Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Википедија:Потребни статии - Википедија

Википедија:Потребни статии

Од Википедија, слободна енциклопедија

Слични страници на други јазици: ... Translate this page!


Ова е листа од околу 1000 статии коишто можат да се најдат на Мета, дополнета со статии коишто сметаме дека се особено битни за Македонската Википедија, и некои други статии кои ги нема на оригиналната листа. Како и за секоја статија во Википедија важи истото правило - секој може да менува (нормално измените треба да бидат аргументирани). Дискусијата за оваа страница треба да се одвива на страницата за дискусија.

Едноставно, кликнете на црвените линкови и почнете да пишувате! Помогнете во проширувањето на македонската википедија!


За оригиналната листа може да дискутирате на #wikilist каналот на Freenode IRC мрежата...

Содржина

[уреди] Биографија

Најмалку три реченици за 100те клучни историски личности

[уреди] Музичари

 1. Јохан Себастијан Бах
 2. Лудвиг ван Бетовен
 3. Волфганг Амадеус Моцарт
 4. Рихард Вагнер
 5. Џузепе Верди

[уреди] Изведувачи на народна музика

 1. Александар Сариевски
 2. Атанас Бадев
 3. Васка Илиева
 4. Виолета Томовска
 5. Есма Реџепова
 6. Пеце Атанасовски

[уреди] Поп изведувачи

 1. Џенифер Лопез
 2. Бритни Спирс
 3. Елена Ристеска
 4. Мадона (пејачка)

[уреди] Истражувачи

 1. Роалд Амундсен
 2. Жак Картије
 3. Кристофер Колумбо
 4. Џемс Кук
 5. Хернан Кортез
 6. Френсис Дрејк
 7. Лејф Ериксон
 8. Васко де Гама
 9. Едмунд Хилари
 10. Фердинанд Магелан
 11. Марко Поло
 12. Женг Хе

[уреди] Научници и пронаоѓачи

 1. Архимед
 2. Карл Бенц
 3. Никола Коперник
 4. Марија Кири
 5. Чарлс Дарвин
 6. Алберт Ајнштајн
 7. Томас Алва Едисон
 8. Енрико Ферми
 9. Ричард Фaјнмeн
 10. Хенри Форд
 11. Сигмунд Фројд
 12. Галилео Галилеј
 13. Јохан Гутенберг
 14. Едвард Џенер
 15. Јоханес Кеплер
 16. Џон Мејнард Кејнс
 17. Карл Лине
 18. Исак Њутн
 19. Леонардо да Винчи
 20. Браќата Рајт
 21. Бакминстер Фулер
 22. Оле Кристенсен Ремер
 23. Тихо Брахе
 24. Ханс Кристијан Ерстед
 25. Нилс Бор
 26. Ернест Ратерфорд
 27. Никола Тесла
 28. Џејмс Ват
 29. Александер Греам Бел

[уреди] Математичари

 1. Леонард Ојлер
 2. Жан Батист Жозеф Фурие
 3. Карл Фридрих Гаус
 4. Курт Гедел
 5. Дејвид Хилберт
 6. Пјер-Симон Лаплас
 7. Готфрид Лајбниц
 8. Георг Фридрих Бернард Риман
 9. Талес
 10. Абу Абдула Мухамед бин Муса ал-Кваризми
 11. Августин Луј Коши
 12. Жозеф-Луј Лагранж
 13. Пјер Ферма
 14. Петер Густав Лежен Дирихле
 15. Карл Ваерштрас
 16. Стефан Банах

[уреди] Писатели и мислители

 1. Аристотел
 2. Авероес
 3. Свети Августин
 4. Исак Асимов
 5. Мацуо Башо
 6. Данте Алигиери
 7. Рене Декарт
 8. Филип К. Дик
 9. Фјодор Достоевски
 10. Јохан Волфганг фон Гете
 11. Херодот
 12. Хипократ
 13. Хомер
 14. Имануел Кант
 15. Лао Це
 16. Ли По
 17. Мартин Лутер
 18. Мартин Лутер Кинг
 19. Карл Маркс
 20. Мурасаки Шикибу
 21. Нагагруна
 22. Фридрих Ниче
 23. Платон
 24. Питагора
 25. Жан-Жак Русо
 26. Бертранд Расел
 27. Вилијам Шекспир
 28. Сократ
 29. Сун Цу
 30. Ту Фу
 31. Тома Аквински
 32. Вергилиј
 33. Мери Волстонкрафт
 34. Зеами
 35. Конфучиј
 36. Сима Кјан
 37. Џ.Р.Р. Толкин
 38. Урсула ле Гвин
 39. Вилијам Гибсон
 40. Брус Стерлинг
 41. Кори Доктороу
 42. Михаил Булгаков
 43. Болеслав Прус

