Władcy Indii
Z Wikipedii
[edytuj] Dynastia Sun (ok. 1700 p.n.e. - 1500 p.n.e.)
- Vivasvant
- Manu
- Ikshvaku
- Kukshi
- Vikukshi
- Bana
- Anaranya
- Prithu
- Trishanku
- Dhundumara
- Yuvanashva
- Mandhata
- Dhruvasandhi
- Bharata
- Asita
- Sagara
- Asmanjya
- Amshuman
- Dilip
- Bhagirath
- Kakutstha
- Raghu
- Pravriddha
- Shankana
- Sudarshana
- Agnivarna
- Shigragha
- Maru
- Prashushruka
- Ambarisha
- Nahusa
- Yayati
- Nabhaga
- Aja
- Dashrath
- Ram
[edytuj] Dynastia Puru-Bharata-Kuru-Pandawa (ok. 1700 p.n.e. - 1026 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Bharata (ok. 1700-1400 p.n.e.)
- Manu Vaivasvata
- Sudyumna
- Yayati,
- Dushyanta
- Bharata
- Bhimanyu
- Sudas
- Rsabha
- Srestha
- Vidura
- Bharata Muni
- Artha-Vinirnayah
[edytuj] Dynastia Puru (ok. 1400-1200 p.n.e.)
- Puru-rava Aila
- Ayu
- Yayati Nahushya
- Dauhshanti Saudyumni
- Ajamidha
- Riksha
- Trasadasyu
- Samavarana
[edytuj] Dynastia Kuru (ok. 1400-450 p.n.e.)
- Kuru-Sravana
- Uchchaihsravas Kaupayeya
- Prati sutvana
- Bahlika Pratipeya
- Santanu
- Chitrāngada
- Vichitravirya
- Satyavati
- Dhritarashtra
[edytuj] Dynastia Pandawa (ok.1200-315 p.n.e.)
- Yudhishtra
- Parikshita
- Janamejaya
- Korayvya (ok. 600-550 p.n.e.)
- Dhananjaya (ok. 550-500 p.n.e.)
- Ratthapala (ok. 500-450 p.n.e.)
- Ambhi (ok. 320 p.n.e.)
- Porus (ok. 320 p.n.e.)
- Malayketu (ok. 320-316 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Janjua Shahi (VI w.-1026)
- Khingala
- Surendra (VII w.)
- Kallar (ok. 890-895)
- Kamaluka (895-921)
- Bhima (921-964)
- Jayapala (964-1001)
- Anandapala (1001-1011)
- Trilochanpala (1011-1022)
- Bhímapála (1022-1026)
[edytuj] Państwo Magadha (ok. 1700 p.n.e. - 550 n.e.)
[edytuj] Dynastia Brihadratha (ok. 1700-799 p.n.e.)
- Brihadratha
- Jarasandha
- Sahadeva
- Somapi (1678-1618 p.n.e.)
- Srutasravas (1618-1551 p.n.e.)
- Ayutayus (1551-1515 p.n.e.)
- Niramitra (1515-1415 p.n.e.)
- Sukshatra (1415-1407 p.n.e.)
- Brihatkarman (1407-1384 p.n.e.)
- Senajit (1384-1361 p.n.e.)
- Srutanjaya (1361-1321 p.n.e.)
- Vipra (1321-1296 p.n.e.)
- Suchi (1296-1238 p.n.e.)
- Kshemya (1238-1210 p.n.e.)
- Subrata (1210-1150 p.n.e.)
- Dharma (1150-1145 p.n.e.)
- Susuma (1145-1107 p.n.e.)
- Dridhasena (1107-1059 p.n.e.)
- Sumati (1059-1026 p.n.e.)
- Subhala (1026-1004 p.n.e.)
- Sunita (1004-964 p.n.e.)
- Satyajit (964-884 p.n.e.)
- Biswajit (884-849 p.n.e.)
- Ripunjaya (849-799 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Pradyota (799-684 p.n.e.)
- Pradyota
- Palaka
- Visakhayupa
- Ajaka
- Varttivarddhana
[edytuj] Dynastia Shishunaga (684-424 p.n.e.)
- Shishunaga (684-644 p.n.e.)
- Kakavarna (644-618 p.n.e.)
- Kshemadharman (618-582 p.n.e.)
- Kshatraujas (582-558 p.n.e.)
- Bimbisara (544-491 p.n.e.)
- Ajatashatru (491-461 p.n.e.)
- Darshaka (od 461 p.n.e.)
- Udayin
- Nandivardhana
- Mahanandin (do 424 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Szakja (ok. 650-500 p.n.e.)
- Suddhodana Gautama (ok. 600-500 p.n.e.), ojciec Buddy
- Maya (ok. 600-500 p.n.e.), matka Buddy
- Suprahuddha (ok. 600-500 p.n.e.), wujek Buddy
[edytuj] Dynastia Nanda (424-321 p.n.e.)
- Mahapadma Nanda (od 424 p.n.e.)
- Pandhuka
- Panghupati
- Bhutapala
- Rashtrapala
- Govishanaka
- Dashasidkhaka
- Kaivarta
- Dhana
[edytuj] Dynastia Maurjów (324-184 p.n.e.)
- Ćandragupta Maurja (324-301 p.n.e.)
- Bindusara Amitraghata (301-273 p.n.e.)
- Aśoka Wielki (273-232 p.n.e.)
- Dasaratha Maurja (232-224 p.n.e.)
- Samprati (224-215 p.n.e.)
