Audiobooks by Valerio Di Stefano: Single Download - Complete Download [TAR] [WIM] [ZIP] [RAR] - Alphabetical Download  [TAR] [WIM] [ZIP] [RAR] - Download Instructions

Make a donation: IBAN: IT36M0708677020000000008016 - BIC/SWIFT:  ICRAITRRU60 - VALERIO DI STEFANO or

Z Wikipedii

Arena Sanok, hala widowiskowo-sportowa, lodowisko KH
Arena-Sanok 2007

KH Sanok - Klub Hokejowy Sanok - klub sportowy.

Założony w 1958 roku w Sanoku przez miejscowych miłośników hokeja na lodzie jako Stal Sanok. W późniejszym okresie używano także nazw: STS Autosan Sanok, SKH Sanok. Obecna nazwa od 2002 roku. Po raz pierwszy sanocki zespół znalazł się w ekstraklasie w latach 70., lecz był to krótki jednosezonowy epizod gry wśród najlepszych. Potem kibice na kolejny awans czekali 15 lat. W 1992 r. STS Sanok awansował po zwycięstwie w barażach nad Stoczniowcem Gdańsk 9-0 i grał w ekstralidze do roku 2001. W tym okresie miał kilka sukcesów, jak choćby 4. miejsce w tabeli w latach 1997 i 2000. W sezonie 2006-2007 celem drużyny z Sanoka było utrzymanie klubu w ekstraklasie ze względu na to, że skład drużyny został całkowicie odmłodzony. Ale po zwycieskich play-offach 4:1 z KTH Krynica utrzymali się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Sanok słynie z tego, że mimo iż od kilku sezonów drużynie wyraźnie nie idzie, to średnia na trybunach jest jedną z najwyższych w kraju, a kibice z Sanoka uchodzą za najlepszych w kraju.

Najlepsi wychowankowie: Czesław Radwański, Piotr Milan, Tomasz Demkowicz, Marcin Ćwikła, Michał Radwański, Tomasz Rysz, Sebastian Pajerski, Jan Paszkiewicz, Grzegorz Mermer, Maciej Mermer.

Najlepsi obcokrajowcy: Sergiej Sziwrin, Wladimir Svito (reprezentacja Białorusi), Aleksandr Szummidub (reprezentacja Białorusi), Mikhaił Belobragin, Branislav Stolarik, Władimir Katayew (reprezentacja Białorusi jako II trener), Wołodia Mieleńczuk, Leonid Fatikov, Valery Usolcev, Wiktor Bieliakov, Andriej Dołgov, Sergiej Antipow.

Począwszy od sezonu 2006/2007 mecze rozgrywane są na nowoczesnej hali "Arena Sanok", a od sezonów 1965/1966 do 2005/2006 mecze rozgrywała na lodowisku Torsan.

