EBOOKS AND AUDIOBOOKS DISTRIBUTION

Amazon: [Kindle]

Audible [audiobook] [curatela]

GooglePlay [audiobooks]

Mondadori Store [audiobooks] [ebooks]

Kobo [audiobooks/ebooks]

Libraccio [audiobooks] [ebooks] [classicistranieri] [curatela]

Libreria Universitaria [ebooks]

IBS [audiobooks/ebooks]

LaFeltrinelli [audiobooks/ebooks]

Youcanprint [audiobooks/ebooks]

Barnes and Noble: [audiobooks/ebooks]

Findawayvoices Shop [audiobooks]

StreetLib: [audiobooks/ebooks]

Audiobooks.net [audiobooks]

Casa del libro [ebooks]

Libro.fm [audiobooks]

Gandhi [audiobooks/ebooks]

Web Analytics
Јули - Википедија

Јули

Од Википедија, слободна енциклопедија

Шаблон:Јули 2008

Јули е седмиот месец во годината според Грегоријанскиот календар и еден од седумте месеци според овој календар што имаат 31 ден.

1 јули настани родени починале
1520  La Noche Triste (Тажната ноќ) - здружените мексиканко-индијански сили, предводени од Ацтеките, ги поразуваат шпанските конквистадори на чело со Ернан Кортес.
1921  Основана е комунистичката партија во Кина.
1962  Руанда и Бурунди се здобиваат со независност.
1963  Битлси го издаваат еден од најуспешните синглови на сите времиња - She Loves You - во Велика Британијa.
1979  Сони го патентира Вокменот.
1997  Трансфер на суверенитетот над Хонг Конг од Велика Британија на НР Кина.
1646  Готфрид Лајбниц, германски математичар.
1804  Жорж Санд, француска писателка.
1902  Вилијам Вајлер, американски режисер-трократен оскаровец, роден во Франција.
1976  Руд ван Нистелрој и Патрик Клајверт, холандски фудбалери.
1894  Алан Пинкертон, американски приватен детектив, основач на првата детективска агенција.
1974  Хуан Перон, претседател на Аргентина.
2001  Николај Басов, руски физичар, добитник на Нобелова награда.
2004  Тодор Скаловски, македонски композитор.
  Марлон Брандо, легендарен американски актер.


2 јули настани родени починале
1853  Руската армија врши инвазија врз Турција - започнува Кримската војна.
1937  Амелија Ерхарт исчезнува над Тихиот Океан додека се обидува да го изведе првиот лет околу светот по екваторот; нејзиното тело никогаш не е пронајдено.
1947  Објект за кој очевидци тврдат дека бил НЛО се срушува во Росвел, Мексико.
1983  Полис го издаваат својот последен албум - Synchronicity, кој минува 17 недели на првото место на листата на најпродавани албуми во САД.
2005  Во рамките на манифестацијата Live 8 се оддржуваат десет концерти во различни градови во светот.
1877  Херман Хесе, германски писател и Нобелов лауреат.
1903  Олаф V, норвешки крал.
1923  Вислава Шимборска, полска поетеса и Нобелов лауреат.
1566  Нострадамус, француски астролог и пророк.
1778  Жан Жак Русо, француски филозоф, роден во Швајцарија.
1934  Ернст Рем, германски нацист и глава на СА.
1961  Ернест Хемингвеј, американски писател и Нобелов лауреат.
1977  Владимир Набоков, руски писател, автор на контроверзниот роман Лолита.
1997  Џими Стјуарт, легендарен американски актер.


3 јули настани родени починале
321  Римскиот император Константин I, првиот римски владетел со христијанска вера, ја прогласува неделата за ден за одмор и верски обреди.
1583  Рускиот цар Иван Грозни го убива, во настап на гнев, својот син и престолонаследник Димитриј.
1881  Под притисок на Велика Британија, Турција потпишува договор со Грција, со кој Грција ги добива Тесалија како и делови на Епир.
1995  Југославија станува европски кошаркарски шампион.
1423  Луј XI, француски крал кој владее од 1461 до 1483 година.
1883  Франц Кафка, чешки писател, автор на Процес.
1962  Том Круз, американски актер.
1918  Мехмед V, султан на Отоманската Империја.
1969  Брајан Џонс, англиски музичар (поранешен член на The Rolling Stones).
1971  Џим Морисон, американски музичар и поет, член и основач на The Doors.
1977  Александар М. Волков, руски математичар и романсиер.


4 јули настани родени починале
1054  Експлозија на супернова е набљудувана од страна на Кинезите, Арапите и најверојатно Индијанците во близина на ѕвездата ζ Таури. Неколку месеци останува доволно светла за да може да се гледа и преку ден. Нејзините остатоција ја оформуваат Небулата Рак.
1776  На континентален конгрес во Филаделфија е усвоена Декларацијата за Независност на Соединетите Американски Држави; овој ден во САД се слави како Ден на независноста.
1855  Во Бруклин, Њујорк од печат излегува првата збирка поеми на Волт Витмен - Листови трева.
1862  Луис Керол почнува да и раскажува приказна на Алиса Лидл што подоцна ќе прерасне во Алиса во Земјата на Чудата; точно три години подоцна, на 4 јули, издадена е првата книга од оваа незаборавна бајка.
1939  Лу Гериг, легендарен американски бејзбол играч кој дотогаш одигрува 2130 последователни натпревари во текот на својата петнаесетгодишна кариера за Њујорк Јенкис, откако претходно е дијагнозиран со амиотрофична латерална склероза, го објавува своето повлекување од бејзболот пред преполните трибини на стадионот на неговиот тим, со една од најпознатите реплики во историјата: "Денес се сметам себеси за најсреќниот човек на земјата".
2004  Формирана е ВМРО Народна партија од страна на приврзаниците на Љубчо Георгиевски, по неуспешниот обид за преземање на раководството во ВМРО-ДПМНЕ. За прв в.д. претседател на партијата е избрана Весна Јаневска.
1804  Натаниел Хоторн, американски писател.
1807  Џузепе Гарибалди, италијански патриот.
1917  Манолете, шпански матадор.
1921  Жерар Дебр, француски економист и Нобелов лауреат.
1927  Џина Лолобриџида, италијaнска актерка.
1826  Томас Џеферсон, третиот американски претседател.
1826  Џон Адамс, вториот американски претседател.
1916  Алан Зигер, американски воен поет, познат по својата песна Вечерва имам состанок со Смртта.
1934  Марија Кири-Склодовска, француски научник од полско потекло, добитничка на две Нобелови награди, една за физика и една за хемија.
2003  Бери Вајт, американски пејач, Човекот со велветен глас.


5 јули настани родени починале празници
1811  Венецуела објавува независност од Шпанија.
1830  Франција го окупира Алжир.
1884  Германија го освојува Камерун.
1946  Во Париз, Франција, за прв пат е промовиран новиот женски костум за капење - бикинито.
1954  Елвис Присли ја има својата прва снимачка сесија. Ги пее That's All Right (Mama) како и Blue Moon of Kentucky. За многумина овој ден го означува раѓањето на рокенролот.
1962  Алжир добива независност од Франција.
1975  Зелено'ртските Острови добија независност од Португалија.
1977  Со воен удар во Пакистан е соборен Зулфиќар Али Буто, првиот слободно избран пакистански премиер.
1989  Се емитува првата епизода од комичната серија Зајнфелд, прогласена за најдобро телевизиско шоу според влијателното списание TV Guide.
2000  Излегува првиот број на дневниот весник „Вест“
2006  Парламентарни избори во Република Македонија: Победа на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ, која освои 44 пратенички мандати, пред коалицијата „За Македонија заедно“ предводена од СДСМ, која освои 35 мандати. Изборите се карактеристични со исклучително нискиот одзив на гласачите – само 53,6%. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски стана премиер на Република Македонија.
1889  Жан Кокто, француски писател, поет, дизајнер, драматург, боксерски менаџер и режисер.
1891  Тин Ујевиќ, еден од најголемите хрватски поети на сите времиња.
1891  Џон Хауард Нортроп, американски хемичар и Нобелов лауреат.
1911  Жорж Помпиду, француски политичар.
1996  Доли, првиот клониран цицач.
1833  Жозеф Нипс, француски иноватор, човекот кој ја направил првата успешна трајна фотографија.
1932  Саша Черни, руски поет.
1965  Порфирио Рубироса, доминикански дипломат, Формула 1 возач и меѓународен плејбој.
1969  Валтер Гропиус, германски архитект.
  Венецуела - Ден на независноста.
  Алжир - Ден на независноста.
  Зелено'ртски Острови - Ден на независноста.


