Audiobooks by Valerio Di Stefano: Single Download - Complete Download [TAR] [WIM] [ZIP] [RAR] - Alphabetical Download  [TAR] [WIM] [ZIP] [RAR] - Download Instructions

Make a donation: IBAN: IT36M0708677020000000008016 - BIC/SWIFT:  ICRAITRRU60 - VALERIO DI STEFANO or

Polska - Brazylia MŚ 1938

Z Wikipedii

Pierwszy w historii strzelec 4 bramek na Mundialu – Ernest Wilimowski
Edmund Twórz, jeden z zawodników, którzy pozostali w kraju

Mecz Polska - Brazylia na MŚ 1938 był debiutem reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata. Los sprawił, że przeciwnikiem Polaków byli Brazyliczycy. Trenerzy Józef Kałuża i Marian Spoida zdecydowali, że na mistrzostwa pojadą ci sami zawodnicy, którzy pokonali reprezentację Jugosławii. Jedyną zmianą był wyjazd na Mundial Fryderyka Scherfke z Warty Poznań, który zastąpił kontuzjowanego Wostala z AKS-u Chorzów.

[edytuj] Polska

Edward Madejski bramkarz (w trakcie mistrzostw nie był przynależny do żadnego klubu),
Gerard Wodarz napastnik (Ruch Chorzów),
Stanisław Baran napastnik (Warszawianka Warszawa).

Walter Brom i Stanisław Baran byli powołani na mistrzostwa, pomimo tego, że nigdy nie przywdziewali "biało-czerwonej" koszulki. Stanisław Baran zagrał swój pierwszy mecz tuż przed wybuchem wojny, natomiast Walter Brom dopiero po zakończeniu wojny, w 1947 roku

Józef Korbas napastnik (Cracovia Kraków),
Bolesław Habowski napastnik (Wisła Kraków).

[edytuj] Brazylia

Afonsinho, Argemiro, Bartescko, Batatais, Osvaldo Brandao, Brito, Domingos, Hercules, Jau, Leonidas, Lopes, Luisinho, Arthur Machado, Martim Silveira, Nariz, Niginho, Peracio, Roberto Emilio de Cunha, Romeu, Tim, Valter, Zeze Procopio

[edytuj] Przebieg spotkania

[edytuj] 1 połowa

O godzinie 17.30 szwedzki sędzia Ivan Eklind gwizdnął po raz pierwszy. Na Stade de la Meinau zasiadało około 15 000 widzów, w tym około 1000 Polaków, głównie emigrantów. Niewiele wiadomo o pierwszej bramce strzelonej przez Leonidasa, ponieważ nie był on opisany w polskiej prasie, także piłkarze nie mogli sobie przypomnieć jak padła bramka, wiadomo tylko, że stało się to w 18 minucie. Po pięciu minutach Ernest Wilimowski przedryblował obrońców brazylijskich, wpadł w pole karne, tam został nieprzepisowo powstrzymany przez Algisto Lorenzato znanego pod pseudonimem Batatais. Do jedenastki podszedł Fryderyk Scherfke i bez problemów pokonał bramkarza z Brazylii. Była to historyczna pierwsza bramka Polaków na Mistrzostwach Świata. Do przerwy padły jeszcze 2 bramki (strzelone przez Romeu i Paracio).

[edytuj] 2 połowa

Po pierwszej połowie Polacy byli cofnięci do defensywy, jednak niedługo po rozpoczęciu drugiej połowy zaczął padać deszcz. Brazylijczycy mieli duży problem, by utrzymać się na mokrej i śliskiej murawie. Wtedy właśnie Ernest Wilimowski rozpoczął swój pokaz. Kolejno w 53 i 59 minucie Polak dwukrotnie pokonał Batataisa, tak więc po godzinie gry wynik brzmiał 3:3. Gdy przestało padać Brazylijczycy wrócili do gry. W 71 minucie Edwarda Madejskiego pokonał Peracio. Kiedy już się wydawało, że drużyna z południowej Ameryki zakończy ten mecz zwycięstwem, znów przypomniał o sobie polski superstrzelec Wilimowski. Bramka strzelona na minutę przed końcem spotkania dała Polsce szansę w dogrywce.

[edytuj] Dogrywka

Od samego początku dogrywki Brazylijczycy ruszyli na bramkę Edwarda Madejskiego. Dwie bramki w pierwszej części dogrywki zdobył Leonidas. Polskiego bramkarza pokonał kolejno w 93 i 104 minucie. Nadzieje w serca Polaków wlał znów niesamowity w tym meczu Ernest Wilimowski, strzelając bramkę w 118 minucie. Wtedy Brazylia rozpoczęła desperacką obronę. Biało-Czerwoni mieli jeszcze dwie szanse na bramkę. Najpierw niecelnie z rzutu wolnego uderzył Gerard Wodarz, a chwilę później Erwin Nyc trafił w poprzeczkę. Ostatecznie Polacy przegrali mecz 5:6.