MKS Tarnobrzeg
Z Wikipedii
Miejska Komunikacja Samochodowa Tarnobrzeg lub też Przedsiębiorstwo Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Tarnobrzegu (PMKS Tarnobrzeg).
Spis treści |
[edytuj] Historia
Powstało w 1984 roku po tym jak Tarnobrzeg został stolicą województwa. Wcześniej komunikację w mieście obsługiwał MKS Sandomierz - były to dwie linie, pierwsza łącząca obydwa miasta, druga okrężna po Tarnobrzegu. W czasach świetności MKS Tarnobrzeg obsługiwał połączenia do prawie wszystkich okolicznych miejscowości. W 1985 roku wybudowano zajezdnią przy ulicy Zwierzynieckiej a w 1987 uruchomiono najbardziej dochodową linie nr 11 do Sandomierza która przez pewien czas jednocześnie kursowała razem z Sandomierską linią nr 13. Lata świetności minęły razem z powolną likwidacją kopalni siarki Machów i przejęciem spółki przez miasto. Spowodowało to likwidację prawie wszystkich linii podmiejskich oprócz "1" do Chmielowa oraz dochodowej do Sandomierza "11". Na początku lat 90. XX wieku próbowano przywrócić linie do Koprzywnicy i Majdanu Królewskiego ale po pewnym czasie ponownie je zlikwidowano.
29 marca 2008 r. Miasto Tarnobrzeg sprzedało 60% udziałów PKS Tarnobrzeg Grupa Auto Orbis Bus za 423000 zł.
[edytuj] Tabor
Na początku działalności MKS Tarnobrzeg posiadało wyłącznie autobusy marki Autosan H9.
Obecnie tabor stanowią:
- Jelcz M11 - 7 sztuk
- Jelcz PR110M - 8 sztuk
- Jelcz 120M - 3 sztuki
- Kapena City - 2 sztuki
[edytuj] Linie
Linia nr 1
Zajezdnia MKS - Kwiatkowskiego - Sienkiewicza - Sikorskiego - Wyspiańskiego - Moniuszki - 1 Maja - Al. Niepodległości - Dworzec PKS - Mickiewicza - Os. Miechocin - Orląt Lwowskich - Os. Ocice - Chmielów - Cygany
Linia nr 2
Dworzec PKS - Os. Mokrzyszów - Os. Ocice - Orląt Lwowskich - Os. Miechocin - Dworzec PKS (1)
Dworzec PKS - Os. Miechocin - Orląt Lwowskich - Os. Ocice - Os. Mokrzyszów - Dworzec PKS (1)
(1) - kierunek zależny od godziny kursu
Linia nr 3
Dworzec PKS - Os. Mokrzyszów - Os. Ocice
Linia nr 5
Dworzec PKS - 1 Maja - Moniuszki - Mickiewicza - Piłsudskiego - Sienkiewicza - Sikorskiego - Wiejska - Os. Dzików - Fabryczna - Dąbrówki - Kazimierza Wielkiego - Zwierzyniecka -(Zajezdnia) (1 kurs dziennie)
Linia nr 7
Os. Dzików - Słomki - Warszawska - Kazimierza Wielkiego - Zwierzyniecka - Dąbrowskiej - Sienkiewicza - Sikorskiego - Wyspiańskiego - Moniuszki - 1 Maja - Al. Niepodległości - Dworzec PKS - Os. Nagnajów - Machów - Chmielów (jako linia "1") - Cygany (1 kurs dziennie)
Linia nr 9
Dworzec PKS - Mickiewicza - Wyspiańskiego - Kopernika - 11 listopada - Kwiatkowskiego - Kazimierza Wielkiego - Sikorskiego - Wymysłów - Zakrzów - Sielec - Wielowieś - Sobów - Wymysłów - Kazimierza Wielkiego - 11 Listopada - Kopernika - Wyspiańskiego - Dworzec PKS - Nagnajów - Machów (powrót tą samą trasą) (1)
Dworzec PKS - Mickiewicza - Wyspiańskiego - Kopernika - 11 listopada - Kwiatkowskiego - Kazimierza Wielkiego - Sikorskiego - Os. Wymysłów - Os. Sobów - Os. Wielowieś - Os. Sielec - Os. Zakrzów - Os. Wymysłów - Kazimierza Wielkiego - 11 Listopada - Kopernika - Wyspiańskiego - Dworzec PKS - Nagnajów - Machów (powrót tą samą trasą) (1)
(1) - kierunek zależny od godziny kursu
Linia nr 10
Dworzec PKS - Os.Dzików (Os. Podłęże) (niektóre kursy są wydłużone do Podłęża)
Linia nr 11
Dworzec PKS - Mickiewicza - Piłsudskiego - Sikorskiego - Os. Wymysłów - Os. Zakrzów - Os. Sielec - Os. Wielowieś - (Sandomierz) Dworzec PKP - Żwirki i Wigury - Mickiewicza - Koseły - Armii Krajowej - Mickiewicza
Powrót : Mickiewicza - Armii Krajowej - Koseły - Mickiewicza - Żwirki i Wigury - Dworzec PKP - (Tarnobrzeg) Os. Wielowieś - Os. Sielec - Os. Zakrzów - Os. Wymysłów - Sikorskiego - Wyspiańskiego - Dworzec PKS
Linia nr 14
Dworzec PKS - Os. Sobów
Linia A
Os. Podłęże - Os. Dzików - Dąbrówki - Kazimierza Wielkiego - Kwiatkowskiego - Sienkiewicza - Dworcowa (Dworzec PKP) - Kopernika - Wyspiańskiego - Moniuszki - 1 Maja - Dworzec PKS (jeden kurs dziennie)
Linia B
Dworzec PKS - 1 Maja - Moniuszki - Wyspiańskiego - Kopernika - Dworcowa (Dworzec PKP) - Sienkiewicza - Dąbrowskiej - Zwierzyniecka - Wyszyńskiego - Piłsudskiego - Sokola - 1 Maja - Dworzec PKS