Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Сирија - Википедија

Сирија

Од Википедија, слободна енциклопедија

Сирија е држава во Западна Азија, која се наоѓа на Блискиот Исток. Главен град е Дамаск. Државата зафаќа површина од 185,180 км2 и во не а живеат околу 19 милиони жители. Офизијален јазик е Арапски а најраспространета религија е исламот -околу 75% од населението се Сунити-Муслимани.Парична единица во Сирија е сириската фунта. Сирија е густо населена држава со околу 100 жители на километар квадратен. Има доста висок природен прираст, а писменоста не нејзиното население изнесува 78%.

Споре CIA бруто домашниот приход по жител (еден од најдобрите показатели за економијат и стандардот на живот) во Сирија изнесува 3400 долари годишно што ја става во група со државите како Азербејџан, Гана, Еквадор, Индонезија итн. Сепак ова не треба да се сфати како единствен фактор за расудување на економската состојба на една држава, па затоа Обединетите нации секоја година прават листи со станардите на граѓаните во државите. На оваа листа Сирија се наоѓа на 108/177, покрај Индонезија и Туркменистан и се наоѓа во таканречените средно развиени држави.

Сирија граничи со Турција, Ирак, Либан, Израел и Јордан. Освен Дамаск, други поголеми градови се Алеп, Латакија, Хама, Хомс, Деир-ез Зор итн. Тука се наоѓа и исчезнатиот град Палмира. Низ Сирија тече реката Еуфрат како и реките Аси и Кабур. Во северниот дел Сирија е низинска земја, додека во јужниот е малку повисока и тука се наоѓа и Сириската пустина. Сирија била дел од Персија а Дамаск секогаш бил еден од главните центри во империјата, било да се работи за Персија, Рим или Македонија (во овој контекст се мисли на државата на Александар Велики-Македонски). Дамаск бил и главен град на Арабискта империја. Во Сирија најразвиена е петрохемиската индустрија бидејќи земјата е голем производител и извозник на нафта,и е членка на ОПЕК.Земји во Азија

Авганистан | Азербејџан | Бангладеш | Бахреин | Брунеи | Бутан | Виетнам | Грузија | Ерменија | Израел | Источен Тимор | Индија | Индонезија | Ирак | Иран | Јапонија | Јемен | Јордан | Јужна Кореја | Казахстан | Камбоџа | Катар | Кипар | Киргистан | Кина | Кувајт | Лаос | Либан | Малезија | Малдиви | Мијанмар | Монголија | Непал | Обединети Арапски Емирати | Оман | Пакистан | Папуа Нова Гвинеја | Русија | Саудиска Арабија | Северна Кореја | Сингапур | Сирија | Таџикистан | Тајван | Тајланд | Туркменистан | Турција | Узбекистан | Филипини | Шри Ланка