Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Киргистан - Википедија

Киргистан

Од Википедија, слободна енциклопедија

Кыргыз Республикасы
Kyrgyz Respublikasi
Кыргызская Республика
Kyrgyzskaya Respublika
Република Киргистан
Знаме на Киргистан Грб на Киргистан
Мото: нема
Локација на Киргистан
Главен град Бишкек
42°52′N, 74°36′E
Најголем град главен град
Официјални јазици Киргистански, Руски
Демоним Kyrgyzstani[1]
Облик на управување Република
 -  Премиер Игор Чудинов
Независност од Советски сојуз 
 -  Declared 31 Август 1991 
 -  комплетирано 25 Декември 1991 
Површина
 -  Вкупно 199.900 km² (86-та)
77.181 mi² 
 -  Вода (%) 3.6
Население
 -  Јули 2005 проценка 5,264,000 (111- та)
 -  1999 попис 4,896,100 
 -  Густина 26/km² (176th)
67/mi²
БДП (ПКМ) 2005 проценка
 -  Вкупен $10.764 милијарда (134th)
 -  На жител $2,150 (140th)
Џини (2003) 30.3 (medium
ИЧР (2007) 0.696 (medium) (116th)
Валута Сом (KGS)
Часова зона KGT (UTC+6)
Интернет домен .kg
Повикувачки број +996

Киргизија или Киргизстан (киргистански:Кыргызстан)е држава во Централна Азија, претежно планинска. Официјално име е Киргиска Република. Киргистан се граничи со Казакстан на север, Узбекистан на запад, Таџикистан на југозапад и со Народна Република Кина на исток. Главен град е Бишкек.


Содржина

[уреди] Рана историја

Според скорешните пронајдоци, киргистанската историја датира од 201 г п.н.е. Киргистанците живееле во горниот дел на долината на реката Јенисеј во централен Сибир. Откритието на пазиричката и таштикската култура покажуваат дека се туркски номадски народ. Кинеските и муслиманските извори од 7 и 12 век ги опишуваат киргистанците како народ со црвена коса и со зелени и цини очи. Потомците на киргистанците од автохтоното сибирско население е потврдено од друга страна пак со скорешните генетски истражувања. [2] Интересно е што 63% од машкото население на Киргистан делат хаплогрупа R1a1 (Y-DNA) со таџикистанците, со украинците 54%, со полјаците 56% па дури и со исланѓаните 25%. Хаплогрупа R1a1 (Y-DNA) се верува дека е обележувач на прото-индоевропските јазици и нивните говорители. Киргистанската држава ја достигнала својата најголема експанзија после победувањето на ујгурскиот канат во 840 година. Тогаш киргистанците набрзина се преселиле се до планинскиот венец Тиан Шан и имале контрола врз територијата цели 200 години. Во 12 век киргистанската доминација се преместила до планината Алтај и до Сијанските планини како резултат на растење на монголската држава. Со растење на Монголската империја во 13 век, киргистанците мигрирале јужно.

[уреди] Руско влијание

Во раниот 19 век, јужниот дел на денешен Киргистан бил под контрола на Канатот од Коканд. Територијата позната на руски како Киргизија била вметната како дел на Руската Империја во 1876 година. Русите превзеле неколку револти против царските власти, и многу од киргистанското население се преселило во Памир и Авганистан. Како додатно на ова, репресијата врз немирот во 1916 резултирало со преселба на киргистанците и во Кина. Многу од етничките групи во тој регион биле поделени помеѓу соседните држави, како што е и денес, каде што границите не биле толку добро отцртани и регулирани, било полесно за движење кон планините и враќање назад се со цел за подобар живот на киргистанците.

[уреди] Периодот под советска власт

Излог на поранешниот музај Ленин (сега дел од националниот музеј)
Излог на поранешниот музај Ленин (сега дел од националниот музеј)

