exaile - en to sv translation catalogue (254 entries)

en: Scanning ipod...
sv: Söker av iPod...

en: Playlist
sv: Spellista

en: You have not specified any search directories for your music library. You may do so now, or choose to do it later.  If you want to do it later, you can manage your library search directories by going to Tools->Library Manager.  Do you want to choose your library directories now?
sv: Du har inte angivit några sökkataloger för ditt musikbibliotek. Du kan göra det nu, eller välja att göra det senare. Om du vill göra det senare, kan du hantera dina bibliotekssökkataloger genom att gå till Verktyg->Hantera bibliotek. Vill du välja dina bibliotekskataloger nu?

en: No streamripper log available
sv: Ingen streamripper-logg tillgänglig

en: Streamripper Log
sv: Streamripper-logg

en: Add a directory
sv: Lägg till en katalog

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Choose
sv: Välj

en: Add tracks to current playlist after importing
sv: Lägg till spår till aktuell spellista efter importering

en: Queue
sv: Kö

en: Blacklist
sv: Svartlista

en: Blacklisting the selected tracks will prevent them from being added to the library on rescan.  Are you sure you want to continue?
sv: Svartlistning av markerade spår förhindrar att de läggs till i biblioteket vid en uppdatering. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Are you sure you want to permanently remove the selected tracks from disk?
sv: Är du säker på att du vill permanent ta bort de markerade spåren från disken?

en: The following errors did occur
sv: Följande fel inträffade

en: Loading library from database...
sv: Läser in bibliotek från databas...

en: Submitting to Last.fm...
sv: Skickar in till Last.fm...

en: No covers found.
sv: Inga omslagsbilder hittades.

en: Fetching cover art from Amazon...
sv: Hämtar omslagsbild från Amazon...

en: View Full Image
sv: Visa hela bilden

en: Fetch from Amazon
sv: Hämta från Amazon

en: Search Amazon
sv: Sök på Amazon

en: Set Custom Image
sv: Ställ in anpassad bild

en: Fetching from amazon...
sv: Hämtar från Amazon...

en: Choose an image
sv: Välj en bild

en: Podcast has not yet been downloaded
sv: Poddsändning har ännu inte hämtats

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Populating playlist...
sv: Befolkar spellista...

en: Enter the address
sv: Ange adressen

en: Audio Disc
sv: Ljudskiva

en: Scanning collection...
sv: Söker av samling...

en: Importing directory...
sv: Importerar katalog...

en: Error logging into Last.fm.
sv: Fel vid inloggning till Last.fm.

en: Sumitting track to Last.fm...
sv: Skickar in spår till Last.fm...

en: Failed to submit track to Last.fm.
sv: Misslyckades med att skicka in spår till Last.fm.

en: There was an error executing streamripper.
sv: Det inträffade ett fel vid start av streamripper.

en: Streamripper died unexpectedly.
sv: Streamripper dog oväntat.

en: Finished scanning collection.
sv: Avsökning av samling färdig.

en: Scanning...
sv: Söker av...

en: Append to Current
sv: Lägg till i aktuell

en: Add to Playlist
sv: Lägg till i spellista

en: Queue Items
sv: Lägg objekt i kö

en: Blacklist Selected
sv: Svartlista markerade

en: Delete Selected
sv: Ta bort markerade

en: Are you sure you want to blacklist the selected tracks?
sv: Är du säker på att du vill svartlista de markerade spåren?

en: iPod Collection
sv: iPod-samling

en: Transfer Queue
sv: Överföringskö

en: Transfer
sv: Överför

en: Writing iPod database...
sv: Skriver iPod-databas...

en: Not connected to iPod
sv: Inte ansluten till iPod

en: There is a transfer in progress. Please wait for it to complete.
sv: Det pågår en överföring. Vänta tills den är färdig.

