Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Портал:Технологија - Википедија

Портал:Технологија

Од Википедија, слободна енциклопедија

уреди  

ТЕХНОЛОГИЈА

Технологија

(Gr. technologia (τεχνολογία) < techne (τέχνη) "craft" + logos (λόγος); "причина") Технологијата ја обединува науката и инженерството. Може да се дефинира како : "Решение за реалните човекови проблеми преку развој и примена на алатки, материјали, добра или информации во форма на вештини, знаење, процесирање, планирање, дијаграми, апстрактни модели, формули, табели, инжињерски дизајни, спецификации, кориснички напатствија или инсрукции."

повеќе...
уреди  

Одбрана статија

AJAX, кратенка за Асинхронa ЈаваСкриптa и XML (Asynchronous JavaScript и XML). AJAX е развојна техника за креирање на интерактивни веб апликации. Интенцијата е да се дизајнираат веб страници кои се кориснички ориентирани, посебно при размена на помала количина на податоци од и кон серверот. На тој начин веб страницата нема да се вчитува секој пат кога корисникот ќе внесе податок или ќе побара да прочита некој податок од серверот. Тоа значи зголемување на степенот на интерактивност, брзина и полезност. (повеќе)

Архива
уреди  

Одбрана слика

Мапа на човечкиот X хромозом (преземено од (National Center for Biotechnology Information) NCBI вебстраната). Градбата на човечкиот геном е една од најголемите предизвици на биоинформатиката.
Архива
уреди  

Одбрана биографија

Шаблон:Портал:Технологија/Одбрана биографија

уреди  

Цитати

Вистинска опасност не е тоа дека компјутерите ќе почнат да размислуваат како човекот, туку дека човекот ќе почне да размислува како компјутерите.

The real danger is not that computers will begin to think like men, but that men will begin to think like computers. —Сидни Херис

уреди  

субпортали

   
Портал:Биотехнологија
   
Портал:Енергија
Биотехнологија Инженерство Енергија
   
Портал:Информациона технологија
   
Портал:Истражување на вселената
   
Портал:Транспорт
Информациона технологија Вселенски истражувања Транспорт
уреди  

Категории

  • Електроника · Авионика · RF & MMIC Дизајн · Електронски кола · Компании · Конектори · Потрошувачка електроника · Дигитална електроника · Дигитални медии · Електрични компоненти · Електронски дизајн · Electronics manufacturing · Вградени системи · Интегрирани кола · Микробранова технологија · Молекуларна електроника · Water technology · Оптоелектроника · Квантна електроника · RFID · Радио електроника · Полупроводиници · Сигнални кабли · Surveillance · Телекомуникации · Терминологија · Повеќе...
  • Инженерство: Aerospace engineering · Биоинженеринг · Хемиски инженеринг · Civil engineering · Електричен инженеринг · Environmental engineering · Materials science · Нуклеарна технологија · Софтверски инженеринг · Структурален инженеринг
  • Други теми: Агрикултура · Акустика · Commerce · Историја на технологијата · Индустрија · Медицина · Војна и воена наука
  • Timelines: Technology timelines · Invention timeline
уреди  

Работи кои може да ги направите

Портал:Технологија/Работи кои може да ги направите

уреди  

Дали знаете...

Портал:Технологија/Дали знаете

Архива – Започни нова статија
уреди  

Поврзани Викимедии

Шаблон:ВикимедијаЗаортали

Purge server cache