Spis treści

[edytuj] Historia klubu

W 1958 roku w Sanoku powstała przez miejscowych kibiców sekcja hokeja na lodzie Stali Sanok, w latach 70. grał w ekstraklasie, niestety to był krótki jedno sezonowy epizod; na kolejny awans Sanoczanie czekali aż 15 lat w barażach o grę w ekstraklasie w 1992 STS Sanok rozbił GKS Stoczniowiec Gdańsk aż 9:0! W następnym sezonie był rewelacją rozgrywek i zajął piąte miejsce, ale dwa sezony były kiepskie; w 1994 byli na siódmym miejscu, a rok później o mały włos STS-Autosan Sanok nie został zdegradowany do I ligi. W sezonie 1995/1996 zespół zajął piąte miejsce, co było sukcesem, a rok później zajął 4. miejsce! Sezon 1997/1998 zakończył szóstą pozycją, potem w klubie zaczęło się bardzo źle dziać w sezonie 1998/1999 zespół ledwo się przed spadkiem obronił, a rok później jako SKH Sanok powtórzył sukces sprzed sezonu 1996/1997 czyli zajął 4.miejsce. Rok później sanoczanie przeżyli gorycz spadku do I ligi, w I lidze w sezonie 2001/2002 już jako KH Sanok zajęli czwarte miejsce, a w sezonach 2002/2003 i 2003/2004 otarli się o awans do ekstraligi, z powodu zrezygnowania z rozgrywek Orlika Opole KH Sanok zagrał o awans w barażach w sezonie 2004/2005 ze spadkowiczem z ekstraligi KTH Krynica. KH wygrał 7:4 i po czterech latach absencji ponownie zagrali w ekstralidze, po rundzie zasadniczej zespół zajął siódme miejsce, w ostatniej kolejce pokonał późniejszego Mistrza Polski GKS Tychy i nie wyszli do play-offów z ostatniej pozycji, jednak w ćwierćfinale GKS Tychy wziął rewanż, i KH zagrał o utrzymanie, w meczach o miejsca 5-8. Nie sprostali Stoczniowca Gdańsk i zagrali o utrzymanie z GKS Katowice, niewiele brakowało aby zostali zdegradowani, w Sanoku przegrali pierwszy mecz 4:2, drugi w Katowicach 3:2 i przegrywał 2-0 w serii play-off. Spadek stał się faktem, ale tak się nie stało, trzeci mecz wygrali 2-0 i szanse zostały przedłużone, jednak czwarty mecz w Katowicach KH wygrał 4:2 i losy utrzymania decydowały ostatni mecz w Sanoku. Początek meczu należał do hokeistów z Sanoka i prowadzili 1:0 po strzale Demkowicza, ale do wyrównania doprowadził na dziewięć minut przed końcem Sobała i potrzebna była dogrywka w 63 minucie Torsan oszalał, właśnie Mermer dał cios katowiczan i KH Sanok w kolejnym sezonie grał w ekstralidze. Po sezonie zasadniczym zajęli ostatnie miejsce, w meczach o miejsca 5-8. ulegli TKH Toruń, i o utrzymanie grali ze Stoczniowcem Gdańsk. KH Sanok przegrał rywalizację play-off 3-2 i spadł do I ligi. Co odziwo tak się nie stało, PLH została powiększona do 10 zespołów, a także została otwarta nowa hala gdzie będą rozgrywać kolejne ekstraligowe boje zawodnicy KH Sanok. W sezonie 2006\2007 KH Sanok także nie potrafił nawiązać walki z najlepszymi, dlatego o utrzymanie zagrał z "katehetami" czyli KTH Krynica. W pierwszym meczu żeby rozstrzygnąć kto wygra spotkanie potrzebne były rzuty karne. Po ośmiu kolejkach było 0:0. W dziewiątej Maciej Mermer dał wygraną sanoczanom. Drugi mecz odbył się w Sanoku pogromem KH 5:0. Trzeci mecz był dobry i zły dla KH. Wygrali oni 5:3, lecz niestety do Sanoka przyjechał sędzia Rzerzycha. W 54 minucie Rzerzycha przeszedł samego siebie, po czystym starciu przy bandzie gdzie Zetik zderzył się z o wiele większym od siebie zawodnikiem KTH, nałożył karę za rzucenie na bandę, a za protesty słowackiej napastnika ukarał go jeszcze podwójną karą 10 minut za niesportowe zachowanie. Te skandaliczne decyzje poskutkowały na kibiców jak płachta na byka, którzy rzucali na lód w stronę „drukarza” co mieli pod ręką. W tym momencie było wynik na styku bo 4-3 dla gospodarzy a sędzia oczywiście musiał zacząć „pomagać” przyjezdnym co potrafi bardzo często w swojej już za długiej „karierze”. Sanoczanie jednak wybronili się z osłabienia, a gdy za moment karę dostał „z kapelusza” Tyczyński z KTH, było już po meczu, gdyż bramkę zdobył