Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

1983 - Википедија

1983

Од Википедија, слободна енциклопедија

< 19 век 20 век 21 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

[уреди] Настани

 • 13 февруари – Американскиот претседател Роналд Реган ја прогласува 1983 година за „Година на Библијата
 • 1 март – Балеарските острови и Мадрид стануваат автономни покраини на Шпанија
 • 18 април – Во бомбашки напад врз американската амбасада во Бејрут се убиени 63 лица
 • 9 јуни – На парламентарните избори во Британија Конзервативната партија на Маргарет Тачер успева да ја задржи власта
 • 13 јуни – Пионер 10 станува првиот објект изработен од човекот што го напушта Сончевиот систем
 • 4 јули – РЕК Битола е свечено пуштен во употреба
 • 20 јулиПолската влада прогласува крај на воената состојба и амнестија за политичките затвореници
 • 1 септември – Корејски патнички авион е соборен од страна на советски борбен авион при навлегување во советскиот воздушен простор. Сите 269 лица во авионот загинаа.
 • 19 октомври – Извршен е воен удар во Гренада при што премиерот Морис Бишоп и уште 40-мина се егзекутирани
 • 25 октомвриСАД извршува инвазија на Гренада
 • 25 октомври – Микрософт Ворд е пуштен во употреба
 • 27 октомври – Папата Јован Павле II го посетува во затвор Мехмет Али Агча, човекот што изврши неуспешен атентат врз него, за да му прости
 • 15 ноемвриТурскиот дел од Кипар прогласува независност

[уреди] Родени

 • 2 февруари – Каролина Клифт, шведска атлетичарка
 • 23 април – Даниела Хантукова, словачка тенисерка
 • 11 мај – Холи Валас, австралиска актерка и пејачка
 • 8 јуни – Ким Клајстерс, белгиска тенисерка
 • 13 јули – Лиу Ксијанг, кинески атлетичар
 • 27 јулиГоран Пандев, македонски фудбалер
 • 1 септември – Хозе Антонио Рејес, шпански фудбалер
 • 8 ноември – Бланка Влашиќ, хрватска атлетичарка

[уреди] Починале


Видете исто:

Други јазици