en: Open Playlist
sv: Öppna spellista

en: Rename
sv: Byt namn

en: Remove
sv: Ta bort

en: Create Playlist
sv: Skapa spellista

en: Update Covers
sv: Uppdatera omslagsbilder

en: Are you sure you want to permanently delete the selected playlist?
sv: Är du säker på att du vill permanent ta bort den markerade spellistan?

en: Enter the new name for the playlist
sv: Ange det nya namnet för spellistan

en: Rename Playlist
sv: Byt namn på spellista

en: Enter a name for the new playlist
sv: Ange ett namn för den nya spellistan

en: New Playlist
sv: Ny spellista

en: This action will write all album art in the Exaile database to your iPod (overwriting any existing album art).  Are you sure you want to continue?
sv: Den här åtgärden kommer att skriva alla omslagsbilder för album i Exailes databas till din iPod (skriver över de existerande albumomslagen). Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Updating covers on iPod...
sv: Uppdaterar omslagsbilder på iPod...

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Error connecting to iPod
sv: Fel vid anslutning till iPod

en: Enter the name you want for your new playlist
sv: Ange namnet på din nya spellista

en: Playlist already exists.
sv: Spellistan finns redan.

en: Downloading Podcasts
sv: Hämtar poddsändningar

en: Downloading...
sv: Hämtar...

en: Stopping...
sv: Stoppar...

en: Shoutcast Stations
sv: Shoutcast-stationer

en: Reload Streams
sv: Uppdatera strömmar

en: Add Stream to Station
sv: Lägg till ström till station

en: Delete this Station
sv: Ta bort den här stationen

en: Add Feed
sv: Lägg till webbkanal

en: Refresh Feed
sv: Uppdatera webbkanal

en: Delete Feed
sv: Ta bort webbkanal

en: Enter the location of the podcast
sv: Ange platsen för poddsändningen

en: Add a podcast
sv: Lägg till en poddsändning

en: A podcast with that url already exists
sv: En poddsändning med den url:en finns redan

en: Could not read feed.
sv: Kunde inte läsa webbkanal.

en: Are you sure you want to delete this podcast?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här poddsändningen?

en: Are you sure you want to permanently delete the selectedstation?
sv: Är du säker på att du vill permanent ta bort den markerade stationen?

en: Add Station
sv: Lägg till station

en: Station Name:
sv: Stationsnamn:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: The 'Name' and 'URL' fields are required
sv: Fälten "Namn" och "URL" är nödvändiga

en: Station name already exists.
sv: Stationsnamnet finns redan.

en: Enter the name of the station
sv: Ange namnet på stationen

en: Station already exists.
sv: Stationen finns redan.

en: Append to Playlist
sv: Lägg till i spellista

en: Scanning and adding files...
sv: Söker och lägger till filer...

en: Cannot watch directories for changes. Install python2.4-gamin to use this feature.
sv: Kan inte bevaka kataloger efter ändringar. Installera python2.4-gamin för att använda en här funktionen.

en: Sorry, the 'streamripper' executable could not be found in your path
sv: Tyvärr, "streamripper" kunde inte hittas i din sökväg

en: Move the OSD window to the location you want it to appear when listening
sv: Flytta skärmtextfönstret till den plats där du vill att den ska visas vid lyssning

en: Title:
sv: Titel:

en: Track Number:
sv: Spårnummer:

en: Year:
sv: År:

en: Bitrate:
sv: Bithastighet:

en: User Rating:
sv: Användarbetyg:

en: System Rating:
sv: Systembetyg:

en: Playcount:
sv: Spelräknare:

en: Location:
sv: Plats:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Bitrate:
sv: Bithastighet:

en: Statistics
sv: Statistik

en: Lyrics
sv: Låttext

en: Tablature
sv: Musiktryck

en: Some errors occurred
sv: Några fel inträffade

en: Could not open audio disc
sv: Kunde inte öppna ljudskiva

en: Title
sv: Titel

en: Length
sv: Speltid

en: Rating
sv: Betyg

en: Year
sv: År

en: Bitrate
sv: Bithastighet

en: Scanning and adding tracks to current playlist...
sv: Söker och lägger till spår till aktuell spellista...

