Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Турција - Википедија

Турција

Од Википедија, слободна енциклопедија

Türkiye Cumhuriyeti
Република Турција
Знаме на Турција Emblem на Турција
Мото: Yurtta Sulh, Cihanda Sulh
Мир дома, мир во светот
Химнаİstiklâl Marşı
Химна на независноста
Локација на Турција
Главен град Анкара
39°55'48.00′N, 32°50′E
Најголем град Istanbul
Официјални јазици Турски
Демоним турчин
Облик на управување Парламентарна република
 -  Претседател Абдула Ѓул
 -  Премиер Реџеп Тајип Ердоган
наследник на Отоманската Империја
 -  Турска војна за независност 19 мај 1919 
 -  Создавање на турскиот парламент 23 април 1920 
 -  Прогласување на републиката 29 октомври 1923 
Површина
 -  Вкупно 783.562 km² (37- ма)
302.535 mi² 
 -  Вода (%) 1.3
Население
 -  2007 попис 70,586,256 (17- та)
 -  Густина 93/km² (102- ра)
240/mi²
БДП (ПКМ) 2008 проценка
 -  Вкупен $791 милијарди 
 -  На жител $10,380[1] 
БДП (номинален) 2007 проценка
 -  Вкупен $658.7 милијарди (17та)
 -  На жител $9,333 
Џини (2005) 38 (medium
ИЧР (2007) 0.775 (medium) (84th)
Валута Турска нова лира (TRY)
Часова зона EET (UTC+2)
 -  Лето (ЛСВ) EEST (UTC+3)
Интернет домен .tr
Повикувачки број +90

Република Турција е земја сместена во југозападна Азија и со мал дел од својата територија (3%) во југоисточна Европа. До 1922 година земјата беше центар на Отоманската Империја. Анатолискиот полуостров, меѓу Црно Море и Средоземно море, го формира јадрото на земјата. Сегашната Турција е сосдадена на 1923 година. Турција се граничи на исток со Грузија, Ерменија, Азербејџан и Иран; на југ со Ирак и Сирија; и на запад со Грција и Бугарија. Главен град на Турција е Анкара. Број на население: 71,158,647 (2007). Е член на ОН од 1945 и на НАТО од 1952 година и е кандидат за членсво на ЕУ.

[уреди] Административна поделба на Турција

Турција е административно поделена на 81 вилаети (турски: il). Вилаетите во поголем број случаеви го носат името по своето седиште, са три исклучоци:

  • Хатај - седиште Антакија
  • Коџаели - седиште Измит
  • Сакарја - седиште Адапазар[уреди] ГалеријаЗемји во Азија

Авганистан | Азербејџан | Бангладеш | Бахреин | Брунеи | Бутан | Виетнам | Грузија | Ерменија | Израел | Источен Тимор | Индија | Индонезија | Ирак | Иран | Јапонија | Јемен | Јордан | Јужна Кореја | Казахстан | Камбоџа | Катар | Кипар | Киргистан | Кина | Кувајт | Лаос | Либан | Малезија | Малдиви | Мијанмар | Монголија | Непал | Обединети Арапски Емирати | Оман | Пакистан | Папуа Нова Гвинеја | Русија | Саудиска Арабија | Северна Кореја | Сингапур | Сирија | Таџикистан | Тајван | Тајланд | Туркменистан | Турција | Узбекистан | Филипини | Шри Ланка

Други јазици