000 јазли. Секоја точка претставува една IP адреса. Податоците за сообраќајот се од Опте.

Седмица 18 Седмица 17
Велигденски јајца.

Велигденски украсени јајца.

Ритуално пред-Велигденско распнување на крст, Филипини 2006

Ритуално пред-Велигденско распнување на крст, Филипини 2006

Седмица 16 Седмица 15

Божилак или виножито се појавува како резултат на рефракција на сончевата светлина низ водени капки, обично после дожд.

Фосил на инсект, стар 25 - 40 милиони години.

Седмица 14 Седмица 13
Главна страница / избрана слика / 2008 / седмица 14

Насмеаниот кавалер (1624), славна слика од холандскиот барокен сликар Франс Халс.

Седмица 12 Седмица 11

Пченкарно поле, слика во масло на платно од Џон Констабл, 1826

Салисбурската катедрала од ливадите, слика од уметникот Џон Констабл насликана во 1829

Седмица 10 Седмица 9

Човечкото око, сетило за вид

Македонски девојчиња во народни носии

Седмица 7 Седмица 8

Кола сено (англ. The Hay Wain) е слика во масло на платно од англискиот сликар Џон Констабл. Завршена е во 1821 и на неа е прикажана кола сено близу Флетфордската воденица на реката Стуар кај Флетфорд, Сафолк.

1944, македонски партизани ја ослободуваат Битола.

Седмица 5 Седмица 6
Портрет на Григор Прличев

Портрет на Григор Прличев (1830 - 1893), еден од најпознатите македонски писатели од 19 век.

Три поларни мечки ја проучуваат подморницата УСС Хонолулу, на околу 280 милји (450км) од Северниот Пол. Мечките се задржале околу подморницата околу два часа пред да продолжат понатаму.

Седмица 3 Седмица 4

Дагеротип на Едгар Алан По сликан помалку од една година пред неговата смрт на 40 години

Вселенски шатл Колумбија. Во првите две мисии, надворешниот резервоар на гориво бил обоен со бела боја. Вселенските шатл мисии биле во фокусот на вниманието на NASA во текот на седумдесетите и осумдесетите години.

Седмица 1 Седмица 2
Главна страница / избрана слика / 2008 / седмица 01

Ѕвездена ноќ од Винсент ван Гог, 1889