en: Toggle Queue
sv: Växla kö

en: New Station
sv: Ny station

en: Add to Saved Stations
sv: Lägg till i sparade stationer

en: Edit Information
sv: Redigera information

en: Edit Track(s)
sv: Redigera spår

en: Remove from Playlist
sv: Ta bort från spellista

en: Blacklist Track(s)
sv: Svartlista spår

en: Delete Track(s)
sv: Ta bort spår

en: Remove from Blacklist
sv: Ta bort från svartlista

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

en: Quit
sv: Avsluta

en: Close this tab
sv: Stäng den här fliken

en: Enter the new name for this playlist
sv: Ange det nya namnet för den här spellistan

en: Rename playlist
sv: Byt namn på spellista

en: Close
sv: Stäng

en: Save Playlist
sv: Spara spellista

en: Enter the search text
sv: Ange söktext

en: Searching for
sv: Söker efter

en: Sorry, no covers were found.
sv: Tyvärr, inga omslagsbilder hittades.

en: (c) 2006
sv: © 2006

en: (minutes, use 0 to disable)
sv: (minuter, använd 0 för att inaktivera)

en: 0 Covers to fetch
sv: 0 omslagsbilder att hämta

en: 0:00
sv: 0.00

en: <b>Miscellaneous</b>
sv: <b>Diverse</b>

en: <b>Model:</b>
sv: <b>Modell:</b>

en: <b>Space:</b>
sv: <b>Utrymme:</b>

en: <b>{Title}</b>
    {artist}
    on {album} - {length}
sv: <b>{Title}</b>
    {artist}
    från {album} - {length}

en: <b>{title}</b>
    {artist}
    on {album} - {length}
sv: <b>{title}</b>
    {artist}
    från {album} - {length}

en: Action Log
sv: Åtgärdslogg

en: Action _Log
sv: Åtgärds_logg

en: Add Playlist
sv: Lägg till spellista

en: Add Saved Station
sv: Lägg till sparad station

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Album Art Collector
sv: Omslagsbildsinsamlare

en: Album _Information
sv: Album_information

en: Album art filenames (separated by spaces):
sv: Filnamn för omslagsbilder (separera med blanksteg):

en: Amazon Locale:
sv: Lokal för Amazon:

en: Attempt to fetch cover art from Amazon automatically
sv: Försök att automatiskt hämta omslagsbilder från Amazon

en: Background Color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Cl_ear Playlist
sv: Tö_m spellista

en: Cl_ose Playlist
sv: S_täng spellista

en: Clear Playlist
sv: Töm spellista

en: Collection
sv: Samling

en: Connect to iPod/Refresh
sv: Anslut till iPod/Uppdatera

en: Copyright (C) 2006 Adam Olsen
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 1, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
sv: Copyright © 2006 Adam Olsen
    
    Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i
    informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska
    originaltexten.
    
    Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
    av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
    någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart,
    men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti
    om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se
    GNU General Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans
    med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc.,
    675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.

en: Cover Finder
sv: Hitta omslagsbild

en: Custom Playlists:
sv: Anpassade spellistor:

en: Delete Selected Playlist
sv: Ta bort markerad spellista

en: Directories excluded by watch (separated by spaces):
sv: Kataloger att undanta från bevakning (separera med blanksteg):

en: Display Text:
sv: Visa text:

en: Export Playlist
sv: Exportera spellista

en: Files
sv: Filer

en: General
sv: Allmänt

en: Go To Playing Track
sv: Gå till spelat spår

en: Hint: see http://www.exaile.org/markup.html for examples
sv: Tips: se http://www.exaile.org/markup.html för exempel

