Audiobooks by Valerio Di Stefano: Single Download - Complete Download [TAR] [WIM] [ZIP] [RAR] - Alphabetical Download  [TAR] [WIM] [ZIP] [RAR] - Download Instructions

Make a donation: IBAN: IT36M0708677020000000008016 - BIC/SWIFT:  ICRAITRRU60 - VALERIO DI STEFANO or

Rugby union

Z Wikipedii

Ten artykuł dotyczy dyscypliny sportowej. Zobacz też: Rugby.
Piłka do rugby używana w obydwóch rodzajach rugby.

Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema 15-osobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką tylko do tyłu lub nogą we wszystkich kierunkach; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.

Spis treści

[edytuj] Rugby na świecie

Najważniejszą imprezą rugby na świecie jest rozgrywany co 4 lata Puchar Świata, a w Europie coroczny Puchar Sześciu Narodów z udziałem Anglii, Francji, Irlandii, Szkocji, Walii i Włoch. Światową czołówkę stanowią rugbiści z RPA, Nowej Zelandii, Australii (grający w Pucharze Trzech Narodów) i drużyn wymienionych państw europejskich, a także Argentyna. Aktualnym mistrzem świata jest RPA (od 2007 roku).

[edytuj] Zasady

[edytuj] Czas gry

Dwie 40-minutowe części z 5 minutową przerwą. Czas może być zatrzymany po sygnalizacji sędziego. W przypadku przekroczenia regulaminowego czasu gry akcja nie jest przerywana przez sędziego – mecz kończy się dopiero po przerwaniu akcji (np. po zdobyciu punktów lub wyjściu piłki za linię boczną boiska).

[edytuj] Boisko

Wymiary boiska do rugby

Maksymalne wymiary boiska to 100 m x 70 m. Na każdej z połów boiska znajdują się:

• linia przerywana, 10 metrów od środka boiska,
  • pole obronne o długości 22 metrów (oznaczone linią ciągłą),
  • linia przerywana, w polu obronnym, 5 metrów przed linią końcową
  • za linią końcową boiska znajduje się pole punktowe, nie dłuższe niż 22 metry.

Wzdłuż linii bocznych boiska, w odległości 5 i 15 metrów, biegną linie przerywane. Na liniach końcowych (między polem obronnym a punktowym) znajdują się bramki. Bramka ma kształt litery H, poprzeczka jest zawieszona na wysokości trzech metrów, odległość między słupami wynosi 5.6 metra, natomiast minimalna wysokość słupów to 3.6 metra.

[edytuj] Zawodnicy

Numeracja zawodników jest ściśle określona przez zasady. Zawodnicy wychodzący od początku na boisko mają numery od 1 do 15, rezerwowi od 16 do 22. Drużyna składa się z dwóch podstawowych formacji – formacji młyna (zawodnicy z numerami 1 – 8) i ataku (numery 9 – 15). Nazwy poszczególnych pozycji:

[edytuj] Ogólne zasady

Piłkę można podawać tylko do tyłu. Można zatrzymywać tylko zawodników będących w posiadaniu piłki, łapiąc za koszulkę, nogi, ręce, blokując ciałem; łapanie za głowę lub szyję jest zabronione. Nie można atakować przeciwnika nie będącego obiema nogami na ziemi. W formacjach autowych zawodnicy nie mogą się uderzać itp., mogą tylko walczyć o piłkę.

[edytuj] Zdobywanie punktów

Punkty w meczu można zdobywać na kilka sposobów:

• przyłożenie, 5 punktów – zawodnik przykłada piłkę do ziemi na polu punktowym przeciwnej drużyny,
  • podwyższenie, 2 punkty – podwyższenie jest możliwe tylko po przyłożeniu, zawodnik kopie ustawioną na ziemi piłkę na bramkę (między słupy, ponad poprzeczką) z dowolnej odległości od pola punktowego przeciwników, w linii prostopadłej do linii końcowej i przechodzącej przez miejsce przyłożenia piłki,
  • karny, 3 punkty – zawodnik kopie piłkę na bramkę z miejsca przewinienia przeciwnika,
  • drop-goal, 3 punkty – kopnięcie na bramkę przeciwnika z gry, piłka musi zostać uderzona po koźle.

W rankingu IRB Polska zajmuje obecnie (27 kwietnia 2008) 37. miejsce.