Z Wikipedii
W eliminacjach do finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1998 we Francji w strefie UEFA wzięło udział 49 reprezentacji narodowych.
[edytuj] Zasady kwalifikacji
Zespoły zostały przydzielone do 9 grup liczących pięć lub sześć drużyn. W grupach grały systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Zwycięzcy grup oraz jedna najlepsza drużyna, która zajęła drugie miejsce awansowały bezpośrednio do finałów. Pozostałe 8 reprezentacji z drugich miejsc rozegrało dwumecze barażowe, które wyłoniły kolejnych 4 finalistów.
[edytuj] Przebieg eliminacji
24 kwietnia 1996 - 11 października 1997
Lp. |
Zespół |
Mecze |
Z |
R |
P |
Bramki |
Pkt. |
1 |
Dania |
8 |
5 |
2 |
1 |
14:6 |
17 |
2 |
Chorwacja |
8 |
4 |
3 |
1 |
17:12 |
15 |
3 |
Grecja |
8 |
4 |
2 |
2 |
11:4 |
14 |
4 |
Bośnia i Hercegowina |
8 |
3 |
0 |
5 |
9:14 |
9 |
5 |
Słowenia |
8 |
0 |
1 |
7 |
5:20 |
1 |
|
|
|
|
|
Ateny |
|
Grecja – Słowenia |
2:0 (0:0) |
Kalamata |
|
Grecja - Bośnia i Hercegowina |
3:0 (1:0) |
Lublana |
|
Słowenia - Dania |
0:2 (0:0) |
Bolonia (Włochy) |
|
Bośnia i Hercegowina - Chorwacja |
1:4 (1:2) |
Kopenhaga |
|
Dania - Grecja |
2:1 (1:1) |
Lublana |
|
Słowenia - Bośnia i Hercegowina |
1:2 (1:2) |
Zagrzeb |
|
Chorwacja - Grecja |
1:1 (1:1) |
Split |
|
Chorwacja - Dania |
1:1 (0:0) |
Split |
|
Chorwacja - Słowenia |
3:3 (2:1) |
Sarajewo |
|
Bośnia i Hercegowina - Grecja |
0:1 (0:0) |
Kopenhaga |
|
Dania - Słowenia |
4:0 (2:0) |
Saloniki |
|
Grecja - Chorwacja |
0:1 (0:0) |
Kopenhaga |
|
Dania - Bośnia i Hercegowina |
2:0 (0:0) |
Sarajewo |
|
Bośnia i Hercegowina - Dania |
3:0 (3:0) |
Zagrzeb |
|
Chorwacja - Bośnia i Hercegowina |
3:2 (2:1) |
Lublana |
|
Słowenia - Grecja |
0:3 (0:0) |
Kopenhaga |
|
Dania - Chorwacja |
3:1 (3:1) |
Sarajewo |
|
Bośnia i Hercegowina - Słowenia |
1:0 (1:0) |
Ateny |
|
Grecja - Dania |
0:0 |
Lublana |
|
Słowenia - Chorwacja |
1:3 (0:2) |
Lp. |
Zespół |
Mecze |
Z |
R |
P |
Bramki |
Pkt. |
1 |
Anglia |
8 |
6 |
1 |
1 |
15:2 |
19 |
2 |
Włochy |
8 |
5 |
3 |
0 |
11:1 |
18 |
3 |
Polska |
8 |
3 |
1 |
4 |
10:12 |
10 |
4 |
Gruzja |
8 |
3 |
1 |
4 |
7:9 |
10 |
5 |
Mołdawia |
8 |
0 |
0 |
8 |
2:21 |
0 |
Lp. |
Zespół |
Mecze |
Z |
R |
P |
Bramki |
Pkt. |
1 |
Norwegia |
8 |
6 |
2 |
0 |
21:2 |
20 |
2 |
Węgry |
8 |