[уреди] Економисти

 1. Адам Смит
 2. Пол Семјуелсон
 3. Алфред Маршал
 4. Џон Стујарт Мил
 5. Дејвид Рикардо

[уреди] Уметници

 1. Баскијат
 2. Микеланџело Буонароти
 3. Хиеронимус Бош
 4. Енди Ворхол
 5. Леонардо да Винчи
 6. Винсент ван Гог
 7. Салвадор Дали
 8. Теодор Жерико
 9. Кацушика Хокусаи
 10. Клод Моне
 11. Пабло Пикасо
 12. Џексон Полок
 13. Никола Пусен
 14. Рафаел
 15. Рембрант
 16. Огист Роден
 17. Пол Сезан
 18. Бенвенуто Челини
 19. Рој Лихтенштајн
 20. Бројгел
 21. Модиљани
 22. Џакомети
 23. Ешер
 24. Фрида Кало
 25. Магрит
 26. Кле
 27. Леонора Карингтон
 28. Ремедиос Варо

[уреди] Политичари и водачи од минатото

 1. Акбар Велики
 2. Александар Македонски
 3. Јасер Арафат
 4. Кемал Ататурк
 5. Октавијан Август
 6. Ото фон Бизмарк
 7. Симон Боливар
 8. Карло Велики
 9. Винстон Черчил
 10. Клеопатра
 11. Константин
 12. Ел Сид
 13. Франц Фердинанд
 14. Махатма Ганди
 15. Шарл де Гол
 16. Џингис Кан
 17. Че Гевара
 18. Хамураби
 19. Ханибал
 20. Хирохито
 21. Адолф Хитлер
 22. Томас Џеферсон
 23. Јулие Цезар
 24. Ленин
 25. Абрахам Линколн
 26. Наполеон Бонапарта
 27. Нелсон Мандела
 28. Мао Це Тунг
 29. Бенито Мусолини
 30. Кваме Нкрума
 31. Петар Велики
 32. Пол Пот
 33. Френклин Делано Рузвелт
 34. Саладин
 35. Шака Зулу
 36. Бикот Кој Седи
 37. Јосиф Сталин
 38. Тамерлан
 39. Лав Троцки
 40. Хари Труман
 41. Кралица Викторија
 42. Џорџ Вашингтон
 43. Вилхелм II
 44. Кин Шихуанг
 45. Јосип Броз Тито

[уреди] Модерни политичари и водачи

 1. Кофи Анан
 2. Бенедикт XVI
 3. Силвио Берлускони
 4. Тони Блер
 5. Џорџ Буш јуниор
 6. Фидел Кастро
 7. Жак Ширак
 8. Нелсон Мандела
 9. Владимир Путин
 10. Герхард Шредер
 11. Елизабета II
 12. Ху Џинтао
 13. Јуничиро Коизуми
 14. Хуго Чавез

[уреди] Жени во историјата

 1. Клеопатра VII Последната Македонска Кралица
 2. Хилдегард фон Бинген
 3. Индира Ганди
 4. Сожурне Трут
 5. Џермејн Грир
 6. Гро Харлем Брунтланд
 7. Саму-рамат (Семирамис)
 8. Нефертити
 9. Екатерина Великата
 10. Кралица Елизабета I
 11. Кралица Викторија
 12. Кралица Лилиуокалани
 13. Македа
 14. Каахуману
 15. Јованка Орлеанка
 16. Рејчел Карсон
 17. Марија Кири
 18. Амелија Ирхарт
 19. Ема Голдман
 20. Мери Харис
 21. Фрида Кало
 22. Хелен Келер
 23. Роза Луксембург
 24. Голда Мејр
 25. Флоренс Најтингејл
 26. Роза Паркс
 27. Цикси
 28. Eва Перон
 29. Елеонор Рузвелт
 30. Сафо
 31. Хариет Тубман
 32. Мери Волстонкрафт
 33. Мери Дајер

[уреди] Компјутери и интернет

 1. Тим Бернерс - Ли
 2. Бил Гејтс
 3. Стив Џобс
 4. Петар Кајевски
 5. Доналд Кнут
 6. Ричард Сталман
 7. Алан Туринг
 8. Линус Торвалдс

[уреди] Терористи

 1. Осама бин Ладен
 2. Али Ахмети
 3. Рамуш Харадинај

[уреди] Oрганизации и борци за слобода

 1. Гаврило Принцип
 2. Гемиџиите
 3. Владо Черноземски
 4. Партизани
 5. ВМРО

[уреди] Држави, право и политика

 1. Една реченица и табла на сите држави на листата (203 статии):

