Medaliści Mistrzostw Świata w Biathlonie
Z Wikipedii
Mistrzostwa świata w biathlonie po raz pierwszy zostały rozegrane w 1958 r. w austriackim Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie. Kobiety włączyły się do rywalizacji o tytuł najlepszych na świecie w roku 1984 we francuskim Chamonix. Od 2005 roku rozgrywana jest też sztafeta mieszana. Konkurencja ta rozgrywana jest w oddzielnych mistrzostwach świata. Startują dwie zawodniczki i dwóch zawodników. Pierwszy raz rozgrywano w rosyjskim Chanty-Mansyjsku.
Medaliści mistrzostw świata w biathlonie
Spis treści |
[edytuj] Mężczyźni
[edytuj] Indywidualnie (20 km)
Początek w 1958.
[edytuj] Sprint (10 km)
Początek w 1974.
[edytuj] Bieg łączony (12,5 km)
Początek w 1997.
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1997 Brezno-Osrblie | Wiktor Majgurow | Siergiej Tarasow | Ole Einar Bjørndalen |
1998 Pokljuka | Władimir Draczew | Ole Einar Bjørndalen | Raphaël Poirée |
1999 Kontiolahti | Ricco Gross | Frank Luck | Sven Fischer |
2000 Oslo/Holmenkollen | Frank Luck | Paweł Rostowcew | Raphaël Poirée |
2001 Pokljuka | Paweł Rostowcew | Raphaël Poirée | Sven Fischer |
2003 Chanty-Mansyjsk | Ricco Gross | Halvard Hanevold | Paavo Puurunen |
2004 Oberhof | Ricco Gross | Raphaël Poirée | Ole Einar Bjørndalen |
2005 Hochfilzen | Ole Einar Bjørndalen | Siergiej Czepikow | Sven Fischer |
2007 Anterselva | Ole Einar Bjørndalen | Maksim Czudow | Vincent Defrasne |
2008 Östersund | Ole Einar Bjørndalen | Maksim Czudow | Alexander Wolf |
[edytuj] Bieg masowy (15 km)
Początek w 1999.
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1999 Oslo | Sven Fischer | Władimir Draczew | Ole Einar Bjørndalen |
2000 Oslo/Holmenkollen | Raphaël Poirée | Paweł Rostowcew | Ole Einar Bjørndalen |
2001 Pokljuka | Raphaël Poirée | Ole Einar Bjørndalen | Sven Fischer |
2002 Oslo | Raphaël Poirée | Sven Fischer | Frode Andresen |
2003 Chanty-Mansyjsk | Ole Einar Bjørndalen | Sven Fischer | Raphaël Poirée |
2004 Oberhof | Raphaël Poirée | Lars Berger | Siergiej Konowałow |
2005 Hochfilzen | Ole Einar Bjørndalen | Sven Fischer | Raphaël Poirée |
2007 Anterselva | Michael Greis | Andreas Birnbacher | Raphaël Poirée |
2008 Östersund | Emil Hegle Svendsen | Ole Einar Bjørndalen | Maksim Czudow |
[edytuj] Sztafeta (4 x 7,5 km)
Początek w 1958, oficjalnie od 1966. Do 1965 r. drużynowo.
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1958 Saalfelden | Szwecja Adolf Wiklund Olle Gunneriusson Sture Ohlin |
ZSRR Wiktor Butakow Walentin Pszenicyn Dmitrij Sokołow |
Norwegia Arvid Nyberg Asbjørn Bakken Knut Wold |
1959 Courmayeur | ZSRR Władimir Melanin Dmitrij Sokołow Walentin Pszenicyn |
Szwecja Sven Agge Adolf Wiklund Sture Ohlin |
Norwegia Knut Wold Henry Hermansen Ivar Skogsrud |
1961 Umeå | Finlandia Kalevi Huuskonen Paavo Repo Antti Tyrväinen |
ZSRR Aleksander Priwałow Walentin Pszenicyn Dmitrij Sokołow |
Szwecja Klas Lestander Tage Lundin Stig Anersson |
1962 Hämeenlinna-Tavastehus | ZSRR Władimir Melanin Walentin Pszenicyn Nikołaj Puzanow |
Finlandia Antti Tyrväinen Hannu Posti Kalevi Huuskonen |
Norwegia Jon Istad Olav Jordet Henry Hermansen |
1963 Seefeld | ZSRR Władimir Melanin Nikołaj Mieszczariakow Walentin Pszenicyn |
Finlandia Antti Tyrväinen Hannu Posti Veikko Hakulinen |
Norwegia Jon Istad Olav Jordet Egil Nygård |
1965 Elverum | Norwegia Olav Jordet Ola Wærhaug Ivar Nordkild |
ZSRR Nikołaj Puzanow Władimir Melanin Wasilij Makarow |
Polska Stanisław Szczepaniak Józef Rubiś Józef Gąsienica-Sobczak |
1966 Garmisch-Partenkirchen | Norwegia Jon Istad Ragnar Tveiten Ivar Nordkild Olav Jordet |
