Mistrzostwa świata w tenisie stołowym
Z Wikipedii
Mistrzostwa świata w tenisie stołowym organizuje ITTF, która powstała w 1926 roku. Wkrótce, w tym samym roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Do 1935 w mistrzostwach dominowali Węgrzy, następnie sukcesy odnosili Czechosłowacy, Austriacy. Po II wojnie światowej pojawili się zawodnicy japońscy i chińscy, którzy zrewolucjonizowali technikę gry. Hegemonia Azjatów (szczególnie Chińczyków) trwa do dziś. Tylko nieliczni europejscy zawodnicy zdobywali tytuły i medale, wśród nich Polacy Alojzy Ehrlich, Andrzej Grubba i Leszek Kucharski.
Spis treści |
[edytuj] Medaliści mistrzostw świata w tenisie stołowym
[edytuj] gra pojedyncza kobiet
Rok i miejsce | Zwyciężczyni | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
1926 Londyn | Maria Mednyanszky | Doris Evans-Gubbins | Jabloinka Masivna Winifred Land |
1928 Sztokholm | Maria Mednyanszky | Erika Metzger | Doris Evans-Gubbins Joan Ingram |
1929 Budapeszt | Maria Mednyanszky | Trude Wildam | Anna Sipos Magda Gal |
1930 Berlin | Maria Mednyanszky | Anna Sipos | Josefine Kolbe Trude Wildam |
1931 Budapeszt | Maria Mednyanszky | Mona Müller-Rüster | Anna Sipos Magda Gal |
1932 Praga | Anna Sipos | Maria Mednyanszky | Marie Smidová-Masaková Magda Gal |
1933 Baden | Anna Sipos | Maria Mednyanszky | Astrid Horn-Hobohm-Krebsbach Magda Gal |
1934 Paryż | Marie Kettnerová | Astrid Horn-Hobohm-Krebsbach | Dora Emdin Magda Gal |
1935 Londyn | Marie Kettnerová | Magda Gal | Marcelle Delacour Marie Smidová-Masaková |
1936 Praga | Ruth Aarons-Hughes | Astrid Horn-Hobohm-Krebsbach | Marie Kettnerová Marie Smidová-Masaková |
1937 Baden | - | - | - |
1938 Londyn | Trude Pritzi | Vlasta Pokorná-Depetrisová | Betty Henry Vera Votrubcová |
1939 Kair | Vlasta Pokorná-Depetrisová | Trude Pritzi | Marie Kettnerová Samiha Naihi |
1947 Paryż | Gizella Lantos-Gervai-Farkas | Elizabeth Blackbourn | Trude Pritzi Vera Thomas-Dace |
1948 Londyn | Gizella Lantos-Gervai-Farkas | Vera Thomas-Dace | Vlasta Pokorná-Depetrisová Angelica Rozeanu |
1949 Sztokholm | Gizella Lantos-Gervai-Farkas | Kveta Hrusková | Trude Pritzi Thelma Thall |
1950 Budapeszt | Angelica Rozeanu | Gizella Lantos-Gervai-Farkas | Sari Szasz-Kolosvary Rozsi Karpati |
1951 Wiedeń | Angelica Rozeanu | Gizella Lantos-Gervai-Farkas | Leah Neuberger-Thall Gertrude Pritzi |
1952 Bombaj | Angelica Rozeanu | Gizella Lantos-Gervai-Farkas | Rosalind Rowe Ermelinde Rumpler-Wertl |
1953 Bukareszt | Angelica Rozeanu | Gizella Lantos-Gervai-Farkas | Rosalind Rowe Diane Scholer-Rowe |
1954 Londyn | Angelica Rozeanu | Yoshiko Tanaka | Fujie Eguchi Eva Földi-Koczian |
1955 Utrecht | Angelica Rozeanu | Ermelinde Rumpler-Wertl | Kiiko Watanabe Eva Földi-Koczian |
1956 Tokio | Tommie Okada-Okawa | Kiiko Watanabe | Ella Constantinescu-Zeller Fujie Eguchi |
1957 Sztokholm | Toshiaki Tanaka | Ann Haydon | Ella Constantinescu-Zeller Kiiko Watanabe |
1959 Dortmund | Kmiyo Matsuzaki | Fujie Eguchi | Chiu Chunghui Eva Földi-Koczian |
1961 Pekin | Chiu Chunghui | Eva Földi-Koczian | Kmiyo Matsuzaki Wang Chien |
1963 Praga | Kimiyo Matsuzaki | Maria Alexandru-Golopenta | Ella Constantinescu-Zeller Sun Meiying |
1965 Ljubljana | Naoko Fukazu | Lin Huiching | Li Li Noriko Yamanaka |
1967 Sztokholm | Sachiko Morisawa | Naoko Fukazu | Soja Rudnowa Noriko Yamanaka |
1969 Monachium | Toshiko Kowada | Gabriel Geissler | Maria Alexandru-Golopenta Miho Hamada |
1971 Nagoya | Lin Huiching | Cheng Minchih | Li Li Ilona Uhliková-Vostová |
1973 Sarajewo | Hu Yulan | Alice Grofová-Chaldková | Li Zhang Park Mi-Ra |