6 јули настани родени починале
1535  Сер Томас Мор, автор на познатото дело Утопија и еднаш англиски Лорд-канцелар, е погубен поради предавство на Кралот Хенри VIII откако одбива да се согласи со кралската одлука Англиската Црква да се одвои од Римската католичка црква.
1885  Луј Пастер успешно ја тестира својата вакцина против беснило; пациентот е Жозеф Мајстер, деветгодишо дете гризнато од бесно куче.
1908  Во Турција започнува т.н. „Младотурска револуција“, предводена од група млади офицери и интелектуалци незадоволни од владеењето на султанот Абдул Хамид II.
1928  Во Њујорк е одржана премиерата на филмот Светлата на Њујорк, првиот звучен филм во историјата на светската кинематографија.
1957  Во Ливерпул се запознаваат Џон Ленон и Пол Мекартни, идните основачи на една од најголемите групи на сите времиња Битлси.
1964  Малави прогласува независност од Обединетото Кралство.
1966  Малави станува република, со Хестингс Банда како прв претседател.
2002  Светиот архиерејски синод на МПЦ го разрешил од должност митрополитот велешки и повардарски Јован, поради еднострано пристапување во екуменско единство со СПЦ.
1818  Адолф Андерсен, германски шахист.
1907  Фрида Кало, мексиканска сликарка.
1927  Џенет Ли, американска актерка; останува запаметена по туш-сцената во Хичкоковиот Психо.
1946  Силвестер Сталоне, американски актер; познат по своите неколку пати репризирани улоги во Роки и Рамбо.
1946  Џорџ Буш, 43от американски претседател.
1415  Јан Хус, чешки рефораматор.
1533  Лудовико Ариосто, италијански поет.
1893  Ги де Мопасан, француски писател, мајстор на расказот.
1962  Вилијам Фокнер, американски писател и Нобелов лауреат.
1971  Луj Армстронг, американски трубач и џез музичар.


7 јули настани родени починале
1937  Јапонската армија го нападна кинескиот гарнизон кај Лучиоа, во близина на Пекинг. Кинеските сили се спротивставија, па Јапонија тоа го искористи како повод за агресија врз Кина. Кинеско-јапонската војна траеше се до капитулацијата на Јапонија во септември 1945 година.
1969  Во Канада, прифатен е Официјалниот Јазичен Акт според кого францускиот јазик станува еднаков со англискиот јазик.
1985  Борис Бекер станува првиот нерангиран играч, најмладиот тенисер (дотогаш), како и првиот Германец што го освојува Вимблдон, на возраст од само 17 години и 7 месеци.
2000  Целиот тираж на Хари Потер и Огнениот Пехар, четвртото продолжение на авантурите на малиот волшебник, е распродаден уште во претплата, пред и воопшто да биде испечатено делото.
2005  Се случува серија од терористички напади на Лондонското метро, во кое убиени се 52 луѓе, меѓу кои и четворицата бомбаши-самоубијци.
1860  Густав Малер, австриски композитор.
1887  Марк Шагал, еден од најоргиналните европски сликари; создаде фантастични композиции од животот на Евреите и на руските селани. Се занимаваше со графика и сценографија. Умре во Ница, во Франција, на 28 март 1985 година.
1893  Мирослав Крлежа, хрватски писател, еден од најзначајните личности на културно-книжевните случувања во периодот по Првата светска војна. Неговиот книжевен опус опфаќа поезија, критики, полемики, драми, есеи, студии, романи и друго. најзначајни негови дела се „Хрватскиот бог Марс“, „На работ од умот“, „Господа Глембаеви“ и „Во агонија“. Умре во Загреб, на 29 декември 1981 година.
1921  Васко Каранѓелески, народен херој на Македонија. Загина во несреќен случај, на 3 февруари 1977 година.
1940  Ринго Стар, роден како Ричард Старки, тапанар на Битлси.
1854  Георг Ом, германски физичар.
1890  Анри Нестле, основач на една од најпознатите компании за производство на чоколадо, именувана според него.
1930  Артур Конан Дојл, шкотски писател.
1973  Вероника Лејк, американска актерка. Според Бети Дејвис, најубавата личност што има дојдено во Холивуд.
2006  Сид Берет, англиски музичар, поранешен член на Пинк Флојд. Роден е во 1946 година.


8 јули настани родени починале
70  Римјаните го освојуваат и разрушуваат Ерусалим. Единствениот дел што останува од градот е само западниот ѕид на Големиот Еврејски Храм, денес познат под името Ѕид на Плачот.
1497  Португалскиот морепловец Васко де Гама испловува од Лисабон на патувањето кое ќе му овозможи да го открие поморскиот пат кон Индија.
1967  Со нападот на израелските копнени и воздухопловни сили врз Египет започна израелската агресија врз арапските земји.
1997  Усвоен Законот за употреба на знамињата, со кој беше регулирана употребата на македонското државно знаме, а беше забранета употребата на знамиња на други држави во државните и локалните институции.
1621  Жан де Ла Фонтен, француски поет и баснописец. Има напишано 240 басни. Умре во Париз, на 13 април 1695 година.
1809  Људевит Гај, голем хрватски идеолог и водач на Илирското движење. Забележувајќи ги објективните околности на своето време, тој сметаше дека литературната и културната дејност претставуваат пат до националната преродба во услови на политичка пресија. Во 1943 година беше забранета употребата на илирското име, а тоа значеше почеток на крајот на Гај, кој умре во Загреб, на 20 април 1872 година.
1885  Ернст Блох, германски филозоф.
1893  Фердинанд Цепелин, германски генерал и конструктор на воздушните бродови (балони), според него наречени Цепелин. Првиот воздушен балон летна на 3 јули 1900 година. Умре на 8 март 1917 година.
1822  Перси Биш Шели, англиски писател, еден од најголемите лиричари во светската поезија. Во поемата Кралицата Маб го дава изразот на својот револуционерен дух против кралевите, свештениците и политичарите. Неговиот сонет Озимандиас се смета за едно од врвните дела на светската поезија.
1967  Вивиен Ли, американска филмска и театарска актерка, позната по своите незаборавни изведби како Скарлет О' Хара во Одвеано со Виорот и Бланш Ду Буа во Пајтонот наречен Желба.
1994  Ким Ил Сунг, комунистичкиот водач на Северна Кореја.


