Make us Happy! Subscribe our YouTube Channel. We don't accept donations, and this is the best way to sustain our work.
Scarica subito gratis il file PDF del testo della trasmissione
PopAds.net - The Best Popunder Adnetwork

Undertones: Як російські ЗМІ брешуть росіянам про Україну

Ось три найпопулярніші наративи в російських ЗМІ про війну Путіна

Ілюстрація Джовани Флек

Ласкаво просимо до Undertones, інформаційного бюлетеня Civic Media Observatory! У кожному виданні ми аналізуємо подію, тенденцію, що розвивається, або складну історію, визначаючи ключові наративи, які становлять невідкладний суспільний інтерес, глибоко проникаючи в контекст і підтекст місцевих, народних та багатомовних ЗМІ. Undertones також пропонує точку входу в загальнодоступні набори даних, які лежать в основі роботи нашої Обсерваторії.

Якщо ви перебуваєте в Росії без VPN, ви залишитеся в темряві щодо насильницьких дій Путіна в Україні. Tiktok, Meta, Twitter та незалежні ЗМІ заборонені – російська держава заблокувала їх усі після жорстокого вторгнення в Україну 24 лютого.

Єдиний спосіб для росіян отримувати інформацію — це дозволені державою ЗМІ та платформи соціальних мереж, які часто відвідують росіяни, такі як ВКонтакте і Telegram, засновані мільярдером Павлом Дуровим. Ці служби переповнені російською державною пропагандою та дезінформацією. Крім того, більшість великих російських ЗМІ відключили свій розділ коментарів — можливо, це було зроблено для того, щоб уникнути штрафів, не дозволяючи людям критикувати війну.

Минуло два місяці з моменту нашого першого аналізу наративів російських ЗМІ про Україну, який включав твердження, що українська криза була вигадкою.

Що зараз пишуть російські ЗМІ про війну?

З 24 лютого 2022 року російська армія обстрілює та бомбить українські міста та села, знищуючи не лише військову, але й цивільну інфраструктуру, зокрема лікарні та дитячі заклади задля нібито денацифікації України. Понад 10 мільйонів людей стали внутрішньо переміщеними особами, зокрема приблизно 3,5 мільйони осіб стали біженцями. Для багатьох західних політологів війна проти України розпочалась, щоб не допустити розвитку її політичних контактів з Європейським Союзом та НАТО. Для інших – це питання імперії та етнічного націоналізму.

Російські державні наративи

Усі ЗМІ, яким дозволено функціонувати в країні, дотримуються лінії уряду та брешуть своїй аудиторії про масштаби, причини та методику російського військового нападу на Україну. Як стверджують наші дослідники, «це санітарна військова пропаганда, призначена для внутрішнього споживання».

1. Російська армія рятує Україну та українців від нацизму

В одному зі своїх найдавніших наративів, проурядові ЗМІ стверджують, що Росія розпочала свою так звану «спеціальну військову операцію» — особливо в прикордонних регіонах Донбасу та Луганська — щоб врятувати Україну та українців від українських нацистів та інших націоналістичних груп. Російська армія, як самопроголошений рятівник, нібито викривала злочини в Україні одразу після інтервенції.

Цей наратив фокусується навколо українського батальйону «Азов», колишньої ультраправої групи, створеної у відповідь на анексію Криму Росією у 2014 році. З того часу вона була включена до складу українських збройних сил та захищає оточене місто Маріуполь. Хоча ця бригада формально деполітизована, дехто все ж таки вважає її екстремістською. Російський уряд використовує батальйон «Азов», як привід для етнічних чисток.

Це одна з головних пропагандистських заяв, що виправдовують війну та насильство проти України. Вона тісно пов’язана з наративом «Українці винні у звірствах проти невинних людей».

ЯК ЦЕ ПУБЛІКУЄТЬСЯ У ЗМІ
«Старих батьків під Києвом покинули їх діти, а врятував російський спецназ»

Відомий російський таблоїд «Комсомольська правда» (КП) поділився історією про те, як російська армія вторглася в українське село та перевірила його на наявність ворожих військ. Він також описує село як неймовірно бідне та покинуте українською армією, в якому без газу та електрики залишилися лише старі люди. Російські солдати нібито допомагали цим бідним старим, ділячись їжею та дизельними генераторами. Більше аналізу тут.