1975 Kalkuta | Yung Sun-Pak | Li Zhang | Ge Xinai Tatiana Ferdman |
1977 Birmingham | Yung Sun-Pak | Li Zhang | Ge Xinai Zhang Deying |
1979 Pjongjang | Ge Xinai | Song Suk-Li | Tong Ling Zhang Deying |
1981 Nowy Sad | Tong Ling | Cao Yanhua | Lee Soo-Ja Zhang Deying |
1983 Tokio | Cao Yanhua | Yang Young-Ja | Huang Junqun Qi Baoxiang |
1985 Göteborg | Cao Yanhua | Geng Lijuan | Qi Baoxiang Dai Lili |
1987 New Delhi | He Zhili | Yang Young-Ja | Guan Jianhua Dai Lili |
1989 Dortmund | Qiao Hong | Li Bun-Hui | Hyun Jung-Hwa Chen Jing |
1991 Chiba | Deng Yaping | Li Bun-Hui | Chan Tanlui Qiao Hong |
1993 Göteborg | Hyun Jung-Hwa | Chen Jing | Otilla Badescu Gao Junchang |
1995 Tianjin | Deng Yaping | Qiao Hong | Liu Wei Qiao Yunping |
1997 Manchester | Deng Yaping | Wang Nan | Ju Li Wu Na |
1999 Eindhoven | Wang Nan | Zhang Yining | Li Nan Ryu Ji-Hae |
2001 Osaka | Wang Nan | Lin Ling | Kim Yun-Mi Zhang Yining |
2003 Paryż | Wang Nan | Zhang Yining | Tamara Boros Li Ju |
2005 Szanghaj | Zhang Yining | Guo Yan | Guo Yue Lin Ling |
2007 Zagrzeb | Guo Yue | Li Xiaoxia | Zhang Yining Guo Yan |
2009 Jokohama |
[edytuj] gra pojedyncza mężczyzn
Rok i miejsce | Zwycięzca | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
1926 Londyn | Roland Jacobi | Zoltán Mechlovits | S. Suppiah Munio Pillinger |
1928 Sztokholm | Zoltán Mechlovits | László Bellak | Paul Flussmann Alfred Liebster |
1929 Budapeszt | Fred Perry | Miklos Szabados | Adrian Haydon Zoltán Mechlovits |
1930 Berlin | Victor Barna | László Bellak | István Kelen Lajos-Leopold David |
1931 Budapeszt | Miklos Szabados | Victor Barna | Nikita Madjaroglou Ferenc Kovács |
1932 Praga | Victor Barna | Miklos Szabados | Erwin Kohn István Boros |
1933 Baden | Victor Barna | Stanislav Kolar | Adrian Haydon Sandor Galancz |
1934 Paryż | Victor Barna | László Bellak | Tibor Hazi Miklos Szabados |
1935 Londyn | Victor Barna | Miklos Szabados | Alojzy Ehrlich Erwin Kohn |
1936 Praga | Stanislav Kolar | Alojzy Ehrlich | Richard Bergmann Ferenc Soos |
1937 Baden | Richard Bergmann | Alojzy Ehrlich | Hans Hartinger Ferenc Soos |
1938 Londyn | Bohumil Vana | Richard Bergmann | Victor Barna Tibor Hazi |
1939 Kair | Richard Bergmann | Alojzy Ehrlich | Bohumil Vana Zarko Dolinar |
1947 Paryż | Bohumil Vana | Ferenc Sido | Louis Pagliaro Johnny Leach |
1948 Londyn | Richard Bergmann | Bohumil Vana | Guy Amouretti Ivan Andreadis |
1949 Sztokholm | Johnny Leach | Bohumil Vana | Martin Reisman Ferenc Soos |
1950 Budapeszt | Richard Bergmann | Ferenc Soos | Ivan Andreadis Ferenc Sido |
1951 Wiedeń | Johnny Leach | Ivan Andreadis | Ferenc Sido Vaclav Tereba |
1952 Bombaj | Hiroji Satoh | József Koczian | Guy Amouretti René Roothooft |
1953 Bukareszt | Ferenc Sido | Ivan Andreadis | József Koczian Ladislav Stipek |
1954 Londyn | Ichiro Ogimura | Tage Flisberg | Ivan Andreadis Richard Bergmann |
1955 Utrecht | Toshiaki Tanaka | Zarko Dolinar | Stephen Cafiero Ferenc Sido |
1956 Tokio | Ichiro Ogimura | Toshiaki Tanaka | Akio Nohira Yoshio Tomita |
1957 Sztokholm | Toshiaki Tanaka | Ichiro Ogimura | Ivan Andreadis Heinz Schneider |
1959 Dortmund | Jung Kuotuan | Ferenc Sido | Richard Miles Ichiro Ogimura |
1961 Pekin | Chuang Tsetung | Li Fujung | Chang Shihlin Hsu Yinsheng |
1963 Praga | Chuang Tsetung | Li Fujung | Chang Shihlin Wang Chihliang |
1965 Ljubljana | Chuang Tsetung | Li Fujung | Chou Lansun Eberhard Scholer |
1967 Sztokholm | Nobuhiko Hasegawa | Mitsuru Kohno | Koji Kimura Eberhard Scholer |
1969 Monachium | Shigeo Itoh | Eberhard Scholer | Kenji Kasai Tokio Tasaka |