9 јули настани родени починале
1873  Педесет години по пуштањето на првата железница во светот, меѓу Скопје и Солун е воспоставена првата железничка врска.
1877  Се одржува првиот тениски турнир во Вимблдон. Денес, овој турнир, кој е единствен гренд-слем што се игра на трева, се смета за неофицијално светско првенство на белиот спорт.
1922  Познатиот американски пливач кој подоцна ќе стане уште попознат филмски актер откако ќе ја одигра улогата на Тарзан во истоимениот филм - Џони Вајсмилер - станува првиот човек во историјата кој делницата од 100 метри ќе ја преплива за време помало од една минута (58,6 секунди).
1960  Советскиот водач Никита Хрушчов го предупредува САД да не ја напаѓа Куба зашто во тој случај СССР би интервенирал.
1997  Масовни нереди во Гостивар, тројца етнички Албанци загинаа, а десетици цивили и полицајци се повредени.
1834  Јан Неруда, чешки писател и публицист, најистакната личност во чешкиот културен живот во втората половина на 19 век. Најпознати негови дела се „Малострански раскази“, „Арабеска“, „Прости мотиви“ и „Балада и романси“. Умре во 1891 година.
1937  Дејвид Ворк Грифит, англиски сликар, еден од највлијателните уметници во поп-арт културата.
1956  Том Хенкс, американски актер, познат по своите изведби во Форест Гамп и Филаделфија, улоги за кои, две години по ред, добива оскар за најдобар актер.
1441  Јан ван Ајк, фламански сликар.
1934  Иван Хаџи Николов, македонски општественик и револуционер.
1942  Цветан Димов, народен херој на Македонија; убиен е од бугарските фашисти во Скопје, во Обласната полициска управа.
1943  Иван Горан Ковачиќ, хрватски поет, есеист, новинар, политичар, преведувач и борец во НОВ.
1992  Ханс Ем, најстариот член на МАНУ. Учесник е во НОВ на македонскиот народ од 1941 година.


10 јули настани родени починале
1943  Англо-американските трупи, во текот на Втората светска војна се истоваруваат во Сицилија.
1953  Советскиот претседател Никита Хрушчов го сменува министерот за внатрешни работи - Лаврентиј Бериј, егзекуторот на Сталинистичките чистки. Подоцна Бериј е уапсен, осуден на смрт и стрелан.
1962  САД го лансираа телекомуникациониот сателит за пренос на телевизиските програми од САД во Европа.
1973  Бахамските Острови стекнаа независност по три векови британско колонијално владеење.
1992  Американски суд го осудува поранешниот диктатор на Панама - Мануел Нориега на 40 години затвор поради тоа што дозволил криумчарење на дрога во Панама.
1509  Жан Калвин, верски реформатор, основач на калвинистичката протестантска црква. Следбениците на Калвиновото учење беа хугенотите во Франција, а во Англија - пуританците. Умре во Женева, на 27 мај 1564 година.
1830  Камиј Писаро, француски сликар и графичар.
1856  Никола Тесла, генијален истражувач и пронаоѓач на полето на електриката и радиотехниката. Умре во Њујорк, на Божиќ 1943 година.
1871  Марсел Пруст, француски писател и академик. Автор е на големиот циклус романи Во потрага по Изгубеното Време. Умре во Париз, на 2 ноември 1922 година.
1895  Карл Орф, германски композитор, автор на Carmina Burana.
1099  Ел Сид, шпански национален херој.
1851  Луј Дагер, француски иноватор и фотограф.
1884  Пол Морфи, американски шахист.


11 јули настани родени починале
1921  Почна борбата за ослободување на Монголија што ја поведе монголската Народна револуционерна партија под раководство на Суха Батор. Овој датум се прославува како национален празник на Народна Репулика Монголија.
1979  Американската вселенска станица Скајлаб по шестгодишно кружење по орбитата околу Земјата, се распадна при приземјувањето.
1987  Обединетите Нации објавуваат дека новороденчето Матеј Гаспар од Загреб е петомилирдитиот жител на Земјата.
1995  Република Македонија и Република Литванија воспоставија дипломатски односи на ниво на амбасади.
2000  Во посредништво на американсиот претседател Бил Клинтон, започнуваат преговорите меѓу израелскиот премиер Ехуд Барак и водачот на Палестинците Јасер Арафат околу суверенитетот на Ерусалим.
1274  Роберт Брус, крал на Шкотска.
1844  Петар I Караѓорѓевиќ, крал на Србија и Кралство СХС.
1871  Стјепан Радиќ, хрватски политичар и писател.
1927  Теодор Мајмен, американски физичар, конструктор на првиот ласер.
1934  Џорџо Армани, италијански моден креатор.
1937  Џорџ Гершвин, голем американски композитор и музичар.
1982  Меша Мехмед Селимовиќ, писател.
1989  Лоренс Оливие, англиски филмски и театарски актер, продуцент и режисер, еден од најпознатите актери на сите времиња.


12 јули настани родени починале
1784  Францускиот професор по физика С. Ленорман, заедно со Жан Моголфје, го конструирааат првиот падобран.
1960  Франција им призна независност на своите поранешни колонии Дахомеј, Нигерија, Горна Волта, Брегот на Слоновата Коска, Чад, Централна Африка и Конго.
1993  Република Македонија е примена за полноправна членка на Универзалната поштенска унија, специјализирана Агенција на Организацијата на Обединетите Нации со седиште во Берн, Швајцарија.
1996  Република Македонија воспостави дипломатски односи на амбасадорско ниво со Авганистан и Малта
2006  Започна Израелско-либанската војна.
100 п.н.е.  Гај Јулиј Цезар, римски војсководец, политичар и писател.
1884  Амадео Модилјани, познат италијански сликар.
1904  Пабло Неруда, познат чилеански поет и комунист, добитник на Нобеловата награда и венценосец на Струшките вечери на поезијата.
1967  Џон Петручи, гитарист на американската прогресивна метал група Dream Theater.
1536  Еразмо Ротердамски, прочуен холандски хуманист.
1682  Жан Пикар, француски астроном.
1935  Алфред Драјфус, француски офицер, човекот околу кој ќе се исплете Аферата Драјфус.


13 јули настани родени починале
1822  Грчката војска ја победува турската кај Термопилите во текот на борбата за независност на Грција.
1878  Завршува Берлинскиот конгрес, на кој тогашните големи сили (Германија, Австро-Унгарија, Русија, Англија, Франција и Отоманската Империја) воспоставуваат нов однос на силите на Балканот.
1930  Во Монтевидео, главниот град на Уругвај, започнува првото светско фудбалско првенство, на кое домаќинот ја освојува титулата.
1946  При Земската болница во Скопје е формирана првата Станица за трансфузија на крв. Од мала станица со еден лекар и три медицински сестри прерасна во Републички завод за трансфузиологија.
1985  Советскиот скокач со стап Сергеј Бубка, во Париз станува првиот човек во историјата на овој спорт што прескокнал над шест метри.
1934  Воле Сојинка, нигериски писател и Нобелов лауреат.
1942  Харисон Форд, американски актер, познат по улогата на Индијана Џонс во истоимената филмска трилогија.
1957  Камерон Кроу, американски режисер-оскаровец.
1762  Џемс Бредли, англиски астроном, директор на Гриничката опсерваторија.Во 1728 година ја објасни појавата на аберацијата на светлоста и ја откри појавата на нутацијата. Роден е во 1693 година.
1793  Жан Пол Мара, познат француски револуционер, еден од водачите на француската буржоаска револуција. Убиен е од Шарлота Кордеј, приврзаничка на жирондистите и на монархистите. Роден е на 24 мај 1734 година.
1951  Панко Брашнаров, македонски револуционер.
1954  Фрида Кало, мексиканска сликарка.


