Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Помош:Упатство - Википедија

Помош:Упатство

Од Википедија, слободна енциклопедија

[уреди] Совети за добра статија

[уреди] Поднаслов

 1. Википедија е енциклопедија. Енциклопедиските статии имаат намера да информираат и опишат.
 2. Таа не е збирка на есеи. Есеите се израз на лично мислење и став. Тоа е добро, но не и за Википедија.
 3. Еве врска кон список на одлични статии од англиската Википедија;
  еве една таква на тема за името на Гну/Линукс или Линукс;
  еве уште една за Чак Паланиук
 4. Статиите се уредуваат (менуваат) со кликнување на уреди.
 5. Статиите се зачувуваат со копчето Зачувај страница.
 6. Секоја статија има своја страница за разговор (кликни на разговор). Ако мислиш да правиш големи или битни преправки, понекогаш е добро преправките, или нивната логика, или двете, да ги отвориш за дискусија така што ќе ги внесеш на страницата за разговор од статијата. Сочекај еден или два дена - ако нема коментари, само напред!
 7. Пред една статија да се зачува во Википедија, таа треба да се коригира за грешки, граматика и визуелен склад - со копчето Прегледај ќе ја видите статијата во конечна форма, но без да се зачува. Избегнувајте повеќекратно зачувување на иста статија со мали исправки така што ќе го користите копчето Прегледај да проверите да ли има грешки и како таа ќе „легне“.
 8. Ако статијата е многу мала, таа треба да се обележи како никулец. Тоа се прави така што во првиот ред на текстот во уреди прозорецот ќе напишете со закривени загради: {{никулец}}
 9. Една статија може да има повеќе поднаслови; тие се пишуваат со додавање на меѓу еден до четири знаци за еднаквост, две се вообичаени, за куси пасоси нивните поднаслови можат да се пишат со три. Во прозорецот уреди ќе напишете
  == Поднаслов ==
  или
  === Помал поднаслов ===.
 10. Ако имате повеќе од четири поднаслови, автоматски ќе се направи табеларна Содржина.
 11. На првиот пасус не се става поднаслов бидејќи се подразбира дека тој дава дефиниција и вовед.
 12. Во првата реченица, меѓу првите зборови треба да се најде и поимот и насловот на статијата во задебелен фонт.
 13. Врска, или „линк“ се става така што се користат правоагалните загради -
  [http://www.по_една_за_Интернет_линк.com]
  [http://www.по_една_за_Интернет_линк.com со коментар]
  , во тој случај ќе се види само коментарот овака [со коментар]
  [[со две за линк према друга статија на википедија]]
  ; на пример [[Македонија]] во уреди прозорецот ќе ни даде линк за Македонија.
 14. Википедија
  Википедија
  Фотографии и слики се подигнуваат на оваа страница.
 15. Фотографии и слики се ставаат во текстот со ваков тег - [[Слика:Fotografijata_sto_ja_podignavte.jpg|мини|200п|десно|Опис од 2-3 збора]]. Синтаксите |мини|200п|десно можат да се изостават. Наместо мини (thumb) може ворамка (или рамка, frame) (тогаш не треба број на пиксели). Наместо десно може лево (или 'right' и 'left'). 200п (или 'px') е големината на сликата, што повеќе пиксели, тоа поголема ќе е сликата. Види исто: Помош:Слики.
 16. Секоја статија може, и пожелно е, да биде категоризирана. Тоа се прави со категориски тег кој се става на нејзиниот крај. Еве тег за категорија „информатика“: [[Категорија:Информатика]].

Овде има список на категории во македонската Википедија. Ако не постои категорија, на вас е да ја создадете така што во статијата ќе напишете [[Категорија:Новакатегорија]].

 1. Конечно, секоја статија треба да има „Интервики“: збир на линкови на статии со иста тема на Википедиите на друг јазик. Тоа се прави така што ке се стават интервики тагови како последен елемент на статијата. Тие изгледаат овака кај статијата за Кулинарство:

  [[ar:طبخ]] [[bg:Готварство]] [[bn:রন্ধন]] [[bs:Kuharstvo]] [[de:Kochen]] [[en:Cooking]] [[eo:Kuirado]] [[el:Μαγειρική]] [[fa:آشپزی]] [[fr:Cuisine]] [[ga:Cócaireacht]] [[he:בישול]] [[ja:調理]] [[nl:Kookkunst]] [[oc:Cosina]] [[pl:Kulinaria]] [[ro:Bucătărie]] [[simple:Cooking]] [[sr:Кување]] [[sv:Matlagning]] [[zh:烹饪]]

  Најлесен начин да се стави Интервики е да се копира од истата англиска статија и да се „рачно“ додаде Интервики тeгот за самата англиска статија (во овој случај [[en:Cooking]]) бидејќи тој, се разбира, таму нема да е внесен. Кога копирате интервикиња, додадете го во англиската статија и македонскиот линк со тегот: [[mk:Македонска статија]] (во азбучен ред со другите). Потоа некои роботи ќе го додадат македонскиот линк и на другите Википедии.
 2. Линкови (не интервики, туку во текстот на статиите) на Википедии на други јазици се прават со ваков тег: [[:bg:Македония]] (со ":" напред); работи вака: bg:Македония
 1. Исто така нормални линкови на слики и категории (без да се види сликата) се прават со истиот тег: [[:Категорија:Американска музика]], [[:Слика:Map skopje.jpg]] (со ":" напред); работи овака: Категорија:Американска музика, Слика:Map skopje.jpg