1971 Nagoya | Stellan Bengtsson | Shigeo Itoh | Hsi Enting Dragutin Surbek |
1973 Sarajewo | Hsi Enting | Kjell Johansson | Anton Stipancic Dragutin Surbek |
1975 Kalkuta | István Jonyer | Anton Stipancic | Mitsuru Kohno Norio Takashima |
1977 Birmingham | Mitsuru Kohno | Guo Yuehua | Huang Liang Liang Geliang |
1979 Pjongjang | Seiji Ono | Guo Yuehua | Li Zhenshi Liang Geliang |
1981 Nowy Sad | Guo Yuehua | Cai Zhenhua | Stellan Bengtsson Dragutin Surbek |
1983 Tokio | Guo Yuehua | Cai Zhenhua | Jiang Jialiang Wang Huiyuan |
1985 Göteborg | Jiang Jialiang | Chen Longcan | Teng Yi Lo Chuentsung |
1987 New Delhi | Jiang Jialiang | Jan-Ove Waldner | Chen Xinhua Teng Yi |
1989 Dortmund | Jan-Ove Waldner | Jörgen Persson | Andrzej Grubba Yu Shentong |
1991 Chiba | Jörgen Persson | Jan-Ove Waldner | Kim Taek-Soo Ma Wenge |
1993 Göteborg | Jean-Philippe Gatien | Jean-Michel Saive | Zoran Primorac Jan-Ove Waldner |
1995 Tianjin | Kong Linghui | Liu Guoliang | Ding Song Wang Tao |
1997 Manchester | Jan-Ove Waldner | Władimir Samsonow | Kong Linghui Yan Sen |
1999 Eindhoven | Liu Guoliang | Ma Lin | Werner Schlager Jan-Ove Waldner |
2001 Osaka | Wang Liqin | Kong Linghui | Ma Lin Chiang Penglung |
2003 Paryż | Werner Schlager | Joo Se-Hyuk | Kong Linghui Kalinikos Kreanga |
2005 Szanghaj | Wang Liqin | Ma Lin | Michael Maze Oh Sang-Eun |
2007 Zagrzeb | Wang Liqin | Ma Lin | Wang Hao Ryu Seung-Min |
2009 Jokohama |
[edytuj] gra podwójna kobiet
Rok i miejsce | Zwyciężczynie | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
1926 Londyn | - | - | - |
1928 Sztokholm | Fanchette Flamm Maria Mednyaszky |
Doris Evans-Gubbins Brenda Sommerville |
Joan Ingram Winifred Land |
1929 Budapeszt | Erika Metzger Mona Rüster |
Fanchette Flamm Trude Wildam |
Maria Mednyanszky Anna Sipos Ilona Zador Magda Gal |
1930 Berlin | Maria Mednyaszky Anna Sipos |
Magda Gal Marta Komaromi |
Josefine Kolbe Etta Neumann Helly Reitzer Trude Wildam |
1931 Budapeszt | Maria Mednyaszky Anna Sipos |
Magda Gal Lili Tiszai-Tenner |
Lili Forbathi Helly Reitzer Mona Müller-Rüster, Marie Smidová-Masaková |
1932 Praga | Maria Mednyaszky Anna Sipos |
Anna Braunová Marie Smidová-Masaková |
Berta Zdobnicka Vera Pavlasková Anita Felguth-Denker Magda Gal |
1933 Baden | Maria Mednyaszky Anna Sipos |
Magda Gal Emiline Racz |
Jozka Veselska Marie Walterová Anita Felguth-Denker Annemarie Schulz |
1934 Paryż | Maria Mednyaszky Anna Sipos |
Anita Felguth-Denker Astrid Horn-Hobohm-Krebsbach |
Marie Kettnerová Marie Smidová-Masaková Hilde Bussmann Magda Gal |
1935 Londyn | Maria Mednyaszky Anna Sipos |
Marie Kettnerová Marie Smidová-Masaková |
L. Booker Hilde Bussmann Anita Felguth-Denker Astrid Horn-Hobohm-Krebsbach |
1936 Praga | Marie Kettnerová Marie Smidová-Masaková |
Vlasta Pokorná-Depetrisová Vera Votrubcová |
Maria Mednyaszky Magda Gal Ruth Aarons-Hughes Jessie Purves |
1937 Baden | Vlasta Pokorná-Depetrisová Vera Votrubcová |
Margaret Knott-Osborne Wendy Woodhead |
Marie Kettnerová Annemarie Schulz Lilian Hutchings Stefanie Werle |
1938 Londyn | Vlasta Depetrisová Vera Votrubcová |
Dora Beregi Ido Ferenczy |
Dora Emdin Phylis Hodgkinson Doris Jordan Margaret Knott-Osborne |
1939 Kair | Hilde Bussmann Trude Pritzi |
Angelica Rozeanu Sari Szasz-Kolosvary |
Vera Votrubcová Vlasta Pokorná-Depetrisová Samiha Naili Marie Kettnerová |
1947 Paryż | Gizella Lantos-Gervai-Farkas Trude Pritzi |
Mae Clouther Mona Monness |
Mary Detournay-Stevens Josee Wouters Davida Hawthorn Leah Neuberger-Thall |
1948 Londyn | Margaret Franks Vera Thomas |
Dora Beregi Helen Elliot |
Leh Neuberger-Thall Thelma Thall Andrey Fowler Irene Lentle |