14 јули настани родени починале
1789  Граѓаните на Париз го освоија злогласниот затвор Бастилја и ги ослободија затворениците, со што почна Француската Револуција. Овој ден се слави како национален празник на Франција.
1867  Алфред Нобел, шведскиот иноватор, кај англискиот град Редхил за прв пат го демонстрира разорното дејство на неговиот најнов изум - динамитот.
1933  Национал-социјалистите во Германија, кои во јануари на чело со Адолф Хитлер доаѓаат на власт, ги забрануваат сите опозициски партии.
1999  17 години по завршувањето на војната меѓу Аргентина и Велика Британија за Фолкландските Острови, обновена е воздушната линија меѓу Аргентина и овој архипелаг во Атлантикот.
2006  Љубчо Георгиевски, поранешен премиер на Република Македонија и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ стана бугарски државјанин. Оваа постапка предизвика бројни полемики во Република Македонија околу неговата вистинска улога во политичкиот живот на земјата во претходните 15 години.
1743  Гаврила Романович Державин, руски класицистички поет, сметан за најголемиот руски поет пред Пушкин.
1817  Мадам де Стал, француска писателка. Во 1810 година ја напиша книгата - манифест „За Германија“, која Наполеон ја забрани, затоа што авторот се восхитува на германската философија и литература. Ја сметаат за основоположник на францускиот романтизам. Родена е во Париз, на 22 април 1766 година.
1862  Густав Климт, австриски сликар-симболист. Неговата слика Портер на Адел-Блох Бауер I, продадена за 135 милиони долари, е третата најскапа слика во историјата.
1904  Исак Башевис Сингер, американски писател и Нобелов лауреат, по потекло полски Евреин.
1918  Ингмар Бергман, шведски филмски и театарски режисер и сценарист, за многумина еден од најголемите во историјата. Неговиот филм Седмиот печат останува запаметен како едно од големите филмски ремек-дела.
1942  Хавиер Солана, шпански политичар.
1223  Филип II Август, француски крал.
1887  Алфред Круп, германски индустриалец и производител на оружје.
1944  Благој Јанков - Мучето, народен херој на Македонија; умира во Струмица, во борба против бугарската полиција. Роден е во 1911 година.
1998  Ричард Мекдоналд, основач на најголемиот ланец на ресторани во светот - Мекдоналдс.


15 јули настани родени починале
1556  Во Рим свечено е осветена грандиозната купола на црквата Свети Петар, што ја изгради прочуениот италијански архитект, вајар, сликар и поет Микеланџело Буонароти. Овој датум е земен како ден на раѓањето на барокот.
1869  Французинот Иполит Меж Морис го патентира маргаринот, прехранбен продукт кој ќе треба да се обиде да го спречи масовниот глад распространте меѓу сиромашните слоеви на населението.
1965  Американскиот вселенски брод Маринер 4 го испрати првите снимки од планетата Марс.
1968  На линијата Москва-Њујорк воспоставена е првата директна авио-врска меѓу САД и СССР. Летовите почнуваат да ги изведуваат компаниите Аерофлот и Пан Америка.
1990  Во Охрид е извршено осветување на новоизградената црква „Света Тројца“.
1606  Харменс ван Ријн Рембрант, познат холандски сликар, еден од најголемите во историјата на уметноста. Умре во Амстердам, на 4 октомври 1669 година.
1919  Ирис Мурдок, ирска писателка.
1930  Жак Дерида, француски философ.
1956  Џо Сатријани, американски гитарист.
1291  Рудолф I Хабсбург, германски цар и оснoвач на династијата на Хабсбурговците.
1904  Антон Павлович Чехов, руски раскажувач и драмски писател. Најпознати негови дела се драмите „Галеб“, „Три сестри“, „Вујко Вања“ и „Вишновата градина“, како и збирките раскази „Човекот во футрола“, „Куќа на кат“ и „Селани“. Роден е во Таганрог, на 29 јануари 1860 година.
1929  Хуго фон Хофманштал, австриски писател.
1944  Вера Циривири-Трена, првоборец и активен учесник во напредното работничко движење. Убиена е од страна на бугарските фашисти во Штип. Родена е во Прилеп во 1921 година.
1997  Џани Версаче, италијански моден креатор.


16 јули настани родени починале
1661  За прв пат во Европа една банка издава книжна валута. Тоа се случува во Шведска, а банкнотите почнува да ги печати Стокхолмската банка.
1885  Воспоставена е британска колонијална власт над Австралија, со исклучок на Западна Австралија.
1940  Адолф Хитлер ја издал директивата "Морски лав", план за инвазија врз Велика Британија.
1945  Проект Менхетен: Тринити проба, првиот тест на атомска бомба.
1969  Лансиран вселенскиот брод Аполо 11 кон Месечината.
1723  Џошуа Рејнолдс, англиски сликар - портретист.
1872  Роалд Амундсен, норвешки поларен истражувач..
1921  Крсте Црвенковски, македонски политичар.
1533  Атахуалпа, цар на Инките.
1985  Хајнрих Бел, германски писател и Нобелов лауреат во 1972 година.
1989  Херберт фон Карајан, австриски диригент.
1995  Стефан Спендер, британски поет.


17 јули настани родени починале
1762  Катерина Велика станува царица на Русија.
1821  Шпанија ја отстапува Флорида на САД.
1862  Во САД стапи во сила Законот за ослободување на црнците-робови. Тогаш околу 190.000 поранешни робови од територијата на југот на САД стапија во редовите на федералната армија.
1936  Почнува Шпанската граѓанска војна.
1965  Американските бомбардери од типот Б-52 од базата Гуам за првпат ги бомбардираа целите на територијата на Виетнам.
1976  Индонезија го анектира Источен Тимор.
1984  Лансиран е советскиот вселенски брод „Сојуз 12“. Членот на екипажот Светлана Савицкаја стана првата жена која се прошета во вселенскиот простор надвор од леталото.
1993  Во Будимпешта, деветте земји-членки на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), ја примија Република Македонија како полноправна, десетта членка на оваа асоцијација.
1899  Џими Кегни, легендарен американски актер.
1935  Доналд Сатерленд, канадски актер.
1954  Ангела Меркел, германски канцелар.
1790  Адам Смит, најпознат претставник на англиската класична политичка економија.
1918  Николај II Романов, убиен заедно со членовите на неговото семејство.
1946  Дража Михајловиќ, српски четнички водач.
1959  Били Холидеј, американскa пејачka.
1976  Вељо Личеноски, прв филмски монтажер во Македонија.


18 јули настани родени починале празници
64  Во Рим избувна голем пожар во кој стариот град изгоре до темели. Легендата вели дека пожарот го подметнал неурамнотежениот римски император Нерон. За тоа нема никакви докази во старите извори.
1536  Авторитетот на папата е прогласен за ништовен во Англија.
1830  Уругвај го усвојува својот прв Устав.
1846  Во Бостон д-р Вилијам Мортон првпат во својата забна ординација го употреби етерот како средство за наркоза. Тој датум се смета за предпочеток на модерната анестезиологија.
1898  Во Париз француските научници, сопружниците Марија и Пјер Кири го открија полониумот, првиот познат радиоактивен елемент.
1925  Адолф Хитлер го објавува првиот том од својот личен манифест Мојата борба.
1936  Шпанска граѓанска војна: востаниците ја завземаат Галиција, западна Кастиља, западна Андалузија и Арагон.
1967  Во Охрид на третиот црковно-народен собор, Архиепископскиот синод на Македонската православна црква, донесе одлука за прогласување автокефалност на Македонската православна црква како наследничка на обновената Охридска архиепископија. Одлуката ја соопшти новиот архиепископ Охридски и Македонски г. Доситеј (Димитрија Стојковски).
1635  Роберт Хук, англиски физичар.
1837  Васил Левски, бугарски револуционер.
1887  Видкун Квислинг, норвешки соработник на нацистите. Неговото име стана синоним за велепредавство на идеалите на сопствената држава.
1918  Нелсон Мандела, јужно-африкански претседател.
1924  Џон Глен, американски астронаут.
1721  Жан Антоан Вато, француски барокен сликар.
1817  Џејн Остин, англиска писателка.
1872  Бенито Хуарез, мексикански претседател.
  Уругвај - Ден на Уставот.


