Vuoi aiutare economicamente questo sito? Spiacenti, non accettiamo donazioni. Sorry, we ar not for sale. We are not liber, we are free!
Puoi farlo indirettamente acquistando il libro "Debito Formativo" di Valerio Di Stefano.
Oppure, acquisendo un abbonamento Audible per i nostri audiolibri. O per gli e-book su Mondadori Store. Oppure su Kobo.
Oppure... anche no! (Niente monetine da 2 euro, niente pizza o focaccia. Il caffè ci rende nervosi.)


This website is referral for adsterra.com, popcash.net, clickadu.com and iubenda.it!

Please visit our new website audiobookgratis.it and our brand new Encyclopaedia Britannica. It's absolutely free!

Now you can download our classical and etnic music archives in just one clic.

Privacy Policy - Cookie Policy - Termini e condizioni di servizioStatic Wikipedia: Italiano - Inglese - Francese - Spagnolo - Tedesco - Portoghese - Olandese - Polacco -
Russo - CineseTurco - Svedese - Swahili - Afrikaans - Vietnamita - Ebraico - Greco - Arabo - Coreano -
 Finlandese - Winaray - Giapponese - Ungherese - Bulgaro - Farsi - Danese - Hindi -
 Lituano - Lettone - Catalano - Euskera - Esperanto - Estone -Norvegese -Rumeno -

 Static Wikipedia - Other Languages:  aa - aab - als - am - amg - an -  arc- as - ba - bar - bat - bcl -  be - bh - bi - bm - bn - bo - bpy - br - bs - bug -
bxr
 - cdo - ce - ceb - ch - cho - chr - chy - co - cr - crh - cs - csb - cu - cv - cy- diq - dib - dv - dzee - eml  - ext -
 fa - ff - fiu - fj - fo - frp - fur - fy - ga - gan - gd - gl - glk . gn - got - gugv - ha - hak  - hif - ho - hr -
hsb  - hy - hz -ia- id - ie - ig - ii - ik - ilo - io - is - iu - jbo - jv - ka - kaa - kab - kg - ki - kj - kk - kl -
 km - kn - kr - ks - ksh - ku - kv - kw - ky - la - lad - lb - lbe - lg - li - lij - lmo - ln - lomdf - mg - mh -
 mi - mk - ml - mn - mo - mr - mt - mus -my - myv - mzn - na - nh - nap - ne - nds - new -ng - nn - nov -
nrm - nv - ny - oc - om - or - os - pag - pa - pdc - pih - pi - pms - ps - qu - rm - rmy - rn - rw -
 sa- sah - sc -scn - sco -sd - se - sg - sh - si - simple - sk - sl - sm - sn - so - sr - srn - ss - st -
stq - su - szl - ta - te - tet - tg - th - ti - tk - tl - tlh - tn - to - tpi - ts - tt - tum - tw - ty -
udm - ug - uk - ur - uz - ve - vec - vi - vls - vo - wa - war - wo - wuu -xal - xh - yi - yo - za - zea - zu -Other Static Wikipedia: .org - .it - .net - .eu - com - controversi.org - literaturaespanola.es - Quality articles
Wikipedia for Schools: English - French - Spanish - Portuguese
101 free audiobooks - Stampa Alternativa - The Open DVD - Open Bach Project  - Liber Liber - PunchLibretti d'opera - Audioletture - Audible
Appunti di informatica libera - Conferenze - Audiobook PG - Bach Organ WorksEnglish PG -
Italiano PG - GNUtemberg - Guide LinuxAnonymous PG - Authors - ISO files -
Holy Bible: King James Version -  OnLine Bible - Spanish Reina Valera - French Segond - World English Bible - KJV Concordances - Concordanza Biblica

And don't forget our Wikipedia Dumps: HTML - JSONZIM

Разговор со корисник:FlavrSavr - Википедија

Разговор со корисник:FlavrSavr

Од Википедија, слободна енциклопедија

Архива 2005 - Архива 2006

Содржина

[уреди] Ok

Кога зборуваме за лиценци мислам дека си 100% во право,но ако ставам некоја слика за која немам дозвола,дали би требало да наведам чија е сликата. Или пак воопшто да не се трудам да ставам.Како второ јас не ја правев статијата туку му помагав на корисникот Корисник:MacedonianBoy за да стави слика,односно јас ги ставив сликите што ми ги даде тој. Слободно пиши му него Корисник:Raso mk 02:18 3 fev. deutschland

[уреди] Фала!

