Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
Z Wikipedii
[edytuj] Wprowadzenie - historia
Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym zostały ustanowione przez Międzynarodową Unię Kolarską w roku 1893 i są rozgrywane corocznie w wielu dyscyplinach.
Pierwsze Mistrzostwa odbyły się w roku 1893 w Chicago jako zawody dla amatorów w dwóch dyscyplinach: sprincie i wyścigu na 100 km (Derny Race).
Pierwsze zawody dla zawodowców odbyły się w roku 1895. Również rozgrywano je w sprincie i wyścigu na 100 km. Dopiero w 1946 roku dołączono do programu mistrzostw wyścig indywidualny na dochodzenie, a w 1962 zaczęto przeprowadzać zawody w dochodzeniu drużynowo. W roku 1966 wprowadzono jazdę na czas na 1000 metrów i sprint na tandemie. Konkurencje wyścigu na punkty i keirinu wprowadzono w 1980 roku.
W latach 90. Unia Kolarska zmieniła znacząco regulamin mistrzostw. W 1992 zniesiono podział na amatorów i zawodowców i od tej pory Mistrzostwa na torze rozgrywane są jako "otwarte" Mistrzostwa Świata. W 1995 zrezygnowano z konkurencji na tandemach, doszły natomiast dwie nowe dyscypliny: jazda dwójkami i sprint drużynowy. Od roku 2002 przeprowadzane są zawody w scratchu.
[edytuj] Tęczowa koszulka mistrza świata
Każdy zawodnik z tytułem mistrza świata otrzymuje tęczową koszulkę, na której widnieją różnokolorowe paski. Przez następny rok mistrz ma prawo zakładać taką koszulkę podczas swoich startów w zawodach. Po upływie roku może używać tych kolorów nadal jako detal (np. na kołnierzyku lub rękawku koszulki). Kolory te mają zastosowanie we wszystkich dyscyplinach kolarskich.
[edytuj] Sprint (od 1895)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2008 | Chris Hoy Wielka Brytania | Kévin Sireau Francja | Mickaël Bourgain Francja |
2007 | Theo Bos Holandia | Gregory Bauge Francja | Mickaël Bourgain Francja |
2006 | Theo Bos Holandia | Craig Maclean Wielka Brytania | Stefan Nimke Niemcy |
2005 | René Wolff Niemcy | Mickaël Bourgain Francja | Jobie Dajka Australia |
2004 | Theo Bos Holandia | Laurent Gané Francja | Ryan Bayley Australia |
2003 | Laurent Gané Francja | Jobie Dajka Australia | René Wolff Niemcy |
2002 | Sean Eadie Australia | Jobie Dajka Australia | Florian Rousseau Francja |
2001 | Arnaud Tournant Francja | Laurent Gané Francja | Florian Rousseau Francja |
2000 | Jan van Eijden Niemcy | Laurent Gané Francja | --- |
1999 | Laurent Gané Francja | Jens Fiedler Niemcy | Florian Rousseau Francja |
1998 | Florian Rousseau Francja | Jens Fiedler Niemcy | Laurent Gané Francja |
1997 | Florian Rousseau Francja | Jens Fiedler Niemcy | Darryn Hill Australia |
1996 | Florian Rousseau Francja | Martin Nothstein Stany Zjednoczone | Darryn Hill Australia |
1995 | Darryn Hill Australia | Curtis Harnett Kanada | Frédéric Magné Francja |
1994 | Martin Nothstein Stany Zjednoczone | Darryn Hill Australia | Michael Hübner Niemcy |
1993 | Gary Neiwand Australia | Michael Hübner Niemcy | Eyk Pokorny Niemcy |
1992 | Michael Hübner Niemcy | Frédéric Magné Francja | Eric Schoefs Belgia |
1991 | dyskwalifikacja | Fabrice Colas Francja | dyskwalifikacja |
1990 | Michael Hübner Niemcy | Claudio Golinelli Włochy | Stephen Pate Australia |
1989 | Claudio Golinelli Włochy | Yuichiro Kamiyama Japonia | Hideyuki Matsui Japonia |
1988 | Stephen Pate Australia | dyskwalifikacja | Nobuyuki Tawara Japonia |
1987 | Nobuyuki Tawara Japonia | Hideyuki Matsui Japonia | Claudio Golinelli Włochy |
1986 | Koichi Nakano Japonia | Hideyuki Matsui Japonia | Nobuyuki Tawara Japonia |
1985 | Koichi Nakano Japonia | Yoshiyuchi Matsueda Japonia | Ottavio Dazzan Włochy |
1984 | Koichi Nakano Japonia | Ottavio Dazzan Włochy | Yavé Cahard Francja |
1983 | Koichi Nakano Japonia | Yavé Cahard Francja | Ottavio Dazzan Włochy |
1982 | Koichi Nakano Japonia | Gordon Singleton Kanada | Yavé Cahard Francja |
1981 | Koichi Nakano Japonia | Gordon Singleton Kanada | Keni Takahashi Japonia |
1980 | Koichi Nakano Japonia | Masahito Ozaki Japonia | Daniel Morelon Francja |
1979 | Koichi Nakano Japonia | Dieter Berkmann Niemcy | Michel Vaarten Belgia |
1978 | Koichi Nakano Japonia | Dieter Berkmann Niemcy | Yoshua Sugata Japonia |
1977 | Koichi Nakano Japonia | Yoshua Sugata Japonia | John NicNLson Australia |
1976 | John NicNLson Australia | Giordano Turrini Włochy | Yoshua Sugata Japonia |
1975 | John NicNLson Australia | Peder Pedersen Dania | Ryoji Abe Japonia |
1974 | Peder Pedersen Dania | John NicNLson Australia | Robert Van Lancker Belgia |
1973 | Robert Van Lancker Belgia | Giordano Turrini Włochy | Ezio Cardi Włochy |
1972 | Robert Van Lancker Belgia | Gordon Johnson Australia | Giordano Turrini Włochy |
1971 | Leijn Loevesijn Holandia | Robert Van Lancker Belgia | Giordano Turrini Włochy |
1970 | Gordon Johnson Australia | Sante Gaiardoni Włochy | Leijn Loevesijn Holandia |
1969 | Patrick Sercu Belgia | Robert Van Lancker Belgia | Sante Gaiardoni Włochy |
1968 | Giuseppe Beghetto Włochy | Patrick Sercu Belgia | Giovanni Pettenella Włochy |
1967 | Patrick Sercu Belgia | Giuseppe Beghetto Włochy | Angelo Damiano Włochy |
1966 | Giuseppe Beghetto Włochy | Ron Baensch Australia | Sante Gaiardoni Włochy |
1965 | Giuseppe Beghetto Włochy | Patrick Sercu Belgia | Ron Baensch Australia |
1964 | Antonio Maspes Włochy | Ron Baensch Australia | Jos De Bakker Holandia |
1963 | Sante Gaiardoni Włochy | Antonio Maspes Włochy | Jos De Bakker Holandia |
1962 | Antonio Maspes Włochy | Sante Gaiardoni Włochy | Oscar Plattner Szwajcaria |
1961 | Antonio Maspes Włochy | Michel Rousseau Francja | Jos De Bakker Holandia |
1960 | Antonio Maspes Włochy | Oscar Plattner Szwajcaria | Jos De Bakker Holandia |
1959 | Antonio Maspes Włochy | Michel Rousseau Francja | Jan Derksen Holandia |
1958 | Michel Rousseau Francja | Enzo Sacchi Włochy | Antonio Maspes Włochy |
1957 | Jan Derksen Holandia | Arie Van Vliet Holandia | Roger Gaignard Francja |
1956 | Antonio Maspes Włochy | Réginald Harris Wielka Brytania | Oscar Plattner Szwajcaria |
1955 | Antonio Maspes Włochy | Oscar Plattner Szwajcaria | Arie Van Vliet Holandia |
1954 | Réginald Harris Wielka Brytania | Arie Van Vliet Holandia | Enzo Sacchi Włochy |