19 јули настани родени починале
1870  Почна француско-пруската војна. Французите беа поразени за неколку месеци, а војната заврши со мировниот договор склучен во Франкфурт, во мај 1871 година.
1900  Во Лајпциг, Аугуст Велер, професор по физиологија, во својот кабинет го прикажа епохалниот изум - кардиографот, кој денеска претставува основа за научно испитување на срцевите заболувања.
1941  Британскиот премиер Винстон Черчил ја започнува кампањата со име „В за победа“ (V for Victory) во текот на Втората светска војна.
1943  Во борбите во Сицилија, сојузниците со ескадрили бомбардери го нападнаа Рим.
1956  Лидерите на СФР Југославијa, Индија и Египет - Јосип Броз Тито, Џавахарлал Нехру и Гамал Абдел Насер ја потпишуваат Брионската декларација за заедничка против-блоковска политика, што го означува почетокот на создавањето на Движењето на неврзаните земји.
1967  Македонската Православна Црква прогласи автокефалност.
1814  Семјуел Колт, изработувачот на најпознатиот тип на револвер, кој и денес го носи неговото презиме.
1834  Едгар Дега, француски сликар.
1893  Владимир Мајаковски, руски поет.
1921  Борка Талески, народен херој на Македонија.
1374  Франческо Петрарка, голем лирски поет на италијанската предренесанса.
1631  Цезаре Кремонини, италијански философ.


20 јули настани родени починале
1402  Монголскиот хан Тамерлан во Битката кај Ангора, денешна Анкара, ја победува турската војска и го заробува султанот Бајазит I, кој во 1403 година умира во ропство.
1924  Во Париз е основана Светската шаховска организација.
1944  Германскиот полковник Клаус Шенк извршува атентат врз нацистичкиот лидер Адолф Хитлер со подметнување на бомба под неговиот стол во бункерот Волчја јама кај Берлин. Хитлер е само полесно повреден, а заговорниците се погубени.
1969  Лунарното возило „Орел“ на американскиот вселенски брод „Аполо 11“, со космонаутите Нил Армстронг и Едвин Олдрин, се упати на површината на Месечината, додека Мајкл Колинс го продолжи кружењето околу Месечевата орбита со матичниот брод „Аполо 11“.
2001  Карло Џулијани, италијански активист и анархист е убиен во текот на демонстрациите против Групата 8 во Џенова во 2001 година од страна на италијанските Карабињери.
356 п.н.е.  Александар III Македонски, крал на Македонија, еден од најголемите војсководци и освојувачи на сите времиња.
1304  Франческо Петрарка, голем лирски поет на италијанската предренесанса.
1847  Макс Либерман, германски постимпресионистички сликар.
1919  Сер Едмунд Хилари, новозеландски офицер и истражувач, учесник во хималајските и во поларните експедиции.
1948  Жан Рено, француски актер.
1816  Гаврила Романович Державин, руски класицистички поет, сметан за најголемиот руски поет пред Пушкин.
1913  Васил Чекларов, македонски војвода од Костурско.
1923  Панчо Виља, мексикански револуционeр, водач на селанската револуција од 1910 година.
1937  Ѓуљелмо Маркони, италијански инжинер.
1951  Абдула, јордански крал.
1971  Пол Валери, француски поет.


21 јули настани родени починале
1542  Папата Павле Втори донесе одлука за основање на инквизиција во Рим.
1798  По победата на битката кај пирамидите, Наполеон Бонапарта стана владетел на Египет.
1962  Со решение на Извршниот совет на НР Македонија, името на Радио Скопје е променето во Радио-Телевизија Скопје.
1983  Измерена е најниската температура во станицата Восток на Антарктикот, -89.2 °C.
1994  Рускиот писател Александар Солжењицин пристигнува во Москва после двомесечно патување низ Русијa, од каде 20 години претходно е прогонет во егзил.
1816  Паул Јулиус фон Ројтер, основач на британската новинскa агенцијa Ројтерс.
1899  Ернест Хемингвеј, американски писател. Учесник е во Првата светска војна, во Шпанската граѓанска војна и во Втората светска војна. За романот Старецот и морето во 1954 година ја доби Нобеловата награда за литература. Изврши самоубиство во својата куќа во Кечам, во Ајдахо, на 2 јули 1961 година.
1911  Маршал Меклуан, канадски автор.
1951  Робин Вилијамс, американски актер.
1964  Јенс Вајслог, германски ски-скокач.
1870  Јозеф Штраус, австриски композитор.
1984  Живко Фирфов, македонски етномузиколог, педагог, диригент и музички деец. За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен доктор на Географското здружение од Колумбија, САД, во 1955 година. Роден е во Велес, на 20 ноември 1906 година.
1998  Ален Шепард, американски космонаут.
2001  Крсте Црвенковски, македонски политичар.


22 јули настани родени починале
1908  Младотурците ја презедоа власта во Битола и ги ослободија сите затвореници.
1933  Американскиот авијатичар Вили Пост го изведе првото самостојно летање со авион околу Земјината топка.
1948  Во Скопје, со одлука на Владата на Народна Република Македонија, е основан Институт за национална историја.
1962  Пропадна првиот американски обид за лансирање автоматска сонда на Венера. Ракетата лансирана од Кејп Канаверал на Флорида ја промени насоката и по неколку минути експлодира
1992  Најголемиот колумбиски дилер Пабло Ескобар бега од затвор.
356 п.н.е.  Александар III Македонски, една од најпознатите личности на стариот век, војсководец и државник. Го порази огромното персиско царство и во своите походи стигна се до Индија. Умре во Вавилон, на 13 јуни 323 година п.н.е.
1784  Фридрих Вилхелм Бесел, германски астроном и математичар.
1822  Грегор Мендел, австриски ботаничар и генетичар.
1888  Селман Ејбрахам Ваксман, американски микробиолог по потекло од Украинa, добитник на Нобеловaта награде за медицинa во 1952 година.
1894  Оскар Марија Граф, германски писател.
1461  Карло VII Победник, француски крал.
1822  Наполеон II, француски крал.
1934  Џон Дилинџер, озлогласен американски ограбувач на банки, долго време сметан за Државен непријател број 1 во САД.
1979  Шандор Кочиш, унгарски фудбалер, стрелец на единаесет голови на Светското фудбалско првенство во 1954 година.


23 јули настани родени починале
1942  Почна Сталинградската битка меѓу германските фашисти и советската армија, веројатно најголемата битка во Втората светска војна.
1942  Во Софија, бугарските фашисти ги стрелаа Никола Јонков Вапцаров, македонски поет и патриот, Антон Попов-Дончо, македонски револуционер, писател и публицист и Атанас Романов, македонски патриот.
1992  Во Скопје е формирана Комора на приватниот капитал на Македонија.
1993  Република Македонија стана 138 членка на Светската организација за интелектуална сопственост.
2000  Ленс Армстронг, втора година по ред победува на престижната велосипедска трка Тур де Франс, иако неговите лекари, четири години претходно, го известуваат дека постојат мали шанси да преживее, зашто болува од рак.
1892  Хаиле Селасије I, етиопски цар од 1930 година.
1906  Владимир Прелог, швајцарско-хрватски хемичар и Нобелов лауреат.
1915  Тихомир Милошевски, народен херој на Македонија. Беше генерал-полковник и прв командант на македонските воени единици во текот на НОВ на Македонија.
1931  Виктор Корчној, руски шаховски велемајстор, еден од најдобрите шахисти на XX век.
1757  Доменико Скарлати, важен барокен композитор за чембало. Ненадминат по влијанието врз клавијатурната музика.
1875  Ајзак Мерит Сингер, американски иноватор, кој во 1851 година ја усовршува прват шивачка машина која влегува во широка употреба.
1916  Вилијам Ремзи, шкотски хемичар, добитник на Нобеловата наградa за хемијa во 1904 година.
1942  Антон Попов, македонски поет.
1948  Дејвид Ворк Грифит, американски филмски режисер и продуцент, автор на еден од најдобрите и најконтроверзни филмови во историјата - Раѓањето на нацијата.