У рамках того, що в західних ЗМІ називалося «російським планом геноциду», самопроголошений російський філософ Тимофій Сергєєв опублікував у РІА «Новости» есе, яке закликає до повного знищення України як держави та української національної ідентичності під приводом «денацифікації» та «русифікації».

Антинацистський наратив не є новим для Росії. СРСР, один із переможців у Другій світовій війні, пишається перемогою над нацизмом у Європі. Цей наратив зробив ще один поворот за останні 20 років, ставши будівельним блоком російського націоналізму.

2. «Українці та Захід спочатку планували нашкодити Росії, тому Росія була змушена розпочати військову операцію»

Нагадуючи давній дискурс перед вторгненням, російська держава виправдовувала свої дії заявою, що вона захищається від України та НАТО. Російські чиновники стверджують, що у Росії не було іншого вибору, окрім як превентивно атакувати Україну та уникнути військових і біологічних атак проти себе. Роки урядової пропаганди, спрямованої на пропаганду недовіри до Заходу, підготували російське населення до цього наративу.

Продержавні ЗМІ посилили цей наратив після того, як Росія отримала міжнародне засудження та обурення через повідомлення про військові злочини російських військ у Бучі, Краматорську, Маріуполі та інших місцях.

ЯК ЦЕ ПУБЛІКУЄТЬСЯ У ЗМІ

«Лавров: Росія має намір припинити курс США на повне панування»

Проурядове ЗМІ Regnum опублікувало заяву міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова. За його словами, Росія розпочала «спецоперацію» (війну з Україною), тому що хотіла зупинити світову гегемонію США. Цей аргумент може сподобатися стороннім спостерігачам, які також не люблять панування США. Більше аналізу тут.

Більше заголовків та аналізу:

«Українські лабораторії вивчали поширення вірусів птахами»
«Міноборони Росії повідомило, що знайшло в Україні «біоагенти», які діють проти певних етнічних груп»
«15 фактів, які свідчать про те, що українською армією командує НАТО»

3. «Військові злочини, у вчиненні яких звинувачують Росію, насправді інсценовані Україною та Заходом»

Оскільки російську армію зараз звинувачують у скоєнні геноциду та військових злочинах, проурядові ЗМІ посилюють наративи про те, що ці масові вбивства були вчинені Україною та Заходом, щоб дискредитувати Росію.

Випадок з Бучею є сумнозвісним прикладом того, як російська пропаганда спростовувала ці звинувачення. Бучанська різанина – це серія імовірних військових злочинів Росії в місті Київської області. Про це повідомляє українська влада та підтверджується репортажами західних ЗМІ та правозахисними групами після виведення російських військових з міста на початку квітня 2022 року.

За даними російських державних ЗМІ та проурядових політологів, російські війська залишили Бучу недоторканою, в той час як українські повстанці прийшли з Києва, щоб вбивати місцеве населення, влаштовувати різанину, а згодом звинувачували в цьому Росію.

ЯК ЦЕ ПУБЛІКУЄТЬСЯ У ЗМІ

“Пєсков прокоментував трагедію в Краматорську”

Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков повідомив, що 8 квітня 2022 року українці запустили ракету, внаслідок якої загинуло багато людей на українському залізничному пероні в Краматорську. Як повідомляє «Медуза», загинули 39 людей, зокрема четверо дітей, десятки поранені. Більше аналізу тут.

Більше заголовків та аналізу:

«У Бучі тіла мальовничо розклали та зняли на професійне обладнання»

«Бучанську різанину» придумали, щоб почати геноцид росіян»
«Чому Київ влаштував криваві провокації в Бучі та Краматорську»

Undertones — це інформаційний бюлетень Civic Media Observatory, створений спільно дослідниками, редакторами-координаторами та автором проекту. Дізнайтеся більше про нашу місіюметодологію та загальнодоступні дані.

Щоб дізнатися більше, перегляньте наші тематичні статті про російське вторгнення в Україну.

Read More

Creative Commons LicensedUnless otherwise stated, all content created by Global Voices is published under a Creative Commons Attribution-Only license.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *

I nostri audiolibri su Audible