Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Португалија - Википедија

Португалија

Од Википедија, слободна енциклопедија

República Portuguesa
Португалска Република
Знаме на Португалија Грб на Португалија
Химна"A Portuguesa"
Локација на Португалија
Локација на  Португалија  (портокалова)

– на Европскиот Континент  (окер & бела)
– во Европската Унија  (окер)  —  [Легенда]

Главен град
(и најголем град)
Лисабон5
38°46′N, 9°11′W
Официјални јазици Португалски1
Признати регионални јазици Мирандешки
Демоним Португалец
Облик на управување Парламентарна република
 -  Претседател Анибал Каваку Силва
 -  Премиер Жозе Сократеш
Формирање Општопризнат датум на независност е 1139 
 -  Основање 868 
 -  Реосновање 1095 
 -  Де факто суверенитет 24 јуни 1128 
 -  Кралство 25 јули 1139 
 -  Призната 5 октомври 1143 
 -  Папско признавање 1179 
Прием во ЕУ 1 јануари 1986
Површина
 -  Вкупно 92,345 km² (110та)
35,580 mi² 
 -  Вода (%) 0,5
Население
 -  јули 2007 проценка 10.848.692 (75та)
 -  2001 попис 10.148.259 
 -  Густина 114/km² (87ма)
295/mi²
БДП (ПКМ) 2006 проценка
 -  Вкупен $232.000.000.000 (40та)
 -  На жител $23.464 (2007) (34та)
ИЧР (2005) 0,897 (висок) (29та)
Валута Евро (€)² (EUR)
Часова зона ЗЕВ³
 -  Лето (ЛСВ) ЗЕЛТ (UTC0)
Интернет домен .pt4
Повикувачки број +351
1 Мирандешкиот јазик, кој се зборува во некои села на општината Миранда до Дуро, бил официјално признат во (Lei n.° 7/99 de 29 de Janeiro), оттогаш давајќи му официјално право на користење на мирандешкиот на јазичното малцинство кое го засега.[1] Португалскиот знаковен јазик е исто така признат.
2 Пред 1999: Португалско ескудо.
3 Азори: УКВ-1; УКВ во лето.
4 Доменот .eu се користи исто така, бидејќи е заеднички за сите земји-членки на Европската Унија.
5 Коимбра бил главен град на државата од 1139 до околу 1260.

Република Португалија (португалски: República Portuguesa), или Португалија, е демократска република лоцирана на западниот и југозападниот дела на Иберискиот Полуостров во југозападна Европа; таа е најзападната земја во континентална Европа. Португалија се граничи со Шпанија на север и исток и со Атлантски Океан на запад и југ. Во продолжение, Португалија содржи неколку острови сред Атлантикот, вклучувајќи ги Азурите (Açores) и Мадеира.

Главен град на Португалија е Лисабон. Вкупно население на Португалија е 10,524,145 жители.

[уреди] Историја

Името Португалија, сама по себе открива делови рани од историјата на оваа земја - таа потекнува од римското име Portus Cale, можна мешавина на грчко и латинско име кое значи "Убаво пристаниште". Португалија во текот на 15 и 16 век прошири голем влијание. Славни личности од тие векови се: Фернандо Магелан кој го опколил светот, Бартоломео Диаз кој достигнал до Р'т Добра Надеж и источниот крај на Африка, Васко де Гама и др. Крајот на 16 век, Португалија за прв пат во историјата ја изгубила независноста, и тоа под власт на Шпанските чиме почнало пропаѓање на Португалија како велесила. Во 1975 година Протугалија дади независност на своите преостанати колонии. Португалија е една од основувачите на пактата на НАТО, а од 1986 е членка на Европската унија.