1953 | Arie Van Vliet Holandia | Enzo Sacchi Włochy | Réginald Harris Wielka Brytania |
1952 | Oscar Plattner Szwajcaria | Georges Senfftleben Francja | Jan Derksen Holandia |
1951 | Réginald Harris Wielka Brytania | Jacques Bellenger Francja | Sydney Patterson Australia |
1950 | Réginald Harris Wielka Brytania | Arie Van Vliet Holandia | Jan Derksen Holandia |
1949 | Réginald Harris Wielka Brytania | Jan Derksen Holandia | Arie Van Vliet Holandia |
1948 | Arie Van Vliet Holandia | Louis Gérardin Francja | Georges Senfftleben Francja |
1947 | Jef Scherens Belgia | Louis Gérardin Francja | Georges Senfftleben Francja |
1946 | Derksen Jan Holandia | Georges Senfftleben Francja | Arie Van Vliet Holandia |
1939 | Finału nie rozgrywano | Albert Richter Niemcy | |
1938 | Arie Van Vliet Holandia | Jef Scherens Belgia | Albert Richter Niemcy |
1937 | Jef Scherens Belgia | Arie Van Vliet Holandia | Albert Richter Niemcy |
1936 | Jef Scherens Belgia | Louis Gérardin Francja | Albert Richter Niemcy |
1935 | Jef Scherens Belgia | Albert Richter Niemcy | Louis Gérardin Francja |
1934 | Jef Scherens Belgia | Albert Richter Niemcy | Louis Gérardin Francja |
1933 | Jef Scherens Belgia | Lucien Michard Francja | Albert Richter Niemcy |
1932 | Jef Scherens Belgia | Lucien Michard Francja | Mathias Engel Niemcy |
1931 | Willy Falck-Hansen Dania | Lucien Michard Francja | Jef Scherens Belgia |
1930 | Lucien Michard Francja | Piet Moeskops Holandia | Orlando Piani Włochy |
1929 | Lucien Michard Francja | Piet Moeskops Holandia | Ernest Kauffmann Szwajcaria |
1928 | Lucien Michard Francja | Lucien Faucheux Francja | Ernest Kauffmann Szwajcaria |
1927 | Lucien Michard Francja | Ernest Kauffmann Szwajcaria | Lucien Faucheux Francja |
1926 | Piet Moeskops Holandia | César Moretti Włochy | Lucien Michard Francja |
1925 | Ernest Kauffmann Szwajcaria | Maurice Schilles Francja | Lucien Michard Francja |
1924 | Piet Moeskops Holandia | Ernest Kauffmann Szwajcaria | Maurice Schilles Francja |
1923 | Piet Moeskops Holandia | Gabriel Poulain Francja | Ernest Kauffmann Szwajcaria |
1922 | Piet Moeskops Holandia | Robert Spears Australia | Aloïs De Graeve Belgia |
1921 | Piet Moeskops Holandia | Robert Spears Australia | Pierre Sergent Francja |
1920 | Robert Spears Australia | Ernest Kauffmann Szwajcaria | J. Bailey William Wielka Brytania |
1913 | Walter Rütt Niemcy | Thorvald Ellegaard Dania | André Perchicot Francja |
1912 | Frank Kramer Stany Zjednoczone | Alfred Grenda Australia | André Perchicot Francja |
1911 | Thorvald Ellegaard Dania | Léon Hourlier Francja | Julien Pouchois Francja |
1910 | Emile Friol Francja | Thorvald Ellegaard Dania | Walter Rütt Niemcy |
1909 | Victor Dupré Francja | Gabriel Poulain Francja | Walter Rütt Niemcy |
1908 | Thorvald Ellegaard Dania | Gabriel Poulain Francja | Charles-Louis Vanden Born Belgia |
1907 | Emile Friol Francja | Henri Mayer Niemcy | Walter Rütt Niemcy |
1906 | Thorvald Ellegaard Dania | Gabriel Poulain Francja | Emile Friol Francja |
1905 | Gabriel Poulain Francja | Thorvald Ellegaard Dania | Henri Mayer Niemcy |
1904 | Yvar Lawson Stany Zjednoczone | Thorvald Ellegaard Dania | Henri Mayer Niemcy |
1903 | Thorvald Ellegaard Dania | Willy Arend Niemcy | Harie Meyers Holandia |
1902 | Thorvald Elleggaard Dania | Harie Meyers Holandia | Pietro Bixio Włochy |
1901 | Thorvald Ellegaard Dania | Edmond Jacquelin Francja | Gustav Schilling Holandia |
1900 | Edmond Jacquelin Francja | Harie Meyers Holandia | Willy Arend Niemcy |
1899 | Walter Taylor Marshall Stany Zjednoczone | Tom Butler Stany Zjednoczone | Gaston Courbe d'Outrelon Francja |
1898 | A. Banker George Stany Zjednoczone | Franz Verheyen Niemcy | Edmond Jacquelin Francja |
1897 | Willy Arend Niemcy | F. Barden Charles Wielka Brytania | Paul Nossam Francja |
1896 | Paul Bourrillon Francja | F. Barden Charles Wielka Brytania | Edmond Jacquelin Francja |
1895 | Robert Protin Belgia | A. Banker George Stany Zjednoczone | Emile Huet Belgia |
[edytuj] Wyścig indywidualny na dochodzenie (od 1946)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2008 | Bradley Wiggins Wielka Brytania | Jenning Huizinga Holandia | Aleksiej Markow Rosja |
2007 | Bradley Wiggins Wielka Brytania | Robert Bartko Niemcy | Sergi Escobar Hiszpania |
2006 | Robert Bartko Niemcy | Jens Mouris Holandia | Paul Manning Wielka Brytania |
2005 | Robert Bartko Niemcy | Sergi Escobar Hiszpania | Levi Heimans Holandia |
2004 | Sergi Escobar Roure Hiszpania | Robert Hayles Wielka Brytania | Robert Bartko Niemcy |
2003 | Bradley Wiggins Wielka Brytania | Luke Roberts Australia | Sergi Escobar Roure Hiszpania |
2002 | Bradley McGee Australia | Luke Roberts Australia | Jens Lehmann Niemcy |
2001 | Alexandre Symonenko Ukraina | Jens Lehmann Niemcy | Stefan Steinweg Niemcy |
2000 | Jens Lehmann Niemcy | Stefan Steinweg Niemcy | Robert Hayles Wielka Brytania |
1999 | Robert Bartko Niemcy | Jens Lehmann Niemcy | Mauro Trentini Włochy |
1998 | Philippe Ermenault Francja | Francis Moreau Francja | Robert Bartko Niemcy |
1997 | Philippe Ermenault Francja | Alexei Markov Rosja | Andrea Collinelli Włochy |
1996 | Chris Boardman Wielka Brytania | Andrea Collinelli Włochy | Francis Moreau Francja |
1995 | Graham Obree Wielka Brytania | Andrea Collinelli Włochy | Stuart O'Grady Australia |
1994 | Chris Boardman Wielka Brytania | Francis Moreau Francja | Jens Lehmann Niemcy |
1993 | Graham Obree Wielka Brytania | Philippe Ermenault Francja | Chris Boardman Wielka Brytania |
1992 | Mike Mccarthy Stany Zjednoczone | Shawn Wallace Wielka Brytania | Arturas Kasputis Litwa |
1991 | Francis Moreau Francja | Shawn Wallace Wielka Brytania | Colin Sturgess Wielka Brytania |
1990 | Wiaczesław Ekimow Rosja | Francis Moreau Francja | Armand De Las Cuevas Francja |
1989 | Colin Sturgess Wielka Brytania | Dean Woods Australia | Régis Clère Francja |
1988 | Lech Piasecki Polska | Anthony Doyle Australia | Jesper Worre Dania |
1987 | Hans-Hendrik Oersted Dania | Jesper Worre Dania | Anthony Doyle Australia |
1986 | Anthony Doyle Australia | Hans-Hendrik Oersted Dania | Jesper Worre Dania |
1985 | Hans-Hendrik Oersted Dania | Anthony Doyle Australia | Gregor Braun Niemcy |