Polska Józef Gąsienica-Sobczak Stanisław Szczepaniak Stanisław Łukaszczyk Józef Rubiś |
Szwecja Olle Petrusson Tore Eriksson Holmfrid Olsson Sture Ohlin |
1967 Altenberg | Norwegia Jon Istad Ragnar Tveiten Ola Wærhaug Olav Jordet |
ZSRR Aleksander Tichonow Wiktor Mamatow Rinat Safin Nikołaj Puzanow |
Szwecja Olle Petrusson Tore Eriksson Holmfrid Olsson Sture Ohlin |
1969 Zakopane | ZSRR Aleksander Tichonow Wiktor Mamatow Rinat Safin Władimir Gundarcew |
Norwegia Jon Istad Ragnar Tveiten Magnar Solberg Esten Gjelten |
Finlandia Kalevi Vehäkyla Mauri Röppanen Mauno Peltonen Esko Marttinen |
1970 Östersund | ZSRR Aleksander Tichonow Wiktor Mamatow Rinat Safin Aleksander Uszakow |
Norwegia Tor Svendsberget Ragnar Tveiten Magnar Solberg Esten Gjelten |
NRD Hans-Günther Jahn Hansjörg Knauthe Dieter Speer Horst Koschka |
1971 Hämeenlinna-Tavastehus | ZSRR Aleksander Tichonow Wiktor Mamatow Rinat Safin Nikołaj Muchitow |
Norwegia Tor Svendsberget Ragnar Tveiten Magnar Solberg Ivar Nordkild |
Polska Józef Różak Andrzej Rapacz Aleksander Klima Józef Stopka |
1973 Lake Placid | ZSRR Aleksander Tichonow Rinat Safin Jurij Kołmakow Giennadij Kowaliow |
Norwegia Tor Svendsberget Esten Gjelten Ragnar Tveiten Kjell Hovda |
NRD Dieter Speer Manfred Geyer Herbert Wiegand Günther Bartnick |
1974 Mińsk | ZSRR Aleksander Tichonow Aleksander Uszakow Nikołaj Krugłow Jurij Kołmakow |
Finlandia Simo Halonen Carl-Henrik Flöjt Juhani Suutarinen Heikki Ikola |
Norwegia Kjell Hovda Kåre Hovda Terje Hanssen Tor Svendsberget |
1975 Anterselva | Finlandia Carl-Henrik Flöjt Simo Halonen Juhani Suutarinen Heikki Ikola |
ZSRR Aleksander Tichonow Aleksander Jelizarow Aleksander Uszakow Nikołaj Krugłow |
Polska Jan Szpunar Andrzej Rapacz Ludwik Zięba Wojciech Truchan |
1977 Lillehammer | ZSRR Aleksander Tichonow Aleksander Jelizarow Aleksander Uszakow Nikołaj Krugłow |
Finlandia Erkki Antila Raimo Seppänen Simo Halonen Heikki Ikola |
NRD Manfred Beer Klaus Siebert Frank Ullrich Manfred Geyer |
1978 Hochfilzen | NRD Manfred Beer Frank Ullrich Klaus Siebert Eberhard Rösch |
Norwegia Odd Lirhus Sigleif Johansen Roar Nilsen Tor Svendsberget |
RFN Gerhard Winkler Andreas Schweiger Hansi Estner Heinrich Mehringer |
1979 Ruhpolding | NRD Manfred Beer Klaus Siebert Frank Ullrich Eberhard Rösch |
Finlandia Simo Halonen Heikki Ikola Erkki Antila Raimo Seppänen |
ZSRR Władimir Alikin Władimir Barnaszow Nikołaj Krugłow Aleksander Tichonow |
1981 Lahti | NRD Mathias Jung Matthias Jacob Frank Ullrich Eberhard Rösch |
RFN Peter Angerer Peter Schweiger Fritz Fischer Franz Bernreiter |
ZSRR Władimir Alikin Anatolj Alabiew Władimir Barnaszow Władimir Gawrikow |
1982 Mińsk | NRD Frank Ullrich Matthias Jung Matthias Jacob Bernd Helmich |
Norwegia Eirik Kvalfoss Kjell Søbak Odd Lirhus Rolf Storsveen |
ZSRR Władimir Alikin Anatolj Alabiew Władimir Barnaszow Wiktor Siemionow |
1983 Anterselva | ZSRR Algimantas Šalna Jurij Kaszkarow Piotr Miłoradow Siergiej Bułygin |
NRD Frank Ullrich Mathias Jung Matthias Jacob Frank-Peter Roetsch |
Norwegia Kjell Søbak Eirik Kvalfoss Odd Lirhus Øyvind Nerhagen |
1985 Ruhpolding | ZSRR Jurij Kaszkarow Algimantas Šalna Siergiej Bułygin Andriej Zenkow |
NRD Frank-Peter Roetsch Matthias Jacob Ralf Göthel André Sehmisch |
RFN Peter Angerer Walter Pichler Fritz Fischer Herbert Fritzenwenger |
1986 Oslo | ZSRR Jurij Kaszkarow Dmitrij Wasiliew Walerij Miedwiedcew Siergiej Bułygin |
NRD Jürgen Wirth Frank-Peter Roetsch Matthias Jacob André Sehmisch |
Włochy Werner Kiem Gottlieb Taschler Johann Passler Andreas Zingerle |
1987 Lake Placid | NRD Frank-Peter Roetsch Matthias Jacob André Sehmisch Jürgen Wirth |