3 |
3 |
2 |
10:8 |
12 |
3 |
Finlandia |
8 |
3 |
2 |
3 |
11:12 |
11 |
4 |
Szwajcaria |
8 |
3 |
1 |
4 |
11:12 |
10 |
5 |
Azerbejdżan |
8 |
1 |
0 |
7 |
3:22 |
3 |
|
|
|
|
|
Oslo |
|
Norwegia - Azerbejdżan |
5:0(2:0) |
Baku |
|
Azerbejdżan - Szwajcaria |
1:0(1:0) |
Budapeszt |
|
Węgry - Finlandia |
1:0(1:0) |
Helsinki |
|
Finlandia - Szwajcaria |
2:3(1:2) |
Oslo |
|
Norwegia - Węgry |
3:0(0:0) |
Berno |
|
Szwajcaria - Norwegia |
0:1(0:0) |
Baku |
|
Azerbejdżan - Węgry |
0:3(0:1) |
Baku |
|
Azerbejdżan - Finlandia |
1:2(0:1) |
Oslo |
|
Norwegia - Finlandia |
1:1(0:0) |
Zurych |
|
Szwajcaria - Węgry |
1:0(0:0) |
Helsinki |
|
Finlandia - Azerbejdżan |
3:0(0:0) |
Budapeszt |
|
Węgry - Norwegia |
1:1(1:1) |
Helsinki |
|
Finlandia - Norwegia |
0:4(0:2) |
Budapeszt |
|
Węgry - Szwajcaria |
1:1(0:0) |
Baku |
|
Azerbejdżan - Norwegia |
0:1(0:1) |
Lozanna |
|
Szwajcaria - Finlandia |
1:2(0:1) |
Oslo |
|
Norwegia - Szwajcaria |
5:0(0:0) |
Budapeszt |
|
Węgry - Azerbejdżan |
3:1(2:0) |
Helsinki |
|
Finlandia - Węgry |
1:1(0:0) |
Zurych |
|
Szwajcaria - Azerbejdżan |
5:0(3:0) |
Lp. |
Zespół |
Mecze |
Z |
R |
P |
Bramki |
Pkt. |
1 |
Austria |
10 |
8 |
1 |
1 |
17:4 |
25 |
2 |
Szkocja |
10 |
7 |
2 |
1 |
15:3 |
23 |
3 |
Szwecja |
10 |
7 |
0 |
3 |
16:9 |
21 |
4 |
Łotwa |
10 |
3 |
1 |
6 |
10:14 |
10 |
5 |
Estonia |
10 |
1 |
1 |
8 |
4:16 |
4 |
6 |
Białoruś |
10 |
1 |
1 |
8 |
5:21 |
4 |
|
|
|
|
|
Sztokholm |
|
Szwecja - Białoruś |
5:1(2:0) |
Mińsk |
|
Białoruś - Estonia |
1:0(1:0) |
Wiedeń |
|
Austria - Szkocja |
0:0 |
Ryga |
|
Łotwa - Szwecja |
1:2(0:2) |
Tallinn |
|
Estonia - Białoruś |
1:0(0:0) |
Ryga |
|
Łotwa - Szkocja |
0:2(0:1) |
Sztokholm |
|
Szwecja - Austria |
0:1(0:1) |
Mińsk |
|
Białoruś - Łotwa |
1:1(0:1) |
Wiedeń |
|
Austria - Łotwa |
2:1(1:1) |
Glasgow |
|
Szkocja - Szwecja |
1:0(1:0) |
Monako (Monako) |
|
Estonia - Szkocja |
0:0 |
Klimarnock |
|
Szkocja - Estonia |
2:0(1:0) |
Glasgow |
|
Szkocja - Austria |
2:0(1:0) |
Ryga |
|
Łotwa - Białoruś |
2:0(1:0) |
Göteborg |
|
Szwecja - Szkocja |
2:1(1:0) |
Wiedeń |
|
Austria - Estonia |
2:0(0:0) |
Kadriorg |
|
Estonia - Łotwa |
1:3(1:0) |
Mińsk |
|
Białoruś - Szkocja |
0:1(0:0) |
Ryga |
|
Łotwa - Austria |
1:3(0:0) |
Tallinn |
|
Estonia - Szwecja |
2:3(0:1) |
Tallinn |
|
Estonia - Austria |