- Salisuka (215-202 p.n.e.)
- Devavarman (202-195 p.n.e.)
- Satadhanvan (195-187 p.n.e.)
- Brhadrata (187-184 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Sunga (185-73 p.n.e.)
- Pusyamitra Sunga (185-149 p.n.e.)
- Agnimitra (149-141 p.n.e.)
- Vasujyeshtha (141-131 p.n.e.)
- Vasumitra (131-124 p.n.e.)
- Andhraka (124-122 p.n.e.)
- Pulindaka (122-119 p.n.e.)
- Ghosha
- Vajramitra
- Bhagabhadra
- Devabhuti (83-73 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Kanva (73-26 p.n.e.)
- Vasudeva (od 73 p.n.e.)
- nieznani władcy (do 26 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Guptów (ok. 240-550)
- Sri-Gupta I (ok. 240-290)
- Ghatotkacha (290-305)
- Czandragupta I (305-335)
- Samudragupta (335-370)
- Rama Gupta (370-375)
- Czandragupta II (375-415)
- Kumara Gupta I (415-455)
- Skandagupta (455-467)
- Kumara Gupta II (467-477)
- Buddha Gupta (477-496)
- Czandra Gupta III (496-500)
- Vainya Gupta (500-515)
- Narasimha Gupta (515-530)
- Kumara Gupta III (530-540)
- Wisznu Gupta (ok. 540-550)
[edytuj] Kszatrapowie (35-405)
[edytuj] Dynastia Kszaharata (35-124)
- Yapirajaya
- Hospises
- Higaraka
- Abhiraka
- Bhumaka
- Nahapana (119-124)
[edytuj] Dynastia Kardamaka (ok. 120-395)
- Chastana (ok. 120)
- Rudradaman I (ok. 130-150)
- Damajadasri I (170-175)
- Jivadaman (175)
- Rudrasimha I (175-188)
- Isvaradatta (188-191)
- Rudrasimha I (ponownie) (191-197)
- Jivadaman (rponownie) (197-199)
- Rudrasena I (200-222)
- Samghadaman (222-223)
- Damasena (223-232)
- Damajadasri II (232-239)
- Viradaman (234-238)
- Yasodaman I (239)
- Vijayasena (239-250)
- Damajadasri III (251-255)
- Rudrasena II (255-277)
- Visvasimha (277-282)
- Bhartridaman (282-295)
- Visvasena (293-304)
- Rudrasimha II (304-348)
- Yasodaman II (317-332)
- Rudradaman II (332-348)
- Rudrasena III (348-380)
- Simhasena (380- ?)
- Rudrasena IV (382-388)
- Rudrasimha III (388-395)
[edytuj] Dynastia Pandya (ok. 550 p.n.e. - obecnie)
[edytuj] Wcześni władcy (ok.550 p.n.e. - 560)
- Kulasekara (ok. 550-450 p.n.e.)
- Nedunj Cheliyan I ( Aariyap Padai Kadantha Nedunj Cheliyan )
- Pudappandiyan
- Nedunj Cheliyan II ( Pasumpun Pandiyan)
- Mudukudumi Paruvaludhi
- Nedunj Cheliyan III ( Talaiyaalanganathu Seruvendra Nedunj Cheliyan )
- Nan Maran
- Maran Valudi
- Musiri Mutriya Cheliyan
- Ukkirap Peruvaludi
- Pandion (pomiędzy 50 p.n.e. a 50 n.e.)
[edytuj] Pierwsze Imperium (560-920)
- Kadungon 560 - 590
- Maravarman Avani Culamani 590 - 620
- Cezhiyan Cendan 620 - 640
- Arikesari Maravarman Nindraseer Nedumaaran 640 - 674
- Kochadaiyan Ranadhiran 675 - 730
- Arikesari Parankusa Maravarman Rajasinga 730 - 765
- Parantaka Nedunjadaiyan 765 - 790
- Rasasingan II 790 - 800
- Varagunan I 800 - 830
- Sirmara Srivallabha 830 - 862
- Varaguna II 862 - 880
- Parantaka Viranarayana 862 - 905
- Rajasimha III 905 - 920
[edytuj] Zwierzchnictwo tajskie (920-1216)
- Sundara Pandya I
- Vira Pandya I
- Vira Pandya II
- Amarabhujanga Tivrakopa
- Jatavarman Sundara Chola Pandya
- Maravarman Vikrama Chola Pandya
- Maravarman Parakrama Chola Pandya
- Jatavarman Chola Pandya
- Srivallabha Manakulachala (1101 - 1124)
- Maaravaramban Seervallaban (1132 - 1161)
- Parakrama Pandiyan (1161 - 1162)
- Kulasekara Pandyan III
- Vira Pandyan III
- Jatavarman Srivallaban (1175 - 1180)
- Jatavarman Kulasekara Devan (1180 - 1216)
[edytuj] Drugie Imperium (1216-1345)
- Maravarman Sundara Pandya (1216 - 1238)
- Sundaravaramban Kulasekaran II (1238 - 1240)
- Maaravaramban Sundara Pandiyan II (1241 - 1251)
- Jatavarman Sundara Pandyan (1251 - 1268)
- Maaravaramban Kulasekara Pandyan I (1268 - 1308)
- Sundara Pandyan IV (1309 - 1327)
- Vira Pandyan IV (1309 - 1345)
