Indywidualne trofea
4. miejsce IMP 2007
Drużynowe trofea
DMP 2006

Piotr Świderski (ur. 11 maja 1983 we Wrocławiu) - polski żużlowiec. Drużynowy mistrz kraju z 2006 roku. Obecnie jest zawodnikiem RKM-u Rybnik. Występuje także w lidze brytyjskiej, a konkretnie w Ipswich Witches.

Spis treści

[edytuj] Kariera

[edytuj] Dzieciństwo

Piotr Świderski do czynienia ze sportem żużlowym miał już jako dziecko. Jego ojciec, wielki fan tego sportu, zabierał go ze sobą na mecze. Piotr jako chłopiec obiecał sobie, że kiedyś zostanie zawodowym żużlowcem. Początkowo ścigał się z kolegami na rowerach, następnie jeździł na motorynce, a jeszcze później na WueSCe. Po ukończeniu dziesiątego roku życia Świderski zapisał się do żużlowej szkółki znajdującej się w Pawłowicach. Po opanowaniu podstawowych umiejętności Piotr trenował w Rawiczu, a następnie we Wrocławiu.

[edytuj] Początki zawodowej kariery

Świderski egzamin na licencję żużlową zdał w 1999 roku na częstochowskim torze. W barwach wrocławskiej drużyny zadebiutował podczas towarzyskiego spotkania z Kolejarzem Rawicz. Pojedynek ten zakończył się dla młodego zawodnika fatalnie, ponieważ na skutek upadku odniósł on poważniej kontuzji kręgosłupa. Uraz ten wykluczył go z jeżdżenia do końca sezonu. W kolejnych dwóch latach Piotr nie umiał wywalczyć sobie miejsca w składzie WTS-u i występował w turniejach juniorskich. W rozgrywkach ligowych Świderski zadebiutował jako zawodnik Kolejarza Rawicz, do której został wypożyczony z Wrocławia w 2002 roku. W meczu tym Piotr zdobył tylko jeden punkt, chociaż gdyby nie defekty i upadek uzbierałby ich zapewne znacznie więcej. Z czasem Świderski radził sobie już jednak znacznie lepiej, występował nawet w Mistrzostwach Europy Juniorów. Kolejny rozgrywki Piotr ponownie spędził w Kolejarzu, którego był wiodącą postacią. Razem z Marcinem Nowaczykiem zajął piątą lokatę w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych, a finał Srebrnego Kasku zakończył na jedenastej pozycji.

[edytuj] Powrót do Atlasu

Sezon 2004 Piotr rozpoczął jako zawodnik Atlasu Wrocław. Razem z Robertem Miśkowiakiem tworzył jedną z najlepszych par juniorskich w lidze. W jednej z rund kwalifikacyjnych Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych Świderski musiał wystartować samemu, ponieważ Miśkowiak zdawał w tym dniu maturę, a władze polskiego żużla nie zgodziły się na przesunięcie terminu zawodów. Świderski zdobył komplet osiemnastu oczek, jednak wynik ten był i tak zbyt niski, by przejść do kolejnych fazy turnieju. W kolejnych zawodach, Mistrzostwach Świata Juniorów, Robert zwyciężył, a Piotr zajął piąte miejsce. Tą samą lokatę Świderski zajął w finale Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Pile. Wraz z WTS-em zdobył drużynowo wicemistrzostwo kraju. W 2005 roku Świderski startował już jako senior i dosyć niespodziewanie wywalczył sobie miejsce w składzie. Uplasował się na czternastym miejscu Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz dziewiątej pozycji Indywidualnych Mistrzostw Europy.