Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Европа - Википедија

Европа

Од Википедија, слободна енциклопедија

Мапа на светот што ја покажува локацијата на Европа
Мапа на светот што ја покажува локацијата на Европа
Сателитска слика на Европа
Сателитска слика на Европа

Европа е геолошки и географски полуостров, формиран во најзападниот дел на Евроазија. Стандардно, се смета за континент, но во овој случај, станува збор повеќе за културна поделба отколку за географска поделба. Европа е обиколена на север со Арктичкиот океан, на исток со Атлантскиот океан, на југ со Средоземното море и Црното море, и на исток со планината Урал и Каспијското море.

Ако се смета за континент, Европа е вториот најмал континент на светот по површина со 10,600,000 km², поголем единствено од Австралија. Европа е трета по број на население по Азија и Африка со 799,466,000 жители во 2003: грубо земено, една осмина од светското население.

Додека Северната, Западната и Јужната граница на континетот се прецизно дефинирани со водените површини, Источната граница е предмет на полемики меѓу географите. Денес за источна граница на континентот се смета планината Урал која на југ продложува со реката Урал и Каспиското Езеро и потоа преку Кумано-маничката низина излегува на Црното Море. Со ова цел Кавказ останува во Азија, а задкавкаските земји, иако географски припаѓаат на Азија, според модерните политички текови и тие се прилкучени кон Европа.

Во Европа се наоѓаат следните независни држави:

   

1 Ерменија и Кипар се географски во Азија но се сметаат како делови од Европа од културни и историски причини.
2 Азербејџан и Грузија се во Европа само делумно според дефиницијата што во предвид го зема водниот регион од Кавказот како граница со Азија.
3 Европската територија на Казахстан се содржи од регион западно од реката Урал .
4 Името на Македонија е прашање на интернационален спор. Иако Република Македонија е уставното име, во повеќето организации и официјални документации, таа се среќава како Поранешна Југословенска Република Македонија (FYROM). Името Македонија го користат земјите кои го имаат признаено уставното име на Македонија.
5 Оние територии од Русија што лежат западно од планината Урал и северно од кавкаските водни површини се сметаат за дел од Европа.
6 Европска Турција се содржи од територија на запад и на север од Босфор и Дарданелите.
2, 3, 5, 6 Види Земји истовремено во Азија и Европа за повеќе детали.


Други јазици