[edytuj] Dynastia Pandalam (1345 - obecnie)
- Raja Rajasekhara (przed 1500)
- Punartham Naal Ravi Varma Thampuran (1950-2002)
- Revathi Nal Rama Varma Raja (2002 - obecnie)
[edytuj] Obce dynastie w północno-zachodnich Indiach (538 p.n.e. - 750)
- 538-330 p.n.e. Achemenidzi (Persowie)
- 326-323 p.n.e. Aleksander Macedoński
- 323-321 p.n.e. Seleukos I Nikator
- 711-750 Umajjadzi
[edytuj] Państwo Chera (ok. 300 p.n.e. - 1314)
[edytuj] Dynastia Chera (ok. 300 p.n.e.-317)
- Udiyancheralatan
- Antuvancheral
- Imayavaramban Nedun-Cheralatan (56-115)
- Cheran Chenkutuvan (from 115)
- Palyanai Sel-Kelu Kuttuvan (115-130)
- Poraiyan Kadungo (od 115)
- Kalankai-Kanni Narmudi Cheral (115-140)
- Vel-Kelu Kuttuvan (130-185)
- Selvak-Kadungo (131-155)
- Adukotpattu Cheralatan (140-178)
- Kuttuvan Irumporai (178-185)
- Tagadur Erinda Perumcheral (185-201)
- Yanaikat-sey Mantaran Cheral (201-241)
- Ilamcheral Irumporai (241-257)
- Perumkadungo (257-287)
- Ilamkadungo (287-317)
- Kanaikal Irumporai (367-397)
[edytuj] Dynastia Kuleszekhara (825-1314)
- Rama Varma Kulashekhara (1020-1102)
- Ravi Varma Kulashekhara (ok. 1250-1314)
[edytuj] Dynastia Satavahana (ok. 230 p.n.e. - 199)
- Simuka (ok. 230-207 p.n.e.)
- Kanha (or Krishna) (207-189 p.n.e.)
- Satakarni I
- Hala (20-24)
- Gautamiputra Satakarni (106-130)
- Vashishtiputra Pulumayi (130-158)
- Vashishtiputra Satakarni (ok. 158-170)
- Sri Yajna Satakarni (ok. 170-199)
[edytuj] Hellenistyczni królowie Baktrii (ok. 250-85 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Diodotosa
- Diodotos I (ok. 250 p.n.e. - ok. 238 p.n.e.)
- Diodotos II (ok. 238 p.n.e. - ok. 230 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Eutydemosa
- Eutydemos I (ok. 223 p.n.e. - ok. 200 p.n.e.)
- Demetriusz I (ok. 200 p.n.e. - 180 p.n.e.)
Linia w Baktrii
- Eutydemos II (ok. 180 p.n.e.)
- Antimachus I (do 165 p.n.e.)
Linia w Paropamisadae, Arachozji, Gandarze i Pendżabie
- Pantaleon (ok. 180 p.n.e.)
- Agatokles (ok. 170 p.n.e.)
- Apollodotus I (ok. 175–160 p.n.e.)
- Antimachus II Nikephoros (160-155 p.n.e.)
- Demetriusz II (155-150 p.n.e.)
- Menander (150–135 p.n.e.)
- Agathokleia (135-125 p.n.e.)
- Strato I (125-110 p.n.e.)
- Heliokles II (110-100 p.n.e.)
- Polyxenios (ok. 100 p.n.e.)
- Demetrius III Aniketos (ok. 100 p.n.e.)
- Amyntas (95-90 p.n.e.)
- Peukolaos (ok. 90 p.n.e.)
- Menander II Dikaios (90 - 85 p.n.e.)
- Archebios (90-85 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Eukratidesa (Baktria i Sogdiana)
- Eukratides I (170-ok.145 p.n.e.)
- Plato (ok. 166 p.n.e.)
- Eukratides II (145-140 p.n.e.)
- Heliocles (ok. 145-130 p.n.e.)
[edytuj] Dynastia Chola (ok. 100-1279)
- Ilamcetcenni (ok. 100)
- Karikala Chola (ok. 120)
- Nedunkilli (ok. 150)
- Nalankilli (ok. 150)
- Killivalavan (ok. 200)
- Perunarkilli (ok. 300)
- Kocengannan (ok. 220)
- Vijayalaya Chola (848-881)
- Aditya (871-907)
- Parantaka I (907-955)
- Gandaraditya (950-957)
- Arinjaya (956-957)
- Parantaka Chola II (957-970)
- Uttama Chola (973-985)
- Rajaraja Chola I (985-1014)
- Rajendra Chola I (1012-1044)
- Rajadhiraja Chola I (1018-1054)
- Rajendra Chola II (1051-1063)
- Virarajendra Chola (1063-1070)
- Athirajendra Chola (1067-1070)
- Vikkrama Chola (1118-1135)
- Kulotunga Chola II (1133-1150)
- Rajaraja Chola II (1146-1163)
- Rajadiraja Chola II (1163-1178)
- Kulothunga Chola III (1178-1218)
- Rajaraja Chola III (1216-1256)
- Rajendra Chola III (1246-1279)
[edytuj] Dynastie Indo-Scytyjskie (ok. 85 p.n.e. - 45 n.e.)
[edytuj] Północno-zachodnie Indie (ok. 90 p.n.e. - 10 n.e.)
- Maues (ok. 85-60 p.n.e.)
- Vonones (ok. 75-65 p.n.e.)
- Spalahores (ok. 75-65 p.n.e.)
- Spalarises (ok. 60-57 p.n.e.)
- Azes I (ok. 57-35 p.n.e.)
