Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Портал:Филм - Википедија

Портал:Филм

Од Википедија, слободна енциклопедија

филм: (портал, проект)  
Слика:Portalfilm.jpg

Ф И Л М, форма на културата позната како седмата уметност, претставува вид на комуникација која користи движечки слики и звук со цел да се раскажат приказни и да се помогне на луѓето да научат за нови идеи. Луѓето низ сите делови на светот гледаат филмови кои раскажуваат приказни како форма на забава. Повеќето филмови се направени така што можат да се гледаат на големи екрани во кино сали. повеќе...

уреди  

Избрана статија

mini

Евтини приказни (англиски: Pulp Fiction) е американски филм од 1994 на режисерот Квентин Тарантино кој го напиша заедно со Роџер Ејвери. Познат е по нелинеарната приказна, еклектичкиот дијалог, ироничната мешавина на хумор и насилство и референци од филмови и од популарната култура. Номиниран е за седум Оскари, вклучувајќи за најдобар филм; Тарантино и Ејвери ја освоија наградата Оскар за најдобро оригинално сценарио. На Канскиот филмски фестивал е награден со Златна палма. Големиот комерцијален успех ја ревитализираше кариерата на главниот глумец, Џон Траволта, кој беше номиниран за Оскар, како и Семјуел Л. Џексон и Ума Турман.

Насловот на филмот се однесува на шунд списанијата и „тврдо варените“ криминалистички романи од средината на 20 век, познати по сликовитите прикази на насилство и испразнети дијалози. Приказната е, како и во другите дела на Тарантино, нелинеарна. Критичарите го нарекуваат филмот прв пример за постмодерен филм заради неговата саморефлективност и неконвенционална структура. Евтини приказни послужи како инспирација за многу подоцнежни филмови кои примија многу елементи од неговиот стил. Природата на неговата продукција, маркетингот и дистрибуцијата и дополнителната порфитабилност имаа силно влијание на подрачјето на независната кинематографија. повеќе...

уреди  

Избрана слика

Рајан Гозлинг и Рејчл МекАдамс, во улогите на Ноах и Ели во филмот "Нотес" од 2004.
Рајан Гозлинг и Рејчл МекАдамс, во улогите на Ноах и Ели во филмот "Нотес" од 2004.
Архива
уреди  

Дали знаете...

  • Филмот 300 е сниман за 60 дена. Зборот „Спарта“ и неговите варијанти (најчесто Спартанци) се употребени 72 пати. Тоа значи дека зборот Спарта е користен околу 0,62 пати во минута. Вкупно загинати во филмот - 585.
  • Бред Пит си го скршил забот за време на снимањето на Клуб на борци, но не го поправил додека не завршило снимањето на филмот, бидејќи мислел дека така подобро го глуми ликот.
  • Во тренинг-програмата во Матрикс пред Киану Ривс да ги започне своите жестоки напади врз Морфеус, тој го трие неговиот нос со палецот и прстот, слично како Брус Ли пред тој да ги нападне своите противници. Потегот бил импровизиран од Ривс.
  • Мартин Скорсезе ја пропушти шансата да биде режисер на филмот Шиндлеровата листа, со изјава дека тој нема да ја заврши подобро работата од Еврејскиот режисер, Стивен Спилберг. Сепак, тој се сложи да снима филм во соработка со Стивен Спилберг, филмот Р'тот на стравот од 1991 година.


Архива
уреди  

Избрана биографија

mini

Стивен Алан Спилберг (роден 18 декември, 1946) е американски режисер, продуцент и сценарист. Спилберг е трикратен добитник на наградата Оскар и е најпрофитниот филмски работник на сите времиња; неговите филмови заработиле близу 8 билиони долари интернационално. Од 2006, магазинот Премиер го смета како најмоќната и највлијателната фигура во филмската индустрија. Тајм го вбројува како еден од 100-те најважни луѓе на векот. На крајот од дваесетиот век, магазинот Лајф го именува како највлијателната личност на неговата генерација.

Во карира што се простира скоро четири децении, Спилберговите филмови допреле многу теми и жанрови. За време на 70-те, 80-те и 90-те, три од неговите филмови, Ајкула, Е.Т. и Паркот Јура станаа најзаработувачки филмови на нивните времиња. За време на неговите реѓисерски почетоци, неговите научно-фантастични и авантуристички филмови често беа гледани како архитипот на модерната холивудска блокбастер кинематографија. Во последни години, неговите филмови почнаа да адресираат до историски теми, како што се Холокаустот, ропството, војната и тероризмот. повеќе...

уреди  

Избран цитат

Роби Тарнер ( зборува гласот ): Драга Сесилија, приказната може да почне одново. Единственото што го планирав на таа ноќна прошетка. Јас може да станам повторно човекот кој еднаш помина по паркот во прашината, во моето најдобро одело, кочењето на ветеното на животот. Човекот кој, со расчистена страст, водеше љубов со тебе во библиотеката. Приказната може да почне одново. Јас ќе се вратам. Да те најдам, да те сакам, да се оженам со тебе и да го живеам животот без срам.

Архива
уреди  

Категории

уреди  

Известување

2008.05.28 - Додаден директен линк од Главната страница кон порталот за филм.

уреди  

Работи што можеш да ги направиш

  • Потребни статии: Кино • Умри машки • Џорџ Лукас • Ал Пачино • Џоди Фостер • Трилер • Борновиот идентитет • Вуди Ален • Дензел Вашингтон • Шарлиз Терон • Прашина • Форест Гамп • Лице со лузна • Град на гревот • Френсис Форд Копола • Морган Фриман • Анџелина Џоли • Ума Турман •


Вчитај ја страницата без посредство на серверски кеш