Фала за добредојдето назад FlavrSavr! ;-) Ги прочитав твоите извештаи од Белград и навистина ме интригира тоа што било предложено некоја идна Викисредба да се одржи во Скопје. Boyan 17:21, 17 јануари 2007 (UTC)

[уреди] Немам дозвола за копирање текст од браќата

Во ред. Избришете ги тие сајтови. Немам ништо против. Но, можете барем нешто малку да оставите на пр., една општа параграпфа (или реченица-две) како што се првите при самото отворање на текстот? Ова ми се верува ќе помогни, ако постој некоја стартна точка за идно уредување. При обој процес исто така предложувам Изворот да биде сменет во Надворешна врска. Навистина е одличен сајт!

Несакам да копирам текст од други википедиа сајтови во моите придонеси. Сакам да вметнам оригинален македонски текст и другите википедиа читатели од соседните држави него нека го копираат! Но, Не планирам да барам дозвола од Скопското астролошко друштво...

Од сега ќе копирам текст само од книги што значи ке мора да преведувам...ова ќе го оспори процесот малку.--Johan1298 17:47, 17 јануари 2007 (UTC)

Фала супер се разбравме--Johan1298 02:36, 18 јануари 2007 (UTC)


[уреди] Грчка Македонија

Античка Македонија
Античка Македонија
Грчка Македонија
Грчка Македонија

This (Егејска Македонија) is very POV.........

  1. Who Are the Slav-Macedonians in Greek Macedonia? ( 400000 ? -ha,ha,ha..... )
  2. Who ist your problem, of this version?
  3. Античка Македонија = Грчка Македонија -can you see this? -->
  4. Македонија без Грција и Грција без Македонија


  • Македонија без Грчкa -- Thanks. Mafiozo 13:57, 1 февруари 2007 (UTC)

[уреди] Прашање за документите.

Здраво! Се вратив.. Бев многу зафатен со бизнисот, па немав воопшто време за пишување. FlavrSavr, види сега, имам слушнато дека Архивата на Македонија има веќе нов директор? Познатиот Зоран Тодоровски. Значи вака, мислам, некој од нашиве да се сретне со него, да добиеме дозвола за фотокопирање и објавување на најбитните за историјата на македонскиот народ документи. Јас мислев на тоа да правам некоја листа со битни документи, али сега мислам дека самиот Тодоровски би кажал најдобро кои се најбитните документи. Така еднаш засекогаш ќе раскрстиме со контроверзиите околу македонското име. Како почеток: документите од овој сајт [1] во ГОЛЕМА РЕЗОЛУЦИЈА! Што мислиш. Јас мислам дека шансите за тоа денес се големи, бидејќи Тодоровски би сакал да се заштити како научник од нападите врз него.--Комита 19:14, 2 февруари 2007 (UTC)

[уреди] Корисник:GrekoMakedonski и Корисник:Mafiozo

Здраво, Цобе. Би сакал да го слушнам твоето мислење на разговорот на главната страница во врска со овие двајца уредници. Boyan 12:58, 3 февруари 2007 (UTC)

[уреди] Лерин

Нема потреба да ме блокираш, брат, бидејќи не планирам понатаму да се расправам со тврдоглавиот Бугарин Бурков или Брков. Мојата жестина е поради тоа што сметам дека ние како Македонци не треба да му дозволиме на еден Бугарин да биде толку дрзок па да си земе за право дури и на нас в лице да ни објаснува дека сме Бугари и дека Македонци сме биле само „географски“, види мајката! Нема повеќе да правам проблеми, и да се жестам ветувам (не сме на бојно поле што велиш:)) но сепак сметам дека не треба да дозволуваме перфидно и затскриено навлегување на бугарска пропаганда, бидејќи самиот сум бил во Лерин и јасно и гласно сум чул од тие луѓе дека се МАКЕДОНЦИ, а не бугари,срби или не дај боже „грчки“ македонци (ха ха)! Енциклопедија се прави со вистини, а вистината е дека во Лерин нема ниту еден Бугарин туку сите се Македонци и тоа со висока македонска национална свест! Поздрав, и се извинувам за моите испади! - Македонец 21:14, 20 февруари 2007 (UTC)

