Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Соединети Американски Држави - Википедија

Соединети Американски Држави

Од Википедија, слободна енциклопедија

САД пренасочува овде. За Скопското астрономско друштво видете Скопско астрономско друштво.
Соединети Американски Држави
United States of America
Знамето на САД Грбот на САД
(Детално) (Детално)
Национална парола од 1789 до 1956: (латински) E Pluribus Unum (Од многуте, едно)
Национална парола од 1956 до денес: (англиски) In God We Trust (Веруваме во Бога)
местоположбата на САД
Официјален јазик Нема, но de facto англиски е национален јазик.
Главен град Вашингтон
Најголем град Њујорк
Претседател Џорџ Буш
Површина
 - Вкупно
 - % вода
3та во светот
9.631.418 km²
4.87%
Население
 - Вкупно (2000)
 - Густина
3та во светот
281.421.906
31/km²
Независност
 - Датум
Американска граѓанска војна
4 јули 1776
БДП
 - Вкупно (2002)
 - по жител
2ра во светот
12.332.296 милиони $
41.557 $
Валута Американски долар (USD)
Временска зона UTC -5 до UTC -10 (6 временски зони низ САД)
Национална химна The Star-Spangled Banner (Ѕвездениот бајрак)
Интернет домени .gov .edu .mil .us .um
Повикувачки број 1


Соединетите Американски Држави - познати уште како Соединети Држави, Америка или (архаично) Колумбија - cе федерална република од 50 држави, претежно сместени во средишниот дел од Северна Америка. Соединетите Држави имаат три копнени граници, две со Канада и една со Мексико, како и две територијални граници по вода со Русија и Бахамите. По вода Соединетите Држави се ограничени со Тихиот Океан, Беринговото Море, Северниот Леден Океан и Атлантскиот Океан. Две од 50-те земји, Аљаска и Хаваи, не се граничат со ниедна друга американска држава. Соединетите Држави исто така имаат и прекуморски територии и поседи во останатите делови од светот. Секоја од 50-те држави има висок степен на локална автономија под федералниот систем. Граѓаните на САД обично се нарекуваат Американци. Главен град на САД е Вашингтон. Најголемите градови во САД се:


 1. Њујорк, Њујорк- 8,008,278
 2. Лос Анџелес, Калифорнија - 3,694,820
 3. Чикаго, Илиноис - 2,896,016
 4. Хјустон, Тексас - 1,953,631
 5. Филаделфија, Пенсилванија - 1,517,550
 6. Феникс, Аризона - 1,321,045
 7. Сан Диего, Калифорнија - 1,223,400
 8. Далас, Тексас - 1,188,580
 9. Сан Антонио, Тексас - 1,144,646
 10. Детроит, Мичиген - 951,270
 11. Сан Хозе, Калифорнија - 894,943
 12. Индијанаполис, Индијана - 791,926
 13. Сан Франциско, Калифорнија - 776,733
 14. Џексонвил, Флорида - 735,617
 15. Колумбус, Охајо - 711,470
 16. Остин, Тексас - 656,562
 17. Балтимор, Мериленд - 651,154
 18. Мемфис, Тенеси - 650,100
 19. Милвоки, Висконсин - 596,974
 20. Бостон, Масачусетс - 589,141


[уреди] Политички поделби

Освен сојузните држави, Соединетите Американски Држави содржат и едан Федерален дистрикт; Дистрикт Колумбија, каде е сместен Вашингтон D.C.. Неколку острвски територии се истотака во саставот на САД. Тоа се: Американска Самоа; островот Бејкер; Гуам; островот Хауланд; островот Џарвис; атолот Џонстон; Кингман Риф; атолот Мидвеј; Наваса островот; Северни Маријански острови; атолот Палмyра; Порторико; Девствени острови и Вејк островот.

мапа на САД


Земји во Северна Америка

Канада | Мексико | Соединети Американски Држави


Сoединети Американски Држави
Политичка поделба
Федерален округ Округ Колумбија
Држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Орегон | Охајо | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Флорида | Хаваи | Џорџија
Придружни држави Американска Самоа | Гуам | Северни Маријански Острови | Порторико | Девствени острови
Острвски територии Бејкер | Вејк | Џарвис | Кингмен | Мидвеј | Наваса | Палмира | Атол Џонсон


Други јазици