Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

1977 - Википедија

1977

Од Википедија, слободна енциклопедија

< 19 век 20 век 21 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

[уреди] Настани

 • Amnesty International добива Нобелова награда за мир.
 • 20 јануари - Џими Картер станува претседател на САД.
 • 25 мај - Излегува Војна на ѕвездите, првиот филм од серијата филмови со ист наслов на Џорџ Лукас.
 • 5 јули - Премиерот на Пакистан, Зулфикар Али Буто е тргнат од власта со воен пуч.
 • 12 август - Спејс шатл на НАСА го прави првиот пробен тест на полетување од задниот дел на млазен авион.
 • 20 август - Војаџер 2 полетува во вселената.
 • 5 септември - Војаџер 1 е лансиран по кратка пауза.
 • 5 септември - Ханс-Мартин Шлајер, претседател на германското здружение на работодаватели е киндапиран во Келн, Западна Германија. Киднаперите ги убиваат трите пратечки полицајци и неговиот шофер. Тие бараат ослободување на припадниците на RAF (Фракција на Црвената Армија).
 • 13 октомври - Четири Палестинци киндапираат авион на Луфтханза, барајќи ослободување на 11 припадници на RAF.
 • 18 октомври - Членовите на RAF, Андреас Бадер, Жан-Карл Расп и Гудрун Енслин извршуваат самоубиство во затворот Штамхајн. Имгард Мелер не успева во тоа. Нивните поддржувачи и денес сметаат дека тие се убиени.
 • 19 октомври - Ханс-Мартин Шлајер е убиен од страна на RAF.
 • 19 ноември - Египетскиот претседател, Анвар Садат станува првиот арапски лидер што официјално ќе го посети Израел, сретнувајќи се со израелскиот министер за надворешни работи Менахем Бегин. Тој одржува говор пред Кнесетот во Ерусалим, барајќи траен мир со Израел.
 • 4 декември - Жан-Бедел Бокаса, претседател на Централноафриканската Република, се прогласува за цар.

[уреди] Родени

[уреди] ПочиналеВидете исто:

Други јазици