0:3(0:0) |
Mińsk |
|
Białoruś - Szwecja |
1:2(1:0) |
Ryga |
|
Łotwa - Estonia |
1:0(0:0) |
Wiedeń |
|
Austria - Szwecja |
1:0(0:0) |
Aberdeen |
|
Szkocja - Białoruś |
4:1(1:0) |
Mińsk |
|
Białoruś - Austria |
0:1(0:0) |
Sztokholm |
|
Szwecja - Łotwa |
1:0(0:0) |
Wiedeń |
|
Austria - Białoruś |
4:0(4:0) |
Glasgow |
|
Szkocja - Łotwa |
2:0(1:0) |
Sztokholm |
|
Szwecja - Estonia |
1:0(1:0) |
Lp. |
Zespół |
Mecze |
Z |
R |
P |
Bramki |
Pkt. |
1 |
Bułgaria |
8 |
6 |
0 |
2 |
18:9 |
18 |
2 |
Rosja |
8 |
5 |
2 |
1 |
19:5 |
17 |
3 |
Izrael |
8 |
4 |
1 |
3 |
9:7 |
13 |
4 |
Cypr |
8 |
3 |
1 |
4 |
10:15 |
10 |
5 |
Luksemburg |
8 |
0 |
0 |
8 |
2:22 |
0 |
Lp. |
Zespół |
Mecze |
Z |
R |
P |
Bramki |
Pkt. |
1 |
Hiszpania |
10 |
8 |
2 |
0 |
26:6 |
26 |
2 |
Jugosławia |
10 |
7 |
2 |
1 |
29:7 |
23 |
3 |
Czechy |
10 |
5 |
1 |
4 |
16:6 |
16 |
4 |
Słowacja |
10 |
5 |
1 |
4 |
18:14 |
16 |
5 |
Wyspy Owcze |
10 |
2 |
0 |
8 |
18:14 |
6 |
6 |
Malta |
10 |
0 |
0 |
10 |
2:37 |
0 |
|
|
|
|
|
Belgrad |
|
Jugosławia - Wyspy Owcze |
3:1(3:0) |
Belgrad |
|
Jugosławia - Malta |
6:0(3:0) |
Toftir |
|
Wyspy Owcze - Słowacja |
1:2(0:0) |
Toftir |
|
Wyspy Owcze - Hiszpania |
2:6(0:1) |
Teplice |
|
Czechy - Malta |
6:0(2:0) |
Bratysława |
|
Słowacja - Malta |
6:0(3:0) |
Toftir |
|
Wyspy Owcze - Jugosławia |
1:8(1:5) |
Praga |
|
Czechy - Hiszpania |
0:0 |
Bratysława |
|
Słowacja - Wyspy Owcze |
3:0(2:0) |
Belgrad |
|
Jugosławia - Czechy |
1:0(1:0) |
Santa Cruz |
|
Hiszpania - Słowacja |
4:1(1:1) |
Walencja |
|
Hiszpania - Jugosławia |
2:0(2:0) |
Ta' Qali |
|
Malta - Hiszpania |
0:3(0:3) |
Alicante |
|
Hiszpania - Malta |
4:0(1:0) |
Ta' Qali |
|
Malta - Słowacja |
0:2(0:1) |
Praga |
|
Czechy - Jugosławia |
1:2(0:1) |
Ta' Qali |
|
Malta - Wyspy Owcze |
1:2(1:0) |
Belgrad |
|
Jugosławia - Hiszpania |
1:1(0:1) |
Toftir |
|
Wyspy Owcze - Malta |
2:1(2:0) |
Belgrad |
|
Jugosławia - Słowacja |
2:0(1:0) |
Valladolid |
|
Hiszpania - Czechy |
1:0(1:0) |
Teplice |
|
Czechy - Wyspy Owcze |
2:0(2:0) |
Bratysława |
|
Słowacja - Czechy |
2:1(1:1) |
Toftir |
|
Wyspy Owcze - Czechy |
0:2(0:2) |
Bratysława |
|
Słowacja - Jugosławia |
1:1(0:0) |
Ta' Qali |
|
Malta - Czechy |
0:1(0:1) |
Bratysława |
|
Słowacja - Hiszpania |
1:2(0:0) |
Ta' Qali |
|
Malta - Jugosławia |
0:5(0:3) |
Praga |