- Azilises (ok. 57-35 p.n.e.)
- Azes II (ok. 35-12 p.n.e.)
- Zeionises (ok. 10 p.n.e. - 10 n.e.)
- Kharahostes (ok. 10 p.n.e. - 10 n.e.)
- Hajatria
- Liaka Kusuluka
- Kusulaka Patika
[edytuj] Władcy Apracharaja (12 p.n.e. - 45)
- Vijayamitra (12 p.n.e. - 15)
- Itravasu (ok. 20)
- Aspavarma (15-45)
[edytuj] Władcy Mathura (ok. 20 p.n.e. - 20)
- Hagamasha
- Hagana
- Rajuvula (ok. 10)
- Sodasa
[edytuj] Pomniejsi lokalni władcy
- Bhadrayasha
- Mamvadi
- Arsakes
[edytuj] Władcy Indo-Partyjscy (ok. 21 - 100)
- Gondophares I (ok. 21-50)
- Abdagases I (ok. 50-65)
- Satavastres (ok. 60)
- Sarpedones (ok.70)
- Orthagnes (ok. 70)
- Ubouzanes (ok. 77)
- Gondophares II (ok. 85)
- Abdagases II (ok. 90)
- Pakores (ok. 100)
[edytuj] Królestwo Kuszanów (ok.1 - 375)
- Heraios (ok. 1 – 30), wódz Kuszanów
- Kujula Kadphises (ok. 30 – ok. 80)
- Vima Takto, (ok. 80 – ok. 105)
- Vima Kadphises (ok. 105 – ok. 127) twórca państwa
- Kaniszka I (127 – ok. 147)
- Vāsiszka (ok. 151 – ok. 155)
- Huviszka (ok. 155 – ok. 187)
- Vasudeva I (ok. 191 – po 230)
- Kaniszka II (ok. 226 – 240)
- Vashiszka (ok. 240 – 250)
- Kaniszka III (ok. 255 – 275)
- Vasudeva II (ok. 290 – 310)
- Vasudeva III .
- Vasudeva IV
- Chhu (ok. 310? – 325?)
- Shaka I (ok. 325 – 345)
- Kipunada (ok. 350 – 375)
[edytuj] Pallawowie (275-882)
[edytuj] Wczesny okres
- Simha Warman I (275-300 lub 315-345)
- Skanda Warman I (345-355)
[edytuj] Dojrzały okres
- Wisznugopa (350-355)
- Kumarawisznu I (355-370)
- Skanda Warman II (370-385)
- Wira Warman (385-400)
- Skanda Warman III (400-438)
- Simha Warman II (438-460)
- Skanda Warman IV (460-480)
- Nandi Warman I (480-500)
- Kumarawisznu II (500-520)
- Budda Warman (520-540)
- Kumarawisznu III (540-550)
- Simha Warman III (550-574)
[edytuj] Okres późny
- Simha Wisznu (537-570)
- Mahendra Warman I (571-630)
- Narasimha Warman (630-668)
- Mahendra Warman II (668-672)
- Parameszwara Warman (672-700)
- Narasimha Warman (Radża Simha) (700-728)
- Parameszwaran II (705-710)
- Nandi Warman II (732-796)
- Thandi Warman (775-825)
- Nandi Warman III (825-869)
- Nirupathungan (869-882)
[edytuj] Kadambowie (345-525)
- Mayura Sharma (345-365)
- Kangavarma (365-390)
- Bagitarha (390-415)
- Raghu (415-435)
- Kakusthavarma (435-455)
- Santivarma (455-460)
- Mrigeshavarma (460-480)
- Shivamandhativarma (480-485)
- Ravivarma (485-519)
- Harivarma (519-525)
[edytuj] Zachodnia Dynastia Ganga (350-1024)
- Konganivarma Madhava 350 - 370
- Madhava II 370 - 390
- Harivarman 390 - 410
- Vishnugopa 410 - 430
- Tadangala Madhava 430 - 466
- Avinita 466 - 495
- Durvinita 495 - 535
- Mushkara 535 - 585
- Srivikrama 585 - 635
- Bhuvikarma 635 - 679
- Shivamara I 679 - 725
- Sripurusha 725 - 788
- Shivamara II 788 - 816
- Rajamalla I 817 - 853
- Nitimarga Ereganga 853 - 869
- Rajamalla II 870 - 907
- Ereyappa Nitimarga II 907 - 919
- Narasimhadeva 919 - 925
- Rajamalla III 925 - 935
- Butuga II 935 - 960
- Maruladeva 960 - 963
- Marasimha III 963 - 974
- Rajamalla IV 974 - 985
- Rakkasa Ganga 985 - 1024
[edytuj] Dynastia Chalukja (543-1156)
[edytuj] Władcy Badami (543-757)
- Pulakesi I (543-566)
- Kirtivarman I (566-597)
- Mangalesa (597-609)
- Pulakesi II (609-642)
- Vikramaditya I (655-680)
- Vinayaditya (680-696)
- Vijayaditya (696-733)
- Vikramaditya II (733-746)
- Kirtivarman II (746-757)
[edytuj] Zachodni Chalukjowie (973-1156)
- Tailapa Ahavamalla (973-997)
- Satyasraya Irivabedanga (997-1008)
- Vikramaditya V (1008-1014)
- Ayyana (1014-1015)
- Jayasimha II (1015-1042)
- Someshvara I (1042-1068)
- Someshvara II (1068-1076)
- Vikramaditya VI (1076-1127)
- Someshvara III (1127-1138)
- Jagadekamalla (1138-1151)
- Tailapa (1151-1156)