ZSRR Dmitrij Wasiliew Jurij Kaszkarow Aleksander Popow Walerij Miedwiedcew |
RFN Ernst Reiter Herbert Fritzenwenger Peter Angerer Fritz Fischer |
1989 Feistritz | NRD Frank Luck André Sehmisch Birk Anders Frank-Peter Roetsch |
ZSRR Jurij Kaszkarow Siergiej Czepikow Aleksander Popow Siergiej Bułygin |
Norwegia Geir Einang Sylfest Glimsdal Gisle Fenne Eirik Kvalfoss |
1990 Kontiolahti | Włochy Pieralberto Carrara Wilfried Pallhuber Johann Passler Andreas Zingerle |
Francja Christian Dumont Xavier Blond Hervè Flandin Thierry Gerbier |
NRD Frank Luck André Sehmisch Mark Kirchner Birk Anders |
1991 Lahti | Niemcy Ricco Groß Frank Luck Mark Kirchner Fritz Fischer |
ZSRR Jurij Kaszkarow Aleksander Popow Siergiej Tarasow Siergiej Czepikow |
Norwegia Geir Einang Eirik Kvalfoss Jon Åge Tyldum Gisle Fenne |
1993 Borovec | Włochy Wilfried Pallhuber Johann Passler Pier Alberto Carrara Andreas Zingerle |
Rosja Walerij Miedwiedcew Walerij Kirienko Siergiej Tarasow Siergiej Czepikow |
Niemcy Sven Fischer Frank Luck Mark Kirchner Jens Steinigen |
1995 Anterselva | Niemcy Ricco Gross Mark Kirchner Frank Luck Sven Fischer |
Francja Lionel Laurent Patrice Bailly-Salins Thierry Dusserre Hervè Flandin |
Białoruś Igor Chochriakow Aleksander Popow Oleg Ryżenkow Wadim Saszurin |
1996 Ruhpolding | Rosja Wiktor Majgurow Władimir Draczew Siergiej Tarasow Aleksiej Kobielew |
Niemcy Ricco Gross Peter Sendel Frank Luck Sven Fischer |
Białoruś Aleksiej Ajdarow Oleg Ryżenkow Wadim Saszurin Aleksander Popow |
1997 Brezno-Osrblie | Niemcy Ricco Gross Peter Sendel Sven Fischer Frank Luck |
Norwegia Egil Gjelland Jon Åge Tyldum Dag Bjørndalen Ole Einar Bjørndalen |
Włochy René Catarinussi Wilfried Pallhuber Patrick Favre Pier Alberto Carrara |
1999 Kontiolahti | Białoruś Aleksiej Ajdarow Petr Iwaszko Wadim Saszurin Oleg Ryżenkow |
Rosja Wiktor Majgurow Władimir Draczew Siergiej Rożkow Paweł Rostowcew |
Norwegia Halvard Hanevold Dag Bjørndalen Frode Andresen Ole Einar Bjørndalen |
2000 Lahti | Rosja Wiktor Majgurow Siergiej Rożkow Władimir Draczew Paweł Rostowcew |
Norwegia Egil Gjelland Frode Andresen Halvard Hanevold Ole Einar Bjørndalen |
Niemcy Frank Luck Peter Sendel Sven Fischer |
2001 Pokljuka | Francja Gilles Marguet Vincent Defrasne Julien Robert Raphaël Poirée |
Białoruś Aleksiej Ajdarow Aleksander Syman Oleg Ryżenkow Wadim Saszurin |
Norwegia Egil Gjelland Frode Andresen Halvard Hanevold Ole Einar Bjørndalen |
2003 Chanty-Mansyjsk | Niemcy Peter Sendel Sven Fischer Ricco Gross Frank Luck |
Rosja Wiktor Majgurow Paweł Rostowcew Siergiej Rożkow Siergiej Czepikow |
Białoruś Aleksiej Ajdarow Władimir Draczew Rustam Waliullin Oleg Ryżenkow |
2004 Oberhof | Niemcy Frank Luck Ricco Gross Sven Fischer Michael Greis |
Norwegia Halvard Hanevold Lars Berger Egil Gjelland Ole Einar Bjørndalen |
Francja Ferreol Cannard Vincent Defrasne Julien Robert Raphaël Poirée |
2005 Hochfilzen | Norwegia Halvard Hanevold Stian Eckhoff Egil Gjelland Ole Einar Bjørndalen |
Rosja Siergiej Rożkow Nikołaj Krugłow Paweł Rostowcew Siergiej Czepikow |
Austria Daniel Mesotitsch Friedrich Pinter Wolfgang Rottmann Christoph Sumann |
2007 Anterselva | Rosja Iwan Czerezow Maksim Czudow Dmitrij Jaroszenko Nikołaj Krugłow |
Norwegia Halvard Hanevold Lars Berger Frode Andresen Ole Einar Bjørndalen |
Niemcy Michael Rösch Ricco Gross Sven Fischer Michael Greis |
2008 Östersund | Rosja Iwan Czerezow Nikołaj Krugłow Dmitrij Jaroszenko Maksim Czudow |
Norwegia Emil Hegle Svendsen Rune Bratsveen Halvard Hanevold Ole Einar Bjørndalen |
Niemcy Michael Rösch Alexander Wolf Andreas Birnbacher Michael Greis |
[edytuj] Drużynowo
Rozgrywano w latach 1989-1998.