en: Jump to current song on track change
sv: Hoppa till aktuell låt vid spårbyte

en: Kill any current streamripper process before starting a new one
sv: Döda alla nuvarande streamripper-processer innan en ny startas

en: Last.fm Password:
sv: Lösenord för Last.fm:

en: Last.fm Username:
sv: Användarnamn för Last.fm:

en: Library
sv: Bibliotek

en: Library Manager
sv: Bibliotekshanterare

en: Library _Manager
sv: _Bibliotekshanterare

en: Locale
sv: Lokal

en: Mount Point:
sv: Monteringspunkt:

en: Multi Text Entry Dialog
sv: Textinmatningsdialog

en: New Search
sv: Ny sökning

en: Next Track
sv: Nästa spår

en: Not Playing
sv: Ingen uppspelning

en: OSD
sv: Skärmtexter

en: Open _Disc
sv: Öppna _skiva

en: Open _URL
sv: Öppna _url

en: Open last playlist on startup
sv: Öppna senaste spellista vid uppstart

en: Play/Pause
sv: Spela/Paus

en: Playback Sink:
sv: Uppspelningsmotor:

en: Playlist Tab Placement:
sv: Placering av spellisteflik:

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Popup
sv: Popupp

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Previous Track
sv: Föregående spår

en: Question:
sv: Fråga:

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Relay Port:
sv: Port för vidarebefordring:

en: Remove Saved Station
sv: Ta bort sparad station

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Save
sv: Spara

en: Save Location:
sv: Spara plats:

en: Save queue status
sv: Spara köstatus

en: Scan for new music every:
sv: Sök efter ny musik var:

en: Search
sv: Sök

en: Select A Directory
sv: Välj en katalog

en: Show On Screen Display
sv: Visa skärmtexter

en: Show Tray Icon
sv: Visa brickikon

en: Show splash screen on startup
sv: Visa uppstartsbild vid uppstart

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Smart Playlists:
sv: Smarta spellistor:

en: Start
sv: Starta

en: Stop Playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Submit played tracks to last.fm on startup
sv: Skicka in spelade spår till Last.fm vid uppstart

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Text Font:
sv: Texttypsnitt:

en: Title:
sv: Titel:

en: Top
    Left
    Right
    Bottom
sv: Överkant
    Vänster
    Höger
    Nederkant

en: Track Editor
sv: Spårredigerare

en: Track Number
sv: Spårnummer

en: Track:
sv: Spår:

en: Unknown
sv: Okänd

en: Up One Directory
sv: Upp en katalog

en: Use Gconf Settings
    alsasink
    osssink
    esdsink
sv: Använd Gconf-inställningar
    alsasink
    osssink
    esdsink

en: Use streamripper to relay and save streams
sv: Använd streamripper för att vidarebefordra och spara strömmar

en: Watch directories for new songs (requires gamin)
sv: Bevaka kataloger efter nya låtar (kräver gamin)

en: Wikipedia Locale:
sv: Lokal för Wikipedia:

en: Window Height:
sv: Fönsterhöjd:

en: Window Width:
sv: Fönsterbredd:

en: _Album Art Collector
sv: _Omslagsbildsinsamlare

en: _Artist Information
sv: _Artistinformation

en: _Blacklist Manager
sv: Hantera s_vartlista

en: _Clear Queue
sv: _Töm kö

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Columns
sv: _Kolumner

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Import Directory
sv: _Importera katalog

en: _Logs
sv: _Loggar

en: _Lyrics
sv: _Låttext

en: _New Playlist
sv: _Ny spellista

en: _Open Media
sv: _Öppna media

en: _Queue Manager
sv: _Köhanterare

en: _Rescan Collection
sv: _Uppdatera samling

en: _Stream Ripper Log
sv: _Stream Ripper-logg

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _View
sv: _Visa

en: iPod Information
sv: iPod-information

en: message
sv: meddelande

en: us
sv: sv