- Someshwara IV (1183-1189)
[edytuj] Państwo Szaszanki (600-625)
- Szaszanka (600-625), pierwszy władca, który zjednoczył Bengal
[edytuj] Imperium Harszy (606-648)
- Harsza Vardhana (606-648), zjednoczył całe północne Indie, ostatni niemuzułmański władca w północnych Indiach
[edytuj] Rasztrakutowie (735-982)
- Dantidurga (735-756)
- Kriszna I (756-774)
- Govinda II (774-780)
- Dhruva Dharavarsha (780-793)
- Govinda III (793-814)
- Amoghavarsha I (814-878)
- Kriszna II Akalavarsha (878-914)
- Indra III (914-929)
- Amoghavarsha II (929-930)
- Govinda IV (930-935)
- Amoghavarsha III (934-939)
- Kriszna III (939-967)
- Khottiga Amoghavarsha (967-972)
- Karka II Amoghhavarsha IV (972-973)
- Indra IV (973-982)
[edytuj] Dynastia Szahi (ok. 890-1026)
[edytuj] Władcy-kapłani (ok. 890-964)
- Lallija (ok. 890-895)
- Kamaluka (895-921)
- Bhima (921-964)
[edytuj] Władcy-wojownicy (964-1026)
- Jayapala (964-1001)
- Anandapala (1001-1011)
- Trilochanpala (1011-1022)
- Bhímapála (1022-1026)
[edytuj] Dynastia Parmarów w Malwie (ok. 800-1305)
- Upendra (ok. 800-818)
- Vairisimha I (818-843)
- Siyaka I (843-893)
- Vakpati (893-918)
- Vairisimha II (918-948)
- Siyaka II (948-974)
- Vakpatiraja (974-995)
- Sindhuraja (995-1010)
- Bhoja I (1010-1055)
- Jayasimha I (1055-1060)
- Udayaditya (1060-1087)
- Lakshmanadeva (1087-1097)
- Naravarman (1097-1134)
- Yasovarman (1134-1142)
- Jayavarman I (1142-1160)
- Vindhyavarman (1160-1193)
- Subhatavarman (1193-1210)
- Arjunavarman I (1210-1218)
- Devapala (1218-1239)
- Jaitugideva (1239-1256)
- Jayavarman II (1256-1269)
- Jayasimha II (1269-1274)
- Arjunavarman II (1274-1283)
- Bhoja II (1283- ?)
- Mahlakadeva (? -1305)
[edytuj] Dynastia Seuna Yadavas w Devagiri ((850 - 1334)
- Dridhaprahara
- Seunachandra 850 - 874
- Dhadiyappa 874 - 900
- Bhillama I 900 - 925
- Vadugi (Vaddiga) 950 - 974
- Dhadiyappa II 974 - 975
- Bhillama II 975 - 1005
- Vesugi I 1005 - 1020
- Bhillama III 1020 - 1055
- Vesugi II 1055 - 1068
- Bhillama III 1068
- Seunachandra II 1068 - 1085
- Airamadeva 1085 - 1115
- Singhana I 1115 - 1145
- Mallugi I 1145 - 1150
- Amaragangeyya 1150 - 1160
- Govindaraja 1160
- Amara Mallugi II 1160 - 1165
- Kaliya Ballala 1165 - 1173
- Bhillama V 1173 - 1192
- Jaitugi I 1192 - 1200
- Singhana II 1200 - 1247
- Kannara 1247 - 1261
- Mahadeva 1261 - 1271
- Amana 1271
- Ramachandra 1271 - 1312
- Singhana III 1312 - 1313
- Harapaladeva 1313 - 1318
- Mallugi III 1318 - 1334
[edytuj] Państwo Hoysala (1000-1346)
- Nripa Kama (1000-1045)
- Vinayaditya I (1045-1098)
- Ereyanga (1098-1100)
- Ballala (1100-1108)
- Vishnuvardhana (1108-1142)
- Narasimha I (1142-1173)
- Ballala II (1173-1220)
- Narasimha II (1220-1235)
- Vira Someshwara (1235-1253)
- Narasimha III (1253-1295)
- Ballala III (1295-1342)
[edytuj] Południowa Dynastia Kalachuri (1130 - 1184)
- Bijjala II (1130-1167)
- Sovideva (1168 - 1176)
- Mallugi (1176)
- Sankama (1176 - 1180)
- Ahavamalla (1180-83)
- Singhana (1183-84)
[edytuj] Sułtanat Delhijski (1206-1526)
[edytuj] Dynastia Niewolnicza (1206-1290)
- Qutb-ud-din Aybak (1206-1210)
- Aram Szach (1210-1211)
- Shams-ud-din Iltutmish (1211-1236)
- Rukn-ud-din Firuz (1236)
- Raziyyat ud din Sultana (1236-1240)
- Muiz-ud-din Bahram (1240-1242)
- Ala-ud-din Masud (1242-1246)
- Nasir-ud-din Mahmud (1246-1266)
- Ghiyas-ud-din Balban (1266-1286)
- Muiz-ud-din Qaiqabad (1286-1290)
[edytuj] Chaldżiowie (1290-1320)
- Jalal ud din Firuz Khilji (1290-1296)
- Ala ud din Khilji (1296-1316)
- Qutb ud din Mubarak Szach (1316-1320)
[edytuj] Tughlakowie (1321-1398)
- Ghiyath al-Din Tughluq (1321-1325)
- Muhammad bin Tughluq (1325-1351)
- Firuz Shah Tughluq (1351-1388)
