Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Грузија - Википедија

Грузија

Од Википедија, слободна енциклопедија

Грузија
საქართველო
Сакартвело
Знаме на Грузија Грб на Грузија
(Знаме) (Грб)
Парола: ძალა ერთობაშია
„Силата е во единството“
Химна: თავისუფლება
Слобода
Тависуплеба
Локација на Грузија
Официјален  јазик: грузиски јазик
Главен град: Тбилиси
Претседател: Михаил Сакашвили
Премиер: Ладо Гургениѕе
Површина:
 - вкупно:
 - % вода:
118. место. по големина
69 700 km² km²
Население:
 - вкупно (2005):
 - Густина:
114. место. по големина
4 677 401
66/km²
Независност: од Советскиот Сојуз, 9 април, 1991
Валута: Лари (ლ) (GEL)
Временска зона: UTC UTC+4
Интернет домен: .ge
Повикувачки број: +995

Република Грузија е држава во Западна Азија. Од некои историско-културни причини се смета за дел и на Европа. До 1991 година Грузија е во заедница на СССР. Граничи со Русија на север, Азербејџан на исток, Ерменија и Турција на југ и Црно Море на запад.

Главен град на Грузија е Тбилиси. Површината на Грузија изнесува 69.700 километари квадратни, како и околу 4.474.404 жители(според некои 5.500 000). Англиското име Грузија (Georgia) најверојатно претставува деривација од грчкото име Георгиос. Истотака, се претпоставува дека името потекнува од персискиот волк гурј.

Содржина

[уреди] Јазик

Службен јазик е грузискиот (или грузински).

Јазици: грузијски (71%), руски, ерменски и други.

[уреди] Етнички групи

  • Грузијци 83%
  • Ерменци 5%
  • Руси 3%
  • Азербејџанци 6%
  • Осети 1%
  • Грци <1%
  • Абхази 1%

[уреди] Религија

[уреди] Географија

Најголемиот дел од плоштината на Грузија е покриен со планини, каде се одгледува грозје и производство на вино и коњак. Црноморскиот брег на оваа земја е популарна туристичка атракција. Многу туристи доаѓаат во Грузија поради лековитите бањи или да ги видат величествените пештери и водопади. Топлата и влажна грузиска клима е погодна за одгледување на чај и агрум. Истотака, Грузија е позната и по производство на свила и останати ткаенини.

[уреди] Политика

Грузија е полупретседателска република. Претседателот се избира за 5 години. Законодавниот орган е парламентот.

Два региони на Грузија, Абхазија и Јужна Осетија, се стремат кон независност од Грузија.

[уреди] Надворешни врски


Земји во Азија

Авганистан | Азербејџан | Бангладеш | Бахреин | Брунеи | Бутан | Виетнам | Грузија | Ерменија | Израел | Источен Тимор | Индија | Индонезија | Ирак | Иран | Јапонија | Јемен | Јордан | Јужна Кореја | Казахстан | Камбоџа | Катар | Кипар | Киргистан | Кина | Кувајт | Лаос | Либан | Малезија | Малдиви | Мијанмар | Монголија | Непал | Обединети Арапски Емирати | Оман | Пакистан | Папуа Нова Гвинеја | Русија | Саудиска Арабија | Северна Кореја | Сингапур | Сирија | Таџикистан | Тајван | Тајланд | Туркменистан | Турција | Узбекистан | Филипини | Шри Ланка


Заедница на независни држави

Азербејџан | Белорусија | Грузија | Ерменија | Казахстан | Киргистан | Молдавија | Русија | Таџикистан | Туркменистан | Узбекистан | Украина

Други јазици