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries

 1. Комунистички манифест
 2. Устав
 3. Декларација за правата на човекот
 4. Право
 5. Магна Карта
 6. Левијатан

[уреди] Намирници

 1. Земјоделство
 2. Јачмен
 3. Леб
  1. Сомун
 4. Сирење
 5. Чоколадо
 6. Памук
 7. Мед
 8. Овошје
  1. Јаболко
  2. Банана
  3. Грозје
  4. Лимон
  5. Портокал
 9. Пченка
 10. Зоб
 11. Компир
 12. Ориз
 13. Сорго
 14. Соја
 15. Шеќер
 16. Тутун
 17. Зеленчук
 18. Жито


[уреди] Пијалоци

 1. Алкохол
  1. Пиво
  2. Вино
 2. Кола
 3. Кафе
 4. Чај
 5. Вода
 6. Млеко
 7. Кисела вода

[уреди] Географија

 1. Наука за земјата

[уреди] Континенти

Повеќе за секој од континентите

 1. Африка
 2. Антарктик
 3. Азија
 4. Европа
 5. Северна Америка
 6. Австралија и Океанија
 7. Јужна Америка

[уреди] Други региони

 1. Латинска Америка
 2. Блиски Исток

[уреди] Големи градови

Градови со историско, економско, политичко и/или религиозна важност и значајност

 1. Атина
 2. Бангкок
 3. Пекинг
 4. Берлин
 5. Бомбај
 6. Брисел
 7. Каиро
 8. Хонг Конг
 9. Истанбул
 10. Џакарта
 11. Ерусалим
 12. Лондон
 13. Манила
 14. Мадрид
 15. Мека
 16. Мексико Сити
 17. Москва
 18. Најроби
 19. Њујорк
 20. Париз
 21. Рио де Жанеиро
 22. Рим
 23. Шангај
 24. Сингапур
 25. Санкт Петербург
 26. Сиднеј
 27. Скопје
 28. Токио
 29. Торонто
 30. Виена
 31. Варшава
 32. Вашингтон
 33. Мелбурн

[уреди] Валути

 1. Американски Долар
 2. Британска Фунта (Стерлинг)
 3. Евро
 4. Јен
 5. Ренминби
 6. Рупија

[уреди] Разни географски термини

 1. Главен град
 2. Град
 3. Континент
 4. Пустина
 5. Океан
 6. Дождовна шума
 7. Река
 8. Море
 9. Вулкан

[уреди] Географски целини

[уреди] Океан, море

 1. Арктички Океан
 2. Атлантски Океан
 3. Балтичко Море
 4. Црно Море
 5. Големиот корален гребен (во Австралија)
 6. Индиски Океан
 7. Средоземно Море
 8. Северно Море
 9. Тихи Океан (Пацифик)
 10. Панамски Kанал
 11. Суецки Kанал
 12. Јужен Океан


[уреди] Полови

 1. Северен пол
 2. Јужен пол

[уреди] Планини, долини, пустини и води

 1. Алпи
 2. Амазон
 3. Анди
 4. Јакупица
 5. Ниџе
 6. Шар Планина
 7. Бистра
 8. Јабланица
 9. Кораб (планина)
 10. Галичица
 11. Караорман
 12. Скопска Црна Гора
 13. Аралско Mоре
 14. Касписко Mоре
 15. Мртво Mоре
 16. Големите езера (во САД)
 17. Great Rift Valley
 18. Хималаи
 19. Килиманџаро
 20. Мисисипи
 21. Монт Еверест
 22. Нијагарини водопади
 23. Нил
 24. Карпести планини (САД)
 25. Сахара
 26. Бајкалско Езеро
 27. Тангањика
 28. Титикака
 29. Викторија (езеро)

[уреди] Литература

 1. Античка литература
 2. Арапска литература
 3. Индиска литература
 4. Египетска литература
 5. Кинеска литература
 6. Јапонска литература
 7. Римска литература
 8. Германска литература
 9. Персиска литература
 10. Италијанска литература

[уреди] Историја

Барем по пет реченици за:

 1. Античка Македонија
 2. Археологија
 3. Камено доба
 4. Бронзено доба
 5. Сумер
 6. Стар Египет
 7. Железно доба
 8. Античка Грција
 9. Стар Рим
 10. Византија
 11. Селџучка империја
 12. Среден век
 13. Свето римско царство
 14. Викинзи
 15. Крстоносни војни
 16. Големата шизма
 17. Отоманска империја
 18. Ренесанса
 19. Реформација
 20. Откривање на Америка
 21. Колонизација на североисточна Америка
 22. Колонизација на Јужна Америка
 23. Шпанска инквизиција
 24. Англиска граѓанска војна
 25. Британска империја
 26. Ропство
 27. Просветителство
 28. Француска револуција
 29. Индустриска револуција
 30. Американска граѓанска војна
 31. Француско-пруска војна
 32. Обединување на Германија
 33. Колонијализација на Африка
 34. Меиџи период
 35. Прва светска војна
 36. Октомвриска револуција
 37. Руска граѓанска војна
 38. Советски сојуз
 39. Шпанска граѓанска војна
 40. Втора светска војна
 41. Холокауст
 42. Корејска војна
 43. Студена војна
 44. Истражување на вселената
 45. Виетнамска војна
 46. Авганистанско-советска војна
 47. Апартхејд
 48. Заливска војна
 49. Хан династија
 50. Танг династија
 51. Сунг династија
 52. Јуан династија
 53. Кјинг династија
 54. Минг династија
 55. Богомили
 56. Самоилово царство
 57. Илинденско востание
 58. Балкански војни
 59. Историја на Република Македонија
 60. Нумизматика

[уреди] Политика

 1. Анархизам
 2. Анархија
 3. Капитализам
 4. Комунизам
 5. Демократија
 6. Диктатура
 7. Фашизам
 8. Феминизам
 9. Религиозен фундаментализам
 10. Глобализација
 11. Империјализам
 12. Либерализам
 13. Монархија
 14. Национализам
 15. Расизам
 16. Република
 17. Социјализам
 18. Поделба на власта:
  1. Судска власт
  2. Законодавна власт
  3. Извршна власт
 19. Политичка партија
 20. Теократија

[уреди] Човечки теми

 1. Абортус
 2. Контрола на раѓање
 3. Смртна казна
 4. Хомосексуалност
 5. Хомофобија
 6. Човекови права
 7. Сексизам
 8. Ропство

[уреди] Интернационални теми

 1. АСЕАН
 2. Арапска Лига
 3. Антиглобализација
 4. Дипломатија
 5. Европска Унија
 6. Слобода
 7. Глобализација
 8. ММФ
 9. НАТО
 10. Нобелова награда
 11. Олимписки игри, со спомнување на Параолимпијада
 12. ОПЕК
 13. Црвен Крст/Црвена Полумесечина
 14. Обединети Нации
  1. СЗО (Светска Здравствена Организација)
  2. УНИЦЕФ
  3. УНЕСКО
 15. Светска Банка

[уреди] Религија

 1. Религија

Барем вовед од 5 реченици за религиите:

 1. Бахаи религија
  1. Баб
  2. Бахаула
 2. Будизам
  1. Буда
 3. Христијанство
  1. Исус Христос
  2. Папа
  3. Црква
  4. Протестантство
  5. Православие
 4. Конфучијанизам
  1. Конфучиј
 5. Бог
 6. Хиндуизам
  1. Брама
  2. Вишну
  3. Шива
 7. Ислам
  1. Али
  2. Мухамед
  3. Џамија
  4. Омар
  5. Мека
 8. Џаинизам
 9. Јудаизам
  1. Мојсеј
  2. Синагога
  3. Ерусалим
  4. Израел
 10. Митологија
  1. Грчка митологија
  2. Римска митологија
 11. Шинтоизам
 12. Сикизам
  1. Нанак
 13. Духови
 14. Таоизам
 15. Вуду
 16. Зороастризам
  1. Зороастер
 17. Агностицизам
 18. Атеизам
 19. Хуманизам
 20. Окултизам

[уреди] Култура

Барем три реченици за:

 1. Македонска култура
  1. Зборникот на Миладиновци
  2. Македонски народни умотворби од Марко Цепенков
  3. За македонцките работи
 2. Уметност
  1. Архитектура
  2. Сликарство
  3. Скулптура
  4. Фотографија
  5. Правци во уметноста
   1. Надреализам
 3. Астрологија
 4. Култура
  1. Музеи
 5. Танц
 6. Филм
  1. Актер
  2. Режисери
   1. Ингрид Бергман
   2. Волт Дизни
   3. Акира Куросава
   4. Алфред Хичкок
 7. Обложување
 8. Игри
  1. Шах
  2. Го
  3. Билијард
  4. Дама
  5. Табла
 9. Литература
  1. Роман
   1. Дон Кихот
   2. Илјада и една ноќ
  2. Поезија
   1. Гилгамеш
   2. Илијада
   3. Махабхарата
   4. Одисеја
 10. Книги
  1. Библија
  2. Коран
 11. Музика
  1. ЦД
  2. Класична музика
   1. Опера
   2. Симфонија
  3. Џез
  4. Поп музика
  5. Реге
  6. Соул
   1. Арета Френклин
  7. Рокенрол
   1. Битлси
   2. Ролинг Стоунс
   3. Елвис Присли
   4. Д Ху
   5. Боб Дилан
  8. Традиционална музика
   1. Гамелан
   2. Индиска класична музика
 12. Музички инструменти
  1. Тапан
  2. Флејта
  3. Гитара
  4. Пијано
  5. Чембало
  6. Жичан инструмент
  7. Труба
  8. Виолина
 13. Радио
 14. Телевизија
 15. Театар
  1. Бродвеј
  2. Но
 16. Туризам