Советската власт биле почетно основана во регионот во 1919 и бил формиран Кара-Киргиската автономна област во рамките на империјата. На 5 декември 1936 година Киргистанската Советска Социјалистичка Република била основана како рамноправна членка во склоп на Советскиот Сојуз. Во 1920-те години Киргистан значително се развил на културното, образовното и социјалното поле на општествениот живот. Литературата значително се развила , и се основал стандардниот киргистански јазик. Економскиот и социјалниот развој исто така бил значителен. Многу аспекти на киргистанската национална култура биле користени покрај противењето на режимот на Сталин и како резултат на тоа имало доста тензии помеѓу властите и републиките. Во раните години на гласноста многу малку го зафатило политичкиот живот на Киргистан. Како и да е на издаваштвото во Киргистан му било дозволено да има поголема либералност и да основа нови публикации како што е Литератуни Киргистан издадено од Унијата на писатели. Неофицијално, политичките групи биле забранети, но неколку групи се развиле во 1989 година. Во јуни 1990, етничките тензии помеѓу узбекистанците и киргистанците избиле во областа Ош. каде што узбекистанците се мнозинство. Тензиите се зголемувале и се вовела државна итност. Тензијата не се решила се до август 1990 година. Раните 1990 години довеле значителни промени во Киргистан. Киргистанското демократско движење се преобразило во значителна политичка сила со подржка од парламентот, Претседателот на Киргистанската академија на науки, Ашкар Акајев, бил избран за претседател во октомври 1990 година. Во јануари наредната година, Акајев вовел нова владеачка структура и назначил нова влада сосатена повеќето од млади реформирани политичари. Во декември 1990 година, Врховниот Совет изгласал за промена на името на републиката во Република Киргистан, а додека во 1993 година се смени името во Киргистанска Република. Во февруари 1991 година името на главниот град Фрунзе беше сменето со стариот назив Бишкек. Покрај сите овие промени што го зафатија Киргистан, економскиот развој се чинеа дека работаат против нив. Како резултат на тоа на референдум за зачувување на Советскиот Сојуз во март 1991 година 88.7% гласале за обновување на Советскиот Сојуз во реформирана федерација. На 19 август 1991 година, кога Државниот комитет за безбедност се обиде да го лимитира Акајев во Киргистан, Акајев и премиерот Герман Кузнецов ја напуштија Комунистичката партија на Советскиот Сојуз и сите киргистански членови. Тое беше првиот чекор за прогласување на независноста и на 31 август 1991 година Киргистан ја проглси својата независност како суверена и самостојна држава.

[уреди] Провинции и дистрикти

Киргистан е поделен на седум провинции или области (ед. oblast (область), мн. oblasttar (областтар)) водени од назначени гувернери. Главниот град е админитративно независен град (shaar) со еднаков статус со областите.

Провинции на Киргистан
Провинции на Киргистан

Провинциите (областите) и главниот град се следните:

 1. Бишкек
 2. Баткенска област (Баткен)
 3. Чујска област (Чуи-Токмок)
 4. Жалалабадска област (Џалал-абад)
 5. Наринска област (Нарин)
 6. Ош област (Ош)
 7. Таласка област (Талас)
 8. Исик-кулска област (Каракол)

Секоја провинција се состои од неколку дистрикти (региони), водени од назначени владини претставници (akim). Руралните заедници (ayıl ökmötü)се состојат од 20 мали населби и имаат нивни избрани претставници.

[уреди] Референци

[уреди] Надворешни врски

Влада

Преглед

Вести

Слики

Други линкови

Киргистан

Оваа статија е дел од серијалот:
Политики на и управување со
Киргистан


 • Устав
 • Револуцијата на лалиња
 • Претседател
  • Курманбек Бакијев
 • Премиер
  • Игор Чудинов
 • Врховен совет
 • Политички партии
 • Политичари
 • Избори
 • Области
 • Региони
 • Човекови права
 • Надворешни односи

други земји
 Портал Политика
погледнете  разговор  уредете
Киргистан Знаме на Киргистан

Баткенска област • Жалалабадска област • Исик-кулска област • Наринска област • Ош област • Таласка област • Чујска област • Бишкек • Ош


Земји во Азија

Авганистан | Азербејџан | Бангладеш | Бахреин | Брунеи | Бутан | Виетнам | Грузија | Ерменија | Израел | Источен Тимор | Индија | Индонезија | Ирак | Иран | Јапонија | Јемен | Јордан | Јужна Кореја | Казахстан | Камбоџа | Катар | Кипар | Киргистан | Кина | Кувајт | Лаос | Либан | Малезија | Малдиви | Мијанмар | Монголија | Непал | Обединети Арапски Емирати | Оман | Пакистан | Папуа Нова Гвинеја | Русија | Саудиска Арабија | Северна Кореја | Сингапур | Сирија | Таџикистан | Тајван | Тајланд | Туркменистан | Турција | Узбекистан | Филипини | Шри Ланка


Заедница на независни држави

Азербејџан | Белорусија | Грузија | Ерменија | Казахстан | Киргистан | Молдавија | Русија | Таџикистан | Туркменистан | Узбекистан | Украина

Други јазици