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1989 Feistritz | ZSRR Jurij Kaszkarow Siergiej Bułygin Aleksander Popow Siergiej Czepikow |
RFN Franz Wudy Herbert Fritzenwenger Georg Fischer Fritz Fischer |
NRD Andreas Heymann André Sehmisch Raik Dittrich Steffen Hoos |
1990 Oslo | NRD Raik Dittrich Mark Kirchner Birk Anders Frank Luck |
Czechosłowacja Tomáš Kos Ivan Masařík Jiří Holubec Jan Matouš |
Francja Christian Dumont Stéphane Bouthiaux Hervè Flandin Thierry Gerbier |
1991 Lahti | Włochy Hubert Leitgeb Gottlieb Taschler Simon Demetz Wilfried Pallhuber |
Norwegia Sverre Istad Jon Åge Tyldum Ivar Michal Ulekleiv Frode Løberg |
ZSRR Anatolij Żdanowicz Siergiej Tarasow Siergiej Czepikow Walerij Miedwiedcew |
1992 Nowosybirsk | Wspólnota Niepodległych Państw Jewgienij Redkin Anatolij Żdanowicz Aleksander Popow Aleksiej Tropnikow |
Norwegia Frode Løberg Jon Åge Tyldum Sylfest Glimsdal Gisle Fenne |
Estonia Aivo Udras Urmas Kaldvee Hillar Zahkna Kaiju Ojaste |
1993 Borovec | Niemcy Fritz Fischer Frank Luck Steffen Hoos Sven Fischer |
Rosja Aleksiej Kobielew Walerij Kirienko Siergiej Łoskin Siergiej Czepikow |
Francja Gilles Marguet Thierry Dusserre Xavier Blond Lionel Laurent |
1994 Canmore | Włochy Pier Alberto Carrara Hubert Leitgeb Andreas Zingerle Wilfried Pallhuber |
Rosja Władimir Draczew Aleksiej Kobielew Walerij Kirienko Siergiej Tarasow |
Niemcy Jens Steinigen Marco Morgenstern Peter Sendel Steffen Hoos |
1995 Anterselva | Norwegia Frode Andresen Dag Bjørndalen Halvard Hanevold Jon Åge Tyldum |
Czechy Petr Garabik Roman Dostál Jiří Holubec Ivan Masařík |
Francja Thierry Dusserre Franck Perrot Lionel Laurent Stéphane Bouthiaux |
1996 Ruhpolding | Białoruś Piotr Iwaszko Oleg Ryżenkow Aleksander Popow Wadim Saszurin |
Rosja Władimir Draczew Paveł Muslimow Wiktor Majgurow Siergiej Rożkow |
Włochy René Catarinussi Hubert Leitgeb Pier Alberto Carrara Patrick Favre |
1997 Brezno-Osrblie | Białoruś Oleg Ryżenkow Petr Ivachko Alexander Popov Vadim Sashurin |
Niemcy Carsten Heymann Mark Kirchner Frank Luck Peter Sendel |
Polska Wiesław Ziemianin Jan Ziemianin Wojciech Kozub Tomasz Sikora |
1998 Hochfilzen | Norwegia Egil Gjelland Halvard Hanevold Sylfest Glimsdal Ole Einar Bjørndalen |
Niemcy Ricco Gross Carsten Heymann Sven Fischer Frank Luck |
Rosja Władimir Draczew Aleksiej Kobielew Siergiej Rożkow Wiktor Majgurow |
[edytuj] Kobiety
[edytuj] Indywidualnie (15 km)
Początek w 1984. W 1988 r. rozegrano bieg na 10 km.
