Autobusy w Gdańsku
Z Wikipedii
Sieć gdańskich autobusów składa się z 87 linii autobusowych, w tym:
- 3 pospieszne,
- 14 przyspieszonych,
- 58 zwykłych,
- 2 sezonowe,
- 10 nocnych.
Sieć obejmuje teren Gdańska, pojedyncze linie wjeżdżają także do Sopotu (linie 117, 122, 143 i 622), Gdyni (linie 171 i N1) oraz gmin Pruszcz Gdański (linie 205, 207, 209, 232 i N5), Kolbudy (linie 174, 255 i 256) i Żukowo (linia 126,171).
Przewozy autobusowe w Gdańsku obsługiwane są na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego przez Zakład Komunikacji Miejskiej sp. z o.o. (obsługuje większość sieci, autobusy stacjonują w jednej zajezdni), Przedsiębiorstwo Autobusowe Gryf, Planetobus, PKS Gdańsk oraz PKS Wejherowo. Ponadto pasażerów wożą przewoźnicy prywatni, obsługujący głównie okoliczne miejscowości.
Spis treści |
[edytuj] Obecnie jeżdżące autobusy
- Ikarus 260
- Ikarus 280
- Jelcz M11
- MAN NL263 / NL283
- MAN NG272
- MAN NG313
- MAN NM152
- MAN NM192
- Mercedes O530
- Mercedes O405N
- Mercedes O405GN2
- Neoplan N4016
- Neoplan N4020/3
- Solaris Urbino 12
- Solaris Urbino 18
- VW Kutsenits City III
[edytuj] Przewoźnicy
Usługi autobusowe świadczą przewoźnicy wyłonieni w drodze przetargu, przez Zarząd Transportu Miejskiego, są to:
- Zakład Komunikacji Miejskiej sp. z.o.o.- na liniach: B, C, 106, 111, 112, 113, 115, 116, 117, 118, 121, 122, 123, 124, 126, 127, 129, 130, 131, 136, 138, 139, 142, 143, 148, 151, 154, 155, 157, 158, 161, 162, 164, 166, 167, 168, 169, 171, 174, 175, 178, 179, 183, 184, 186, 188, 189, 195, 199, 205, 207, 209, 213, 222, 232, 254, 255, 256, 264, 275, 295, 367, 384, 525, 526, 569, 574, 578, 606, 622, N1, N2, N3, N4, N5, N6, N7, N8, N9, N11
- PKS Gdańsk sp.z.o.o- na linii: E
- PKS Wejherowo sp.z.o.o.- na linii: 262
- Planetobus Sopot sp.z.o.o.- na liniach:149, 512
- P.A. Gryf - na linii 283
[edytuj] Trasy linii
Linia | Trasa |
---|---|
B | ORUNIA GOŚCINNA - Centrum - Dworzec PKP - Opera - Wrzeszcz - Słowackiego - Złota Karczma - Matarnia - PORT LOTNICZY |
C | JELITKOWO - Chłopska - Zaspa SKM - Kościuszki - Słowackiego - Morena - Cm. Łostowicki - CHEŁM CIENISTA |
E | AKADEMIA MUZYCZNA - Elbląska - Rafineria - Sobieszewo - Świbno - PRZEGALINA |
106 | AKADEMIA MUZYCZNA - Siennicka - Sucharskiego - Wisłoujście - WESTERPLATTE |
108 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Zaroślak - Stoczniowców -CHEŁM Witosa |
110 | WRZESZCZ PKP - Słowackiego - Złota Karczma - Matarnia - Klukowo - PORT LOTNICZY |
111 | WAŁOWA - Podwale Przedmiejskie - Siennicka - Stryjewskiego - Sówki - Kępna - Łowicka - GÓRKI ZACHODNIE |
112 | WAŁOWA - Dworzec PKP - Elbląska - Rafineria - Bogatka - Sobieszewo - Świbno - PRZEGALINA |
113[1][2] | ORUNIA GOŚCINNA - Małomiejska - Kampinoska - OLIMPIJSKA (Os. 4 Pory Roku) |
115 | TARG RAKOWY - Suchanino - Sobieskiego - Do Studzienki - WRZESZCZ PKP |
