CLASSICISTRANIERI HOME PAGE - YOUTUBE CHANNEL
SITEMAP
Audiobooks by Valerio Di Stefano: Single Download - Complete Download [TAR] [WIM] [ZIP] [RAR] - Alphabetical Download  [TAR] [WIM] [ZIP] [RAR] - Download Instructions

Make a donation: IBAN: IT36M0708677020000000008016 - BIC/SWIFT:  ICRAITRRU60 - VALERIO DI STEFANO or
Reprezentacja Bułgarii w piłce nożnej/Eliminacje do Mistrzostw Świata 2010 - Wikipedia, wolna encyklopedia

Internet

Dla reprezentacji Bułgarii w piłce nożnej udział w eliminacjach do Mundialu 2010 będzie czternastą próbą awansu do mistrzostw świata. Do tej pory zakwalifikowała się siedmiokrotnie, a największy sukces odniosła w 1994 roku, kiedy zawodnicy prowadzeni przez Dimityra Penewa dotarli do półfinału turnieju. W kwalifikacjach, trwających od września 2008 roku do października 2009, rywalami Bułgarów będą Włosi, Irlandczycy, Czarnogórcy, Gruzini i Cypryjczycy.

Spis treści

[edytuj] Tło

[edytuj] Rok 2008

[edytuj] Przygotowania

Nowy selekcjoner Płamen Markow nie rozpoczął swojej kadencji od rewolucji kadrowej. Wprawdzie wśród powołanych na lutowy mecz z Irlandią Północną zabrakło graczy, którzy w przerwie zimowej opuścili Lewski Sofia i występowali w drużynie narodowej w poprzednich eliminacjach (Elin Topuzakow, Christo Jowow i Dimityr Telkijski), ale wszyscy trzej mieli w ostatnim czasie kłopoty z wywalczeniem miejsca w pierwszej jedenastce mistrza Bułgarii, a jeden z nich (Topuzakow) nie grał w reprezentacji od ponad roku. Szkielet zespołu pozostał właściwie nie zmieniony[1] (nie licząc braku Stilijana Petrowa i Walerego Bożinowa, nieobecnych z powodu kontuzji). Nowy trener dał za to szansę kilku nowym graczom, pomijanym przez poprzedników. W kadrze na spotkanie z Irlandczykami z Ulsteru znaleźli się nieobecni w reprezentacji od lat obrońca Michaił Wenkow (Liteks Łowecz; ostatni mecz w 2005 roku) i napastnik Dimityr Rangełow (Energie Cottbus; 2004), a nawet 32-letni debiutant Todor Janczew z CSKA Sofia.

Po 4-4-2 Stanimira Stoiłowa i 4-3-3 Dimityra Penewa nadszedł czas na 4-5-1 Płamena Markowa. Chociaż w pierwszej jedenastce zagrało dwu nominalnych napastników (Berbatow i Łazarow), to nowy selekcjoner zmienił ustawienie i w ataku wystawił tylko jednego z nich (Łazarow wystąpił jako ofensywny pomocnik). W pierwszym meczu nowej kadencji selekcjonera jego podopieczni wygrali 1:0, mimo niesprzyjających warunków pogodowych (przez całe spotkanie padał deszcz[2]), a strzelcem jedynego gola był cofnięty do drugiej linii Martin Petrow. Dzięki jego bramce Irlandczycy ponieśli pierwszą od osiemnastu miesięcy porażkę na swoim stadionie.

Kolejny mecz podopieczni Markowa rozegrali półtora miesiąca później. Ich rywalem byli Finowie, którzy - po golu z rzutu karnego 37-letniego Jariego Litmanena - od 22 minuty prowadzili 1:0. Bułgarzy zdołali wyrównać trzy minuty po rozpoczęciu drugiej połowy (bramka Zdrawko Łazarowa, po podaniu Welizara Dimitrowa). Drugie z rzędu zwycięstwo zapewnił im - kilka sekund przed zakończeniem meczu - debiutujący w kadrze 19-letni obrońca Stanisław Genczew, który pojawił się na boisku dwadzieścia pięć minut wcześciej[3]. Mimo wygranej, zdaniem wielu bułgarskich komentatorów, ich piłkarze nie pokazali pełni swoich możliwości; zawodników - za brak zaangażowania w grę - skrytykował również prezes Bułgarskiego Związku Piłki Nożnej Borisław Michajłow[4].

Kolejny mecz, ostatni przez rozpoczęciem eliminacji do Mundialu 2010, Bułgarzy rozegrają dopiero za pięć miesięcy. W sierpniu ich rywalem będzie reprezentacja Bośni i Hercegowiny. Pierwotnie w maju Bułgaria miała spotkać się z Polakami, jednak ostatecznie w tym terminie podopieczni Leo Beenhakkera zagrali z Albanią[5].

[edytuj] Kadra

W zestawieniu uwzględniono piłkarzy, którzy brali udział w meczach eliminacyjnych do Mundialu 2010.