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1984 Chamonix | Wieniera Czernyszowa | Ludmiła Zabołotna | Tatiana Brylina |
1985 Egg am Etzel | Kaja Parve | Sanna Grønlid | Eva Korpela |
1986 Falun | Eva Korpela | Siv Bråten | Sanna Grønlid |
1987 Lahti | Sanna Grønlid | Kaja Parve | Tuija Vuoksialo |
1988 Chamonix | Anne Elvebakk | Elin Kristiansen | Wieniera Czernyszowa |
1989 Feistritz | Petra Schaaf | Anne Elvebakk | Swietłana Dawidova |
1990 Mińsk | Swietłana Dawidova | Jelena Gołowina | Petra Schaaf |
1991 Lahti | Petra Schaaf | Grete I. Nykkelmo | Iwa Szkodrewa |
1993 Borovec | Petra Behle | Myriam Bédard | Swietłana Paramygina |
1995 Anterselva | Corinne Niogret | Uschi Disl | Jekaterina Dafowska |
1996 Ruhpolding | Emmanuelle Claret | Olga Melnik | Olena Pietrowa |
1997 Brezno-Osrblie | Magdalena Forsberg | Olena Zubriłowa¹ | Ekaterina Dafovska |
1999 Oslo | Olena Zubriłowa¹ | Corinne Niogret | Albina Akhatova |
2000 Oslo/Holmenkollen | Corinne Niogret | Shumei Yu | Magdalena Forsberg |
2001 Pokljuka | Magdalena Forsberg | Liv Grete Poirée | Olena Zubriłowa¹ |
2003 Chanty-Mansyjsk | Katerina Holubcova | Olena Zubriłowa¹ | Gunn Margit Andreassen |
2004 Oberhof | Olga Pyleva | Albina Akhatova | Olena Petrova |
2005 Hochfilzen | Andrea Henkel | Ribo Sun | Linda Tjørhom |
2007 Anterselva | Linda Grubben | Florence Baverel-Robert | Martina Glagow |
2008 Östersund | Jekaterina Juriewa | Martina Glagow | Oksana Chwostenko |
(¹ Olena Zubriłowa jest reprezentantką Białorusi od 2002)
[edytuj] Sprint (7,5 km)
Początek w 1984. w 1988 r. rozgrywano bieg na 5 km.
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1984 Chamonix | Venera Chernychova | Sanna Grønlid | Andrea Grossegger |
1985 Egg am Etzel | Sanna Grønlid | Kaya Parve | Venera Chernychova |
1986 Falun | Kaya Parve | Nadeshda Belova | Eva Korpela |
1987 Lahti | Jelena Golowina | Venera Chernychova | Anne Elvebakk |
1988 Chamonix | Petra Schaaf | Eva Korpela | Anne Elvebakk |
1989 Feistritz | Anne Elvebakk | Zvetanka Krasteva | Natalia Prikostshikova |
1990 Oslo | Anne Elvebakk | Svetlana Davidova | Elin Kristiansen |
1991 Lahti | Grete I. Nykkelmo | Svetlana Davidova | Jelena Golowina |
1993 Borovec | Myriam Bédard | Nadejda Talanova | Jelena Belowa |
1995 Anterselva | Anne Briand | Uschi Disl | Corinne Niogret |
1996 Ruhpolding | Olga Romasko | Ann-Elen Skjelbreid | Magdalena Wallin¹ |
1997 Brezno-Osrblie | Olga Romasko | Olena Zubriłowa² | Magdalena Forsberg¹ |
1999 Kontiolahti | Martina Zellner | Magdalena Forsberg | Olena Zubriłowa² |
2000 Oslo/Holmenkollen | Liv Grete Skjelbreid³ | Katrin Apel | Martina Zellner |
2001 Pokljuka | Kati Wilhelm | Uschi Disl | Liv Grete Poirée³ |
2003 Chanty-Mansyjsk | Sylvie Becaert | Olena Petrova | Katerina Holubcova |
2004 Oberhof | Liv Grete Poirée³ | Anna Bogaliy | Ekaterina Ivanova Martina Glagow |
2005 Hochfilzen | Uschi Disl | Olga Zajcewa | Olena Zubriłowa² |
2007 Anterselva | Magdalena Neuner | Anna Carin Olofsson | Natalia Gusjewa |
2008 Östersund | Andrea Henkel | Albina Akhatova | Oksana Chwostenko |
(¹ Magdalena Wallin wyszła za mąż za biathlonistę Henrika Forsberga w 1996)
(² Olena Zubriłowa jest reprezentantką Białorusi od 2002)
(³ Liv Grete Skjelbreid wyszła za mąż za biathlonistę Raphaëla Poirée w 2000)
[edytuj] Bieg łączony (10 km)
Początek w 1997.
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1997 Brezno-Osrblie | Magdalena Forsberg | Olena Zubriłowa | Olga Romasko |
1998 Pokljuka | Magdalena Forsberg | Corinne Niogret | Martina Zellner |
1999 Feistritz | Olena Zubriłowa | Martina Halinarova | Martina Zellner |
2000 Oslo/Holmenkollen | Magdalena Forsberg | Uschi Disl | Florence Baverel-Robert |
2001 Pokljuka | Liv Grete Poirée | Corinne Niogret | Magdalena Forsberg |
2003 Chanty-Mansyjsk | Sandrine Bailly Martina Glagow |
|
Swietłana Iszmuratowa |
2004 Oberhof | Liv Grete Poirée | Martina Glagow | Anna Bogaliy |
2005 Hochfilzen | Uschi Disl | Xianying Liu | Olga Zajcewa |
2007 Anterselva | Magdalena Neuner | Linda Grubben | Anna Carin Olofsson |
2008 Östersund | Andrea Henkel | Jekaterina Juriewa | Albina Akhatova |
[edytuj] Bieg masowy (12,5 km)
Początek w 1999. W 2002 rozgrywano na dystansie 15 km.