116 | WRZESZCZ PKP - Słowackiego - Potokowa - Matemblewska - MATEMBLEWO |
117 | JELITKOWO KAPLICZNA - Oliwa - Czyżewskiego - Al. Niepodległości - 3 Maja - Sopot PKP - Sikorskiego - 23 Marca - SOPOT PRZYLESIE |
118 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Brama Wyżynna - Zaroślak - Chełm - UJEŚCISKO |
121 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Toruńska - DOLNE MIASTO |
122 | WRZESZCZ PKP - Al. Grunwaldzka - Oliwa - 3 Maja - Sopot Grunwaldzka - SOPOT KAMIENNY POTOK SKM - Armii Krajowej - Oliwa - Al. Grunwaldzka - WRZESZCZ PKP |
123 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Okopowa - Dolna Brama - Sandomierska - ORUNIA RÓWNA |
124 | WRZESZCZ PKP - Kościuszki - Chrobrego - Jana Pawła II - ZASPA SZPITAL - Czarny Dwór - Halera - Mickiewicza - Miszewskiego - WRZESZCZ PKP |
126 | WRZESZCZ PKP - Słowackiego - Matarnia - Budowlanych - Nowatorów - BANINO - Miszewo - Małkowo - ŻUKOWO (wyznaczonymi kursami) |
127 | OLIWA PKP - Obrońców Wybrzeża - Czarny Dwór - Jana Pawła II - Zaspa SKM - Wrzeszcz - Jaśkowa Dolina - Morena - Migowo - ZACNA / MYŚLIWSKA |
129[1][2] | WRZESZCZ PKP - Jaśkowa Dolina - Morena - MIGOWO |
130[1][2] | WAŁOWA - Dworzec PKP - Suchanino - Morena - MIGOWO |
131 | WAŁOWA - Dworzec PKP - Suchanino - Morena - MATEMBLEWO |
136 | WRZESZCZ PKP - Słowackiego - Góralska - NIEDŹWIEDNIK |
138 | AKADEMIA MUZYCZNA - Sienna - Przetoczna - Ku Ujściu - Chemików - NABRZEŻE PRZEMYSŁOWE |
139 | OLIWA PKP - Chłopska - Jagiellońska - Dąbrowszczaków - Kołobrzeska - PRZYMORZE SKM |
142 | WRZESZCZ PKP - Słowackiego - Potokowa - Morena - Kartuska - TARG RAKOWY |
143 | OLIWA PKP - Piastowska - Jelitkowo - Bitwy pod Płowcami - 3 Maja - Sopot PKP - Sikorskiego - 23 Marca - SOPOT SANATORIUM LEŚNIK |
148 | ŻABIANKA SKM - Pomorska (z powrotem Gospody - Rybacka) - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Czarny Dwór - Dworska - Krasickiego - Wyzwolenia - NOWY PORT |
149 | KRYNICKA - Kołobrzeska - Bażyńskiego – Polanki – Chrzanowskiego – Słowackiego – Dmowskiego - WRZESZCZ PKP |
151 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Trakt Św. Wojciecha - ŚWIĘTY WOJCIECH |
154 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Trakt Św. Wojciecha - Małomiejska - ORUNIA GÓRNA |
155 | CHEŁM Witosa - Łódzka - Świętokrzyska - OSIEDLE ŚWIĘTOKRZYSKIE |
157 | WRZESZCZ PKP - Słowackiego - Matarnia - Budowlanych - BYSEWO |
158[1] | BUDZYSZA ELMONT - Sucharskiego - Poinca - KAPITANAT PORTU |
161 | WAŁOWA - Dworzec PKS/PKP - Kartuska - Otomińska - KIEŁPINO GÓRNE LIPUSKA |
162 | WRZESZCZ PKP - Jaśkowa Dolina - Rakoczego - Cm. Łostowicki - Łódzka - Świętokrzyska - ORUNIA GÓRNA |
164 | WRZESZCZ PKP - Do Studzienki - Sobieskiego - Rakoczego - Cm. Łostowicki - Ujeścisko - Jabłoniowa - Kartuska - JASIEŃ PÓLNICY |
166 | MIGOWO - Morena - Rakoczego - Kartuska - Brama Wyżynna - Podwale Przedmiejskie - Elbląska - Rafineria - MAKRO PRZEJAZDOWO |
167 | WAŁOWA - Dworzec PKS/PKP - Kartuska - Nowatorów - Budowlanych - BYSEWO |
168 | WAŁOWA - Dworzec PKS/PKP - Kartuska - Otomińska - Goplańska - KIEŁPINO GÓRNE WĘSIERSKA |
169 | OLIWA PĘTLA TRAMWAJOWA - Spacerowa - Kielnieńska - Barniewicka - Osowa PKP - OSOWA PRZESYPOWNIA |
171 | OLIWA PĘTLA TRAMWAJOWA - Spacerowa - Kielnieńska - Chwaszczyno - Gdynia Dąbrowa - GDYNIA DĄBROWA TESCO |
174 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Hucisko - Kartuska - Cm. Łostowicki - Warszawska - Ujeścisko - Jabłoniowa - Outlet Center Fashion House - OTOMIN |
175 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Hucisko - Kartuska - Cm. Łostowicki - Łódzka - Niepołomicka - Kampinoska - MAĆKOWY MLECZARNIA |
178 | WAŁOWA - Podwale Przedm. - Zawodników - OLSZYNKA MODRA - Gęsia - Niwki - Zawodzie - Olszynka Modra - Zawodników - Podwale Przedm. - WAŁOWA |
179[1][2] | OLIWA PĘTLA TRAMWAJOWA - Spacerowa - Kielnieńska - Barniewicka - OSOWA PKP |
183 | TARG RAKOWY - Kartuska - Rakoczego - Morena - Potokowa - Góralska - NIEDŹWIEDNIK |
184[1][2] | WAŁOWA - Dworzec PKP - Suchanino - Morena - WILEŃSKA |
186 | WAŁOWA - Dworzec PKP - Elbląska - Rafineria - Benzynowa - Sobieszewo - GÓRKI WSCHODNIE |
188[1][2] | ZASPA SKM - Jana Pawła II - Czarny Dwór - Dworska - Krasickiego - Oliwska - NOWY PORT |
189 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Trakt Św. Wojciecha - Starogardzka - MAĆKOWY MLECZARNIA |
195 | WAŁOWA - Dworzec PKP - Hucisko - Kartuska - Cm. Łostowicki - CHEŁM WIĘCKOWSKIEGO |
199 | OLIWA PKP - Chłopska - Jagiellońska - Dąbrowszczaków - Kołobrzeska - Przymorze SKM - Al. Grunwaldzka - Wrzeszcz PKP - Do Studzinki - Sobieskiego - SUCHANINO |
205 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Trakt Św. Wojciecha - Lipce - Chopina - Skalskiego - PRUSZCZ KOMAROWO |
207[1][2] | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Trakt Św. Wojciecha - Lipce - Chopina - Słowackiego - Gałczynskiego - Platter - Powstańców Warszawy - PRUSZCZ KOMAROWO |
209[1][2] | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Trakt Św. Wojciecha - Lipce - Chopina - Platter - PRUSZCZ OSIEDLE WSCHÓD - Gałczyńskiego - Słowackiego - Kościuszki - Chopina - Lipce - Trakt Św. Wojciecha - Dworzec PKP - JANA Z KOLNA |
213 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Trakt Św. Wojciecha - Małomiejska - OLIMPIJSKA (Os. 4 Pory Roku) |
222 | OLIWA PĘTLA TRAMWAJOWA - Stary Rynek Oliwski - Karwieńska - OLIWA ZOO |
232 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Trakt Św. Wojciecha - Lipce - Grunwaldzka - PRUSZCZ TCZEWSKA |
254[1][2] | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Trakt Św. Wojciecha - Małomiejska - ORUNIA GÓRNA |
255 | CHEŁM Witosa - Łódzka - Świętokrzyska - Staropolska - Pilotów - KOWALE |
256 | JANA Z KOLNA - Dworzec PKP - Trakt Św. Wojciecha - Małomiejska - Świętokrzyska - Kowale - Szlachecka - JANKOWO |
262 | WRZESZCZ PKP - Jaśkowa Dolina - Rakoczego - Cm. Łostowicki - Łódzka - Świętokrzyska - ŁOSTOWICE WIEŻYCKA |
264[1] | JASIEŃ PÓLNICY - Kartuską – Nowolipie - Schuberta – Sobieskiego - Do Studzienki - Dmowskiego - WRZESZCZ PKP |
275 | KAMPINOSKA (osiedle MOJE MARZENIE) - Niepołomicka – Świętokrzyska – Małomiejska - Niepołomicka – Świętokrzyska – Trakt Św. Wojciecha - DWORZEC Gł. PKP |
283 | LEŚNA GÓRA - Potokowa – Warneńska – Jaśkowa Dolina – Piecewska – Trzy Lipy – Schuberta – PIEKARNICZA |
295[1] | CHEŁM Witosa - Łódzka - Świętokrzyska - ŁOSTOWICE WIEŻYCKA |
367 | WAŁOWA - Dworzec PKS/PKP - Kartuska - Otomińska - Kiełpino Lipuska - Kiełpino Węsierska - Otomińska - Nowatorów - Budowlanych - BYSEWO |
384 | WAŁOWA - Dworzec PKP - Suchanino - Morena - MIGOWO |
512[1] | SOBIESZEWO WYSPA - Turystyczna - Przegalińska - PRZEGALINA |
525[1][2] | WAŁOWA - Dworzec PKS/PKP - Kartuska - Nowatorów - DELPHI |
526[1][2] | WRZESZCZ PKP - Słowackiego - Matarnia - Budowlanych - DELPHI |
574[1][2] | OTOMIN - Outlet Center Fashion House - Jabłoniowa - Kartuska - JASIEŃ PÓLNICY |
578[1][2] | OLSZYNKA SZKOŁA - Gęsia - Niwki - Zawodzie - OLSZYNKA SZKOŁA |
606 | DWORZEC PKP - Podwale Przedmiejskie - Most Wantowy - Sucharskiego - WESTERPLATTE |
622 | OLIWA ZOO - Oliwa - 3 Maja - DOLNY SOPOT - HAFFNERA |
N1 | ORUNIA GÓRNA - Chełm - Dworzec gł. PKP - Jana z Kolna - gen. J.Hallera - Zaspa - Oliwa - Spacerowa - Barniewicka - OSOWA PKP |
N2 | HALLERA BAZA ZKM - Kościuszki - Domowskiego - Wrzeszcz PKP - Jaśkowa Dolina - Morena - Migowo - ZACNA/MYŚLIWSKA |
N3 | WRZESZCZ PKP - Słowackiego - Złota Karczma - Kokoszki - Jasień - Kartuska - DWORZEC Gł. PKP |
N4 | DWORZEC Gł. PKP - Stoczniowców - Witosa - Łódzka - Świętokrzyska - Oś.śWIęTOKRZYSKIE |
N5 | JELITKOWO - Piastowska - Wita Stwosza - Grunwaldzka - Dworzec Gł. PKP - Trakt św. Wojciecha - Lipce - PRUSZCZ TCZEWSKA |
N6 | NIEDŹWIEDNIK - Migowo - Suchanino - Dworzec Gł. PKP - Jana z Kolna - Marynarki Pl. - Nowy Port - Brzeźno - Przymorze - ŻABIANKA PKP |
N7 | DWORZEC Gł. PKP - Podwale Przedmiejskie - Elbląska - Rafineria - Benzynowa - SOBIESZEWO - WYSPA |
N8 | DWORZEC Gł. PKP - Podwale Przedm. - Siennicka - Stryjewskiego - Sówki - Kępna - Łowicka - GÓRKI ZACHODNIE |
N9 | DWORZEC Gł. PKP - Elbląska - Rafineria - Bogatka - Sobieszewo - GóRKI WSCHODNIE - Sobieszewo - Świbno - PRZEGALINA |
N11 | DWORZEC Gł. PKP - Podwale Przedm. - Zawodników - OLSZYNKA MODRA - Gęsia - Niwki - Zawodzie - Zawodników - Podwale Przedm. - DWORZEC Gł. PKP |
Linia przyspieszona | |
Linia pospieszna | |
Linia zwykła | |
Linia sezonowa | |
Linia nocna |
Lista nie zawiera zmian tras związanych z czasowymi zmianami w organizacji ruchu drogowego.