1984 | Hans-Hendrik Oersted Dania | Anthony Doyle Australia | Jean-Luc Vandenbroucke Belgia |
1983 | Steele Bishop Wielka Brytania | Robert Dill-Bundi Szwajcaria | Hans-Hendrik Oersted Dania |
1982 | Alain Bondue Francja | Hans-Hendrik Oersted Dania | Maurizio Bidinost Włochy |
1981 | Alain Bondue Francja | Hans-Hendrik Oersted Dania | Bert Oosterbosch Holandia |
1980 | Anthony Doyle Australia | Herman Ponsteen Holandia | Hans-Hendrik Oersted Dania |
1979 | Bert Oosterbosch Holandia | Francesco Moser Włochy | Herman Ponsteen Holandia |
1978 | Gregor Braun Niemcy | Roy Schuiten Holandia | Jean-Luc Vandenbroucke Belgia |
1977 | Gregor Braun Niemcy | Knut Knudsen Dania | Steve Heffernan Wielka Brytania |
1976 | Francesco Moser Włochy | Roy Schuiten Holandia | Knut Knudsen Dania |
1975 | Roy Schuiten Holandia | Knut Knudsen Dania | Dirk Baert Belgia |
1974 | Roy Schuiten Holandia | Ferdinand Bracke Belgia | René Pijnen Holandia |
1973 | Hugh Porter Wielka Brytania | René Pijnen Holandia | Ferdinand Bracke Belgia |
1972 | Hugh Porter Wielka Brytania | Ferdinand Bracke Belgia | Dirk Baert Belgia |
1971 | Dirk Baert Belgia | Charly Grosskost Francja | Hugh Porter Wielka Brytania |
1970 | Hugh Porter Wielka Brytania | Lorenzo Bosisio Włochy | Charly Grosskost Francja |
1969 | Ferdinand Bracke Belgia | Hugh Porter Wielka Brytania | Peter Post Holandia |
1968 | Hugh Porter Wielka Brytania | Ole Ritter Dania | Leandro Faggin Włochy |
1967 | Tiemen Groen Holandia | Hugh Porter Wielka Brytania | Leandro Faggin Włochy |
1966 | Leandro Faggin Włochy | Ferdinand Bracke Belgia | Dieter Kemper Niemcy |
1965 | Leandro Faggin Włochy | Ferdinand Bracke Belgia | Dieter Kemper Niemcy |
1964 | Ferdinand Bracke Belgia | Leandro Faggin Włochy | Ercole Baldini Włochy |
1963 | Leandro Faggin Włochy | Peter Post Holandia | Henk Nijdam Holandia |
1962 | Henk Nijdam Holandia | Leandro Faggin Włochy | Peter Post Holandia |
1961 | Rudi Altig Niemcy | Willy Trepp Szwajcaria | Leandro Faggin Włochy |
1960 | Rudi Altig Niemcy | Willy Trepp Szwajcaria | Ercole Baldini Włochy |
1959 | Roger Riviere Francja | Albert Bouvet Francja | Jean Brankart Belgia |
1958 | Roger Riviere Francja | Leandro Faggin Włochy | Franco Gandini Włochy |
1957 | Roger Riviere Francja | Albert Bouvet Francja | Guido Messina Włochy |
1956 | Guido Messina Włochy | Jacques Anquetil Francja | Kay-Werner Nielsen Dania |
1955 | Guido Messina Włochy | R. Strechler Szwajcaria | Wim Van Est Holandia |
1954 | Guido Messina Włochy | Hugo Koblet Szwajcaria | Lucien Gillen Luksemburg |
1953 | Sydney Patterson Australia | Kay-Werner Nielsen Dania | Antonio Bevilacqua Włochy |
1952 | Sydney Patterson Australia | Antonio Bevilacqua Włochy | Lucien Gillen Luksemburg |
1951 | Antonio Bevilacqua Włochy | Hugo Koblet Szwajcaria | Kay-Werner Nielsen Dania |
1950 | Antonio Bevilacqua Włochy | Wim Van Est Holandia | Paul Matteoli Francja |
1949 | Fausto Coppi Włochy | Lucien Gillen Luksemburg | Wim Van Est Holandia |
1948 | Gerrit Schulte Holandia | Fausto Coppi Włochy | Antonio Bevilacqua Włochy |
1947 | Fausto Coppi Włochy | Antonio Bevilacqua Włochy | Hugo Koblet Szwajcaria |
1946 | Gerrit Peters Holandia | Roger Piel Francja | Arne-Werner Pedersen Dania |
[edytuj] Wyścig drużynowy na dochodzenie (od 1962)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2008 | Wielka Brytania (Edward Clancy, Bradley Wiggins, Paul Manning, Thomas Geraint) | Dania (Casper Jorgensen, Jens Erik Madsen, Michael Faerk Christiansen, Alex Rasmussen) | Australia (Graeme Brown, Mark Jamieson, Bradley McGee, Luke Roberts) |
2007 | Wielka Brytania (Edward Clancy, Bradley Wiggins, Paul Manning, Thomas Geraint) | Ukraina (Witalij Szcziedow, Witalij Popkow, Maksym Połyszczuk, Lubomir Połotajko) | Dania (Casper Jorgensen, Jens Erik Madsen, Michael Morkov, Alex Rasmussen) |
2006 | Australia (Peter Dawson, Matthew Harley Goss, Mark Jamieson, Stephen Wooldridge) | Wielka Brytania (Stephen Cummings, Rob Hayles, Paul Manning, Thomas Geraint) | Ukraina (Włodzimierz Dziudzia, Roman Kononenko, Maksym Połyszczuk, Lubomir Połotajko) |
2005 | Wielka Brytania (Steve Cummings, Rob Hayles, Paul Manning, Chris Newton) | Holandia (Levi Heimans, Jens Mouris, Peter Schep, Niki Terpstra) | Australia (Matthew Goss, Ashley Hutchinson, Mark Jamieson, Stephen Wooldridge) |
2004 | Australia (Peter Dawson, Ashley Hutchinson, Luke Roberts, Stephen Wooldridge) | Wielka Brytania (Robert Hayles, Paul Manning, Christopher Newton, Bryan Steel) | Hiszpania (Carlos Castano Panadero, Sergi Escobar Roure, Asier Maeztu Billalabeitia, Carlos Torrent Tarres) |
2003 | Australia (Graeme Brown, Peter Dawson, Brett Lancaster, Stephen Wooldridge) | Wielka Brytania (Robert Hayles, Paul Manning, Bryan Steel, Bradley Wiggins) | Francja (Fabien Merciris, Jérôme Neuville, Franck Perque, Fabien Sanchez) |
2002 | Australia (Peter Dawson, Brett Lancaster, Stephen Woodbridge, Luke Roberts) | Niemcy (Guido Fulst, Sebastian Siedler, Christian Bach, Jens Lehmann) | Wielka Brytania (Paul Manning, Bradley Wiggins, Chris Newton, Brain Steel) |
2001 | Ukraina (Aleksander Simonenko, Sergiej Czerniowski, Aleksander Fedenko, Lubomir Połotajko) | Wielka Brytania (Paul Manning, Bradley Wiggins, Chris Newton, Brain Steel) | Niemcy (Guido Fulst, Sebastian Siedler, Christian Bach, Jens Lehmann) |
2000 | Niemcy (Guido Fulst, Sebastian Siedler, Daniel Becke, Jens Lehmann) | Wielka Brytania (Paul Manning, Bradley Wiggins, Chris Newton, Jonathan Clay) | Francja (Damien Pommereau, Jérôme Neuville, Philippe Gaumont, Cyril Bos) |
1999 | Niemcy (Guido Fulst, Robert Bartko, Daniel Becke, Jens Lehmann) | Francja (Philippe Ermenault, Jérôme Neuville, Francis Moreau, Cyril Bos) | Rosja (Edward Gricun, Aleksiej Markow, Władysław Borysow, Denis Zmysłow) |
1998 | Ukraina (Aleksander Simonenko, Sergiej Matwiejew, Aleksander Fedenko, Aleksander Klimenko) | Niemcy (Guido Fulst, Robert Bartko, Daniel Becke, Christian Lademann) | Włochy (Andrea Colinelli, Adler Capelli, Cristiano Citton, Mario Benetton) |
1997 | Włochy (Andrea Colinelli, Adler Capelli, Cristiano Citton, Mario Benetton) | Ukraina (Aleksander Simonenko, Sergiej Matwiejew, Aleksander Fedenko, Aleksander Klimenko) | Francja (Philippe Ermenault, Jérôme Neuville, Carlos Da Cruz, Franck Perque) |