|
Czechy - Słowacja |
3:0(0:0) |
Gijon |
|
Hiszpania - Wyspy Owcze |
3:1(2:1) |
Lp. |
Zespół |
Mecze |
Z |
R |
P |
Bramki |
Pkt. |
1 |
Holandia |
8 |
6 |
1 |
1 |
26:4 |
19 |
2 |
Belgia |
8 |
6 |
0 |
2 |
20:11 |
18 |
3 |
Turcja |
8 |
4 |
2 |
2 |
21:9 |
14 |
4 |
Walia |
8 |
2 |
1 |
5 |
20:21 |
7 |
5 |
San Marino |
8 |
0 |
0 |
8 |
0:42 |
0 |
Lp. |
Zespół |
Mecze |
Z |
R |
P |
Bramki |
Pkt. |
1 |
Rumunia |
10 |
9 |
1 |
0 |
37:4 |
28 |
2 |
Irlandia |
10 |
5 |
3 |
2 |
22:8 |
18 |
3 |
Litwa |
10 |
5 |
2 |
3 |
11:8 |
17 |
4 |
Macedonia |
10 |
4 |
1 |
5 |
22:18 |
13 |
5 |
Islandia |
10 |
2 |
3 |
5 |
11:16 |
9 |
6 |
Liechtenstein |
10 |
0 |
0 |
10 |
3:52 |
0 |
|
|
|
|
|
Skopje |
|
Macedonia - Liechtenstein |
3:0(1:0) |
Reykjavik |
|
Islandia - Macedonia |
1:1(0:0) |
Eschen |
|
Liechtenstein - Irlandia |
0:5(0:4) |
Bukareszt |
|
Rumunia - Litwa |
3:0(1:0) |
Wilno |
|
Litwa - Islandia |
2:0(1:0) |
Reykjavik |
|
Islandia - Rumunia |
0:4(0:1) |
Dublin |
|
Irlandia - Macedonia |
3:0(1:0) |
Wilno |
|
Litwa - Liechtenstein |
2:1(1:0) |
Eschen |
|
Liechtenstein - Macedonia |
1:11(1:8) |
Dublin |
|
Irlandia - Islandia |
0:0 |
Skopje |
|
Macedonia - Rumunia |
0:3(0:2) |
Bukareszt |
|
Rumunia - Liechtenstein |
8:0(3:0) |
Skopje |
|
Macedonia - Irlandia |
3:2(2:1) |
Wilno |
|
Litwa - Rumunia |
0:1(0:0) |
Eschen |
|
Liechtenstein - Litwa |
0:2(0:0) |
Bukareszt |
|
Rumunia - Irlandia |
1:0(1:0) |
Dublin |
|
Irlandia - Liechtenstein |
5:0(3:0) |
Skopje |
|
Macedonia - Islandia |
1:0(0:0) |
Reykjavik |
|
Islandia - Litwa |
0:0 |
Eschen |
|
Liechtenstein - Islandia |
0:4(0:2) |
Dublin |
|
Irlandia - Litwa |
0:0 |
Bukareszt |
|
Rumunia - Macedonia |
4:2(2:0) |
Reykjavik |
|
Islandia - Irlandia |
2:4(1:1) |
Eschen |
|
Liechtenstein - Rumunia |
1:8(0:4) |
Wilno |
|
Litwa - Macedonia |
2:0(1:0) |
Bukareszt |
|
Rumunia - Islandia |
4:0(2:0) |
Wilno |
|
Litwa - Irlandia |
1:2(0:1) |
Dublin |
|
Irlandia - Rumunia |
1:1(0:0) |
Reykjavik |
|
Islandia - Liechtenstein |
4:0(0:0) |
Skopje |
|
Macedonia - Litwa |
1:2(1:0) |
Lp. |
Zespół |
Mecze |
Z |
R |
P |
Bramki |
Pkt. |
1 |
Niemcy |
10 |
6 |
4 |
0 |
23:9 |
22 |
2 |
Ukraina |
10 |
6 |
2 |
2 |
10:6 |
20 |
3 |
Portugalia |
10 |
5 |
4 |
1 |
12:4 |
19 |
4 |
Armenia |
10 |
1 |
5 |
4 |
8:17 |
8 |
5 |
Irlandia Północna |