Доколку си во можност прочитај во денешен Шпиц за „грчко-бугарската спогодба“ за која пишувал грчкиот (тиражен) весник Катимерини! Па нека биде јасно зошто не треба за ништо да се попушта на Бугарите! Поздрав- Македонец 19:24, 21 февруари 2007 (UTC)

[уреди] Skopje

Slobodane! Dolazim u Skopje početkom sledeće nedelje (verovatno ponedeljak) sa jednom drugaricom, pa se pitam dal bi možda mogao da preporučiš nešto što bi mogli posetiti, ili možda da se nađemo na par sati da nas provedeš kroz grad i slično? :) Ako nemaš vremena, OK, ali bilo bi super da se vidimo makar na kratko :) Kakogod, ako možeš pošalji mail na rainman@EUnet.yu tokom današnjeg dana, pošto sutra već krećemo. Aj pa se valjda vidimo, Robert (a.k.a Rainman) --87.116.137.64 14:57, 13 април 2007 (UTC)

[уреди] Монти Питон

Мојата најголема дилема... Монти Питон или Монти Пајтон?

Значи, зошто името на статијата е Монти Питон? Искрено, не знам ниту јас со сигурност. Зашто уште од кога знам групата ја научив под името Монти Пајтон и како таква ја знаев се до пред две-три години кога по подолга пауза повторно се заразив со нивниот хумор. И мислам дека тогаш изгледав се што имаат снимено генијалциве. Сепак, она што ме зачуди беше најавата на Летечкиот Циркус, каде многу јасно слушнав Монти Питон, а не Монти Пајтон како што си го имав запомнето името од малечок. И кога ја пишував статијата, си помислив дека ако потекнува името од името на змијата што кај нас се вика питон, паметно е статијата да ја крстам Монти Питон.

Е сега, фактот што јас никогаш во текот на овие две години не сум рекол во разговор Монти Питон и Светиот Грал или Летечкиот Циркус на Монти Питон, туку секогаш си го користам називот Монти Пајтон ме натера ова да го направам дури откако претходно веќе пишував во статијата со име Монти Пајтон или поточно во некоја веќе отворена статија со наслов Монти пајтон. Па потоа ја преместив страницата. И затоа сега и двете имиња пренасочуваат кон страницата со Монти Питон. Само за филмовите ги немам направено пренасочувањата, но ќе ги направам набрзо.

И уште: ниту соседниве земји (географски или лингвистички) немаат едно единствено име: Бугарија, Русија и Србија имаат статии со наслов Монти Пајтон, но затоа пак Чешка, Полска и Словенија со Монти Питон.

Не знам, може треба да се консултираме со повеќе луѓе и да одлучиме. --Виктор Јованоски 22:45, 13 мај 2007 (UTC)

Тогаш преправаме - Finally It's... Монти Пајтон. Патем, благодарам на забелешките и помошта. И ако можеш и ако имаш време, провери во некоја од статиите да не не е поправено, зашто кој знае колку пати напишав Монти Питон--Виктор Јованоски 21:30, 14 мај 2007 (UTC)

[уреди] Предог за измена на Главната страница

Те повикувам да го дадеш твоето мислење во поглед на предлогот за измена на Главната страница--brest 09:38, 16 јуни 2007 (UTC)

[уреди] Please change my name

Please change my name from Edmundkh to EdmundEzekielMahmudIsa, then leave me a message in the English Wikipedia. Thank you! --Edmundkh 09:45, 18 август 2007 (UTC)

[уреди] mk on Betawiki

Hi FlavrSavr. You have done some translation work on the MediaWiki messages at Betawiki[2]. I was wondering if you were still going to work on them and if we should maybe commit the currently changed messages to Subversion so they will be used everywhere. Please let us know at Process/tasks at Betawiki. Cheers! Siebrand 13:27, 28 август 2007 (UTC)