24 јули настани родени починале празници
1823  Укинато е ропството во Чиле.
1908  Турција е прогласена за уставна монархија. Овој датум се зема како Ден на победата на Младотурската револуција.
1923  Грција, Турција и сојузничките сили во Првата светска војна ја потпишаа Лозанската декларација, врз основа на која е извршено принудно иселување на христијанското население од Турција во Грција и на муслиманското население од Грција во Турција, со што во голема мера е изменет националниот состав на Егејска Македонија.
1946  Во Пацификот, во близина на островот Бакини, САД ја извршија првата подводна атомска експлозија.
2002  Алфред Мојсиу е избран за претседател на Албанија.
1783  Симон Боливар, јужно-американски борец за независност. Истиот ден се слави како Ден на Симон Боливар во Еквадор.
1802  Александар Дима Таткото, француски писател.
1828  Николај Чернишевски, руски писател, критичар и револуционер.
1969  Џенифер Лопез, американски актерка и пејачка.
1957  Методија Андонов - Ченто, македонски револуционер и државник, прв претседател на Иницијативниот одбор за свикување на Првото заседание на АСНОМ и борец за правата и слободата на македонскиот народ. Роден е во Прилеп, на 17 август 1902 година.
1974  Џејмс Чедвик, англиски физичар, откривач на неутронот и Нобелов лауреат во 1935 година.
1980  Питер Селерс, британски филмски актер, комичар.
1991  Исак Башевис Сингер, американски писател и Нобелов лауреат, по потекло полски Евреин.
2000  Клод Соте, француски филмски режисер-оскаровeц.
  Еквадор - Ден на Симон Боливар.


25 јули настани родени починале
1878  Првата кинеска дипломатска мисијa во САД пристигнува во Вашингтон.
1917  Холанѓанката Маргарета Гертруда Целе, попозната како Мата Хари, осудена е на смрт под обвинение дека шпионирала за Германија во текот на Првата светска војна.
1945  Со одлука на Европската консултативна комисија, Германија во периодот до склучувањето на мировниот договор е поделена на четири зони: источна-советска, северозападна-британска, југозападна-американска и западна-француска. Таа поделба подоцна доведе до формирање на двете германски држави.
1968  Папата Павле VI им ги забранува на католичките верници сите вештачки методи за спречување на зачнувањето.
1984  Советскиот космонаут Светлана Савитцкаја стана првата жена која излегла надвор од бродот во вселената и првата жена во историјата на освојувањето на вселената која два пати била во нејзиното пространство.
1894  Гаврило Принцип, атентаторот на Франц Фердинанд.
1920  Розалинд Френклин, англиски научник.
1925  Невена Георгиева Дуња, млада македонска партизанка во НОВ.
1976  Јовица Тасевски - Етернијан, македонски поет, книжевен критичар и есеист.
1978  Луис Џој Браун, првото бебe од епрувета.
1834  Семјуел Тејлор Колриџ, aнглиски поет, еден од највидните членови на романтизмот.
1986  Винсент Минели, американски филмски режисер со италијанско потекло, често сметан за Татко на модерниот мјузикл.
1987  Крсто Симовски, учесник во НОВ, истакнат општествено-политички работник, основач и прв директор на Институтот за овоштарство на Македонија.


26 јули настани родени починале
1953  Со нападот на герилците на касарната „Монкада“ во градот Сантијаго де Куба, Фидел Кастро ја започнува борбата против диктаторот Фулгенсио Батиста.
1956  Египетскиот претседател Гамал Абдел Насер го национализира Суецкиот канал, кој претходно беше под контрола на англо-француска компанија.
1963  Катастрофален земјотрес го разурна главниот град на Република Македонија - Скопје. Во земјотресот загинаа 1.070 луѓе, 2.900 беа повредени, а беше уништен или оштетен 4/5 од стамбениот фонд. Веста за земјотресот што го зафати Скопје брзо се рашири низ целиот свет, кој покажа голема солидарност.
1996  Република Македонија и Европската Унија потпишаа рамковна спогодба за соработка на Република Македонија во Европската Унија. Истиот ден во Република Македонија пристигнува и првиот американски амбасадор - Кристофер Хил.
1996  Република Македонија стана потписничка на Рамковната конвенција на Советот на Европа за заштита на националните малцинства и потписничка на повелбата на Советот на Европа за регионални или малцински јазици.
1782  Џон Филд, ирски композитор.
1875  Карл Густав Јунг, швајцарски психијатар, основач на Аналитичката или комплексна психологија, еден од најгенијалните умови на XX век.
1894  Алдоус Хаксли, англиски писател и есеист, голем критичар на современиот свет.
1928  Стенли Кјубрик, американски режисер, кој во текот на својата пеесетгодишна филмска кариера ќе сними 13 филмови, голем дел од нив сметани за класици на американската кинематографија. За негови највредни остварувања се сметаат Пеколен портокал, Одисеја во вселената 2001, Доктор Стрејнџлав, како и Сјаење. Се смета за еден од најголемите режисери на сите времиња.
1943  Мик Џегер, американски музичар, основач на една од најголемите групи во историјата - Ролинг Стоунс.
1902  Шарл Дадан, француско-американски пчелар, таткото на модерното пчеларство.
1926  Крсте Петков Мисирков, истакнат македонски филолог, лингвист, историчар, фолклорист, етнограф, публицист, политичар, дипломат, револуционер и борец за македонската национална афирмација. Во 1903 година ја издаде книгата За македонцките работи. Роден е во Ениџе, Вардарска околија, Солунска област, на 18 ноември 1874 година.
1952  Ева Перон, популарната „прва дама“ на Аргентина, сопруга на Хуан Перон.
1985  Фреди Перлман, анархиста, писател, теоретичар и музичар, голем критичар на современиот свет.


27 јули настани родени починале
1830  Во Франција избива „Јулската револуција“ предизвикана од одлуката на кралот Шарл X Бурбонски да ги укине весниците, да го распушти штотуку избраното собрание и да го промени изборниот закон. Кралот абдицира и емигрира во Шкотска.
1839  Почнува Опиумската војна меѓу Кина и Велика Британија откако кинеските власти во едно пристаниште во Кантона запленуваат и уништуваат 20.000 сандаци со опиум.
1981  Почна со работа новата Железничка станица во состав на Транспортниот центар во Скопје. Последниот воз од Старата железничка станица замина во 11 часот и 30 минути, а првиот воз на новата железничка станица стигна во 12 часот и 35 минути.
1989  Кристер Петерсон прогласен е за виновен и е осуден на доживотна казна затвор заради убиството на шведскиот премиер Олоф Палме во 1986 година. Подоцна тој е ослободен, а убиството останува неразјаснето.
2001  САД ги продолжуваат санкциите врз Иран и Либија на уште пет години.
1832  Ѓура Јакшиќ, најголемиот лиричар во српскиот романтизам и еден од најталентираните српски сликари на XIX век.
1835  Џозуе Кардучи, италијански поет, добитник на Нобелова награда за литература во 1906 година.
1946  Раде Шербеџија, српски актер и пејач со потекло од Хрватска.
1965  Хозе Луис Чилаверт, парагвајски голман.
1983  Горан Пандев, македонски фудбалер
916  Климент Охридски, словенски просветител.
1841  Михаил Јурјевич Лермонтов, руски поет, еден од најголемите светски романтичари, автор на познатиот роман во стихови Демонот.
1844  Џон Далтон, англиски хемичар и физичар, еден од основачите на анатомската теорија на материјата, што прв ја постави врз експериментална основа. Своето сфаќање го изнесе во делото „Нов систем на филозофијата и на хемијата“, каде го објасни Прустовиот закон на постојани пропорции и го постави законот за зголемени пропорции. Прв ги одредуваше атомските тежини на хемиски елементи. Ги испитуваше основите на гасовите, го постави законот за парцијалните притисоци и се занимаваше со метеорологија. Бидејќи страдаше од слепило за боја, ја проучуваше и таа аномалија, која според него е наречена далтонизам. Роден е во Иглсфилд, во северниот дел на Англија, на 6 септември 1766 година.
1880  Мохамед Реза Пахлави, ирански шах во прогонство, кој 37 години владееше со Иран. Роден е во 1819 година
1981  Вилијам Вајлер, американски режисер-трократен оскаровец, роден во Франција.