[уреди] Наука

Барем вовед од пет реченици за областите:

[уреди] Астрономија

 1. Астрономија
 2. Астероид
 3. Биг Бенг
 4. Црна дупка
 5. Комета
 6. Земја
 7. Галаксија
 8. Јупитер
 9. Светлосна година
 10. Марс
 11. Меркур
 12. Млечен пат
 13. Месечина
 14. Нептун
 15. Планета
 16. Плутон
 17. Сатурн
 18. Сончев систем
 19. Ѕвезда
 20. Сонце
 21. Уран
 22. Венера

[уреди] Биологија

 1. Биологија
 2. Менливост (биологија)
 3. Делба на клетките
  1. Митоза
  2. Мејоза
  3. Амитоза
 4. Генотип
 5. Фенотип
 6. Наследување
 7. Аероб
 8. Анаероб
 9. Плазмид

[уреди] Биолошки материјали

 1. ДНК
 2. Ензим
 3. Протеин
 4. Витамин
 5. Минерални соли
 6. Јаглехидрат
 7. Липид
 8. Ген
 9. Генетички код
 10. Генетичка информација
 11. РНК
 12. Полипептид
 13. Хромозом
 14. Рибоза
 15. Деоксирибоза
 16. Пептид

[уреди] Анатомија на цицачите

 1. Систем за варење
  1. Усна празнина
   1. Заби
   2. Јазик (биологија)
   3. Плунковнa жлездa
  2. Грклан
  3. Хранопровод
  4. Желудник
  5. Панкреас
  6. Големо црево
  7. Мало црево
  8. Црн дроб
 2. Систем за дишење
  1. Бели дробови
  2. Душник
  3. Бронхија
  4. Бронхиола
  5. Алвеола
 3. Систем за излачување
  1. Бубрег
   1. Нефрон
   2. Бубрежна кора
   3. Бубрежна срцевина
   4. Бубрежно легенче
  2. Мочовод
  3. Мочно ќесе
  4. Мочен канал
  5. Урина
 4. Кожен систем
  1. Кожа
  2. Жлезди на кожата
  3. Рожести творби на кожата
 5. Систем за движење
  1. Скелетен систем
   1. Коска
   2. Зглоб
   3. Скелет
  2. Мускулен систем
   1. Мускул
 6. Регулаторни системи
  1. Нервен систем
   1. Неврон
   2. Нерв
   3. Синапса
   4. Нервен пат
    1. Рецептор
    2. Аферентен нервен пат
    3. Нервен центар
     1. Черепен мозок
     2. ’Рбетен мозок
    4. Еферентен нервен пат
    5. Ефектор
   5. Вегетативен нервен систем
    1. Симпатичен нервен систем
    2. Парасимпатичен нервен систем
   6. Сензорен систем
    1. Систем за слушање
     1. Уво
    2. Систем за вид
     1. Око
    3. Систем за мирис
     1. Нос
    4. Систем за вкус
    5. Соматско-сензорен систем
     1. Мајснерово телце
     2. Пачиниево телце
     3. Руфиниево телце
     4. Краусеово телце
  2. Ендокрин систем
   1. Хормони
   2. Ендокрини жлезди
 7. Циркулаторен систем
  1. Крв
  2. Срце
  3. Крвни садови
  4. Лимфа
  5. Лимфни садови
  6. Лимфоидни органи
 8. Репродуктивен систем
  1. Машки репродуктивен систем
   1. Пенис (полов член)
   2. Мошник
   3. Семеник
   4. Лајдигова клетка
   5. Натсеменик
   6. Семевод
   7. Исфрлувачки канал
   8. Семено меурче
   9. Простата
   10. Куперова жлезда
  2. Женски репродуктивен систем
   1. Вагина (родница)
   2. Јајчник
   3. Јајцевод
   4. Плодница (матка)
   5. Мали усни
   6. Големи усни
   7. Бартолиниева жлезда
   8. Клиторис (неразвиен полов член)

[уреди] Биолошки процеси

 1. Варење
 2. Еволуција
 3. Екскреција
 4. Фотосинтеза
 5. Размножување
 6. Дишење
 7. Развиток