[edytuj] Przystanki końcowe
Przystanek końcowy | Linie |
---|---|
AKADEMIA MUZYCZNA | E 106 138 |
BANINO | 126 |
BUDZYSZA ELMONT | 158 |
BYSEWO | 157, 167, 367 |
CHEŁM Cienista | C |
CHEŁM Więckowskiego | 195 |
CHEŁM Witosa | 108 155 255 295 |
DELPHI | 525 526 |
DOLNE MIASTO | 121 |
DOLNY SOPOT Haffnera | 622 |
DWORZEC GŁÓWNY PKP | 275 606 N3 N4 N7 N8 N9 N11 |
GDYNIA Dąbrowa TESCO | 171 |
GÓRKI WSCHODNIE | 186 |
GÓRKI ZACHODNIE | 111,N8 |
HALLERA BAZA ZKM | N2 |
JANA Z KOLNA | 108 118 121 123 151 154 174 175 189 205 207 209 213 232 254 256 |
JANKOWO | 256 |
JASIEŃ Pólnicy | 164 264 574 |
JELITKOWO | C |
JELITKOWO Kapliczna | 117 N5 |
KAMPINOSKA (os. Moje Marzenie) | 275 |
KAPITANAT PORTU | 158 |
KIEŁPINO GÓRNE Lipuska | 161 |
KIEŁPINO GÓRNE Węsierska | 168 |
KOWALE | 255 |
KRYNICKA | 149 |
LEŚNA GÓRA | 283 |
ŁANOWA III (nr 105) | 578 |
ŁOSTOWICE Wieżycka | 262 295 |
MAĆKOWY Mleczarnia | 175 189 |
MATEMBLEWO | 116 131 |
MIGOWO | 129 130 166 384 |
NABRZEŻE PRZEMYSŁOWE | 138 |
NIEDŹWIEDNIK | 136 183 N6 |
NOWY PORT | 148 188 |
OLIMPIJSKA (os. 4 Pory Roku) | 113 213 |
OLIWA PĘTLA TRAMWAJOWA | 169 171 179 222 |
OLIWA PKP | 127 139 143 199 |
OLIWA ZOO | 222 622 |
OLSZYNKA Modra | N11 |
OLSZYNKA Szkoła | 178 |
ORUNIA Gościnna | B 113 |
ORUNIA GÓRNA | 154 162 254 N1 |
ORUNIA Równa | 123 |
OSIEDLE ŚWIĘTOKRZYSKIE | 155 N4 |
OSOWA PKP | 179 569 N1 |
OSOWA Przesypownia | 169 |
OTOMIN | 174 574 |
PIEKARNICZA | 283 |
PORT LOTNICZY | B 110 |
PRUSZCZ KOMAROWO | 205 207 |
PRUSZCZ OSIEDLE WSCHÓD | 209 |
PRUSZCZ Tczewska | 232 N5 |
PRZEGALINA | E 112 512 N9 |
PRZEJAZDOWO MAKRO | 166 |
PRZYMORZE SKM | 139 |
SOBIESZEWO Wyspa | 512 N7 |
SOPOT Kamienny Potok SKM | 122 |
SOPOT os. Przylesie | 117 |
SOPOT Sanatorium Leśnik | 143 |
SUCHANINO | 199 |
ŚWIĘTY WOJCIECH | 151 |
TARG RAKOWY | 115 142 183 |
UJEŚCISKO | 118 |
WAŁOWA | 111 112 130 131 161 167 168 178 184 186 195 367 384 525 |
WESTERPLATTE | 106 606 |
WILEŃSKA | 184 |
WRZESZCZ PKP | 110 115 116 122 124 126 129 136 142 149 157 162 164 262 526 N3 |
ZACNA / MYŚLIWSKA | 127 N2 |
ZASPA SKM | 188 |
ZASPA Szpital | 124 |
ŻABIANKA SKM | 148 N6 |
ŻUKOWO URZĄD GMINY | 126 |
[edytuj] Plany na przyszłość
Do końca 2007 roku zrealizowany ma zostać Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej[3], który zakłada min. zakup 28 autobusów niskopodłogowych. Połowa środków na te cele (80 mln zł) pochodzi ze środków pomocowych UE.
[edytuj] Linki zewnętrzne
- Zarząd Transportu Miejskiego
- Schemat sieci autobusowej dziennej obsługiwanej przez ZKM
- Schemat sieci autobusowej nocnej obsługiwanej przez ZKM
Przypisy
Gdańsk: ZTM Gdańsk • Tramwaje • Autobusy • Tramwaj wodny • Trolejbusy
Gdynia: ZKM Gdynia • Trolejbusy • Autobusy • Tramwaj wodny
Trójmiasto: Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej • Szybka Kolej Miejska
Przewoźnicy: ZKM Gdańsk • PKM Gdynia • PKA Gdynia • PKT Gdynia • PKS Gdańsk • PKS Wejherowo • Veolia Transport • Planetobus • Ornowski Travel • P.A. Gryf • Żegluga Gdańska