- Ghiyath al-Din Tughlaq II (1388-1389)
- Abu Baker (1389-1390)
- Nasir al-Din Muhammad (1390-1394)
- Mahmud Nasir al-Din (Sułtan Mahmud) (1394-1413)
- Nusrat Shah at Firuzabad
[edytuj] Sajjidowie (1414-1451)
- Khizr (1414-1421)
- Mubarik II (1421-1434)
- Muhamed IV (1434-1445)
- Alem I (1445-1451)
[edytuj] Dynastia Lodi (1451-1526)
- Bahlul Chan Lodi (1451-1489)
- Sikandar Lodi (1489-1517)
- Ibrahim Lodi (1517-1526)
[edytuj] Sułtanat Malwy
[edytuj] Goridzi
- Dilavar Chan Husain (1390-1405)
- Alp Khan Hushang (1405-1435)
- Ghazni Chan Muhamnmad (1435-1436)
- Mas'ud Chan (1436)
[edytuj] Khildżidzi
- Mahmud Szach I (1436-1469)
- Ghiyath Szach (1469-1500)
- Nasr Szach (1500-1511)
- Mahmud Szach II (1511-1531)
[edytuj] Kwadyrydzi
- Qadir Szach (1535-1542)
[edytuj] Szaja'atidzi
- Shaja'at Chan (1555)
- Miyan Bayezid Baz Bahadur (1555-1562)
[edytuj] Sułtanat Bahmanidów (1322-1527)
- Ala ud din Bahman Szach (1347-1358)
- Muhammad Szach I (1358-1375)
- Ala ud din Mujahid Szach (1375-1378)
- Daud Szach I (1378)
- Muhammad Szach II (1378-1397)
- Ghiyas ud din Tahmatan Szach (1397)
- Shams ud din Daud Szach II (1397)
- Taj ud din Feroz Szach (1397-1422)
- Shahab ud din Ahmad Szach I (1422-1435)
- Ala ud din Ahmad Szach II (1436-1458)
- Ala ud din Humayun Szach (1458-1461)
- Nizam ud din Ahmad Szach III (1461-1463)
- Shams ud din Muhammad Szach III (1463-1482)
- Mahmud Szach (1482-1518)
- Ahmad Szach IV (1518-1521)
- Ala ud din Szach (1521-1522)
- Waliullah Szach (1522-1524)
- Kalimullah Szach (1524-1527)
[edytuj] Imperium Vijayanagara (1336-1660)
[edytuj] Dynastia Sangama (1336-1487)
- Harihara I (Deva Raya) 1336-1343
- Bukka I (1343-1379)
- Harihara II(1379-1399)
- Bukka II (1399-1406)
- Deva Raya I(1406-1412)
- Vira Vijaya(1412-1419)
- Deva Raya II(1419-1444)
- nieznany władca (1444-1449)
- Mallikarjuna(1452-1465)
- Rajasekhara (1468-1469)
- Virupaksha I(1470-1471)
- Praudha Deva Raya(1476-?)
- Rajasekhara (1479-1480)
- Virupaksha II (1483-1484)
- Rajasekhara (1486-1487)
[edytuj] Dynastia Saluva (1490-1567)
- Narasimha (1490-1???)
- Narasa (Vira Narasimha) (1???-1509)
- Krishna Deva (1509-1530)
- Achyuta (1530-1542)
- Sadasiva (1542-1567)
[edytuj] Dynastia Tuluva (1542-1614)
- Rama (1542-1565)
- Tirumala (1565-1567)
- Tirumala (1567-1575)
- Ranga II (1575-1586)
- Venkata I (1586-1614)
[edytuj] Dynastia Qutb Shahi (1518-1687)
- Sułtan Quli Qutbl Mulk (1518 - 1543)
- Jamsheed Quli Qutb Shah (1543 - 1550)
- Subhan Quli Qutb Shah (1550)
- Ibrahim Quli Qutub Shah (1550 - 1580)
- Muhammad Quli Qutb Shah (1580 - 1612)
- Sultan Muhammad Qutb Shah (1612 - 1626)
- Abdullah Qutb Shah (1626 - 1672)
- Abul Hasan Qutb Shah (1672 - 1687)
[edytuj] Imperium Wielkich Mogołów (1526-1857)
[edytuj] Wielcy Mogołowie (1526-1540)
- Zahir ad-Din Muhammad Babur (1526-1530)
- Nasir ad-Din Muhammad Humajun (1530-1540)
[edytuj] Dynastia Suri (1540-1555)
- Szer Szach Suri (1540-1545)
- Islam Szach Suri (1545-1553)
- Adil Szach (1553-1555)
[edytuj] Wielcy Mogołowie (1555-1857)
- Nasir ad-Din Muhammad Humajun (1555-1556)
- Dżalal ad-Din Muhammad Akbar (1556-1605)
- Nur ad-Din Muhammad Dżahangir (1605-1627)
- Ghijas ad-Din Szahdżahan (1627-1657)
- Murad Baksh (1657)
- Szach Szudża (1657-1658)
- Aurangzeb Alamgir (1658-1707)
- Azam Szah (1707)
- Kambaksh (1707)
- Bahadur Szac I (1707-1712)
- Azim ush Szan (1712)
- Dżahandar Szac (1712-1713)
- Farrukh Siyar (1713-1719)
- Rafi ad Darajat (1719)
- Rafi ad-Daula (1719)
- Nikusiyar (1719)
- Muhammad Szach (1719-1720)
- Muhammad Ibrahim (1720)
- Muhammad Szah (ponownie) (1720-1748)
- Ahmad Szah Bahadur (1748-1754)
- Alamgir II (1754-1759)
- Szahdżahan III (1760)
- Szach Alam II (1759-1806)