1949 Sztokholm | Gizella Lantos-Gervai-Farkas Helen Elliot |
Lilian Barnes Joan Crosby |
Idi Kotková Elisak Krejcová-Furstová Rozsi Karpati Erzsebet Mezei |
1950 Budapeszt | Dora Beregi Helen Elliot |
Gizella Lantos-Gervai-Farkas Angelica Rozeanu |
Kveta Hrusková Eliska Krejcová-Fustová Margaret Franks Vera Thomas-Dace |
1951 Wiedeń | Diane Rowe Rosaline Rowe |
Angelica Rozeanu Sari Szasz-Kolosvary |
Rozsi Karpati Gizella Lantos-Gervai-Farkas Pauline Ickhoff Leah Neuberger-Thall |
1952 Bombaj | Shizuku Norahara Tomie Nishimura |
Diane Scholer-Rowe Rosalind Rowe |
Gizella Lantos-Gervai-Farkas Edit Sagi Helen Elliot Ermelinde Rumpler-Wertl |
1953 Bukareszt | Gizella Lantos-Gervai-Farkas Angelica Rozeanu |
Diane Scholer-Rowe Rosalind Rowe |
Ermelinde Rumpler-Wertl Kathleen Thompson-Best Zsuzsa Javor-Fantusz Edit Sagi |
1954 Londyn | Diane Scholer-Rowe Rosalind Rowe |
Ann Haydon Kathleen Thompson-Best |
Gizella Lantos-Gervai-Farkas Angelica Rozeanu Fujie Eguchi Kiiko Watanabe |
1955 Utrecht | Angelica Rozeanu Ella Constantinescu-Zeller |
Diane Scholer-Rowe Rosalind Rowe |
Fujie Eguchi Kiiko Watanabe Yoshiko Tanaka Shizuki Narahara |
1956 Tokio | Angelica Rozeanu Ella Constantinescu-Zeller |
Fujie Eguchi Kiiko Watanabe |
Ann Haydon Diane Scholer-Rowe Tomie Okada-Okawa Yoshiko Tanaka |
1957 Sztokholm | Livia Mossoczy Agnes Simon-Almasy |
Ann Haydon Diane Scholer-Rowe |
Maria Alexandru-Golopenta Ella Constantinescu-Zeller Hellen Elliot Angelica Rozeanu-Adelstein |
1959 Dortmund | Taeko Namba Kazuko Ito-Yamaizumi |
Fujie Eguchi Kimiyo Matsuzaki |
Chiu Chunghui Wang Chien Ann Haydon Diane Scholer-Rowe |
1961 Pekin | Maria Alexandru-Golopenta Georgita Pitica |
Chiu Chunghui Sun Meiying |
Han Yuchen Hu Keming Liang Lichen Wang Chien |
1963 Praga | Kimiyo Matsuzaki Masako Seki |
Diane Scholer-Rowe Mary Wright-Shannon |
Chiu Chenghui Wang Chien Kazuko Ito-Yamaizumi Noriko Yamanaka |
1965 Ljubljana | Cheng Minchih Lin Huiching |
Masako Seki Noriko Yamanaka |
Feng Mengya Li Honan Li Li Liang Lichen |
1967 Sztokholm | Shaeko Hirota Sachiko Morisawa |
Naoko Fukazu Noriko Yamanaka |
Eva Földi-Koczian Erzsebet Jurik-Heirits Swietłana Fiedorowa-Grinberg Soja Rudnowa |
1969 Monachium | Swietłana Fiedorowa-Grinberg Soja Rudnowa |
Maria Alexandru-Golopenta Eleonora Vlaicov-Mihalca |
Ilona Uhliková-Vostová Jitka Karliková Choi Hwan-Hwan Choi Jung-Sook |
1971 Nagoya | Cheng Minchih Lin Huiching |
Mieko Hirano Reiko Sakamoto |
Miho Hamada Yukiko Kawamorita Setsuko Kobori Yukie Ohzeki |
1973 Sarajewo | Maria Alexandru-Golopenta Miho Hamada |
Pao Chou Mei Lin |
Beatrix Kishazi Jill Parker-Hammersleigh-Shirley Tazuko Abe Tomie Edano |
1975 Kalkuta | Maria Alexandru-Golopenta Shoko Takahashi |
Chu Hsiangyun Mei Lin |
Jelmira Antonian Tatiana Ferdman Yukie Ohzeki Sachiko Yokota |
1977 Birmingham | Pak Yong-Ok Yang Ying |
Chu Hsiangyun Wie Lijie |
Zhang Li Ge Xinai Kim Soon-Ok Lee Ki-Won |
1979 Pjongjang | Zhang Deying Zhang Li |
Ge Xinai Yan Guili |
Song Suk-Li Jong Suk-Ro Erzsebet Plalatinus Gordana Perkucin |
1981 Nowy Sad | Cao Yanhua Zhang Deying |
Pu Qijuan Tong Ling |
Huang Junqun Yan Guili An Hae-Sook Hwang Nam-Sook |
1983 Tokio | Dai Lili Shen Jianping |
Geng Lijuan Huang Junqun |
Cao Yanhua Ni Xialian Pu Qijuan Tong Ling |
1985 Göteborg | Dai Lili Geng Lijuan |
Cao Yanhua Ni Xialian |
Guan Jianhua Jiao Zhimin Qi Baoxiang Tong Ling |
1987 New Delhi | Hyun Jung-Hwa Yang Young-Ja |
Dai Lili Li Hufen |
Jiao Zhimin He Zhili Cho Jong-Hui Li Bun-Hui |
1989 Dortmund | Qiao Hong Deng Yaping |
Chen Jing Hu Xiaoxin |