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1999 Oslo | Olena Zubriłowa¹ | Olena Petrova | Magdalena Forsberg |
2000 Oslo/Holmenkollen | Liv Grete Poirée | Galina Koukleva | Corinne Niogret |
2001 Pokljuka | Magdalena Forsberg | Martina Glagow | Liv Grete Poirée |
2002 Oslo | Olena Zubriłowa¹ | Olga Pyleva | Olga Nazarova |
2003 Chanty-Mansyjsk | Albina Achatowa | Swietłana Iszmuratowa | Sandrine Bailly |
2004 Oberhof | Liv Grete Poirée | Katrin Apel | Sandrine Bailly |
2005 Hochfilzen | Gro M. Istad-Kristiansen | Anna Carin Olofsson | Olga Pyliewa |
2007 Anterselva | Andrea Henkel | Martina Glagow | Kati Wilhelm |
2008 Östersund | Magdalena Neuner | Tora Berger | Jekaterina Juriewa |
(¹ Olena Zubriłowa reprezentuje Białoruś od 2002)
[edytuj] Sztafeta (4 x 6 km)
Początek w 1984. W 1991 r. dystans 3 x 5 km. Do 2001 rozgrywano na dystansie 4 x 7,5 km. Obecnie (od 2003 roku) dystans 4 x 6 km.
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1984 Chamonix | ZSRR Venera Chernychova Ludmila Sabolotyana Kaya Parve |
Norwegia Sanna Grønlid Gry Østvik Siv Bråten |
USA Holly Beatie Julie Newman Kari Swenson |
1985 Egg am Etzel | ZSRR Venera Chernychova Jelena Golowina Kaya Parve |
Norwegia Sanna Grønlid Gry Østvik Siv Bråten |
Finlandia Pirjo Matilla Tuija Vouksiala Teja Nieminen |
1986 Falun | ZSRR Kaya Parve Nadejda Belova Venera Chernychova |
Szwecja Eva Korpela Inger Björkbom Sabine Karlsson |
Norwegia Sanna Grønlid Siv Bråten Anne Elvebakk |
1987 Lahti | ZSRR Jelena Golowina Venera Chernychova Kaya Parve |
Szwecja Inger Björkbom Mia Stadig Eva Korpela |
Norwegia Anne Elvebakk Sanna Grønlid Siv Bråten Lunde |
1988 Chamonix | ZSRR Venera Chernychova Jelena Golowina Kaya Parve |
Norwegia Elin Kristiansen Anne Elvebakk Mona Bollerud |
Szwecja Eva Korpela Inger Björkbom Mia Stadig |
1989 Feistritz | ZSRR Natalia Prikostshikova Svetlana Davidova Jelena Golowina |
Bułgaria Zvetanka Krasteva Maria Manolova Nadezda Aleksieva |
Czechosłowacja Eva Buresová Renata Novotná Jiřina Adamičková |
1990 Oslo | ZSRR Yelena Batsevich Jelena Golowina Svetlana Davidova |
Norwegia Grete Ingeborg Nykkelmo Anne Elvebakk Elin Kristiansen |
Finlandia Tuija Vouksialo Seija Hyytiäinen Pirjo Matila |
1991 Lahti | ZSRR Jelena Belowa Jelena Golowina Svetlana Davidova |
Norwegia Grete Ingeborg Nykkelmo Anne Elvebakk Elin Kristiansen |
Niemcy Uschi Disl Kerstin Möring Antje Misersky |
1993 Borovec | Czechy Jana Kulhavá Jiřina Adamičková Iveta Knizková Eva Haková |
Francja Corinne Niogret Véronique Claudel Delphyne Heymann Anne Briand |
Rosja Svetlana Paniutina Nadejda Talanova Olga Simushina Jelena Belowa |
1995 Anterselva | Niemcy Uschi Disl Antje Harvey Simone Greiner-Petter-Memm Petra Schaaf |
Francja Corinne Niogret Véronique Claudel Florence Baverel Anne Briand |
Norwegia Ann-Elen Skjelbreid Hildegunn Fossen Anette Sikveland Gunn Margit Andreassen |
1996 Ruhpolding | Niemcy Uschi Disl Simone Greiner-Petter-Memm Katrin Apel Petra Behle |
Francja Corinne Niogret Florence Baverel Emmanuelle Claret Anne Briand |
Ukraina Tetyana Vodopyanova Valentina Tserbe Olena Petrova Olena Zubriłowa¹ |
1997 Brezno-Osrblie | Niemcy Uschi Disl Simone Greiner-Petter-Memm Katrin Apel Petra Behle |
Norwegia Ann-Elen Skjelbreid Anette Sikveland Liv Grete Skjelbreid² Gunn Margit Andreassen |
Rosja Olga Melnik Galina Koukleva Nadejda Talanova Olga Romasko |