- Akbar Szah II (1806-1837)
- Bahadur Szah Zafar II (1837-1857)
[edytuj] Państwo Maratha (1674-1818)
- Chhatrapati Shivaji Maharaj (1674-1680)
- Chhatrapati Sambhaji (1680-1688)
- Chhatrapati Rajaram (1688-1700)
- Rajmata Tarabai, regentka (1700-1707)
- Chhatrapati Shivaji II (1700-1714)
[edytuj] Linia w Satarze
- Chattrapati Shahu Maharaj (1707-1749)
- Rajaram II of Satara (1749-1777)
- Shahu II of Satara (1777-1810)
- Chhatrapati Pratapsinh (1810-1839)
[edytuj] Linia w Kolhapurze
- Chhatrapati Shivaji II (1700-1714)
- Sambhaji II (1714-1760)
- Rajmata Jijibai, regentka (1760-1773)
- Rajmata Durgabai, regentka (1773-1779)
- Shahu Shivaji II (1762-1813)
- Sambhaji III (1813-1821)
- Shivaji III (1821-1822)
- Shahaji I (1822-1838)
- Shivaji IV (1838-1866)
- Rajaram I (1866-1870)
- rada regencyjna (1870-1894)
- Shivaji V (1871-1883)
- Rajarshi Szahu (1884-1922)
- Rajaram II (1922-1940)
- Indumati Tarabai, regentka (1940-1947)
- Shivaji VI (1941-1946)
- Vikramsinhrao Puar Shahaji II (1947)
[edytuj] Peszwowie
- Balaji Vishwanath (1713-1720)
- Peshwa Bajirao I (1720-1740)
- Nanasaheb Peshwa Balaji Bajirao (1740-1761)
- Madhavrao Ballal (1761-1772)
- Narayanrao Bajirao (1772-1773)
- Raghunath Rao Bajirao (1773-1774)
- Sawai Madhavrao (1774-1795)
- Baji Rao II (1796-1818)
- Nana Sahib (1857-1858)
[edytuj] Maharadżowie Tańdźawur
- Venkojirao Bhonsle (Ekoji I) (1676-1684)
- Shahajirao Bhonsle (1684-1712)
- Serfojirao I (1712-1729)
- Tukojirao Bhonsle (1729-1736)
- Venkoji II (Ekoji II) (1636-1737)
- Pratapasimha Bhonsle (r.1737-63)
- Thuljaji II (1763-1787)
- Serfoji II (1787-1793 i 1798-1799)
- Ramaswami Amarasimha Bhonsle (1793-1798)
[edytuj] Władcy Gwalior
- Ranojirao Scindia
- Jayappa Scindia (?-1755)
- Janakappa I Scindia, (1755-1761)
- bezkrólewie (1761-1768)
- Mahadji Shinde (1768-94)
- Daulatrao Scindia, (1794-1827)
- Janakappa II Scindia, (1827-1843)
- Jayajirao Scindia (1843-1866)
- Madhavrao Scindia II (.1886-1925)
- Jivajirao Scindia (1925-1947)
[edytuj] Ważniejsze państwa muzułmańskie (1707-1856)
[edytuj] Nawabowie Bengalu (1707-1770)
- Murshid Quli Jafar Chan (1707-1727)
- Siraj ud din (1727-1739)
- Sarfraz Chan (1739-1740)
- Alivardi Chan (1740-1756)
- Siraj Ud Daulah (1756-1757)
- Mir Jafar (1757-1760)
- Mir Qasim (1760-1763)
- Mir Jafar (1763-1765)
- Najm ud Daulah (1765-1766)
- Saif ud Daulah (1766-1770)
[edytuj] Nawabowie Awadh (1722-1856)
- Saadat Chan (1722-1739)
- Safdar Jang (1739-1754)
- Shuja-Ud-Daulah (1754-1775)
- Asaf-Ud-Daula (1775-1797)
- Nawab Wazir Ali Szach (1797-1798)
- Sadat Ali Khan (1798-1814)
- Ghaziuddin Haider (1814-1827)
- Nasiruddin Haider (1827-1837)
- Muhammad Ali Szach (1837-1842)
- Amjad Ali Szach (1842-1847)
- Wajid Ali Szach (1847-1856)
[edytuj] Nizamowie Hajdarabadu (1720-1948)
- Qamar-ud-din Khan, Asif Jah I (1720-1748)
- Nasir Jang Mir Ahmad(1748-1750)
- Muhyi ad-Din Muzaffar Jang Hidayat (1750-1751)
- Asaf ad-Dawlah Mir Ali Salabat Jang (1751-1762)
- Ali Khan Asaf Jah II (1762-1803)
- Mir Akbar Ali Khan Asif Jah III (1803-1829)
- Nasir-ud-dawlah, Asif Jah IV (1829-1857)
- Afzal ad-Dawlah, Asaf Jah V (1857-1869)
- Mahbub Ali Khan, Asif Jah VI (1869-1911)
- Osman Ali Khan, Asif Jah VII (1911-1948)
[edytuj] Królestwo Mysoru (1399-1950)
[edytuj] Dynastia Wodejarów (1399-1782)
- Yaduraya (1399–1423)
- Hiriya Bettada Chamaraja Wodejar I (1423–1459)
- Thimmaraja Wodeyar I (1459–1478)
- Hiriya Chamaraja Wodejar II (1478–1513)
- Hiriya bettada Chamaraja III Wodejar (1513–1553)
- Thimmaraja Wodejar II (1553–1572)
- Bola Chamaraja Wodejar IV (1572–1576)
- Bettada Devaraja Wodejar (1576–1578)
- Raja Wodeyar I (1578–1617)
- Chamaraja Wodejar V (1617–1637).