Gao Junchang Ding Yaping Li Jun Liu Wie |
1991 Chiba | Chen Zihe Gao Junchang |
Deng Yaping Qiao Hong |
Hu Xiaoxin Ding Yaping Li Jun Liu Wie |
1993 Göteborg | Liu Wei Qiao Junping |
Deng Yaping Qiao Hong |
Gao Junchang Chen Zihe Tan Luichan Po Wachai |
1995 Tianjin | Deng Yaping Qiao Hong |
Liu Wei Qiao Junping |
Wu Na Wang Chen Krisztina Tóth Csilla Batorfi |
1997 Manchester | Deng Yaping Yang Ying |
Wang Nan Li Ju |
Qiao Junping Wang Hui Cheng Hongxia Po Wachai |
1999 Eindhoven | Wang Nan Li Ju |
Sun Jin Yang Ying |
Zhang Yining Zhang Yingying Park Hae-Jung, Kim Moo-Kyo |
2001 Osaka | Wang Nan Li Ju |
Sun Jin Yang Ying |
Zhang Yining Zhang Yingying Akiko Takeda Mayu Kishi-Kawagoe |
2003 Paryż | Wang Nan Zhang Yining |
Niu Jianfeng Guo Yue |
Li Jia Li Ju Suk Eun-Mi Lee Eun-Sil |
2005 Szanghaj | Wang Nan Zhang Yining |
Niu Jianfeng Guo Yue |
Bai Yang Guo Yan Tie Yana Zhang Rui |
2007 Zagrzeb | Wang Nan Zhang Yining |
Guo Yue Li Xiaoxia |
Kim Kyung-Ah Park Mi-Young Jia Wei Li Yue Gu Wang |
2009 Jokohama |
[edytuj] gra podwójna mężczyzn
Rok i miejsce | Zwycięzcy | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
1926 Londyn | Roland Jacobi Daniel Pecsi |
Zoltán Mechlovits Bela von Kehrling |
Paul Flussmann Munio Pillinger Hedley Penny Cyril Mossford |
1928 Sztokholm | Alfred Liebster Robert Thum |
Fred Perry Charles Bull |
László Bellak Sandor Glancz Roland Jacobi Zoltan Mechlovits |
1929 Budapeszt | Victor Barna Miklos Szabados |
László Bellak Sandor Glancz |
Charles Bull Fred Perry György Szegedi István Reti |
1930 Berlin | Victor Barna Miklos Szabados |
Alfred Liebster Robert Thum |
László Bellak Sandor Glancz Hille Nilsson Valter Kolmodin |
1931 Budapeszt | Victor Barna Miklos Szabados |
István Kelen Lajos-Leopold David |
Manfred Feher Alfred Liebster Karel Svoboda Jindrich Lauterbach |
1932 Praga | Victor Barna Miklos Szabados |
László Bellak Sandor Glancz |
David Jones Charles Bull István Boros Tibor Hazi |
1933 Baden | Victor Barna Sandor Glancz |
István Kelen Lajos-Leopold David |
Manfred Feher Alfred Liebster Erwin Kohn Paul Flussmann |
1934 Paryż | Victor Barna Miklos Szabados |
Sandor Glancz Tibor Hazi |
Miloslav Hamar Erwin Kohn István Boros Bela Nyitrai |
1935 Londyn | Victor Barna Miklos Szabados |
Alfred Liebster Adrian Haydon |
Raoul Bedoc Daniel Guerin László Bellak István Kelen |
1936 Praga | Robert Blattner James McClure |
Stanislav Kolar J. Okter-Petricek |
Adolf Slar Karel Fleischner Tibor Hazi Ferenc Soos |
1937 Baden | Robert Blattner James McClure |
Richard Bergmann Helmut Göbel |
Adolf Slar Miloslav Hamr Vaclav Tereba Frantisek Hanec-Pivec |
1938 Londyn | Sol Schiff James McClure |
Victor Barna László Bellak |
Hyman Lurie Eric Filby Vaclav Tereba Stanislav Kolar |
1939 Kair | Victor Barna Richard Bergmann |
Miloslav Hamr Josef Tartakower |
Hyman Lurie Jeffrey Hyde Raoul Bedoc Michel Haguenauer |
1947 Paryż | Adolf Slar Bohumil Vana |
Johnny Leach Jack Carrington |
Vaclav Tereba Ladislav Stipek Victor Barna Adrian Haydon |
1948 Londyn | Ladislav Stipek Bohumil Vana |
Adrian Haydon Ferenc Soos |
Herbert Wunsch Heinrich Bednar Victor Barna Richard Bergmann |
1949 Sztokholm | Ivan Andreadis Frantisek Tokar |
Bohumil Vana Ladislav Stipek |
Richard Miles Douglas Cartland Tage Flisberg Richard Bergmann |
1950 Budapeszt | Ferenc Sido Ferenc Soos |
Frantisek Tokar Ivan Andreadis |
Josef Turnovsky Vaclav Tereba Bohumil Vana Ladislav Stipek |
1951 Wiedeń | Ivan Andreadis Bohumil Vana |
Ferenc Sido József Koczian |
Frantisek Tokar Ladislav Stipek Jack Carrington Johnny Leach |
1952 Bombaj | Norizaku Fuji Tadaki Hayashi |