10 |
1 |
4 |
5 |
6:10 |
7 |
6 |
Albania |
10 |
1 |
1 |
8 |
7:20 |
4 |
|
|
|
|
|
Belfast |
|
Irlandia Północna - Ukraina |
0:1(0:0) |
Erewan |
|
Armenia - Portugalia |
0:0 |
Belfast |
|
Irlandia Północna - Armenia |
1:1(1:1) |
Kijów |
|
Ukraina - Portugalia |
2:1(1:0) |
Tirana |
|
Albania - Portugalia |
0:3(0:1) |
Erewan |
|
Armenia - Niemcy |
1:5(0:3) |
Tirana |
|
Albania - Armenia |
1:1(0:0) |
Norymberga |
|
Niemcy - Irlandia Północna |
1:1(1:1) |
Porto |
|
Portugalia - Ukraina |
1:0(0:0) |
Belfast |
|
Irlandia Północna - Albania |
2:0(2:0) |
Lizbona |
|
Portugalia - Niemcy |
0:0 |
Grenada (Hiszpania) |
|
Albania - Ukraina |
0:1(0:1) |
Belfast |
|
Irlandia Północna - Portugalia |
0:0 |
Kijów |
|
Ukraina - Irlandia Północna |
2:1(1:1) |
Grenada (Hiszpania) |
|
Albania - Niemcy |
2:3(0:0) |
Erewan |
|
Armenia - Irlandia Północna |
0:0 |
Brema |
|
Niemcy - Ukraina |
2:0(0:0) |
Kijów |
|
Ukraina - Armenia |
1:1(1:0) |
Porto |
|
Portugalia - Albania |
2:0(1:0) |
Kijów |
|
Ukraina - Niemcy |
0:0 |
Belfast |
|
Irlandia Północna - Niemcy |
1:3(0:0) |
Setubal |
|
Portugalia - Armenia |
3:1(2:0) |
Kijów |
|
Ukraina - Albania |
1:0(0:0) |
Erewan |
|
Armenia - Albania |
3:0(0:0) |
Berlin |
|
Niemcy - Portugalia |
1:1(0:0) |
Zurych (Szwajcaria) |
|
Albania - Irlandia Północna |
1:0(0:0) |
Dortmund |
|
Niemcy - Armenia |
4:0(0:0) |
Erewan |
|
Armenia - Ukraina |
0:2(0:1) |
Hanower |
|
Niemcy - Albania |
4:3(0:0) |
Lizbona |
|
Portugalia - Irlandia Północna |
1:0(1:0) |
29 października 1997 i 15 listopada 1997
|
|
|
|
|
Zagrzeb |
|
Chorwacja - Ukraina |
2:0 (1:0) |
Kijów |
|
Ukraina - Chorwacja |
1:1 (1:1) - awans: Chorwacji |
|
Moskwa |
|
Rosja - Włochy |
1:1 (0:0) |
Neapol |
|
Włochy - Rosja |
1:0 (0:0) - awans: Włoch |
|
Dublin |
|
Irlandia - Belgia |
1:1 (1:1) |
Bruksela |
|
Belgia - Irlandia |
2:1 (1:0) - awans: Belgii |
|
Budapeszt |
|
Węgry - Jugosławia |
1:7 (0:5) |
Belgrad |
|
Jugosławia - Węgry |
5:0 (3:0) - awans: Jugosławii |
Awans do turnieju finałowego uzyskały następujące reprezentacje:
- bezpośrednio: Dania, Anglia, Norwegia, Austria, Szkocja, Bułgaria, Hiszpania, Holandia, Rumunia, Niemcy
- po barażach:Chorwacja, Belgia, Jugosławia, Włochy
- ostanią drużyną reprezentującą Europę został gospodarz turnieju - Francja.