Audiobooks by Valerio Di Stefano: Single Download - Complete Download [TAR] [WIM] [ZIP] [RAR] - Alphabetical Download  [TAR] [WIM] [ZIP] [RAR] - Download Instructions

Make a donation: IBAN: IT36M0708677020000000008016 - BIC/SWIFT:  ICRAITRRU60 - VALERIO DI STEFANO or
Ian Thorpe - Wikipedia, wolna encyklopedia

Ian Thorpe

Z Wikipedii

Ian Thorpe (ur. 13 października 1982 roku) był najlepszym pływakiem australijskim, przez wielu uznawany za najlepszego pływaka wszech czasów. Thorpe jest aktualnym rekordzistą świata na 400 metrów stylem dowolnym oraz w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym.

Ian Thorpe
Ian Thorpe

Pierwszy raz pobił rekord świata w 1999 roku w wieku 16 lat (400 m stylem dowolnym - 3:41.83). Ma 195 cm wzrostu i nosi olbrzymie buty: rozmiar 52. Jest wielokrotnym medalistą olimpijskim i mistrzostw świata.

Swoją przygodę z pływaniem rozpoczął w wieku ośmiu lat. Jego siostra wygrała zawody pływackie i Ian z zazdrości rozpoczął treningi. W wieku 13 lat zabłysnął na mistrzostwach Australii. Wygrał na dwóch dystansach kraulowych: 200 i 400 metrów.

Pierwszy duży sukces na arenie międzynarodowej odniósł dwa lata później - na mistrzostwach świata zdobył dwa złote medale (400 m stylem dowolnym i 4x200 m. Był jedną z gwiazd Igrzysk w Sydney: zdobył 3 złote medale. W Atenach również zwyciężał - zdobył złoty medal na 200 m stylem dowolnym (1,44,71) wygrywając w finale, który okrzyknięto wyścigiem stulecia, Ian pokonał m.in Holendra Pietera van den Hoogenbanda oraz słynnego Amerykanina Michaela Phelpsa. Zwyciężył także w konkurencji 400 m stylem dowolnym.

21 listopada 2006 ogłosił zakończenie kariery zawodniczej, podając za powód brak motywacji do treningu. [1]

[edytuj] Ciekawostki

• Ian Thorpe jest kibicem Realu Madryt. [2]
  • 11 września 2001r. Thorpe'a zaproszono na oglądanie panoramy Nowego Jorku z World Trade Center, na kilka minut przed godziną 9, Ian zorientował się, że nie wziął aparatu. Gdy wrócił do hotelu, włączył telewizor, zobaczył, że w jedną z wież uderzył samolot.