Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Узбекистан - Википедија

Узбекистан

Од Википедија, слободна енциклопедија

Статија за уредување
Внимание!
На оваа статија ѝ е потребно правилно форматирање, категоризирање, граматика, интервики и слично. Може да помогнете со тоа што ќе ја уредите и трансформирате во стандардна вики-статија.
O‘zbekiston Respublikasi
Република Узбекистан
Знаме на Узбекистан Грб на Узбекистан
ХимнаНационална химна на Узбекистан
Локација на Узбекистан
Главен град
(и најголем град)
Ташкент
41°16′N, 69°13′E
Официјални јазици Узбекистански
Демоним Узбекистанци[1]
Облик на управување Република
 -  Претседател Ислом Каримов
 -  Премиер Шавкат Мирзијојев
Независност од Советски сојуз 
 -  Формирана 17471 
 -  Прогласена Септември 1 1991 
 -  Призната Декември 8 1991 
 -  Завршено Декември 25 1991 
Површина
 -  Вкупно 447.400 km² (56- та)
172.742 mi² 
 -  Вода (%) 4.9
Население
 -  Јули 2005 проценка 26,593,000 (44th)
 -  Густина 59/km² (136th)
153/mi²
БДП (ПКМ) 2005 проценка
 -  Вкупен $50.395 billion (74- та)
 -  На жител $2,283 (145- та)
Џини (2000) 26.8 (low
ИЧР (2007) 0.702 (medium) (113- та)
Валута Узбекистански сом (Uzbekiston so'mi) (UZS)
Часова зона UZT (UTC+5)
 -  Лето (ЛСВ) не е набљудувано (UTC+5)
Интернет домен .uz
Повикувачки број +998
1 As Bukharian Emirate, Kokand Khanate, Khwarezm.Узбекистан е држава во Средна Азија, која се наоѓа помеѓу Казахстан, Киргистан, Таџикистан, Авганистан и Туркменистан. Главен град е Ташкент. Нема излез на море. Зафаќа површина од 447,400 km². Валутата која се користи во оваа земја се нарекува узбекистански сом.

До распаѓањето на СССР во 1991 година Узбекистан е советска република како Узбекска ССР. От 1 септември 1991 е независна држава. Без излез на море, Узбекистан е вториот извозник на памук во светот по обем. Основни проиизвотство е златото.

Територијата на Узбекистан е центар на многу древни цивилизации. Во 6 век п.н.е. земјите на денешен Узбекистан влегувале во составот на Персиската империја при династијата на Ахеменидите.

Во 327 п.н.е. земјата била под власта на Александар Македонски по војната со Дариј III. Победата на Александар Македонски над персиската армија го дава крајот на владеење на династијата на Ахеменидите.

Арапите ја освојуваат територијата на денешен Узбекистан во 712 година. Со доаѓањето на Арапите започнува и исламизацијата на локалните народи, кои до тогаш се приврзеници на зороастризмот. Династијата на Саманидите е првата персиска династија, која ја наметнува својата власт над земјите на денешен Узбекистан (819-1005). Големиот монголски владетел Тимур (1336-1405), роден во град Самарканд, основа моќна империја, која ги опфаќа земјите на цела Средна Азија. Неговата држава пропаѓа во 1507 година и паѓа во рацете на узбешката династија на Шајбанидите.

Узбекистан бил освоен од Русите кон крајот на 19 век со победата на рускиот генерал Михаил Црнарев. Во 1884 година ги потчинуваат прво Бухарското ханство и ханството Хива, а после тоа и источните области на денешен Узбекистан, вклучително и Ташкент. Освоените територии во Средна Азија се вклучени во составот на Руската империја и се организирани во герерал-губернаторство Туркестан.

Во 1924 година е образувана Узбешка Советска Социалистичка Република. Следната година (1925) Узбешката ССР влегува во составот на Советскиот сојуз.

Со распаѓањето на СССР на 1 септември 1991 година Узбекистан ја прогласува својата независност.

Аралското Море, кое се наоѓа помеѓу Узбекистан и Казакстан доживува големо намалување на својата површина и самата ситуација доведува до создавање на голема еколошка катастрофа. Според проценките, во 2025 година езерото ќе исчезне.


Узбекистан

Оваа статија е дел од серијалот:
Политики на и управување со
Узбекистан


 • Претседател
  • Ислом Каримов
 • Премиер
  • Шавкат Мирзијојев
 • Парламент
  • Сенат на Узбекистан
  • Правна комора
 • Политички партии
 • Избори:
  • Избори 2007
 • Административна поделба
 • Човекови права
 • Надворешни врски

други земји
 Портал Политика
погледнете  разговор  уредете
Знамето на Узбекистан
Знамето на Узбекистан


Земји во Азија

Авганистан | Азербејџан | Бангладеш | Бахреин | Брунеи | Бутан | Виетнам | Грузија | Ерменија | Израел | Источен Тимор | Индија | Индонезија | Ирак | Иран | Јапонија | Јемен | Јордан | Јужна Кореја | Казахстан | Камбоџа | Катар | Кипар | Киргистан | Кина | Кувајт | Лаос | Либан | Малезија | Малдиви | Мијанмар | Монголија | Непал | Обединети Арапски Емирати | Оман | Пакистан | Папуа Нова Гвинеја | Русија | Саудиска Арабија | Северна Кореја | Сингапур | Сирија | Таџикистан | Тајван | Тајланд | Туркменистан | Турција | Узбекистан | Филипини | Шри Ланка


Заедница на независни држави

Азербејџан | Белорусија | Грузија | Ерменија | Казахстан | Киргистан | Молдавија | Русија | Таџикистан | Туркменистан | Узбекистан | Украина

Други јазици