28 јули настани родени починале
1821  Перу прогласува независност од Шпанија.
1858  За прв пат е употребен отпечаток од прстот како знак за идентификација, и тоа од страна на Вилијам Хершел, во Индија, кога земал отпечаток од извесен Раџадар Конаи.
1914  Почна Првата светска војна. По атентатот извршен врз војводата Франц Фердинанд во Сараево, владата на Австро-Унгарија ја обвини Србија како причина за атентатот и упати ултиматум, кој беше отфрлен. Тоа беше повод Австро-Унгарија да и објави војна на Србија. Tри дена подоцна Германија и објави војна на Русија, а на 3 август и на Франција.
1937  Јапонците во текот на Кинеско-јапанската војна го завземаат Пекинг.
1945  Во Скопје излезе првиот број на весникотТрудбеник“, орган на Земскиот одбор на Единствените синдикати на Македонија. Весникот излегуваше еднаш неделно.
1887  Марсел Дишам, француски сликар и скулптор.
1915  Чарлс Таунс, американски физичар и Нобелов лауреат.
1943  Ричард Рајт, англиски музичар, член на Пинк Флојд.
1954  Хуго Чавез, претседател на Венецуела од 1998 година, ориентиран кон воведување на демократски социјализам во земјата.
1741  Антонио Вивалди, италијански композитор и виртуоз на виолина.
1750  Јохан Себастијан Бах, германски композитор, еден од најзначајните композитори во историјата на музиката.
1794  Максимилијан Робеспјер, еден од главните водачи на Француската револуција.
1904  Никола Каранџулов, македонски револуционер, војвода и учител. Роден е во Прилеп.
1968  Ото Хан, германски хемичар и нуклеарен физичар. Добитник е на Нобеловата награда за хемија.


29 јули настани родени починале
1014  Во битката на планината Беласица, кај Струмица војската на македонскиот цар Самоил била поразена од војската на византискиот цар Василиј Втори, кој наредил околу 15,000 воени заробеници да бидат ослепени, а на секој стотти војник да му се остави по едно око за да ги води другите кај цар Самоил. Потресен од глетката, цар Самоил умрел на 6 октомври 1014 година. Четири години по неговата смрт, царството се распаднало.
1588  Британската флота под команда на Лорд Хавард и Сер Франсис Дрејк ја поразува шпанската Непобедлива армада составена од околу 125 бродови, која во инвазија на Англија ја испраќа шпанскиот крал Филип II.
1940  Почнува воздушната офанзива на Германија на Великa Британијa за време на Втората светска војна.
1948  На стадионот Вембли во Лондон отворени се првите Олимписки игри по Втората светска војна.
1993  Киргистан ја признава Република Македонија.
1883  Бенито Мусолини, италијански диктатор и фашист.
1905  Даг Хамаршелд, шведски политичар.
1925  Микис Теодоракис, грчки композитор.
1856  Роберт Шуман, германски композитор и музичар, еден од најзначајните претставници на романтизмот во музиката. Особено се истакнува како автор на клавирски минијатури и соло-песни, а компонира и камерна и сценска музика, четири симфонии и една опера. Роден е на 8 јуни 1810 година.
1890  Винсент ван Гог, голем холандски сликар, зачетник на пост-импресионизмот.
1982  Владимир Зворник, „таткото на телевизијата“. Во 1926 година успеа електронски да ја разложи сликата. Тој придонесе телевизијата, како електронски систем да ја претвори во практичен систем во најширока употреба. Измисли повеќе од 120 електронски и електротехнички апарати.
1983  Луис Буњел, француско-мексикански филмски режисер од шпанско потекло. Познат е по своите надреалистички остварувања. Има снимено 32 филмови, меѓу кои како најзначајни се издвојуваат Ангелот на смртта, Тој мрачен предмет на желбите и Дискретниот шарм на буржоазијата. Роден е во 1900 година.


30 јули настани родени починале
1619  Во Џемстаун, во Вирџинија, САД, се одржа првото колонијално преставничко Собрание. Овој град е прво населено место во новиот свет каде првите англиски доселеници пристигнаа во 1607 година.
1971  Астронаутите на „Аполо 15“, Дејвид Скот и Џејмс Ирвин се спуштија на Месечината.
1974  Турција, Грција и Велика Британија потпишаа спогодба за прекин на огнот на Кипар.
1975  Во Хелсинки почна Конференцијата за европска безбедност и соработка (КЕБС), на која присуствуваа државници од 35 земји. Целта на Конференцијата беше да се осигура мирот во Европа.
1980  Вануату прогласува независност.
1511  Џорџо Вазари, италијански сликар и архитект.
1818  Емили Бронте, аглиска писателка од ирско потекло.
1863  Хенри Форд, производител и конструктор на автомобили, кој придонесе за брзиот развој на автомобилизмот во светот. Умре во 1947 година.
1898  Хенри Мур, британски вајар, главен претставник на апстрактниот правец во европското вајарство. Под влијание на Пабло Пикасо и на Бранкуси, секогаш се стремеше кон синтеза на апстрактните облици со надреалистички психолошки истражувања. Умре на 31 август 1986 година.
1947  Арнолд Шварценегер, американски актер и политичар.
1771  Томас Греј англиски поет.
1898  Ото фон Бизмарк, Железниот Канцелар, обединителот на Германија.
1912  Муцухито, јапонски цар.
1996  Клодет Колбер, ѕвезда на Холивудските комедии.
2007  Ингмар Бергман, шведски филмски и театарски режисер и сценарист. Останува запаметен како еден од најголемите во историјата на седмата уметност.
2007  Микеланџело Антониони, италијански режисер, чии филмови се сметаат за едни од највлијателните во областа на филмската естетика.


31 јули настани родени починале
1483  Кристифор Колумбо, големиот шпански морепловец, на своето трето патување во новиот свет, го откри островот Тринидад, а потоа и за првпат стапна на брегот на Јужна Америка.
1849  Во битката кај Шегешвар, умира Шандор Петефи, најголемиот унгарски поет на сите времиња, водачот на националното движење од 1848 година.
1941  Германскиот маршал Херман Геринг му дава писмена директива на шефот на полицијата Рајнхар Хајдрих да направи нацрт-план за елиминирање на Евреите во Европа.
1954  Италијанска експедиција предводена од Ардито Десио прва го освојува врвот Годвин Остин, попознат како К2, на Каракорум, кој со своите 8.611 метри, е втор највисок врв на Земјата.
1964  Американската вселенска сонда „Ренџер 9“ ги емитува на Земјата првите снимки од темната страна на Месечината. Овој успех научниците го оценија како најголем домет на астрономијата по Галилеј.
1800  Фридрих Велер, германски хемичар.
1912  Милтон Фридман, американски економист, добитник на Нобеловата награда за економија во 1976 година.
1919  Примо Леви, италијански писател.
1965  Џоан Роулинг, шкотска писателка, авторка на бестселерите за малиот волшебник Хари Потер.
1784  Дени Дидро, француски филозоф, енциклопедист, критичар на религиозниот морал и носител на просветителската мисла од предреволуционерна Франција.
1886  Франц Лист, унгарски пијанист и композитор, музичар со романтичарско определување и предводник на германската школа.