Richard Bergmann Johnny Leach |
Martin Reisman Douglas Cartland Victor Barna Adrian Haydon |
1953 Bukareszt | József Koczian Ferenc Sido |
Richard Bergmann Johnny Leach |
Ivan Andreadis Bohumil Vana Victor Barna Adrian Haydon |
1954 Londyn | Vilim Harangozo Zarko Dolinar |
Victor Barna Michel Haguenauer |
Vaclav Tereba Adolf Slar Ichiro Ogimura Yoshio Tomita |
1955 Utrecht | Ivan Andreadis Ladislav Stipek |
Vilim Harangozo Zarko Dolinar |
József Koczian Ferenc Sido Ichiro Ogimura Yoshio Tomita |
1956 Tokio | Ichiro Ogimura Yoshio Tomita |
Ivan Andreadis Ladislav Stipek |
Ludvik Vyhnandovsky Vaclav Tereba Keisuke Tsunoda Toshiaki Tanaka |
1957 Sztokholm | Ivan Andreadis Ladislav Stipek |
Teruo Murakami Ichiro Ogimura |
Elemer Gyetvai Ferenc Sido Toshihiko Myata Keisuke Tsunoda |
1959 Dortmund | Teruo Murakami Ichiro Ogimura |
Ludvik Vyhnandovsky Ladislav Stipek |
László Földi Zoltan Berczik Hans Alser Ake Rakell |
1961 Pekin | Nobuya Hoshino Koji Kimura |
Ferenc Sido Zoltan Berczik |
Chuang Tsetung Chou Lansun Wang Chiasheng Li Fujung |
1963 Praga | Chang Shihlin Wang Chihliang |
Chuang Tsetung Hsu Yinsheng |
Wang Chiasheng Li Fujung Keiichi Miki Kei Konaka |
1965 Ljubljana | Chuang Tsetung Hsu Yinsheng |
Chang Shihlin Wang Chihliang |
Wang Chiasheng Li Fujung Chou Lansun Yu Changchun |
1967 Sztokholm | Hans Alser Kjell Johansson |
Anatolij Amelin Stanisław Gomoskow |
Vladimir Miko Jaroslav Stanek Mitsuru Kohno Nobuhiko Hasegawa |
1969 Monachium | Hans Alser Kjell Johansson |
Tokio Tasaka Nobuhiko Hasegawa |
Anatolij Amelin Stanisław Gomoskow Mitsuru Kohno Shigeo Itoh |
1971 Nagoya | István Jonyer Tibor Klampar |
Liang Geliang Chuang Tsetung |
Tokio Tasaka Nobuhiko Hasegawa Katsuyuki Abe Yujiro Imano |
1973 Sarajewo | Stellan Bengtsson Kjell Johansson |
István Jonyer Tibor Klampar |
Jean-Denis Constant Jacques Secretin Anton Stipancic Dragutin Surbek |
1975 Kalkuta | Gabor Gergely István Jonyer |
Anton Stipancic Dragutin Surbek |
Jean-Denis Constant Jacques Secretin Katsuyuki Abe Shigeo Itoh |
1977 Birmingham | Li Chenshih Liang Geliang |
Huang Liang Lu Yuansheng |
Stellan Bengtsson Kjell Johansson Anton Stipancic Dragutin Surbek |
1979 Pjongjang | Anton Stipancic Dragutin Surbek |
István Jonyer Tibor Klampar |
Li Chenshih Liang Geliang Wang Huyuan Guo Yuehua |
1981 Nowy Sad | Cai Zhenhua Li Chenshih |
Xie Saike Guo Yuehua |
Jacques Secretin Patrick Birocheau Anton Stipancic Dragutin Surbek |
1983 Tokio | Zoran Kalinic Dragutin Surbek |
Xie Saike Jiang Jialiang |
Yang Yuehua Wang Huyuan Hiroyuki Abe Seiji Ono |
1985 Göteborg | Mikael Appelgren Ulf Carlsson |
Jindrich Pansky Milan Orlovski |
Jiang Jialiang Cai Zhenhua Fan Changmao Zhwen He |
1987 New Delhi | Chen Longcan Wei Quingguang |
Zoran Primorac Ilja Lupulesku |
Andrzej Grubba Leszek Kucharski Ahn Jae-Hyung Yoo Nam-Kyu |
1989 Dortmund | Jörg Rosskopf Steffen Fetzner |
Zoran Kalinic Leszek Kucharski |
Chen Longcan Wei Quingguang Teng Yi Hui Jun |
1991 Chiba | Peter Karlsson Thomas von Scheele |
Wang Tao Lu Lin |
Dmitrij Mazunow Andrej Mazonow Jörgen Persson Erik Lindh |
1993 Göteborg | Wang Tao Lu Lin |
Ma Wenge Zhang Lei |
Kim Taek-Soo Yoo Nam-Kyu Liu Zhigang Liu Guoliang |
1995 Tianjin | Wang Tao Lu Lin |
Zoran Primorac Władimir Samsonow |
Jean-Philippe Gatien Damien Bloi Liu Zhigang Liu Guoliang |
1997 Manchester | Liu Guoliang Kong Linghui |
Jan-Ove Waldner Jörgen Persson |
Jean-Philippe Gatien Damien Bloi Koji Matsushita Hiroshi Shibutani |
1999 Eindhoven | Liu Guoliang Kong Linghui |
Wang Liqin Yen Sen |
Zoran Primorac Władimir Samsonow Park Sang-Joon Kim Taek-Soo |