[уреди] Организми

 1. Животни
  1. Хордати
   1. Водоземец
    1. Жаба
   2. Птица
    1. Галеб
    2. Орел
   3. Риба
    1. Ајкула
   4. Цицач
    1. Лилјак
    2. Мечка
    3. Камила
    4. Мачка
    5. Говедо
    6. Куче
    7. Делфин
    8. Слон
    9. Коњ
    10. Овца
    11. Лав
    12. Мамут
    13. Мајмун
    14. Свиња
    15. Кит
    16. Пума
   5. Влекач
    1. Змија
  2. Инсект
   1. Мравка
   2. Пчела
   3. Пеперутка
  3. Арахнид
 2. Архебактерии
 3. Бактерии
 4. Габи
 5. Растенија
  1. Цвеќе
  2. Палма
  3. Дрво
 6. Протисти
 7. Клетка

[уреди] Хемија

 1. Елемент
 2. Жива
 3. Полониум
 4. Сулфур триоксид
 5. Хлороводородна киселина
 6. Сулфурна киселина
 7. Графит
 8. Емулзија
 9. Натриум хлорид
 10. Суспензија
 11. Катјон
 12. Анјон
 13. Озон
 14. Оксидација
 15. Азот диоксид
 16. Бромоводородна киселина
 17. Сулфуроводородна киселина
 18. Пропан
 19. Метанол

[уреди] Екологија

 1. Екологија
 2. Видови
  1. Загрозени видови
 3. Екосистем
  1. Биотоп
  2. Биоценоза
  3. Метаболизам на екосистемот
 4. Еколошки фактори
  1. Биотички фактори
  2. Абиотички фактори
  3. Антропогени фактори
 5. Еколошка ниша
 6. Еколошка валенца
  1. Температурна валенца
 7. Еколошка интеграција
 8. Животна средина
  1. Копнена средина
  2. Водена средина
 9. Еколошка физиологија

[уреди] Електромагнетика

 1. Електро-статично поле
 2. Магнето-статично поле
 3. Динамично електромагнетно поле


[уреди] Геологија

 1. Базалт
 2. Кремен
 3. Варовник
 4. Земја (Геологија)

[уреди] Медицина

 1. Медицина
 2. СИДА
 3. Aлергија
 4. Алкохолизам
 5. Рак
 6. Цироза
 7. Колера
 8. Шеќерна болест
 9. Дизентерија
 10. Срцева болест
 11. Висок притисок
 12. Грип
 13. Рак на бели дробови
 14. Маларија
 15. Неухранетост
 16. Дебелост
 17. Сексуално пренослива болест
 18. Вариола
 19. Срцев удар
 20. Сифилис
 21. Туберкулоза
 22. Вирус
 23. Бактерии
 24. Слепост
 25. Ментално нарушување
 26. Глувост
 27. Халуцинација

[уреди] Метеoрологија

 1. Облак
 2. Ел Нињо
 3. Глобално затоплување
 4. Торнадо
 5. Тропски циклон
 6. Дожд
 7. Снег
 8. Град

[уреди] Физика

 1. Физика
 2. Атом
  1. Електрон
  2. Неутрон
  3. Протон
 3. Енергија
  1. Електромагнетно зрачење
   1. Радио
   2. Инфрацрвена светлина
   3. Видлива светлина
    1. Спектар
    2. Црна
    3. Бела
    4. Црвена
    5. Жолта
    6. Зелена
    7. Сина
   4. Ултравиолетова светлина
   5. Гама
 4. Изотоп
 5. Молекула
 6. Светлина
 7. Сили
  1. Гравитација
  2. Електромагнетизам
  3. Слаба нуклеарна сила
  4. Јака нуклеарна сила
 8. Забрзување
 9. Сила
 10. Маса
 11. Брзина
 12. Време
 13. Тежина
 14. Квантна механика
 15. Теорија на релативност

[уреди] Науки за човекот

 1. Антропологија
 2. Образование
  1. Универзитет
 3. Човек
 4. Психологија
 5. Социологија

[уреди] Ресурси

 1. Минерал
 2. Дијамант
 3. Сол

Други

 1. Нафта
 2. Гас
 3. Јаглен

[уреди] SI единици и други

 1. SI систем на мерки
 2. Метар
 3. Литар
 4. Килограм
 5. Волт
 6. Ват
 7. Њутн

[уреди] Календари и одбележување на времето

 1. Календар
 2. Ден
  1. Грегоријански календар
   1. Алгоритам за ден од неделата
   2. Пресметување на датумот на Велигден
   3. Преодна година
 3. Месец
 4. Временска зона
  1. Летно време
 5. Година
 6. Месеци во годината