1999 Kontiolahti | Niemcy Uschi Disl Simone Greiner-Petter-Memm Katrin Apel Martina Zellner |
Rosja Nadejda Talanova Galina Koukleva Olga Romasko Albina Akhatova |
Francja Delphyne Heymann-Burlet Florence Baverel Christelle Gros Corinne Niogret |
2000 Oslo/Holmenkollen | Rosja Olga Pyliewa Swietłana Czernousowa Galina Kuklewa Albina Achatowa |
Niemcy Uschi Disl Katrin Apel Andrea Henkel Martina Zellner |
Ukraina Olena Zubriłowa¹ Olena Petrova Nina Lemesh Tetyana Vodopyanova |
2001 Pokljuka | Rosja Olga Pyleva Anna Bogaliy Galina Koukleva Swietłana Iszmuratowa |
Niemcy Uschi Disl Katrin Apel Andrea Henkel Kati Wilhelm |
Ukraina Olena Zubriłowa¹ Olena Petrova Nina Lemesh Tatiana Wodopianowa |
2003 Chanty-Mansyjsk | Rosja Albina Achatowa Swietłana Iszmuratowa Galina Kuklewa Swietłana Czernousowa |
Ukraina Oksana Chwostenko Irina Merkushina Oksana Jakowlewa Olena Petrova |
Niemcy Simone Denkinger Uschi Disl Kati Wilhelm Martina Glagow |
2004 Oberhof | Norwegia Linda Tjørhom Gro M. Istad-Kristiansen Gunn Margit Andreassen Liv Grete Poirée² |
Rosja Olga Pyliewa Swietłana Iszmuratowa Anna Bogali Albina Achatowa |
Niemcy Martina Glagow Katrin Apel Simone Denkinger Kati Wilhelm |
2005 Hochfilzen | Rosja Olga Pyleva Svetlana Ishmouratova Anna Bogaliy-Titovets Olga Zaitseva |
Niemcy Uschi Disl Katrin Apel Andrea Henkel Kati Wilhelm |
Białoruś Ekaterina Ivanova Olga Nazarova Ludmilla Ananko Olena Zubriłowa¹ |
2007 Anterselva | Niemcy Martina Glagow Andrea Henkel Magdalena Neuner Kati Wilhelm |
Francja Delphyne Peretto Florence Baverel Sylvie Becaert Sandrine Bailly |
Norwegia Linda Grubben Tora Berger Ann Kristin Flatland Jori Moerkve |
2008 Östersund | Niemcy Martina Glagow Andrea Henkel Magdalena Neuner Kati Wilhelm |
Ukraina Oksana Jakowlewa Vita Semerenko Valja Semerenko Oksana Chwostenko |
Francja Delphyne Peretto Marie Laure Brunet Sylvie Becaert Sandrine Bailly |
(¹ Olena Zubriłowa reprezentuje Białoruś od 2002)
(² Liv Grete Skjelbreid wyszła za mąż za Raphaëla Poirée w 2000)
[edytuj] Drużynowo
Rozgrywano w latach 1989-1998.
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1989 Feistritz | ZSRR Natalia Prikotshikova Svetlana Davidova Luisa Zherepenova Jelena Golowina |
Norwegia Synnøve Thoresen Elin Kristiansen Anne Elvebakk Mona Bollerud |
RFN Inga Kesper Daniela Hörburger Dorina Pieper Petra Schaaf |
1990 Oslo | ZSRR Yelena Batsevich Jelena Golowina Svetlana Paramygina Svetlana Davidova |
RFN Irene Schroll Daniela Hörburger Inga Kesper Petra Schaaf |
Bułgaria Nadezda Aleksieva Iva Schkodreva Maria Manolova Zvetanka Krasteva |
1991 Lahti | ZSRR Jelena Belowa Jelena Golowina Svetlana Paramygina Svetlana Davidova |
Bułgaria Maria Manolova Silvana Blogoeva Nadezda Aleksieva Iva Schkodreva |
Norwegia Synnøve Thoresen Signe Trosten Hildegunn Fossen Unni Kristiansen |
1992 Nowosybirsk | Niemcy Petra Bauer Petra Schaaf Uschi Disl Inga Kesper |
Wspólnota Niepodległych Państw Jelena Belowa Inna Sheshikl Anfisa Reztsova Svetlana Pecherskaia |
Czechosłowacja Gabriela Suvova Eva Haková Jana Kulhavá Jiřina Adamičkova |
1993 Borovec | Francja Nathalie Beausire Delphyne Heymann Anne Briand Corinne Niogret |
Białoruś Natalia Permiakova Natalia Sulzheva Natalia Ryzhenkova Svetlana Paramygina |
Polska Zofia Kiełpińska Krystyna Liberda Anna Stera Helena Mikołajczyk |
1994 Canmore | Białoruś Natalia Permiakova Natalia Ryzhenkova Irina Kokoueva Svetlana Paramygina |
Norwegia Ann-Elen Skjelbreid Åse Idland Annette Sikveland Hildegunn Fossen |