Јануари | Февруари | Март | Април | Мај | Јуни | Јули | Август | Септември | Октомври | Ноември | Декември
Download ISO files from Walnut Creek and Others: Telecom 1996 - ADA (International Language for Software Engeneering) - AmiNET CD-ROM - Audio Toolkit - Avalon - BSD Docs -  CD-ROM of CD-ROMs - CICA for Windows 1 - CICA for Windows 2 - CicaNT - Cica1204 - CUG 1293 - DOOM CD - DOOM Tools - EAST 0894 - Garbo - Gif Galore - Usenet Source Code - Internet Info - Linux Web ToolsMusic Workshop - Windows NT -  Perl CD-ROMPower DOS - SCI Lib - SIMTEL92 - Space Shuttle Encyclopedia - Teacher2000 - Walnut Creek - Welcome to Africa - Butterly - Documenti (IT) - GNUtembergLa Coleccion (ES) - Libris Britannia - Project Gutenberg 94 - Project Gutenberg 97 - Giga Games - GNU X11R5 - Hobbes OS2 - Kirks Comm CD - RedHat 5.1 - CPM94 - OWA 1.7.7 - Perl CD 95 - SIMTEL10000 - Slackware 3.5 - SourceCode 0394 - Sys Vr4 - TaxInfo93 - Tex95 1 - Tex95 2 - RedAlert CD - CRV2 Collection - WCSampler44 - FractalFrenzy - World Radio Amateur Directory - PCOpen - 100 GreatGames - 1000 Games - 1000 HotGames - BadKillyMeow - BadKittyGothic - BBS Documentary DVD - BeachWare - BlachHawk97 - Complete Internet Archive -  Cybernet - DiamondCollection - FunPack93 - GigaGames3 - GigaGames5 - GoldGames - BusinessPlatinum -  BBSCompanion - HPAVC CDRom - HubbleSpace_1 - HubbleSpace_2SoundEffects - AMGKleptomania - AMGGrooveActivator - AmigaStXX - BigBang - DrumBase5000 - eGames151 - ELab1 - ELab2 - ELab3 - ELabCD1 - ELabCD2 - GeminiAtari93 - Greytsounds - HollywoodEdge - BrazilianPercussions - MasterbitsTR - MasterbitsClimax7 - MicroforumWIN1 - MicroforumWIN2 - MidimarkPro - ModemMadness - MusicStoreSound - NASASourceCode - NetwareSuperLibrary - NiceBeats28 - NiceBeats29 - NightOwl17 - NightOwl19 - NewGold1 - NewGold2 - UniverseOfSounds - PCSIGHome - PCSIGGames - PhoenixCD5.0 - PowerDos96 -PSL5 - PSL7 - PSL7bis - ArcadeMania - ReligiousClipart - Ruby - SapphireCollection - ScreenSaver98 - SharewareBackthrough - SharewareHeaven14 - SoundGallery - SoundsGood - SoundScan - SpaceAndAstronomy - SvCollect5 - SyntWorx - TucowsCD2 - ASPCD - JohnRuskinInstallation - JohnRuskinCD - TurboLinux98CD1 - TurboLinux98CD2 - GameWareCollection - UrbanShakedown - VoiceCrystal - WizooPlatinum - Wurlitzer - 4.4 BSD Lite Export - 640MbShareware - CD-ROMToday - CE_OP_CD - CDFacil1 - CDFacil2 - CDFacil3 - InnerWorld - MDCDRomMikroDAT2 - Pegasus4.0 - Saitek - Saturn - SharewareStudio - SLS CD.ROM - SoMuchShareware - StrategyAfterLife - Biblioteca3.7 - CDRom54cDVD0905 - cliCK12.7 - InternetWorld97 - LaBiblePC - Level0298R - MisterDrom - PCbresp - Expert15 - Expert27 - Expert33 - Expert34 - Pswe010 - RCDRom31 - Rom1025 - SoftMag - MacBible

MundoDoCDROM (Portuguese): 54 - 60 - 125 - 128 - 136 - 08 - 114 - 119 - 120 - 17 - 27 - 32 - 33 - 49 - 55 - 57 - 61 - 61bis - 65 - 66 - 67 - 79 - 92 - 59 - 69 -138 - 75 - 16 - 2 - 3 - 4 - 6

MundoDoLinux: 10 - 12 -13 - 15 - 16 - 19 - 20 - 37 - 44a -

LinuxXF: 137 - 50a - 50b - 50c - 102 - 108 - 109 - 126 - 166 - 183 -           

SIMTEL Special: CD1 - CD2 - 2001 - 1/1997 - 2/1997 - ForWindows96 -   
              
CICA32: 1/4 - 2/4 - 3/4 - 4/4

National Geographic: 1900-1906 - 1906-1909 - 1888-1900      
 
Project Gutenberg: Project Gutenberg - DVD 2002 - PG2003 - PGCD - PG DVD 2010 - PG DVD 2006 - PG CD 2007 - Some Best PG - PG Audiobooks MP3 - PG Audiobooks OGG -
PG Texts TXT - PG MP3 - PG OGG - PG TXT -  ZIM files - English ZIM - Zim for Kiwix -

LinuxMagazine: 40 - 142 - 114 - 120 - 121a - 121b - 122a - 122b - 123a - 123b - 125a - 125b - 130 - 139 -  

PierShareware: CD1 - CD3 - CD4 - CD8 - CD9

SharewareOverloadTrio: Volume1 - Volume2 - Volume3

Websites for Download: Hesperian Health (AR) - Kaos Small (AR) - Kaos Big (AR) - Arvind - Deutsch-Arabisch - Kaos (DE) - Project Reconnect (DE) - Deutsch als Fremdsprache - African History - Algebra to go - Binofino - Bookdash - Cats & Dogs Books - Ck12 - Corel Knoweledge - Educate - Fantastic Phonics Adults - Fantastic Phonics Child - Feed the Monster - GCF2015 - Iicba - English Language Training - Math Expressions - Mustard Seed Books - Ole Nepal - OpenStax - Rachel - RachelCourses - Saylor - Siyavula - StoryBooks - Tanzanian Exams - Wassce - Women in African History - Biblioteca (ES) - CNB Guatemala - EducaLAB (ES) - GCF2012 (ES) - Mustard Seed Books (ES) - Rachel (ES) - Tocomadera - Afrique - Cats & Dogs Books (FR) - Ebooks Gratuits (FR) - Haiti Futur (FR) - Kaos (FR) - StoryBooks (ID) - Deutschkurse - Kaos (PT) - Kaos (SW) - Refugees - Appunti di informatica liberaWatch Tower Library -

Wiki Projects: English Wiki Abstracts (XML) - Education - CDpedia0.7 - DVDpedia0-7 -  MLWikipediaCD - WikipediaPL06 -

ZIM Projects: Wikipedia - Wikisource

AKAI S6000 - Ultimate - Vol. 5 - World Sounds

Best Service -  DanceFloorBast - DanceMegaDrumsEthnicJourneySound - KillerHorns - DOM - RossGarfieldDrums

Cream of the Crop: 1 - 11.1 - 11.2 - 2 - 24 - 25 - 26 - 3 - 4 - 6 - 7 - 8.1 -

InfoMagic: Games1 - Games2 - NTSource1 - NTSource2 - Windows3Pack1 - Windows3Pack2 - Windows3Pack3 - Windows3CD1 - Windows3CD2 - Windows6Pack1 - Windows6Pack2Windows6Pack3Windows6Pack4 - Windows6Pack5 - Windows6Pack6 -

LearnKey 70215 - CD1 - CD4 - CD5 - ClusterServerAdminCD1 - InfraDesign - W2ServerAdmin

QuantumAxcess: EpicGames - JustSports - CoolGames - CoolGamesToo -

Roland C.: CDC01  - GuitarAndBass - SuperSax - Africa - SoloBrass -

Zero-G: BeneathThePlanet - Ethnic - PureTripHop - ReturnToPlanet - WorldClass -