Wimbledon QF (2006)
US Open QF (2005)
Gra podwójna
Najwyżej w rankingu 42 (28 stycznia 2008)

Jarkko Nieminen (ur. 23 lipca 1981 w Masku), tenisista fiński, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk.

Spis treści

[edytuj] Kariera

[edytuj] Singel

W 1999 zajmował 9. miejsce w rankingu juniorów i wygrał juniorski US Open w singlu, pokonując w finale Duńczyka Plessa. Rok później oficjalnie rozpoczął karierę zawodową. Startował głównie w cyklu challengerów. W 2001 wygrał cztery challengery, a w swoim drugim starcie w cyklu ATP Tour w Sztokholmie doszedł aż do finału, pokonując m.in. Marokańczyka Younessa El Aynaoui oraz Szwedów Thomasa Johanssona i Thomasa Enqvista, a przegrywając z Holendrem Sjengiem Schalkenem (chociaż prowadził w piątym secie finału 3:0 z podwójnym przełamaniem serwisu). Na koniec sezonu znalazł się w czołowej setce rankingu jako pierwszy Fin od 10 lat, natomiast finał turniejowy osiągnął jako pierwszy Fin od 20 lat.

W 2002 był w dwóch finałach turniejowych na nawierzchni ziemnej. W Estoril przegrał w decydującym meczu z Davidem Nalbandianem, na Majorce z Gastónem Gaudio. Rok później doszedł do finału w Monachium, gdzie uległ Federerowi. Był również w 1/8 finału French Open. W 2004 nie odnosił większych sukcesów, a dodatkowo stracił trzy miesiące startów z powodu kontuzji, ale utrzymał się w czołowej setce rankingu. W 2005 jako pierwszy Fin w historii doszedł do ćwierćfinału wielkoszlemowego na turnieju US Open (przegrał w pięciu setach z Lleytonem Hewittem), a na French Open 2005 wyeliminował siódmą rakietę świata, Amerykanina Agassiego.

W styczniu 2006 odniósł pierwsze zwycięstwo turniejowe, pokonując w finale w Auckland Chorwata Mario Ančicia 6:2, 6:2. Dalsze udane starty (m.in. półfinały w Rotterdamie i Monachium, ćwierćfinały w Barcelonie i Indian Wells) sprawiły, ze w kwietniu 2006 awansował do czołowej dwudziestki rankingu światowego (w notowaniu z 16 maja 2006 zajmował 16. miejsce). W ćwierćfinale w Barcelonie nie wykorzystał szansy na przerwanie imponującej serii Hiszpana Rafaela Nadala na kortach ziemnych (kilkadziesiąt wygranych pojedynków z rzędu) - przegrał z rywalem w trzech setach mimo prowadzenia 6:4, 4:1.

Podczas turnieju w Bazylei pokonując m.in. Cypryjczyka Marcosa Baghdatisa doszedł do finału gdzie przegrał z broniącym tytułu, liderem światowego rankingu - Szwajcarem Rogerem Federerem.

[edytuj] Debel

Jako deblista Nieminen może pochwalić się (do maja 2006) jednym finałem turniejowym (Bangkok 2003). W lutym 2004 zajmował w rankingu gry podwójnej 49. miejsce. W reprezentacji Finlandii w Pucharze Davisa leworęczny Nieminen debiutował w 1999, przegrywając z Włochem Gaudenzim. W ramach tych rozgrywek pokonał m.in. Szweda Mikaela Tillströma, Włocha Filippo Volandriego, Austriaków Jürgena Melzera i Stefana Koubka oraz Holendra Martina Verkerka. Bilans jego występów (do maja 2006), zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej, wynosi 24 zwycięstwa i 11 porażek. W sierpniu 2004 startował w igrzyskach olimpijskich w Atenach, przegrywając w II rundzie z Białorusinem Maksem Mirnym.