[уреди] Јазик

 1. Јазик
 2. Дијалект
 3. Граматика
 4. Лингвистика
 5. Изговор
 6. Синтакса
 7. Збор
 8. Влашки јазик
 9. Бугарски јазик
 10. Македонски јазик
 11. Арапски јазик
 12. Бенгалски јазик
 13. Англиски јазик
 14. Есперанто
 15. Француски јазик
 16. Германски јазик
 17. Грчки јазик
 18. Хебрејски јазик
 19. Хинду јазик
 20. Јапонски јазик
 21. Латински јазик
 22. Руски јазик
 23. Санскрит
 24. Шпански јазик
 25. Кинески јазик
 26. Тамилски јазик
 27. Турски јазик
 28. Ирски јазик
 29. Шведски јазик
 30. Фински јазик
 31. Италијански јазик
 32. Естонски јазик
 33. Словенечки јазик
 34. Хрватски јазик
 35. Албански јазик
 36. Српски јазик
 37. Португалски јазик
 38. Романски јазик
 39. Унгарски јазик
 40. Норвешки јазик
 41. Латвијски јазик
 42. Литвански јазик
 43. Полски јазик
 44. Чешки јазик
 45. Словачки јазик
 46. Украински јазик
 47. Молдавски јазик
 48. Валонски јазик
 49. Монголски јазик
 50. Индиски јазик
 51. Тајландски јазик
 52. Виетнамски јазик
 53. Белоруски јазик
 54. Бошњачки јазик
 55. Зулу јазик
 56. Холандски јазик
 57. Киви јазик

[уреди] Македонски јазик

 1. Дијалекти на македонскиот јазик
  1. Фактори за дијалектната диференцијација на македонскиот јазик
  2. Основни македонски дијалектни групи
  3. Западномакедонско наречје
  4. Југоисточно македонско наречје
  5. Северно наречје
 2. За македонцките работи

[уреди] Архитектура

 1. Архитектура
 2. Свод
 3. Мост
 4. Канал
 5. Бран
 6. Петробарок
 7. Купола
 8. Шајка
 9. Кула

[уреди] Математика

 1. Математика
 2. Алгебра
  1. Аритметичка прогресија
  2. Геометриска прогресија
 3. Извод на функција
 4. Аксиома
 5. Диференцијално сметање
  1. Интеграција
  2. Диференцијација
 6. Геометрија
  1. Круг
   1. Пи
  2. Квадрат
  3. Триаголник
 7. Групна теорија
 8. Математичка логика
 9. Математички доказ
  1. Доказ со дедукција
  2. Доказ со индукција
  3. Доказ со контрадикција
 10. Број
  1. Природен број
  2. Цел број
  3. Рационален број
  4. Ирационален број
  5. Реален број
  6. Комплексен број
  7. Прост број
 1. Бесконечност
 2. Множество
 3. Статистика
 4. Тригонометрија

[уреди] Војска

 1. Армија
  1. Артилерија
  2. Коњаница
  3. Пешадија
 2. Морнарица
 3. Авијација

[уреди] Спорт

 1. Спорт
 2. Атлетика
 3. Безбол
 4. Кошарка
 5. Крикет
 6. Џудо
 7. Фудбал
 8. Моторни трки
 9. Хокеј
 10. Тенис
 11. Олимпијада
 12. Гимнастика

[уреди] Технологија

[уреди] Компјутери

 1. Компјутер
  1. Процесор
  2. РАМ Меморија
  3. РОМ Меморија
  4. Матична плоча
  5. Тврд диск
  6. Boot loader
 2. Вештачка интелигенција
 3. Информатика (наместо Компјутерска наука)
  1. Алгоритми
 4. Оперативен систем
  1. Микрософт Виндоус
  2. Mac OS
  3. Линукс
  4. Јуникс
 5. Програмски јазик
  1. Ц
  2. Java
  3. Паскал
  4. PHP
 6. Софтвер
 7. Кориснички интерфејс
  1. Глушец
  2. Тастатура
  3. Монитор

[уреди] Секојдневна технологија

 1. Ковање на пари
 2. Мотор со внатрешно согорување
 3. Инженерство
 4. Оган
 5. Inclined plane
 6. Лост
 7. Металургија
 8. Печатење
 9. Чекрк
 10. Шраф
 11. Парна машина
 12. Клин
 13. Тркало

[уреди] Комуникација

 1. Буква
  1. Кинеска азбука
  2. Македонска азбука
  3. Кирилица
  4. Грчка азбука
  5. Латиница
  6. Писменост
 2. Информација
 3. Интернет
  1. Електронско писмо
  2. Интернет протокол
  3. ТЦП
  4. WWW
   1. Интернет прелистувач
    1. Опера
    2. Мозила Фајрфокс
  5. ХТТП
  6. ХТМЛ
  7. Вики
  8. Веб-место
  9. Веб-страница
  10. Блог
  11. RSS
 4. Новинарство
  1. Весник
  2. Масовни медиуми
  3. Радио
 5. Железница
 6. Телеграф
 7. Телефон
  1. Мобилен телефон
 8. Телевизија
 9. Пишување