Bogusław Rąpała, sanocki obrońca pokusił się o drugą bramkę w tym meczu. Gospodarze zasłużenie wygrali. Pierwsza bramka została zdobyta oczywiście w przewadze i to podwójnej. Gdy na ławce kar odpoczywali Zasadny i Bogdań w 14 minucie po rozegraniu zamka Bogusław Rąpała z najbliższej odległości pokonał Artura Ziaję który wcześnie kilkakrotnie ratował swój zespół przed utratą bramki, szczególnie efektowne parady po strzale Piotra Ciepłego czy Michała Radwańskiego mogły się podobać. Już na początku drugiej odsłony sędzia nie dał pograć zawodnikom, trzy kolejne kary na gospodarzy i przerwa na analizę zapisu video gdy Smreczyńskiego strzał złapał na linii bramkowej Zborowski, doprowadzały kibiców do białej gorączki. W kolejnych minutach padły 4 bramki i wszystkie z przewagą jednego zawodnika. Najpierw Maciej Mermer z okolicy bulika strzałem po lodzie pokonał Ziaję a kilka minut później Lubomir Caban z bliskiej odległości w zamieszaniu podbramkowym pokonał Zborowskiego. W 35 i 37 minucie po strzałach Macieja Radwańskiego i Pavola Melichercika odskoczyli rywali na trzy bramki. Wydawało się że już jest po meczu, jednak w ostatniej odsłonie padały kolejne kary i rywale grali w podwójnej przewadze. Jednak w 45 minucie padła pierwsza bramka w tym meczu w pełnych zestawieniach obu drużyn, Łukasz Batkiewicz zaskoczył Zborowskiego, a kilkanaście sekund później gdy kryniczanie grali w podwójnej przewadze, zrobiło się bardzo nerwowo, i wykorzystując grę w przewadze, bramkę zdobył Marcin Zabawa. To było wszystko na co było stać przyjezdnych i wynik ustalił wcześniej wspomniany Rąpała. Na trybunach pojawiło się 3 tysiące osób, zjawiła się także 50-osobowa grupa kibiców z Krynicy. Atmosfera na trybunach momentami unosiła sanockich kibiców i nawet fatalne sędziowanie nie zepsuło szczęścia po trzeciej kolejnej wygranej nad KTH Krynicą. W czwartym meczu zawodnicy KH przegrali z "katehetami" 3:1 na lodowisku w Krynicy. Zawodnicy KTH wyszli na lód zmotywowani. Widzieli że muszą odrabiać straty. Na meczu pojawiło się około 500 osób z Sanoka co dowodzi że należy się Sanokowi drużyna w najwyższej klasie rozgrywkowej. W piątym meczu w Krynicy sanoczanie atakowali od pierwszych minut. W czwartej minucie kibice którzy przyjechali do Krynicy (ok. 100) oszaleli ze szczęścia bo oto Michał Radwański strzelił pierwszego gola. Minutę później bramkę zdobył Brocławik Robert(KTH). Bramki dla KH strzelili Ľuboš Zetík Ľuboš i Piotr Ciepły. Po meczu zawodnicy KH wyjechali na lód i cieszyli się z utrzymania w Ekstralidze. W sezonie 2007/08 KH Sanok zajął ósme miejsce. Wygrana walkowerem z GKS-em Tychy 0:5, z Cracovia 5:2 czy z Podhalem Nowy Targ sprawiły, że po I rundzie sezonu zasadniczego Sanok zajmował drugie miejsce. Później już nie było tak dobrze. Zawodnicy nie grali już tak skutecznie jak w I rundzie. W trakcie sezony zwolniony został trener Andzej Słowakiewicz a jego miejsce zajął słowacki trener Jozef Čontofalský. Po zakończonym sezonie zasadniczym przyszła pora na play-offy. Niedosyt był bo Sanok mógł zagrać w I szóstce a tak było tylko ósme miejsce. W play-offach przyszło się Sanokowi zmierzyć z GKS-em Tychy. W meczu KH zagrało bardzo dobrze lecz zabrakło szczęścia. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2 i trzeba było rozegrać dogrywkę. Niestety na 19 sekund przed końcem dogrywki bramkę strzelili zawodnicy GKS-u i to oni wygrywali w ogólnej rywalizacji 1:0. W drugim meczu Sanok przegrał 4:0 a trzeci mecz przegrali u siebie 6:0. Zawodnicy nie grali tak jak w pierwszym spotkaniu. Odstawali od Tyszan, którzy w pierwszym pojedynku zlekceważyli Sanoczan myśląc o łatwym zwycięstwie. Może za rok Sanok przejdzie dalej niż w tym sezonie. W sezonie 2008/2009 zespół KH SANOK obchodzić będzie 50 lat istnienia. To może być przełomowy rok dla Sanockiego hokeja. Fani z "miasta hokeja" czekają na triumf!