Francja Emmanuelle Claret Nathalie Beausire Corinne Niogret Vèronique Claudel |
1995 Anterselva | Norwegia Elin Kristiansen Annette Sikveland Gunn-Margit Andreassen Ann-Elen Skjelbreid |
Niemcy Kathy Schwaab Simon-Greiner-Petter-Memm Uschi Disl Petra Behle |
Francja Emmanuelle Claret Vèronique Claudel Anne Briand Corinne Niogret |
1996 Ruhpolding | Niemcy Katrin Apel Simon-Greiner-Petter-Memm Uschi Disl Petra Behle |
Ukraina Nina Lemesh Olena Petrova Tatyana Vodopyanova Olena Zubriłowa¹ |
Francja Emmanuelle Claret Anne Briand Florence Baverel Corinne Niogret |
1997 Brezno-Osrblie | Norwegia Annette Sikveland Ann Elen Skjelbreid Liv Grete Skjelbreid² Gunn-Margit Andreassen |
Rosja Olga Romasko Anna Volkova Nadejda Talanova Olga Melnik |
Ukraina Olena Petrova Olena Zubriłowa Valentina Tserbe Tatyana Vodopyanova |
1998 Hochfilzen | Rosja Anna Volkova Olga Romasko Svetlana Ishmouratova Albina Akhatova |
Norwegia Hildegunn Mikkelsplass Annette Sikveland Ann Elen Skjelbreid Liv Grete Skjelbreid² |
Finlandia Katja Holanti Tiina Mikkola Mari Lampinen Sanna-Leena Perunka |
(¹ Olena Zubriłowa reprezentuje Białoruś od 2002)
(² Liv Grete Skjelbreid wyszła za mąż za Raphaëla Poirée w 2000)
[edytuj] Sztafeta mieszana
[edytuj] Sztafeta (4 x 6 km)
Początek w 2005, mistrzostwa rozgrywano w Chanty-Mansyjsku. Startują w sztafecie dwie zawodniczki i dwóch zawodników.
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
2005 Chanty-Mansyjsk |
Rosja Olga Pyliewa Swietłana Iszmuratowa Iwan Czerezow Nikołaj Krugłow |
RosjaII Anna Bogali-Titovets Olga Zaitseva Siergiej Czepikow Siergiej Rożkow |
Niemcy Uschi Disl Kati Wilhelm Michael Greis Ricco Gross |
2006 Pokljuka |
RosjaII Anna Bogali-Titovets Siergiej Czepikow Irina Malgina Nikołaj Krugłow |
Norwegia Linda Tjørhom Halvard Hanevold Tora Berger Ole Einar Bjørndalen |
Francja Florence Baverel-Robert Vincent Defrasne Sandrine Bailly Raphaël Poirée |
2007 Anterselva |
Szwecja Helena Jonsson Anna Carin Olofsson Bjoern Ferry Carl Johan Bergmann |
Francja Florence Baverel-Robert Vincent Defrasne Sandrine Bailly Raphaël Poirée |
Norwegia Jori Moerkve Emil Hegle Svendsen Tora Berger Frode Andresen |
2008 Östersund |
Niemcy Sabrina Buchholz Magdalena Neuner Andreas Birnbacher Michael Greis |
Białoruś Ludmila Kalinchik Daria Domraczewa Rustam Waliullin Siergiej Nowikow |
Rosja Swietłana Sliepcowa Oksana Neupokojewa Nikołaj Krugłow Dmitrij Jaroszenko |
[edytuj] Tabela Medalowa Mistrzostw Świata
(stan na 18.02.2008)
Miejsce | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Rosja¹ | 68 | 63 | 40 | 171 |
2. | Niemcy² | 43 | 33 | 31 | 107 |
3. | Norwegia | 41 | 50 | 43 | 134 |
x | NRD | 19 | 12 | 10 | 41 |
4. | Francja | 16 | 13 | 22 | 51 |
5. | Szwecja | 10 | 8 | 14 | 32 |
6. | Finlandia | 9 | 9 | 12 | 30 |
7. | Włochy | 6 | 3 | 7 | 16 |
8. | Ukraina | 4 | 8 | 11 | 23 |
9. | Białoruś | 4 | 6 | 12 | 22 |
10. | Czechy³ | 3 | 3 | 6 | 12 |
11. | Polska | 1 | 4 | 5 | 10 |
12. | Austria | 1 | 2 | 5 | 8 |
13. | Kanada | 1 | 1 | - | 2 |
14. | Bułgaria | - | 3 | 4 | 7 |
15. | Chiny | - | 3 | - | 3 |
16. | Stany Zjednoczone | - | 1 | 1 | 2 |
17. | Rumunia | - | 1 | - | 1 |
. | Słowacja | - | 1 | - | 1 |
19. | Łotwa | - | - | 2 | 2 |
20. | Estonia | - | - | 1 | 1 |
(¹ do 1991 roku jako ZSRR, w 1992 roku jako Wspólnota Niepodległych Państw )
(² do 1990 roku jako RFN )
(³ do 1992 roku jako Czechosłowacja )