- Raja II Wodejar (1637–1638)
- Ranadhira Kantheerava Narasaraja Wodejar I (1638–1659)
- Dodda Devaraja Wodejar (1659–1673)
- Chikka Devaraja Wodejar (1673–1704)
- Kantheerava Narasaraja Wodejar II (1704–1714)
- Dodda Krishnaraja Wodejar (1714–1732)
- Chamaraja Wodejar VI (1732–1734)
- (Immadi) Krishnaraja II Wodejar (1734–1766)
- Nanajaraja Wodejar (1766–1770)
- Bettada Chamaraja Wodejar VII(1770–1776)
- Khasa Chamaraja Wodejar VIII (1766–1782)
[edytuj] Muzułmańscy władcy Mysoru (1766-1799)
- Hyder Ali (1766-1782)
- Tipu Sultan (1782-1799)
[edytuj] Dynastia Wodejarów (1799-1950)
- Mummudi Krishnaraja III Wodejar (1799 - 1868)
- Chamaraja Wodejar IX (1868 - 1894)
- Nalvadi Krizhnaraja Wodejar IV (1894 - 1940)
- Jayachamaraja Wodeyar Bahadur (1940 - 1950)
[edytuj] Państwo Sikhów (1801-1849)
- Maharaja Ranjit Singh (1801-1839)
- Kharak Singh (1839-1840)
- Nau Nihal Singh (1840)
- Sher Singh (1840-1843)
- Duleep Singh (1843-1893)
[edytuj] Maharadżowie Koczinu (VII wiek - 1964)
- Veerakerala Varma (pierwszy władca w VII wieku)
- Unniraman Koyikal I (?-1503)
- Unniraman Koyikal II (1503-1537)
- Veera Kerala Varma (1537-1565)
- Keshava Rama Varma (1565-1601)
- Veera Kerala Varma (1601-1615)
- Ravi Varma (1615-1624)
- Veera Kerala Varma (1624-1637)
- Godavarma (1637-1645)
- Veerarayira Varma (1645-1646)
- Veera Kerala Varma (1646-1650)
- Rama Varma (1650-1656).
- Rani Gangadharalakshmi (1656-1658).
- Rama Varma (1658-1662).
- Goda Varma (1662-1663)
- Veera Kerala Varma(1663-1687)
- Rama Varma (1687-1693)
- Ravi Varma (1693-1697)
- Rama Varma (1697-1701)
- Rama Varma (1701-1721)
- Ravi Varma (1721-1731)
- Rama Varma (1731-1746)
- Veera Kerala Varma (1746-1749)
- Rama Varma (1749-1760)
- Veera Kerala Varma (1760-1775)
- Rama Varma (1775-1790)
- Shaktan Thampuran (1790-1805)]]
- Rama Varma (1805-1809)- Vellarapalli-yil Theepetta Thampuran
- Veera Kerala Varma (1809-1828) - Karkidaka Maasathil Theepetta Thampuran
- Rama Varma (1828-1837) - Thulam-Maasathil Theepett1a Thampuran
- Rama Varma (1837-1844) - Edava-Maasathil Theepett1a Thampuran
- Rama Varma (1844-1851) - Thrishur-il Theepetta Thampuran
- Veera Kerala Varma (1851-1853) - Kashi-yil Theepetta Thampuran
- Ravi Varma(1853-1864) - Makara Maasathil Theepetta Thampuran
- Rama Varma(1864-1888) - Mithuna Maasathil Theepetta Thampuran
- Kerala Varma(1888-1895) - Chingam Maasathil Theepetta Thampuran
- Rama Varma(1895-1914)]] - Rajarshi
- Rama Varma(1914-1932) - Madrasil Theepetta Thampuran
- Rama Varma(1932-1941) - Dhaarmika Chakravarthi Chowara-yil Theepetta Thampuran
- Kerala Varma (1941-1943) - Midukkan
- Ravi Varma(1943-1946) - Kunjappan Thampuran
- Kerala Varma(1946-1948) - Ikya-Keralam Thampuran
- Rama Varma (1948-1964) - Pareekshit Thampuran
[edytuj] Maharadżowie Kaszmiru (1846-1949)
[edytuj] Brytyjscy cesarze Indii (1877-1947)
[edytuj] Dynastia hanowerska
[edytuj] Dynastia Wettynów – linia Sachsen-Coburg-Gotha
[edytuj] Dynastia Wettynów – linia Windsorów
- 1910-1936 Jerzy V Windsor
- 1936 Edward VIII Windsor, abdykował, zmarł 1972
- 1936-1948 Jerzy VI Windsor
[edytuj] Dominium Indii (1947-1950)
[edytuj] Dynastia Wettynów – linia Windsorów
- 1948-1950 Jerzy VI Windsor, zmarł 1952