Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

2000 - Википедија

2000

Од Википедија, слободна енциклопедија

< 19 век 20 век 21 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

2000 е престапна година, која започнува во сабота според Грегоријанскиот календар. Популарната култура исто така ја смета 2000 за прва година на 21 век и 3 милениум. По стриктна интерпретација на Грегоријанскиот календар, сепак, оваа карактеристика и припаѓа на 2001 година.

Годината 2000 е исто така обележана како:

 • Меѓународна година на културата и мирот.
 • Светска математичка година.

[уреди] Настани

 • 1 јануари - Милениумски прослави секаде низ светот. Y2K поминува без сериозните, раширени компјутерски откажувања и проблеми што се предвидени претходно.
 • 10 јануари - America On-line го обзнанува договорот за купување на Time Warner за 162 билиони долари. Ова е најголемата корпорациска интеграција било кога.
 • 25 март - Основан е Демократскиот сојуз
 • 26 март - Претседателски избори во Русија: Владимир Путин е избран за претседател.
 • 2 јули - Франција ја победува Италија 2-1 во финалето на 2000 Европско фудбалско првенство.
 • 5 јули - Излегува првиот број на дневниот весник „Вест“
 • 25 јули - Конкорд суперсоничен патнички авион се срушува веднаш по полетување од Париз, убивајќи ги сите 109 патници и уште 5 лица на земја.
 • 12 август - Катастрофа на руската нуклеарна подморница Курск. 118 руски морнари го загубија животот.
 • 15 септември - 2000 Летна Олимпијада е отворена во Сиднеј, Австралија.
 • 4 октомври - Претседателот Слободан Милошевиќ ја напушта функцијата по демонстрации низ Србија и повлекување на руската поддршка.
 • 7 ноември 2000 Претседателски избори во САД: републиканецот Џорџ В. Буш го поразува демократот, потпретседателот Ал Гор, но конечниот резултат е непознат уште месец дена заради проблеми со гласовите во Флорида.

[уреди] Родени

[уреди] ПочиналеВидете исто:

Други јазици