[уреди] Електрицитет

 1. Обновливи извори на енергија
  1. Сончева енергија
  2. Хидроенергија
  3. Енергија на ветерот
  4. Енергија на брановите
  5. Биоенергија
 2. Необновливи извори на енергија
  1. Јаглен
  2. Гас
  3. Нафта
  4. Нуклеарна енергија

[уреди] Електроника

 1. Електроника
  1. Напон
  2. Струја
  3. Полнеж
  4. Фреквенција
  5. Фаза
  6. Отпор
  7. Реактивност
  8. Индукција
  9. Капацитет
  10. [[|]]Gain
 2. Составни делови
  1. Транзистор
  2. Диода
  3. Отпорник
  4. Кондензатор
  5. Трансформатор
  6. Индуктивитет

[уреди] Материјали

 1. Стакло
 2. Хартија
 3. Пластика

[уреди] Превоз

 1. Превоз
 2. Авион
 3. Автомобил
 4. Велосипед
 5. Чамец
 6. Брод
 7. Воз

[уреди] Оружја

 1. Секира
 2. Експлозив
 3. Огнено оружје
 4. Барут
 5. Автоматска пушка
 6. Боречки вештини (т.е. човечко тело како оружје)
 7. Атомска бомба
 8. Меч
 9. Тенк

[уреди] Катастрофи

 1. Лавина
 2. Земјотрес
 3. Поплава
 4. Ураган
 5. Нуклеарно топење
 6. Цунами

[уреди] Философија

 1. Философија
 2. Западна философија
 3. Источна философија
 4. Научен метод
 5. Убавина
 6. Етика
 7. Постоење
 8. Искуство
 9. Знаење
 10. Морал
 11. Логика
 12. Вистина

[уреди] Економија

 1. Економија
 2. Пари
 3. Понуда и побарувачка
 4. Слободен пазар
 5. Капитал
 6. Микроекономија
 7. Макроекономија
 8. Европска Слободна Трговска Асоцијација
 9. Хартии од вредност
 10. Банки
 11. Меѓународна економија
  1. Апсолутна предност
  2. Компаративна предност
  3. Ембарго
  4. Увоз
  5. Извоз
  6. Хекшер-Олин теорема
  7. Леонтиев парадокс
  8. Трговски бариери
  9. Протекционизам
  10. Рестрикционизам
  11. Увозни квоти
  12. Царинa
  13. Меѓународна трговија
  14. Меѓународни финансии
  15. Субвенции
  16. Дампинг
  17. Трговска политика
 12. Монетарна политика
 13. Фискална политика
 14. Берза
 15. Ревизија
 16. Данок на додадена вредност
 17. Девизни резерви
 18. Инвестиции
 19. Опортунитетни трошоци
 20. Трошоци
 21. Пазарна економија
 22. Претприемништво
 23. Монопол
 24. Олигопол
 25. Макроекономска политика
 26. Бруто национален производ - БНП
 27. Бруто домашен производ - БДП
 28. Ресурси
 29. Совршена конкуренција
 30. Штедење
 31. Потрошувачка
 32. Инфлација
 33. Невработеност
 34. Дефлација
 35. Хиперинфлација
 36. Aнуитет
 37. Девизен курс
 38. Претпријатие
 39. Плата
 40. Амортизација
 41. Сметководство
 42. Финансии
 43. Пазар
 44. Варијабилни трошоци
 45. Фактори на производство
 46. Депрецијација
 47. Рецесија
 48. Применета економија
 49. Стопански систем
 50. Пазарен систем
 51. Банкарство
 52. Фискална година
 53. Данок

[уреди] Википедија

 1. Википедија:Вавилон (т.е. Babel)
 2. Шаблон:Африка
 3. Шаблон:Азија
 4. Шаблон:Северна Америка
 5. Шаблон:Јужна Америка
 6. Шаблон:Средна Америка
 7. Шаблон:Европа
 8. Шаблон:Австралија
 9. Шаблон:Бања
 10. Шаблон:Бенелукс
 11. Шаблон:ЗНД
 12. Шаблон:Историја
 13. Шаблон:Праисторија
 14. Шаблон:Таксотабела
 15. Шаблон:Link FA
 16. Шаблон:Внимание
 17. Шаблон:Инфо-земја
 18. Шаблон:Инфо-град