2001 Osaka | Wang Liqin Yan Sen |
Liu Guoliang Kong Linghui |
Chiang Penglung Chiang Yenshu Oh Sang-Eun Kim Taek-Soo |
2003 Paryż | Wang Liqin Yan Sen |
Wang Hao Kong Linghui |
Ma Lin Qin Zhijian Oh Sang-Eun Kim Taek-Soo |
2005 Szanghaj | Kong Linghui Wang Hao |
Timo Boll Christian Suss |
Chen Qi Ma Lin Wang Liqin Yan Sen |
2007 Zagrzeb | Chen Qi Ma Lin |
Wang Hao Wang Liqin |
Ko Lai Chak Li Ching Chang Yen-Shu Chiang Peng-Lung |
2009 Jokohama |
[edytuj] gra mieszana
Rok i miejsce | Zwycięzcy | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
1926 Londyn | - | - | - |
1928 Sztokholm | Maria Mednyaszky Zoltan Mechlovits |
Erika Metzger Daniel Pecsi |
Joan Ingram Charles Bull Winifred Land Fred Perry |
1929 Budapeszt | Anna Sipos István Kelen |
Magda Gal László Bellak |
Trude Wildam Alfred Liebster Maria Mednyaszky Zoltan Mechlovits |
1930 Berlin | Maria Mednyaszky Miklos Szabados |
Anna Sipos István Kelen |
Ingeborg Carnatz Victor Barna Magda Gal Sandor Glancz |
1931 Budapeszt | Maria Mednyaszky Miklos Szabados |
Anna Sipos Victor Barna |
Magda Gal Sandor Glancz Marta Komaromi László Bellak |
1932 Praga | Anna Sipos Victor Barna |
Maria Mednyaszky Miklos Szabados |
Maria Maskaková Sandor Glancz Magda Gal Jaroslav Jilek |
1933 Baden | Maria Mednyanszky István Kelen |
Magda Gal Sandor Glancz |
Annemarie Schulz Nikita Madjaroglou Anna Sipos Victor Barna |
1934 Paryż | Maria Mednyanszky Miklos Szabados |
Anna Sipos Victor Barna |
Marie Smidová-Masaková Stanislav Kolar Kathleen Berry László Bellak |
1935 Londyn | Anna Sipos Victor Barna |
Mare Kettnerová Stanislav Kolar |
Margaret Knott-Osborne Adrian Haydon Maria Mednyanszky Miklos Szabados |
1936 Praga | Gertrude Kleinová Miloslav Hamr |
Maria Mednyanszky István Kelen |
Marie Smidová-Masaková Stanislav Kolar Annemarie Schulz Helmut Ulrich |
1937 Baden | Vera Votrubcová Bohumil Vana |
Marie Kettnerová Stanislav Kolar |
Angelica Rozeanu Geza Eros Emily Fuller Abe Berenbaum |
1938 Londyn | Wendy Woodhead László Bellak |
Vera Votrubcová Bohumil Vana |
Trude Pritzi Alfred Liebster Marie Kettnerová Vaclav Tereba |
1939 Kair | Vera Votrubcová Bohmil Vana |
Marie Kettnerová Vaclav Tereba |
Trude Pritzi Mansour Helmy Hilde Bussmann Marcel Geargoura |
1947 Paryż | Gizella Lantos-Gervai-Farkas Ferenc Soos |
Vlasta Pokorná-Depetrisová Adolf Slar |
Margaret Franks Victor Barna Davida Hawthorn William Holzrichter |
1948 Londyn | Thelma Thall Richard Miles |
Vlasta Pokorná-Depetrisová Bohumil Vana |
Dora Beregi Ferenc Sido Angelica Rozeanu Richard Bergmann |
1949 Sztokholm | Gizella Lantos-Gervai-Farkas Ferenc Soos |
Kveta Hrusková Bohumil Vana |
Patricia McLean Martin Reisman Margaret Franks Johnny Leach |
1950 Budapeszt | Gizella Lantos-Gervai-Farkas Ferenc Soos |
Kveta Hrusková Bohumil Vana |
Eliska Krejcová-Furstová Ladislav Stipek Angelica Rozeanu Ivan Andreadis |
1951 Wiedeń | Angelica Rozeanu Bohumil Vana |
Ermelinde Rumpler-Wertl Vilim Harangozo |
Rozsi Karpati József Koczian Diane Scholer-Rowe Johnny Leach |
1952 Bombaj | Angelica Rozeanu Ferenc Sido |
Diane Scholer-Rowe Johnny Leach |
Gizella Lantos-Gervai-Farkas József Koczian Rosalind Rowe Victor Barna |
1953 Bukareszt | Angelica Rozeanu Ferenc Sido |
Ermelinde Rumpler-Wertl Zarko Dolinar |
Eva Földi-Koczian László Földi Gizella Lantos-Gervai-Farkas József Koczian |
1954 Londyn | Gizella Lantos-Gervai-Farkas Ivan Andreadis |
Fujie Eguchi Yoshio Tomita |
Ermelinde Rumpler-Wertl Zarko Dolinar Rosalind Rowe Victor Barna |
1955 Utrecht | Eva Földi-Koczian Kalman Szepesi |
Helen Elliot Aubrey Simons |