1996 | Włochy (Andrea Colinelli, Adler Capelli, Cristiano Citton, Mauro Trentin) | Francja (Philippe Ermenault, Jean-Michel Monin, Francis Moreau, Cyril Bos) | Niemcy (Guido Fulst, Torsten Rund, Heiko Szonn, Danilo Hondo) |
1995 | Australia (Bradley McGee, Tim O'Shannessy, Rodney McGee, Stuart O'Grady) | Ukraina (Aleksander Simonenko, Sergiej Matwiejew, Bogdan Bondariew, Dimitrij Tołstenkow ) | Stany Zjednoczone (Conrad Zach, Dirk Copeland, Mariano Friedickx, Matt Hamon) |
1994 | Niemcy (Guido Fulst, Andreas Bach, Jens Lehmann, Danilo Hondo) | Stany Zjednoczone (Carl Sundquist, Dirk Copeland, Mariano Friedickx, Adam Laurent) | Australia (Brett Aitken, Tim O'Shannessy, Rodney McGee, Stuart O'Grady) |
1993 | Australia (Brett Aitken, Tim O'Shannessy, Billy Shearsby, Stuart O'Grady) | Niemcy (Guido Fulst, Andreas Bach, Jens Lehmann, Thorsten Schmidt) | Dania (Jimmi Madsen, Klaus-Kynde Nielsen, Jan-Bo Petersen, Lars-Otto Olsen) |
1992 | nie rozgrywano (rok olimpijski) | ||
1991 | Niemcy (Michael Glöckner, Stefan Steinweg, Jens Lehmann, Andreas Walzer) | ZSRR (Jewgienij Bierzin, Władysław Bobrik, Vadim Krawczenko, Dimitrij Nieliubin) | Australia (Brett Aitken, Stephen McGlede, Shawn O'Brien, Stuart O'Grady) |
1990 | ZSRR (Walerij Baturo, Jewgienij Bierzin, Dimitrij Nieliubin, Aleksander Gonczenko) | Niemcy (Michael Glöckner, Stefan Steinweg, Erik Weisspfennig, Andreas Walzer) | Australia (Brett Aitken, Stephen McGlede, Darren Winter, Mark Kingsland) |
1989 | Niemcy (Steffen Blochwitz, Carsten Wolf, Thomas Liese, Guido Fulst) | ZSRR (Wiaczesław Władimirowicz Ekimow, Jewgienij Bierzin, Dimitrij Nieliubin, Michaił Orłow) | Włochy (Marco Villa, Giovanni Lombardi, Ivan Cerioli, David Solari) |
1988 | nie rozgrywano (rok olimpijski) | ||
1987 | ZSRR (Wiaczesław Władimirowicz Ekimow, Aleksander Krasnow, Wiktor Manakow, Siergiej Chmielinin) | NRD (Steffen Blochwitz, Dirk Meier, Carsten Wolf, Roland Hennig) | Czechosłowacja (Pavel Soukop, Miroslav Kundera, Svatopluk Buchta, Miroslav Junec) |
1986 | Czechosłowacja (Pavel Soukop, Ales Trcka, Svatopluk Buchta, Teodor Černy) | NRD (Steffen Blochwitz, Dirk Meier, Bernd Dittert, Roland Hennig) | ZSRR (Wiaczesław Władimirowicz Ekimow, Aleksander Krasnow, Wiktor Manakow, Guintautas Umaras) |
1985 | Włochy (Roberto Amadio, Massimo Brunelli, Gianpaolo Grisondi, Silvio Martinello) | Polska (Ryszard Dawidowicz, Marian Turowski, Leszek Stępniewski, Andrzej Sikorski) | ZSRR (Wiaczesław Władimirowicz Ekimow, Aleksander Krasnow, Marat Ganejew, Wasyli Szpundow) |
1984 | nie rozgrywano (rok olimpijski) | ||
1983 | Niemcy (Rolf Gölz, Detlef Günther, Gerhard Strittmatter, Michael Marx) | NRD (Carsten Wolf, Mario Hernig, Bernd Dittert, Hans-Joachim Pohl) | Czechosłowacja (Pavel Soukop, Ales Trcka, Frantisek Rabon, Robert Sterba) |
1982 | ZSRR (Konstantyn Krawcow, Aleksander Krasnow, Walery Nowczan, Sergiej Nikitenko) | Niemcy (Roland Günther, Gerhard Strittmatter, Axel Bokeloh, Michael Marx) | NRD (Detlef Macha, Mario Hernig, Gerald Buder, Volker Winckler) |
1981 | NRD (Detlef Macha, Bernd Dittert, Axel Grosser, Volker Winckler) | ZSRR (Aleksander Krasnow, Wasyli Ehrlich, Władymir Osokin, Witalij Pietrakow) | Czechosłowacja (Martin Penc, Ales Trcka, Frantisek Rabon, Jiri Pokorny) |
1980 | nie rozgrywano (rok olimpijski) | ||
1979 | NRD (Lutz Haueisen, Gerald Mortag, Axel Grosser, Volker Winckler) | ZSRR (Wiktor Manakow, Wasyli Ehrlich, Władymir Osokin, Witalij Pietrakow) | Włochy (Maurizio Bidinost, Pierangelo Bincoletto, Silvestro Milani, Sandro Callari) |
1978 | NRD (Uwe Unterwalder, Gerald Mortag, Matthias Wiegand, Volker Winckler) | ZSRR (Władymir Osokin, Wasyli Ehrlich, Witalij Pietrakow, Igor Pilipenko) | Szwajcaria (Robert Dill-Bundi, Urs Freuler, Hans Kaenel, Walter Baumgartner) |
1977 | NRD (Norbert Dürpisch, Gerald Mortag, Matthias Wiegand, Volker Winckler) | Niemcy (Günter Schumacher, Peter Vonhof, Hans Lutz, Henry Rincklin) | Szwajcaria (Robert Dill-Bundi, Daniel Gisiger, Hans Kaenel, Walter Baumgartner) |
1976 | nie rozgrywano (rok olimpijski) | ||
1975 | Niemcy (Günter Schumacher, Peter Vonhof, Hans Lutz, Gregor Braun) | ZSRR (Władymir Osokin, Witalij Pietrakow, ...Sokołow, ...Pietrow) | NRD (Norbert Dürpisch, Thomas Huschke, Uwe Unterwalder, Klaus-Jürgen Grünke) |
1974 | Niemcy (Günter Schumacher, Peter Vonhof, Hans Lutz, Dietrich Thurau) | NRD (Thomas Huschke, Heinz Richter, Uwe Unterwalder, Klaus-Jürgen Grünke) | Czechosłowacja (...Dolezal, ...Kocek, Michal Klasa, ...Dohnal) |
1973 | Niemcy (Günter Schumacher, Peter Vonhof, Hans Lutz, Günter Haritz) | Wielka Brytania (Michael Bennett, Richard Evans, Ian Hallam, William Moore) | Holandia (Gerrie Fens, Peter Nieuwenhuis, Hermann Ponsteen, Roy Schuiten) |
1972 | nie rozgrywano (rok olimpijski) | ||
1971 | Włochy (Pietro Algeri, Giacomo Bazzan, Giorgio Morbiato, Luciano Borgognoni) | NRD (Thomas Huschke, Heinz Richter, Herbert Richter, Uwe Unterwalder) | Niemcy (Günter Haritz, Udo Hempel, Peter Vonhof, Jürgen Colombo) |
1970 | Niemcy (Günter Haritz, Peter Vonhof, Hans Lutz, Günter Schumacher) | NRD (Thomas Huschke, Heinz Richter, Herbert Richter, Manfred Ulbricht) | ZSRR (Stanisław Moskwin, Władymir Kuzniecow, Wiktor Bykow, Borys Siemiones) |
1969 | ZSRR (Stanisław Moskwin, Władymir Kuzniecow, Wiktor Bykow, Siergiej Kuszkow) | Włochy (Pietro Algeri, Giacomo Bazzan, Giorgio Morbiato, Antonio Castello) | Francja (Claude Buchon, Bernard Darmet, René Grignon, Daniel Rebillard) |
1968 | Włochy (Cipriano Chemello, Lorenzo Bosisio, Giorgio Morbiato, Luigi Roncaglia) | Argentyna (Carlos Alvarez Seidanes, Juan Alves Gordon, Ernesto Contreras Vasquez, Juan-Alberto Merlos Toledo) | Szwecja (Erik Pettersson, Tomas Pettersson, Gösta Pettersson, Josef Ripfel) |
1967 | ZSRR (Stanisław Moskwin, Michaił Koljuszow, Wiktor Bykow, Dzintars Latsis) | Włochy (Cipriano Chemello, Antonio Castello, Luigi Roncaglia, Gino Pancini) | Niemcy (Karl-Heinz Henrichs, Rainer Podlesch, Jürgen Kissner, Karl Link) |
1966 | Włochy (Cipriano Chemello, Antonio Castello, Luigi Roncaglia, Gino Pancini) | Niemcy (Karl-Heinz Henrichs, Herbert Honz, Jürgen Kissner, Karl Link) | Czechosłowacja (Jiri Daler, Milan Puzrla, Frantisek Rezak, Milos Jelinek) |
1965 | ZSRR (Siergiej Tereczenkow, Stanisław Moskwin, Michaił Koljuszow, Leonid Wukołow) | Włochy (Cipriano Chemello, Vincenzo Mantovani, Aroldo Spadoni,Luigi Roncaglia) | Czechosłowacja (Jiri Daler, Milan Puzrla, Frantisek Rezak, Milos Jelinek) |
1964 | Niemcy (Lothar Claesges, Karl Link, Karl-Heinz Heinrichs, Ernst Streng) | Włochy (Attilio Benfatto, Vincenzo Mantovani, Carlo Rancati, Franco Testa) | ZSRR (Arnold Beljgard, Nikolaj Kolumbet, Stanisław Moskwin, Siergiej Tereczenkow) |
1963 | ZSRR (Arnold Beljgard, Siergiej Tereczenkow, Stanisław Moskwin, Wiktor Romanow) | Niemcy (Lothar Claesges, Clemens Grossimlinghaus, Karl-Heinz Heinrichs, Ernst Streng) | Dania (Deut Hansen, Preben Isaksson, Leif Larsen, Kurt Vid-Stein) |
1962 | Niemcy (Ehrenfried Rudolph, Bernd Rohr, Klaus May, Lothar Claesges) | Dania (Deut Hansen, Preben Isaksson, Kaj E. Jensen, Kurt Vid-Stein) | ZSRR (Arnold Beljgard, Leonid Kolumbet, Stanisław Moskwin, Wiktor Romanow) |
[edytuj] Jazda indywidualna na czas (na 1 km) (od 1966)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2008 | Teun Mulder Holandia | Michael d'Almeida Francja | François Pervis Francja |
2007 | Chris Hoy Wielka Brytania | François Pervis Francja | Jamie Staff Wielka Brytania |
2006 | Chris Hoy Wielka Brytania | Ben Kersten Australia | François Pervis Francja |
2005 | Théo Bos Holandia | Jason Queally Wielka Brytania | Chris Hoy Wielka Brytania |
2004 | Chris Hoy Wielka Brytania | Arnaud Tournant Francja | Théo Bos Holandia |
2003 | Stefan Nimke Niemcy | Shane Kelly Australia | Arnaud Tournant Francja |
2002 | Chris Hoy Wielka Brytania | Arnaud Tournant Francja | Shane Kelly Australia |
2001 | Arnaud Tournant Francja | Soren Lausberg Niemcy | Grzegorz Krejner Polska |
2000 | Arnaud Tournant Francja | Soren Lausberg Niemcy | Jason Queally Wielka Brytania |
1999 | Arnaud Tournant Francja | Shane Kelly Australia | Stefan Nimke Niemcy |
1998 | Arnaud Tournant Francja | Shane Kelly Australia | Erin Hartwell Stany Zjednoczone |
1997 | Shane Kelly Australia | Soren Lausberg Niemcy | Stefan Nimke Niemcy |
1996 | Shane Kelly Australia | Soren Lausberg Niemcy | Jan Van Eijden Niemcy |
1995 | Shane Kelly Australia | Florian Rousseau Francja | Erin Hartwell Stany Zjednoczone |
1993 | Florian Rousseau Francja | Shane Kelly Australia | Jens Glücklich Niemcy |
1992 | Florian Rousseau Francja | Erin Hartwell Stany Zjednoczone | Shane Kelly Australia |
1991 | José Moreno Hiszpania | Jens Glücklich NRD | Gene Samuel (Tri) |
1989 | Jens Glücklich NRD | Martin Vinnicombe Australia | Aleksandr Kiriczenko ZSRR |
1988 | Aleksandr Kiriczenko ZSRR | Martin Vinnicombe Australia | Jens Glücklich NRD |
1987 | Martin Vinnicombe Australia | Jens Glücklich NRD | Konstantin Krabcow ZSRR |
1985 | Jens Glücklich NRD | Philippe Boyer Francja | Martin Vinnicombe Australia |
1984 | Malk Malchow NRD | Martin Vinnicombe Australia | Jens Glücklich NRD |
1983 | Siergiej Kopyłow ZSRR | Gerhard Scheller Niemcy | Lothar Thoms NRD |
1981 | Lothar Thoms NRD | Freddy Schmidtke Niemcy | Siergiej Kopyłow ZSRR |
1980 | Freddy Schmidtke Niemcy | Lothar Thoms NRD | Emanuel Raasch NRD |
1979 | Lothar Thoms NRD | Gordon Singleton Kanada | Eduard Rapp ZSRR |
1977 | Lothar Thoms NRD | Gunther Schumacher Niemcy | Hans Ledermann Szwajcaria |
1976 | Lothar Thoms NRD | Jocelyn Lovell Kanada | Rainer Hönisch NRD |
1975 | Klaus Grunke NRD | Eduard Rapp ZSRR | Janusz Kierzkowski Polska |
1973 | Janusz Kierzkowski Polska | Eduard Rapp ZSRR | Herman Ponsteen Holandia |
1972 | Eduard Rapp ZSRR | F. Ferro Włochy | Janusz Kierzkowski Polska |
1971 | Eduard Rapp ZSRR | Peder Pedersen Dania | Pierre Trentin Francja |
1970 | Niels Fredborg Dania | Harry Kent Nowa Zelandia | Anton Tkac Czechosłowacja |
1969 | Gianni Sartori Włochy | Janusz Kierzkowski Polska | Klaas Balk Holandia |
1968 | Niels Fredborg Dania | Jack Simes Stany Zjednoczone | Gianni Sartori Włochy |
1967 | Niels Fredborg Dania | Wacław Latocha Polska | Roger Gibbon (Tri) |
1966 | Pierre Trentin Francja | Paul Seye Belgia | Frans Van Den Ruit Holandia |
[edytuj] Keirin (od 1980)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2008 | Chris Hoy Wielka Brytania | Teun Mulder Holandia | Christos Volikakis Grecja |
2007 | Chris Hoy Wielka Brytania | Theo Bos Holandia | Ross Edgar Wielka Brytania |
2006 | Theo Bos Holandia | José Antonio Escuredo Raimondez Hiszpania | Arnaud Tournant Francja |
2005 | Teun Mulder Holandia | Barry Forde Barbados | Shane Kelly Australia |
2004 | Jamie Staff Wielka Brytania | Antonio Escuredo José Hiszpania | Ivan Vrba Czechy |
2003 | Laurent Gané Francja | Jobie Dajka Australia | Barry Forde Barbados |
2002 | Jobie Dajka Australia | José Villanueva Hiszpania | René Wolff Niemcy |
2001 | Ryan Bayley Australia | Laurent Gané Francja | Jens Fiedler Niemcy |
2000 | Frédéric Magné Francja | Jens Fiedler Niemcy | Pavel Buran Czechy |
1999 | Jens Fiedler Niemcy | Anthony Peden Australia | Frédéric Magné Francja |
1998 | Jens Fiedler Niemcy | Ainars Kiksis Łotwa | Laurent Gané Francja |
1997 | Frédéric Magné Francja | Jean-Pierre Van Zyl Republika Południowej Afryki | Martin Nothstein Stany Zjednoczone |
1996 | Martin Nothstein Stany Zjednoczone | Gary Neiwand Australia | Frédéric Magné Francja |
1995 | Frédéric Magné Francja | Michael Hübner Niemcy | Frederico Paris Włochy |
1994 | Martin Nothstein Stany Zjednoczone | Michael Hübner Niemcy | Frederico Paris Włochy |
1993 | Gary Neiwand Australia | Martin Nothstein Stany Zjednoczone | Toshimasa Yoshioka Japonia |
1992 | Michael Hübner Niemcy | Stephen Pate Australia | Frédéric Magné Francja |
1991 | Michael Hübner Niemcy | Claudio Golinelli Włochy | Fabrice Colas Francja |
1990 | Michael Hübner Niemcy | Michel Vaarten Belgia | Claudio Golinelli Włochy |
1989 | Claudio Golinelli Włochy | Patrick Da Rocha Francja | Sako Masatoshi Japonia |
1988 | Claudio Golinelli Włochy | Ottavio Dazzan Włochy | Michel Vaarten Belgia |
1987 | Harumi Honda Japonia | Claudio Golinelli Włochy | Urs Freuler Szwajcaria |
1986 | Michel Vaarten Belgia | Dieter Giebken Niemcy | Urs Freuler Szwajcaria |
1985 | Urs Freuler Szwajcaria | Ottavio Dazzan Włochy | Masamitsu Takizawa Japonia |
1984 | Robert Dill-Bundi Szwajcaria | Ottavio Dazzan Włochy | Urs Freuler Szwajcaria |
1983 | Urs Freuler Szwajcaria | Danny Clark Australia | Gibby Hatton Wielka Brytania |
1982 | Gordon Singleton Kanada | Danny Clark Australia | Turu Kitamura Japonia |
1981 | Danny Clark Australia | Guido Bontempi Włochy | Chiyoshi Kuno Japonia |
1980 | Danny Clark Australia | Daniel Morelon Francja | Niels Fredborg Dania |
[edytuj] Wyścig punktowy (od 1980)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2008 | Wasyl Kirijenko Białoruś | Christophe Riblon Francja | Peter Schep Holandia |
2007 | Juan Llaneras Hiszpania | Iljo Keisse Belgia | Michaił Ignatiew Rosja |
2006 | Peter Schep Holandia | Rafał Ratajczyk Polska | Wasyl Kirijenko Białoruś |
2005 | Włodzimierz Rybin Ukraina | Ioannis Tamouridis Grecja | Juan Llaneras Rossello Hiszpania |
2004 | Franck Perque Francja | Milton Wijnants Urugwaj | Juan Esteban Curuchet Argentyna |
2003 | Franz Stocher Austria | Juan Llaneras Hiszpania | Jos Pronk Holandia |
2002 | Chris Newton Wielka Brytania | Franz Stocher Austria | Juan Esteban Curuchet Argentyna |
2001 | Bruno Risi Szwajcaria | Juan Esteban Curuchet Argentyna | Franz Stocher Austria |
2000 | Juan Llaneras Hiszpania | Matthew Gilmore Belgia | Franz Stocher Austria |
1999 | Bruno Risi Szwajcaria | Wasyl Jakowlew Ukraina | Ho-Sung Cho Korea Południowa |
1998 | Juan Llaneras Hiszpania | Andreas Kappes Niemcy | Silvio Martinello Włochy |
1997 | Silvio Martinello Włochy | Bruno Risi Szwajcaria | Juan Llaneras Hiszpania |
1996 | Juan Llaneras Hiszpania | Michael Sandstöd Dania | Silvio Martinello Włochy |
1995 | Silvio Martinello Włochy | Remigius Lupeikis Łotwa | Siergiej Ławrenenko Kazachstan |
1994 | Bruno Risi Szwajcaria | Jan-Bo Petersen Dania | Franz Stocher Austria |
1993 | Etienne De Wilde Belgia | Eric Magnin Francja | Wasyl Jakowlew Ukraina |
1992 | Bruno Risi Szwajcaria | Jonas Romanovas Litwa | Juan Esteban Curuchet Argentyna |
1991 | Wiaczesław Władimirowicz Ekimow ZSRR | Francis Moreau Francja | Peter Pieters Holandia |
1990 | Laurent Biondi Francja | Michael Marcussen Dania | Danny Clark Australia |
1989 | Urs Freuler Szwajcaria | Gary Sutton Australia | Martin Penc Czechosłowacja |
1988 | Daniel Wyder Szwajcaria | Adriano Baffi Włochy | Michael Marcussen Dania |
1987 | Urs Freuler Szwajcaria | Anthony Doyle Australia | Roger Ilegems Belgia |
1986 | Urs Freuler Szwajcaria | Michel Vaarten Belgia | Stefano Docchio Włochy |
1985 | Urs Freuler Szwajcaria | Hans Ledermann Szwajcaria | Stefano Docchio Włochy |
1984 | Urs Freuler Szwajcaria | Gary Sutton Australia | Henry Rinklin Niemcy |
1983 | Urs Freuler Szwajcaria | Guido Bontempi Włochy | Gary Sutton Australia |
1982 | Urs Freuler Szwajcaria | Gary Sutton Australia | Roman Hermann Finlandia |
1981 | Urs Freuler Szwajcaria | Danny Clark Australia | Giuseppe Saronni Włochy |
1980 | Constant Tourné Belgia | Giovanni Mantovani Włochy | Heinz Betz Niemcy |
[edytuj] Sprint drużynowy (od 1995)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2008 | Francja (Grégory Bauge, Kévin Sireau, Arnaud Tournant) | Wielka Brytania (Ross Edgar, Chris Hoy, Jamie Staff) | Holandia (Theo Bos, Teun Mulder, Tim Veldt) |
2007 | Francja (Grégory Bauge, Mickaël Bourgain, Arnaud Tournant) | Wielka Brytania (Ross Edgar, Chris Hoy, Craig Maclean) | Niemcy (Robert Forstemann, Maximilian Levy, Stefan Nimke) |
2006 | Francja (Grégory Bauge, Mickaël Bourgain, Arnaud Tournant) | Wielka Brytania (Chris Hoy, Jason Queally, Jamie Staff) | Australia (Ryan Bayley, Shane Kelly, Shane Perkins) |
2005 | Wielka Brytania (Chris Hoy, Jason Queally, Jamie Staff) | Holandia (Théo Bos, Teun Mulder, Tim Veldt) | Niemcy (Matthias John, René Wolff, Stefan Nimke) |
2004 | Francja (Mickaël Bourgain, Laurent Gané, Arnaud Tournant) | Hiszpania (José Antonio Escuredo, Salvador Melia, José Antonio Villanueva) | Wielka Brytania (Craig McLean, Chris Hoy, Jamie Staff) |
2003 | Niemcy (Carsten Bergemann, René Wolff, Jens Fiedler) | Francja (Laurent Gané, Mickaël Bourgain, Arnaud Tournant) | Wielka Brytania (Craig McLean, Chris Hoy, Jamie Staff) |
2002 | Wielka Brytania (Jamie Staff, Chris Hoy, Craig McLean) | Australia (Jobie Dajka, Ryan Bayley, Sean Eadie) | Niemcy (Jens Fiedler, Sören Lausberg, Carsten Bergemann) |
2001 | Francja (Laurent Gané, Florian Rousseau, Arnaud Tournant) | Australia (Jobie Dajka , Ryan Bayley, Sean Eadie) | Wielka Brytania (Chris Hoy, Craig McLean, Jason Queally) |
2000 | Francja (Laurent Gané, Florian Rousseau, Arnaud Tournant) | Wielka Brytania (Chris Hoy, Craig McLean, Jason Queally) | Hiszpania (José Antonio Villanueva, José Antonio Escuredo, Salvador Melia) |
1999 | Francja (Laurent Gané, Florian Rousseau, Arnaud Tournant) | Wielka Brytania (Chris Hoy, Craig McLean, Jason Queally) | Niemcy (Sören Lausberg, Stefan Nimke, Eyk Pokorny) |
1998 | Francja (Vincent Le Quellec , Florian Rousseau, Arnaud Tournant) | Australia (Danny Day, Shane Kelly, Graham Sharman) | Niemcy (Sören Lausberg, Stefan Nimke, Eyk Pokorny) |
1997 | Francja (Vincent Le Quellec, Florian Rousseau, Arnaud Tournant) | Niemcy (Sören Lausberg, Eyk Pokorny, Jan Van Eijden) | Australia (Danny Day, Shane Kelly, Sean Eadie) |
1996 | Australia (Darryn Hill, Shane Kelly, Gary Neiwand) | Niemcy (Michael Hübner, Jens Fiedler, Sören Lausberg) | Francja (Laurent Gané, Florian Rousseau, Hervé Thuet) |
1995 | Niemcy (Jan Van Eijden, Michael Hübner, Jens Fiedler) | Francja (Benoît Vetu , Florian Rousseau, Hervé Thuet) | Stany Zjednoczone (Marty Nothstein, Erin Hartwell, William Clay) |
[edytuj] Jazda parami (Madison) (od 1995)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2008 | Mark Cavendish, Bradley Wiggins Wielka Brytania | Roger Kluge, Olaf Pollack Niemcy | Michael Morkov, Alex Rasmussen Dania |
2007 | Franco Marvulli, Bruno Risi Szwajcaria | Peter Schep, Danny Stam Holandia | Alojz Krankovski, Petr Lazar Czechy |
2006 | Isaac Lopez, Joan Rosello Hiszpania | Lubomir Połatajko, Włodzimierz Rybin Ukraina | Juan Curuchet, Walter Perez Argentyna |
2005 | Mark Cavendish, Robert Hayles Wielka Brytania | Robert Slippens, Danny Stam Holandia | Matthew Gilmore, Iljo Keisse Belgia |
2004 | Juan Curuchet, Walter Perez Argentyna | Bruno Risi, Franco Marvulli Szwajcaria | Robert Slippens , Danny Stam Holandia |
2003 | Bruno Risi, Franco Marvulli Szwajcaria | Gregory Henderson, Hayden Roulston Nowa Zelandia | Juan Curuchet, Walter Perez Argentyna |
2002 | Jérôme Neuville, Franck Perque Francja | Roland Garber, Franz Stocher Austria | Edgardo Simon, Juan Curuchet Argentyna |
2001 | Jérôme Neuville, Robert Sassone Francja | Juan Laneras, Isaac Galvez Hiszpania | Gabriel Curuchet , Juan Curuchet Argentyna |
2000 | Eric Weispfennig , Stefan Steinweg Niemcy | Juan Llaneras , Isaac Galvez Hiszpania | Edgardo Simon , Juan Curuchet Argentyna |
1999 | Juan Llaneras, Isaac Galvez Hiszpania | Jimmi Madsen, Jakob Piil Dania | Andreas Kappes, Olaf Pollack Niemcy |
1998 | Etienne De Wilde, Matthew Gilmore Belgia | Silvio Martinello, Andrea Colinelli Włochy | Andreas Kappes, Stefan Steinweg Niemcy |
1997 | Juan Llaneras, Miguel Alzamora Hiszpania | Silvio Martinello, Marco Villa Włochy | Gabriel Curuchet, Juan Curuchet Argentyna |
1996 | Silvio Martinello, Marco Villa Włochy | Scott Mcgrory, Stephen Pate Australia | Andreas Kappes, Carsten Wolf Niemcy |
1995 | Silvio Martinello, Marco Villa Włochy | Gabriel Curuchet, Juan Curuchet Argentyna | Kurt Bertschart, Bruno Risi Szwajcaria |
[edytuj] Scratch (od 2002)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2008 | Aleksander Lisowski Białoruś | Wim Stroetinga Holandia | Roger Kluge Niemcy |
2007 | Wong Kam Po Chińska Republika Ludowa | Wim Stroetinga Holandia | Rafał Ratajczyk Polska |
2006 | Jérôme Neuville Francja | Angel Colla Argentyna | Ioannis Tamouridis Grecja |
2005 | Alex Rasmussen Dania | Greg Henderson Nowa Zelandia | Matthew Gilmore Belgia |
2004 | Greg Henderson Nowa Zelandia | Robert Slippens Holandia | Walter Perez Argentyna |
2003 | Franco Marvulli Szwajcaria | Robert Sassone Francja | Jean-Pierre Van Zyl Republika Południowej Afryki |
2002 | Franco Marvulli Szwajcaria | Tony Gibb Wielka Brytania | Stefan Steinweg Niemcy |
[edytuj] Omnium (od 2007)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2008 | Hayden Godfrey Nowa Zelandia | Leigh Howard Australia | Aleksander Lisowski Białoruś |
2007 | Alojz Krankovski Czechy | Walter Fernando Perez Argentyna | Charles Bradley Huff Stany Zjednoczone |
[edytuj] Dyscypliny już nie rozgrywane
[edytuj] Wyścig ze startu zatrzymanego (1895-1994)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
1994 | Carsten Podlesch (D) | Roland KÖnigshofer (Ö) | Alessandro Tessin (ITA) |
1993 | Jens Veggerby (DÄN) | Roland KÖnigshofer (Ö) | Carsten Podlesch (D) |
1992 | Peter Steiger (CH) | Jens Veggerby (DÄN) | Antonio Fanelli (ITA) |
1991 | Danny Clark (AUS) | Peter Steiger (CH) | Arno Kuttel (CH) |
1990 | Walter Brugna (ITA) | Peter Steiger (CH) | Danny Clark (AUS) |
1989 | Giovanni Renosto (ITA) | Walter Brugna (ITA) | Torsten Rellensmann (BRD) |
1988 | Danny Clark (AUS) | Constant Tourné (BEL) | Walter Brugna (ITA) |
1987 | Max HÜRzeler (CH) | Danny Clark (AUS) | Werner Betz (BRD) |
1986 | Bruno Vicino (ITA) | Constant Tourné (BEL) | Giovanni Renosto (ITA) |
1985 | Bruno Vicino (ITA) | Danny Clark (AUS) | Werner Betz (BRD) |
1984 | Horst SchÜtz (BRD) | Max HÜrzeler (CH) | Constant Tourné (BEL) |
1983 | Bruno Vicino (ITA) | René Kos (NL) | Martin Havik (NL) |
1982 | Martinus Venix (NL) | Wilfried Peffgen (BRD) | Bruno Vicino (ITA) |
1981 | René Kos (NL) | Bruno Vicino (ITA) | Wilfried Peffgen (BRD) |
1980 | Wilfried Peffgen (BRD) | René Kos (NL) | Bruno Vicino (ITA) |
1979 | Martinus Venix (NL) | Wilfried Peffgen (BRD) | Cees Stam (NL) |
1978 | Wilfried Peffgen (BRD) | Martinus Venix (NL) | Cees Stam (NL) |
1977 | Cees Stam (NL) | Wilfried Peffgen (BRD) | Pietro Algeri (ITA) |
1976 | Wilfried Peffgen (BRD) | Cees Stam (NL) | Walter Avogradi (ITA) |
1975 | Dieter Kemper (BRD) | Cees Stam (NL) | Jean Breuer (BEL) |
1974 | Cees Stam (NL) | Theo Verschueren (BEL) | Attilio Benfatto (ITA) |
1973 | Cees Stam (NL) | WIT Piet De (NL) | Christian Raymond (FRA) |
1972 | Theo Verschueren (BEL) | Cees Stam (NL) | Dieter Kemper (BRD) |
1971 | Theo Verschueren (BEL) | Jacob Oudkerk (NL) | Domenico De Lillo (ITA) |
1970 | Ehrenfried Rudolph (BRD) | Theo Verschueren (BEL) | Piet De Wit (NL) |
1969 | Jacob Oudkerk (NL) | Theo Verschueren (BEL) | Domenico De Lillo (ITA) |
1968 | Leo Proost (BEL) | Piet De Wit (NL) | Ehrenfried Rudolph (BRD) |
1967 | Leo Proost (BEL) | Romain De Loof (BEL) | Domenico De Lillo (ITA) |
1966 | LOOF Romain De (BEL) | Ehrenfried Rudolph (BRD) | Leo Proost (BEL) |
1965 | Guillermo Timoner (SPA) | Romain De Loof (BEL) | Jacob Oudkerk (NL) |
1964 | Guillermo Timoner (SPA) | Leo Proost (BEL) | Karl-Heinz Marsell (BRD) |
1963 | Leo Proost (BEL) | Paul Depaepe (BEL) | Robert Varnajo (FRA) |
1962 | Guillermo Timoner (SPA) | Paul Depaepe (BEL) | Leo Wickihalder (CH) |
1961 | Karl-Heinz Marsell (BRD) | Paul Depaepe (BEL) | Max Meier (CH) |
1960 | Guillermo Timoner (SPA) | Martin Wierstra (NL) | Norbert Koch (NL) |
1959 | Guillermo Timoner (SPA) | Walter Bucher (CH) | Norbert Koch (NL) |
1958 | Walter Bucher (CH) | Guillermo Timoner (SPA) | Wouter Wagtmans (NL) |
1957 | Paul Depaepe (BEL) | Walter Bucher (CH) | Graham French (AUS) |
1956 | Graham French (AUS) | Guillermo Timoner (SPA) | Walter Bucher (CH) |
1955 | Guillermo Timoner (SPA) | Walter Bucher (CH) | Giuseppe Martino (ITA) |
1954 | Adolph Verschueren (BEL) | Jan Pronk (NL) | Joe Bunker (AUS) |
1953 | Adolph Verschueren (BEL) | Roger Queugnet (FRA) | Henri Lemoine (FRA) |
1952 | Adolph Verschueren (BEL) | Walter Lohmann (D) | Henri Lemoine (FRA) |
1951 | Jan Pronk (NL) | Andreas Leliaert (BEL) | Henri Lemoine (FRA) |
1950 | Raoul Lesueur (FRA) | Jan Pronk (NL) | Georges fils Seres (FRA) |
1949 | Elio Frosio (ITA) | Jan Pronk (NL) | Raoul Lesueur (FRA) |
1948 | Jean-Jacques Lamboley (FRA) | Elio Frosio (ITA) | August Meuleman (BEL) |
1947 | Raoul Lesueur (FRA) | Jean-Jacques Lamboley (FRA) | Jan Pronk (NL) |
1946 | Elio Frosio (ITA) | Jacques Besson (CH) | Louis Chaillot (FRA) |
1938 | Erich Metze (D) | Walter Lohmann (D) | Eduardo Severgnini (ITA) |
1937 | Walter Lohmann (D) | Ernest Terreau (FRA) | Adolf SchÖn (D) |
1936 | André Renaud (FRA) | Charles Lacquehay (FRA) | Georges Ronsse (BEL) |
1935 | Charles Lacquehay (FRA) | Erich Metze (D) | Georges Ronsse (BEL) |
1934 | Erich Metze (D) | Paul Krewer (D) | Eduardo Severgnini (ITA) |
1933 | Charles Lacquehay (FRA) | Franco Giorgetti (ITA) | Erich Metze (D) |
1932 | Georges Paillard (FRA) | Walter Sawall (D) | Erich Möller (D) |
1931 | Walter Sawall (D) | Erich MÖller (D) | Victor Linart (BEL) |
1930 | Erich Möller (D) | Georges Paillard (FRA) | Robert "Toto" Grassin (FRA) |
1929 | Georges Paillard (FRA) | Victor Linart (BEL) | Paul Krewer (D) |
1928 | Walter Sawall (D) | Henri Breau (FRA) | Victor Linart (BEL) |
1927 | Victor Linart (BEL) | Paul Krewer (D) | Walter Sawall (D) |
1926 | Victor Linart (BEL) | Gustave Ganay (FRA) | Paul Suter (CH) |
1925 | Robert "Toto" Grassin (FRA) | Snoeck (NL) | Georges Seres (FRA) |
1924 | Victor Linart (BEL) | Georges Seres (FRA) | L. Toricelli (ITA) |
1923 | Paul Suter (CH) | Léon Parisot (FRA) | Karl Wittig (D) |
1922 | Léon Vanderstuyft (BEL) | Paul Suter (CH) | Gustave Ganay (FRA) |
1921 | Victor Linart (BEL) | Paul Suter (CH) | Paul Guignard (FRA) |
1920 | Georges Seres (FRA) | Victor Linart (BEL) | Paul Suter (CH) |
1913 | Paul Guignard (FRA) | Jules Miquel (FRA) | Richard Schuermann (D) |
1912 | George Wiley (USA) | Elmer Collins (USA) | James-Henri Moran (USA) |
1911 | Georges Parent (FRA) | Louis Darragon (FRA) | James-Henri Moran (USA) |
1910 | Georges Parent (FRA) | Léon Vanderstuyft (BEL) | Robert Walthour (USA) |
1909 | Georges Parent (FRA) | Louis Darragon (FRA) | Nat Butler (USA) |
1908 | Fritz Ryser (CH) | Eugenio Bruni (ITA) | Arthur Vanderstuyft (BEL) |
1907 | Louis Darragon (FRA) | Charles Verbist (BEL) | Georges Parent (FRA) |
1906 | Louis Darragon (FRA) | Arthur Vanderstuyft (BEL) | Schwitzgubel (CH) |
1905 | Robert Walthour (USA) | Paul Guignard (FRA) | Piet Dickentman (NL) |
1904 | Robert A. Walthour (USA) | César Simar (FRA) | Arthur Vanderstuyft (BEL) |
1903 | Piet Dickentman (NL) | Thaddaüs Robl (D) | Alfred Görnemann (D) |
1902 | Thaddaüs Robl (D) | Emile Bouhours (FRA) | Edouard Taylor (FRA) |
1901 | Thaddaus Robl (D) | Piet Dickentman (NL) | Fritz Ryser (CH) |
1900 | Constant Huret (FRA) | Edouard Taylor (FRA) | Emile Bouhours (FRA) |
1899 | Harry Gibson (KAN) | Hugh Mclean (USA) | Ken Boake (USA) |
1898 | Richard Palmer (GB) | ||
1897 | Jack-William Stocks (GB) | Arthur-Adalbert Chase (GB) | Fred Armstrong (GB) |
1896 | Arthur-AdalbertChase (GB) | Jack-William Stocks (GB) | Ferenc Gerger (Hon) |
1895 | Jimmy Michael (GB) | Henri Luyten (BEL) | Hans Hofmann (D) |
[edytuj] Tandem (1966-1994)
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
1994 | Fabrice Colas , Frédéric Magné (FRA) | Emanuel Raasch , Jens Glukliche (D) | Frederico Paris , Roberto Chiappa (ITA) |
1993 | Frederico Paris , Roberto Chiappa (ITA) | Stephen Pate , DÄNy Day (AUS) | Arnost Dromanek , Lubomir Hargas (CSSR) |
1992 | Gianluca Capitano , Frederico Paris (ITA) | Lubomir Hargas , Pavel Buran (CSSR) | Anthony Peden , David Dew (AUS) |
1991 | Emanuel Raasch , Eyk Pokorny (D) | Lubomir Hargas , Pavel Buran (CSSR) | Frédéric Lancien , Denis Lemyre (FRA) |
1989 | Fabrice Colas , Frédéric Magné (FRA) | Jiri Iliek , Lubomir Hargas (CSSR) | Andrea Faccini , Frederico Paris (ITA) |
1988 | Fabrice Colas , Frédéric Magné (FRA) | GREIL Hans-Jürgen , Uwe Butchmann (BRD) | Jiri Iliek , Lubomir Hargas (CSSR) |
1987 | Fabrice Colas , Frédéric Magné (FRA) | Andrea Faccini , Roberto Nicotti (ITA) | Vitezlav Voboni ,Lubomir Hargas (CSSR) |
1985 | Vitezslav Voboril , Roman Rehounek (CSSR) | Nelson Vails , Leslie Darcewski (USA) | Sascha Dscheid (BRD) , Franck Weber (BRD) |
1984 | Franck Weber , Jürgen Greil (BRD) | Philippe Vernet , Franck Depine (FRA) | Vincenzo Cecci , Gabriele Sella (ITA) |
1983 | Philippe Vernet , Franck Depine (FRA) | Ivan Kucirek , Pavel Martinek (CSSR) | Dieter Giebken (BRD) , Fredy Schmidtke (BRD) |
1982 | Ivan Kucirek , Pavel Martinek (CSSR) | Dieter Giebken , Fredy Schmidtke (BRD) | Sjaak Pieters , Tom Vrolijk (NL) |
1982 | Ivan Kucirek , Pavel Martinek (CSSR) | Dieter Giebken , Fredy Schmidtke (BRD) | Sjaak Pieters , Tom Vrolijk (NL) |
1981 | Ivan Kucirek , Pavel Martinek (CSSR) | Dieter Giebken , Fredy Schmidtke (BRD) | Ryszard Konkolewski, Zbigniew Płatek Polska |
1980 | Ivan Kucirek , Pavel Martinek (CSSR) | CLOAREC Yvon , DEPINE Franck (FRA) | Giorgio Rossi , Floriano Finamore (ITA) |
1979 | Yavé Cahard , Franck Depine (FRA) | Dieter Giebken , Fredy Schmidtke (BRD) | Vladimir Vackar (CSSR) ,Miloslav Vymazal (CSSR) |
1978 | Vladimir Vackar , Miloslav Vymazal (CSSR) | Gerald Ash , Leslie Darcewski (USA) | Sjaak Pieters (NL), Lau Veldt (NL) |
1977 | Vladimir Vackar , Miloslav Vymazal (CSSR) | Vladimir Semenets , Aleksander Voronine (SU) | Horst Gewis , Wolfgang Schaffer (DDR) |
1976 | Benedykt Kocot, Janusz Kotliński Polska | Ivan Kucirek , Milos Jelinek (CSSR) | Anatoly Jablunowsky , Vladimir Semenets (SU) |
1975 | Benedykt Kocot, Janusz Kotliński Polska | Vladimir Vackar , Miloslav Vymazal (CSSR) | Anatoly Jablunowsky , Sergei Komelkov (SU) |
1974 | Vladimir Vackar , Miloslav Vymazal (CSSR) | Sergei Kopilov , Vladimir Semenets (SU) | Benedykt Kocot, Andrzej Bek Polska |
1973 | Vladimir Vackar , Miloslav Vymazal (CSSR) | Sergei Kopilov , Vladimir Semenets (SU) | Hans-Jürgen Geschke , Werner Otto(DDR) |
1972 | nie rozgrywano | ||
1971 | Hans-Jürgen Geschke , Werner Otto(DDR) | Jürgen Barth , Rainer Muller (DDR) | Pierre Trentin , Daniel Morelon (FRA) |
1970 | Jürgen Barth , Rainer Muller (DDR) | Hans-Jürgen Geschke , Werner Otto(DDR) | Gérard Quintyn , Daniel Morelon (FRA) |
1969 | Hans-Jürgen Geschke , Werner Otto(DDR) | Jürgen Barth , Rainer Muller (DDR) | Pierre Trentin , Daniel Morelon (FRA) |
1968 | Giordano Turrini , Walter Gorini (ITA) | Daniel Goens, Robert Van Lancker (BEL) | Sanji Inoue , Hideo Madarame (JAP) |
1967 | Bruno Gonzato , Dino Verzini (ITA) | Pierre Trentin, Daniel Morelon (FRA) | Daniel Goens , Robert Van Lancker (BEL) |
1966 | Pierre Trentin , Daniel Morelon (FRA) | Klaus Kobusch , Martin Stenzel (DDR) | Walter Gorini , Giordano Turrini (ITA) |