Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Грција - Википедија

Грција

Од Википедија, слободна енциклопедија

Ελληνική Δημοκρατία
Елиники́ Димократи́а
Грчка Република
Знаме на Грција Грб на Грција
Мото: Ελευθερία ή θάνατος
Елефтери́а и та́натос  (транскрипција)
„Слобода или смрт“
ХимнаΎμνος εις την Ελευθερίαν
И́мнос ис тин Елефтери́ан
Химна кон слободата1
Локација на Грција
Локација на  Грција  (портокалова)

– на Европскиот Континент  (окер & бела)
– во Европската Унија  (окер)  —  [Легенда]

Главен град
(и најголем град)
Атина
38°00′N, 23°43′E
Официјални јазици Грчки
Демоним Грк
Облик на управување Парламентарна република
 -  Претседател Каролос Папуљас
 -  Премиер Костас Караманлис
Модерно државништво
 -  Независност од
Отоманската Империја

25 март 1821 
 -  Призната 3 февруари 1830, на Лондонската Конференција 
 -  Моментален устав 1975,
„Трета Република“ 
Прием во ЕУ 1 јануари 1981
Површина
 -  Вкупно 131,990 km² (96та)
50,944 mi² 
 -  Вода (%) 0,8669
Население
 -  2008 проценка 11.216.708[1] (74та)
 -  2001 попис 10.964.020[2] 
 -  Густина 84/km² (88ма)
218/mi²
БДП (ПКМ) 2008 ММФ проценка
 -  Вкупен $412,521 билиони (31ва)
 -  На жител $36.983 (17та)
БДП (номинален) 2008 ММФ проценка
 -  Вкупен $388,332 билиони (27ма)
 -  На жител $34.814 (23та)
Џини (2000) 35,42 (низок
ИЧР (2005) 0.926 (висок) (24та)
Валута Евро (€)3 (EUR)
Часова зона ИЕВ (UTC+2)
 -  Лето (ЛСВ) ИЕЛВ (UTC+3)
Интернет домен .gr4
Повикувачки број +30
1 Исто така национална химна на Кипар.
2 Од базите на UNU/Wider World Income Inequality Database.
3 Пред 2001: грчка драхма.
4 Доменот .eu се користи исто така, бидејќи е заеднички за сите земји-членки на Европската Унија.

Грција (грчки: Ελλάδα, Елáда, МФА: [ɛˈlaða], или Ελλάς, Елáс, МФА: [ɛˈlas]), официјално Хеленска Република,[3]) е земја во југоисточна Европа на јужниот крај на Балканскиот Полуостров. Има копнени граници со Бугарија, Република Македонија и Албанија на север, и со Турција на исток. Грција граничи на исток со водите на Егејското Море, на запад Јонското Море и на југ со Средоземното Море. Многумина ја сметаат за лулка од која се родила целокупната Западна Цивилизација. Главен град на Грција е Атина. Официјален јазик во Грција е грчкиот јазик.

Содржина

[уреди] Видете исто така

Шаблон:Теми за Грција

[уреди] Забелешки

  1. Eurostat
  2. Национална статистичка служба на Грција: Попис на население од 18 март, 2001: Πίνακας 1. Πληθυσμός κατά φύλο και ηλικία
  3. „World Factbook - Greece: Government“. CIA. www.cia.gov. [Страницата е посетена на 4 јули 2007].

[уреди] Понатамошно читање

  • Ричард Клог, Концизна Историја на Грција, второ издание, Издаваштво на Универзитетот Кембриџ 2002.
  • Малцинства во Грција - историски теми и нови перспективи. Историја и култура на југоисточна Европа. Годишен журнал. Минхен (Славика) 2003.

[уреди] Надворешни Врски

[уреди] Влада

[уреди] ДругиДруги јазици