Reprezentacja narodowa
Lata Reprezentacja
od 2001 Czechy 59 (31)

Milan Baroš (ur. 28 października 1981 w Viganticach) – czeski piłkarz, napastnik reprezentacji Czech i klubu Portsmouth F.C..

W 2000 roku zdobył z reprezentacją Czech Młodzieżowe Mistrzostwo Europy i tytuł króla strzelców całego turnieju. W tym samym roku, jego talent dostrzegł po raz pierwszy Gerard Houllier, ówczesny trener Liverpool F.C. Wkrótce potem zagrał na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. W czternastu meczach młodzieżówki strzelił w sumie dziewięć bramek. Wtedy już nie tylko Liverpool chciał go pozyskać. Podobne zamiary mieli trenerzy Juventusu, Interu czy Borussii Dortmund.

Milan ostatecznie przeszedł do Liverpoolu w czerwcu 2001 roku za kwotę 3,2 mln funtów i stał się przez to najdroższym graczem Banika Ostrawa. Jednak mimo podpisanego kontraktu nie mógł od razu rozpocząć gry w klubie, bowiem każdy obcokrajowiec zanim zagra w meczu Premiership musi wystąpić w 75% gier swojej narodowej reprezentacji w danym roku. W przypadku Milana nie było z tym większego problemu. Powołanie do seniorskiej reprezentacji Czech dostał w kwietniu 2001 roku, jeszcze przed podpisaniem kontraktu z Liverpoolem. W pierwszym meczu z Belgią strzelił wyrównującego gola i w kadrze reprezentacji pozostał do dziś.

Do Liverpoolu trafił w końcu w grudniu 2001 roku, pół roku po podpisaniu kontraktu. Jednak na swój debiut na boisku w nowych barwach klubowych musiał poczekać aż trzy miesiące, gdyż nie stawiał na niego trener Phil Thompson, który zastępował chorego na serce Gerarda Houlliera. Zagrał kwadrans w meczu z Barceloną. Natomiast w pierwszym meczu, gdy na boisko wybiegł w podstawowej jedenastce i zagrał pełne 90 minut, 14 września 2002, strzelił dwie bramki i Liverpool pokonał Bolton Wanderers 3:2. Z miejsca stał się ulubieńcem kibiców i do końca sezonu grał równie świetnie, strzelając dwanaście bramek. Więcej zanotował tylko Michael Owen. Mimo wszystko Milan nie najlepiej wspomina ten okres. Wychodził na boisko w drugiej połowie meczu i potrafił zmieniać jego przebieg, ale nigdy nie grał w pierwszym składzie. Było to dla niego trudne do zaakceptowania.

Nowy sezon zaczął doskonale, a kibice Liverpoolu wybrali go najlepszym młodym graczem sezonu. Równie dobrze szło mu w kadrze, strzelił prawie połowę bramek swojej drużyny w eliminacjach.

Jednak los nie był dla niego łaskawy. 13 września 2003 w meczu z Blackburn złamał nogę. Po pół roku leczenia trener nie dawał mu zbyt wielu szans. W tydzień po powrocie do gry strzelił gola i kibice uznali go po raz kolejny najlepszym graczem drużyny. Przed Mistrzostwami Europy 2004, Milan, miał nadzieję potwierdzić swoje umiejętności w Portugalii i z pięcioma bramkami na koncie został królem strzelców turnieju, mimo że Czesi odpadli w półfinale. Od tej pory Milan stał się popularny nie tylko wśród kibiców Liverpoolu i reprezentacji Czech - poznała go cała Europa. Z początkiem sezonu 2004/05 w Liverpoolu pojawił się nowy trener, Rafael Benitez. Jak sam później przyznał, rozważał możliwość opuszczenia The Reds i gdyby Gerard Houlier, z którym nie mógł się dogadać, nie odszedł, to Milan opuściłby drużynę. A chętnych na jego pozyskanie, po tym jak został królem strzelców Mistrzostw Europy, nie brakowało.

13 listopada 2004 w meczu przeciwko Crystal Palace Milan zaliczył swojego pierwszego hat-tricka, a w całym sezonie strzelił najwięcej goli ze wszystkich zawodników (trzynaście). Jednak trener nie doceniał Milana, nie pozwalał mu grać pełnych 90 minut i często zdejmował go z boiska. Prasa doszukiwała się konfliktu między nim i trenerem i stawiała to jako przyczynę ewentualnego opuszczenia przez niego Liverpoolu. A spekulacji co do zmiany barw klubowych było wiele. Łączono go m.in. z Schalke, Evertonem i West Ham. Ostatecznie, 23 sierpnia 2005, Milan przeszedł do Aston Villi za 6,5 miliona funtów. Trzy dni później, w pierwszym meczu w nowym klubie, potrzebował zaledwie dziesięciu minut, aby wpisać się na listę strzelców. Był to jedyny gol w tym spotkaniu, dający Villi zwycięstwo i uświetniający debiut Milana na Villa Park. W styczniu 2007 roku przeniósł się do Olympique Lyon prowadzonego przez ...Gérarda Houlliera.

W styczniu 2008 Milan przeszedł do angielskiego Portsmouth F.C.. Kosztował 7 milionów euro. 30 stycznia zadebiutował w jego barwach w spotkaniu z Manchesterem United. 8 marca 2008 w meczu o Puchar Ligi z Manchesterem United Baroš sprowokował faul w polu karnym polskiego bramkarza Tomasza Kuszczaka, po którym Kuszczak otrzymał czerwoną kartkę. Następstwem tego został podyktowany rzut karny wykorzystany przez drużynę Baroša, która sensacyjnie wyeliminowała Manchester United.