[уреди] Попис 2002

Податоците за населението за селата и градовите во Македонија според пописот од 2002 година, може да се најдат на сајтот на министерството за локална самоуправа [www.mls.gov.mk] во делот База на општински урбанистички планови [3] каде што ги има урбанистичките планови на сите општини и со кликање на некое населено место, дава податоци за населението и неговата национална структура, според пописот од 2002 година. Ако линкот не работи, делот База на општински урбанистички планови се наоѓа во долниот лев агол на страницата на министерството за локална самоуправа. Не можеш да го промашиш. Поздрав! - Македонец 08:26, 4 септември 2007 (UTC)

Eве го работи линкот, [4] - Македонец 08:27, 4 септември 2007 (UTC)

[уреди] Координати на селата

Бидејќи гледам дека ги внесуваш координатите на селата/населени места во постоечките статии, би сакал да предложам да отвориме една страница во форма на табела каде би ги ажурирале овие податоци а подоцна истите можно е да се искористат и за друга намена.

Пример да се внесуваат во табела од типот:

Opstina naziv na naseleno mesto (kako sto e nazivot na viki statijata) lat_dir lat_deg lat_min lat_sec lon_dir lon_deg lon_min lon_sec nadmorska visina postenski broj naselenie spored popis, 2002, naselenie spored popis, 2006, ....
Kumanovo Agino selo N 42 2 47 E 21 40 52 315 1300 965

--brest 19:26, 5 септември 2007 (UTC)

[уреди] Предлог редизајн на Главна страница

Кажи го твоето мислење на порталот. --Милош 19:58, 23 септември 2007 (UTC)

[уреди] Статија Македонци

Здраво. Те молам кажи го твоето мислење тука. Поздрав. Revizionist 18:21, 05 октомври 2007 (UTC)

[уреди] Zravo FlavrSavr!

Dear FlavrSavr, how are you? I have been wondering if somebody would be so kind to help me translate a short-stub version of two or three sentences of this article for the Македонски wikipedia? Thank you very much for any advice or help you could offer :) Maria 07:25, 14 јануари 2008 (UTC)

[уреди] Deo Volente

Hi FlavrSavr, can you help me? Mikhailov Kirow 09:24, 23 јануари 2008 (UTC)

First, may I know what is Jehovah's Witnesses Legal Instrument in your country?
In USA :
  • Watch Tower Bible and Tract Socity of Pennsylvania
In Britain :
  • Watch Tower Bible and Tract Socity of Britain
In Canada :
  • Watch Tower Bible and Tract Socity of Canada
Second, can you translate this [5] and my user page? Thanks. Ciao. Parabéns!. Mikhailov Kirow 07:29, 24 јануари 2008 (UTC)

[уреди] Ајварче :)

Flavr, дали не се согласуваш со мене дека е конечно време на Тиверополник да му се додели златна тегла ајвар за посебни придонеси. Поздрав и секое добро LBakraceski 03:11, 27 јануари 2008 (UTC)

[уреди] здраво

на оу стив наумов - битола, јас воопшто не се зафркавав со мојот едит, баш таа професорка има награда за најдобра наставничка по географија во македонија

[уреди] Слика:Macedonia-icon.png

Hi, can you tell me how to make that icon? I want to make one for the United States. If you wish, you can respond on my talk page on the English Wikipedia. Thank you! 64.75.216.130 19:59, 26 февруари 2008 (UTC)

[уреди] Закана за слики

Колеги администратори, добив огромна закана од администратор на англиската за подигање на слики (нивно лиценцирање и наведување на соодветни извори) на нашата Википедија, не само за мене, туку и за целокупното подигање на проектов. Администраторот се заканува дека ќе го санкционира целиот проект ако ова не се среди. Што да се прави? --Б. Јанкулоскиразговор 08:58, 5 март 2008 (UTC)

[уреди] Please rename me

здраво, can you please rename me as Edmundwoods? I'm preparing for the Unified login. благодарам! --EdmundEzekielMahmudIsa 18:50, 4 април 2008 (UTC)