Eliska Krejcová-Furstová Ladislav Stipek Shizuki Narahara Toshiaki Tanaka |
1956 Tokio | Leah Neuberger-Thall Erwin Klein |
Ann Haydon Ivan Andreadis |
Ella Constantinescu-Zeller Toma Reieter Yoshiko Tanaka Motoo Fujii |
1957 Sztokholm | Fujie Eguchi Ichiro Ogimura |
Ann Haydon Ivan Andreadis |
Helen Elliot Ludvik Vyhnanovsky Taeko Namba Keisuke Tsunoda |
1959 Dortmund | Fujie Eguchi Ichiro Ogimura |
Kimiyo Matsuzaki Teruo Murakami |
Gizella Lantos-Gervai-Farkas Zoltan Berczik Sun Meiying Wang Chuanyao |
1961 Pekin | Kimiyo Matsuzaki Ichiro Ogimura |
Han Yuchen Li Fujung |
Sun Meiying Wang Chuanyao Masako Seki Nobuya Hoshino |
1963 Praga | Kazuko Ito-Yamaizumi Koji Kimura |
Masako Seki Keiichi Miki |
Chiu Chunghui Chuang Tsetung Eva Földi-Koczian Janos Fahazi |
1965 Ljubljana | Masako Seki Koji Kimura |
Lin Huiching Chang Shihlin |
Liang Lichen Chuang Tsetung Naoko Fukazu Kei Konaka |
1967 Sztokholm | Noriko Yamanka Nobuhiko Hasegawa |
Naoko Fukazu Kei Konaka |
Maria Alexandru Dorin Giurgiuca Soja Rudnowa Anatolij Amelin |
1969 Monachium | Yasuko Konno Nobuhiko Hasegawa |
Shaeko Hirota Mitsuru Kohno |
Mary Wright-Shannon Denis Neale Toshiko Kowada Shigeo Itoh |
1971 Nagoya | Lin Huiching Chang Chihlin |
Maria Alexandru Anton Stipancic |
Mieko Fukuno Tokuyasu Nishii Diane Scholer-Rowe Eberhard Scholer |
1973 Sarajewo | Li Li Liang Geliang |
Asta Stankene-Gedraitite Anatolij Strokatow |
Cheng Huaiying Yu Changchun Alice Grofová-Chaldková Josef Dvoracek |
1975 Kalkuta | Tatiana Ferdman Stanisław Gomoskow |
Jelmira Antonjan Sarkis Sarchojan |
Zhang Li Liang Geliang Yukie Ohzeki Shigeo Itoh |
1977 Birmingham | Claude Bergeret Jacques Secretin |
Sachiko Yokota Tokio Tasaka |
Yan Guili Li Zhenshi Lee Ki-Won Lee Sang-Kuk |
1979 Pjongjang | Ge Xinai Liang Geliang |
Yan Guili Li Zhenshi |
Zhang Deying Wang Huiyuan Claude Bergeret Jacques Secretin |
1981 Nowy Sad | Huang Junqun Xie Saike |
Tong Ling Chen Xinhua |
Huang Liang Pu Qijuan Branka Batinic Dragutin Surbek |
1983 Tokio | Ni Xialian Guo Yuehua |
Tong Ling Chen Xinhua |
Cao Yanhua Cai Zhenhua Huang Junqun Xie Saike |
1985 Göteborg | Cao Yanhua Cai Zhenhua |
Mari Hrachová Jindrich Pansky |
Jiao Zhimin Fan Changmao Tong Ling Chen Xinhua |
1987 New Delhi | Geng Lijuan Hui Jun |
Jiao Zhimin Jiang Jialiang |
Guan Jianhua Hao Wang Yang Young-Ja Ahn Jae-Hyung |
1989 Dortmund | Hyun Jung-Hwa Yoo Nam-Kyu |
Gordana Perkucin Zoran Kalinic |
Chen Jing Chen Zhiein Gao Junchang Chen Longcan |
1991 Chiba | Liu Wei Wang Tao |
Chen Zihe Xie Chaojie |
Li Bun-Hui Kim Song-Hui Otilia Badescu Kalinikos Kreanga |
1993 Göteborg | Liu Wei Wang Tao |
Hyun Jung-Hwa Yoo Nam-Kyu |
Bok Yu-Sun Li Sung-Il Qiao Yunping Ma Wenige |
1995 Tianjin | Liu Wei Wang Tao |
Deng Yaping Kong Linghui |
Ryu Ji-Hae Lee Chul-Seung Marie Svensson Erik Lindh |
1997 Manchester | Wu Na Liu Guoliang |
Deng Yaping Kong Linghui |
Wang Nan Wang Liqin Jing Chen Chiang Penglung |
1999 Eindhoven | Zhang Yingying Ma Lin |
Jin Sun Feng Zhe |
Wang Nan Wang Liqin Wang Ying Qin Zhijian |
2001 Osaka | Yang Ying Qin Zhijian |
Kim Moo-Kyo Oh Sang-Eun |
Bai Yang Zhan Jian Jin Sun Liu Guoliang |
2003 Paryż | Wang Nan Ma Lin |
Bai Yang Liu Guozheng |
Li Nan Wang Hao Niu Jianfeng Qin Zhijian |
2005 Szanghaj | Guo Yue Wang Liqin |
Bai Yang Liu Guozheng |
Cao Zhen Qiu Yike Guo Yan Yan Sen |
2007 Zagrzeb | Wang Liqin Guo Yue |
Ma Lin Wang Nan |
Qiu Yike Cao Zhen Lai Chak Ko Yana Tie |
2009 Jokohama |
[edytuj] Zobacz też
- Drużynowe mistrzostwa świata w tenisie stołowym
- Medaliści Igrzysk Olimpijskich w tenisie stołowym
- Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym