Medaliści igrzysk olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym
Z Wikipedii
Medaliści igrzysk olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym – pierwszy raz pięciobój pojawił się na olimpiadzie w 1912. Kobiety po raz pierwszy startowały w Sydney w 2000.
Spis treści |
[edytuj] Mężczyźni
[edytuj] Indywidualnie
Rok i miejsce | Zwycięzca | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
1912 Stockholm | Gösta Lilliehook | Gösta Asbrink | Georg de Laval |
1920 Antwerpia | Gustaf Dyrssen | Erik de Laval | Gösta Runö |
1924 Paryż | Bo Lindman | Gustaf Dyrssen | Bertil Uggla |
1928 Amsterdam | Sven Thofelt | Bo Lindman | Helmut Kahl |
1932 Los Angeles | Johan Oxenstierna | Bo Lindman | Richard Mayo |
1936 Berlin | Gotthard Handrick | Charles Leonard | Silvano Abba |
1948 Londyn | William Grut | George B. Moore | Gösta Gärdin |
1952 Helsinki | Lars Hall | Gabor Benedek | Istvan Szondi |
1956 Melbourne | Lars Hall | Olavi Mannonen | Väinö Korhonen |
1960 Rzym | Ferenc Németh | Imre Nagy | Robert Beck |
1964 Tokio | Ferenc Török | Igor Novikov | Albert Mokeev |
1968 Meksyk | Björn Ferm | Andras Balczo | Pavel Lednev |
1972 Monachium | Andras Balczo | Boris Onishenko | Pavel Lednev |
1976 Montreal | Janusz Pyciak-Peciak | Pavel Lednev | Jan Bártu |
1980 Moskwa | Anatoli Starostin | Tamás Szombathelyi | Pavel Lednev |
1984 Los Angeles | Daniele Masala | Svante Rasmuson | Carlo Massullo |
1988 Seul | Janos Martinek | Carlo Massullo | Vakhtang Yagorashvili |
1992 Barcelona | Arkadiusz Skrzypaszek | Attila Mizsér | Edouard Zenovka |
1996 Atlanta | Aleksandr Parygin | Edouard Zenovka | Janos Martinek |
2000 Sydney | Dmitri Svatkovskiy | Gabor Balogh | Pavel Dovgal |
2004 Ateny | Andrey Moiseev | Andrejus Zadneprovskis | Libor Capalini |
[edytuj] Drużynowo
Rok i miejsce | Zwycięzca | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
1952 Helsinki | Węgry Gábor Benedek Aladár Kovácsi István Szondy |
Szwecja Lars Hall Torsten Lindqvist Claes Egnell |
Finlandia Olavi Mannonen Lauri Vilkko Olavi Rokka |
1956 Melbourne | ZSRR Igor Novikov Aleksandr Tarassov Ivan Deryuhin |
USA George Lambert William Andre Jack Daniels |
Finlandia Olavi Mannonen Vaino Korhonen Berndt Katter |
1960 Rzym | Węgry Ference Nemeth Imre Nagy Andras Balczo |
ZSRR Igor Novikov Nikolai Tatarinov Hanno Selg |
USA Robert Beck George Lambert Jack Daniels |
1964 Tokio | ZSRR Igor Novikov Albert Mokeyev Viktor Mineyev |
USA James Moore David Kirkwood Paul Pesthy |
Węgry Ference Torok Imre Nagy Otto Torok |
1968 Meksyk | Węgry Andras Balczo Istvan Mona Ferenc Torok |
ZSRR Borys Onyschenko Pavlo Lednyov Stasys Saparnis |
Francja Raoul Gueguen Lucien Guiguet Jean-Pierre Giudicelli |
1972 Monachium | ZSRR Borys Onyschenko Pavlo Lednyov Vladimir Shmelyov |
Węgry Andras Balczo Zsigmond Villanyi Pal Pako |
Finlandia Risto Hurme Veikko Salminen Martti Ketela |
1976 Montreal | Wielka Brytania Jim Fox Danny Nightingale Adrian Parker |
Czechosłowacja Jan Bartu Bohumil Starnovksy Jiri Adam |
Węgry Tamas Kancsal Tibor Maracsko Szvetiszlav Sasics |
1980 Moskwa | ZSRR Anatoly Starostin Pavlo Lednyov Yevgeny Lipeyev |
Węgry Tamas Szombathelyi Tibor Maracsko Laszlo Horvath |
Szwecja Svante Rasmuson Lennart Pettersson George Horvath |
1984 Los Angeles | Włochy Daniele Masala Pier Paolo Cristofori Carlo Massulo |
USA Michael Storm Robert Gregory Losey Dean Glenesk |
Francja Paul Four Didier Boube Joel Bouzou |
1988 Seul | Węgry János Martinek Attila Mizsér László Fábián |
Włochy Carlo Massullo Daniele Masala Gianluca Tiberti |
Wielka Brytania Richard Phelps Dominic Mahony Graham Brookhouse |
1992 Barcelona | Polska Arkadiusz Skrzypaszek Dariusz Goździak Maciej Czyżowicz |
Wspólnota Niepodległych Państw Antoly Starostin Dmitri Svatkovsky Eduard Zenovka |
Włochy Gianluca Tiberti Carlo Massullo Roberto Bomprezzi |
[edytuj] Kobiety
Rok i miejsce | Zwycięzca | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
2000 Sydney | Stephanie Cook | Emily de Riel | Kate Allenby |
2004 Ateny | Zsuzsanna Vörös | Jelena Rublevska | Georgina Harland |