Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2000
Z Wikipedii
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2000 UEFA Championnat Européen de Football Belgique/Pays-Bas 2000 |
|
---|---|
ME 1996 | ME 2004 |
Szczegóły turnieju | |
Gospodarze | Belgia / Holandia |
Otwarcie | 10 czerwca 2000, Bruksela |
Zamknięcie (finał) | 2 lipca 2000, Rotterdam |
Liczba drużyn | 16 (z 51 federacji) |
Liczba stadionów | 8 (w 8 miastach) |
I miejsce | Francja |
II miejsce | Włochy |
Statystyki turnieju | |
Liczba meczów | 31 |
Liczba goli | 85 (2.74 na mecz) |
Oglądalność | 1 122 833 (36 220 na mecz) |
Król strzelców | Savo Milošević (5) Patrick Kluivert (5) |
Najlepszy zawodnik (MVP) |
Zinedine Zidane |
Internet |
Jedenaste finały Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, nazywane także w skrócie EURO 2000, odbyły się pod patronatem UEFA w roku 2000 na stadionach Holandii i Belgii. Mecz inauguracyjny odbył się 10 czerwca 2000 roku na Stadionie Króla Baudouina I w Brukseli, a mecz finałowy na Stadionie Feyenoordu Rotterdam 2 lipca 2000 roku. Eliminacje do turnieju rozpoczęły się 2 września 1998 roku. W ośmiu grupach znalazło się 49 zespołów, które rywalizowały o 14 miejsc w finale. Belgia i Holandia, jako gospodarze, automatycznie miały zapewnione miejsca w turnieju głównym. Zespoły, które w grupach zajęły drugie miejsca, uczestniczyły w barażach.
Spis treści |
[edytuj] Eliminacje
Drużyny Holandii oraz Belgii jako gospodarze turnieju automatycznie uczestniczyły w finałach. Pozostałe 14 zespoły walczyły o prawo gry do 10 października 1999 roku. W turnieju udział wzięły następujące reprezentacje narodowe:
- zespół Anglii (w barażach pokonał zespół Szkocji)
- zespół Czech (w dziewiątej grupie eliminacyjnej wyprzedził zespoły Szkocji, Estonii, Bośni i Hercegowiny, Litwy oraz Wysp Owczych)
- zespół Danii (w barażach pokonał zespół Izraela)
- zespół Francji (w czwartej grupie eliminacyjnej wyprzedził zespoły Ukrainy, Rosji, Islandii, Armenii oraz Andorry)
- zespół Hiszpanii (w szóstej grupie eliminacyjnej wyprzedził zespoły Izraela, Austrii, Cypru oraz San Marino)
- zespół Jugosławii (w ósmej grupie eliminacyjnej wyprzedził zespoły Irlandii, Chorwacji, Macedonii oraz Malty)
- zespół Niemiec (w trzeciej grupie eliminacyjnej wyprzedził zespoły Turcji, Finlandii, Irlandii Północnej oraz Mołdawii)
- zespół Norwegii (w drugiej grupie eliminacyjnej wyprzedził zespoły Słowenii, Grecji, Łotwy, Albanii oraz Gruzji)
- zespół Portugalii (w siódmej grupie eliminacyjnej wyprzedził zespoły Słowacji, Węgier, Azerbejdżanu oraz Liechtensteinu)
- zespół Rumunii (w siódmej grupie eliminacyjnej wyprzedził zespoły Portugalii, Słowacji, Węgier, Azerbejdżanu oraz Liechtensteinu)
- zespół Słowenii (w barażach pokonał zespół Ukrainy)
- zespół Szwecji (w piątej grupie eliminacyjnej wyprzedził zespoły Anglii, Polski, Bułgarii oraz Luksemburga)
- zespół Turcji (w barażach pokonał zespół Irlandii)
- zespół Włoch (w pierwszej grupie eliminacyjnej wyprzedził zespoły Danii, Szwajcarii, Walii oraz Białorusi)
[edytuj] Stadiony
- Amsterdam ArenA (wybudowany Amsterdamie w roku 1996, może pomieścić 50 000 widzów)
- Gelredome (wybudowany w Arnhem w roku 1998, może pomieścić 30 000 widzów)
- De Kuip (wybudowany w Rotterdamie w roku 1937, może pomieścić 50 000 widzów)
- Philips Stadium (wybudowany w Eindhoven w roku 1913, może pomieścić 33 000 widzów)
- Roi Baudouin Stadium (wybudowany w Brukselii w roku 1930, może pomieścić 50 000 widzów; jest belgijskim stadionem narodowym)
- Stade Communal (wybudowany w Charleroi w roku 1904, może pomieścić 30 000 widzów)
- Sclessin Stadium (wybudowany w Liège w roku 1984, może pomieścić 30 000 widzów)
- Jan Breydel Stadium (wybudowany w Brugii w 1975 roku, może pomieścić 30 000 widzów)
Holandia (KNVB): Amsterdam ArenA (Amsterdam) • Gelredome (Arnhem) • Philips Stadion (Eindhoven) • De Kuip (Rotterdam)
Belgia (KBVB/URBSFA): Stadion Króla Baudouina I (Bruksela) • Jan Breydel Stadion (Brugia) • Stade du Pays de Charleroi (Charleroi) • Stade Maurice Dufrasne (Liège)
[edytuj] Sędziowie
- Gamal Al-Ghandour (Egipt)
- Günter Benkö (Austria)
- Pierluigi Collina (Włochy)
- Hugh Dallas (Szkocja)
- Anders Frisk (Szwecja)
- José García Aranda (Hiszpania)
- Dick Jol (Holandia)
- Urs Meier (Szwajcaria)
- Vítor Melo Pereira (Portugalia)
- Markus Merk (Niemcy)
- Kim Milton Nielsen (Dania)
- Graham Poll (Anglia)
- Gilles Veissière (Francja)
[edytuj] Faza grupowa
[edytuj] Grupa A
Mecze | Zwycięstwa | Remisy | Porażki | Gole zdobyte | Gole stracone | Punkty | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Portugalia | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | 9 |
Rumunia | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 4 |
Anglia | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 6 | 3 |
Niemcy | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 |
12 czerwca 2000 | |||||
Niemcy | 1 – 1 | Rumunia | Liege (18:00) | ||
(do przerwy: 1-1) | Sędzia: Nielsen (Dania) | ||||
Scholl 28' | Moldovan 5' | ||||
12 czerwca 2000 | |||||
Portugalia | 3 – 2 | Anglia | Eindhoven (20:45) | ||
(do przerwy: 2-2) | Sędzia: Frisk (Szwecja) | ||||
Figo 22' João Pinto 37` Nuno Gomes 59` |
Scholes 3` McManaman 18` |
||||
17 czerwca 2000 | |||||
Rumunia | 0 – 1 | Portugalia | Arnhem (18:00) | ||
(do przerwy: 0:0) | Sędzia: Veissière (Francja) | ||||
Costinha 90' | |||||
17 czerwca 2000 | |||||
Anglia | 1 – 0 | Niemcy | Charleroi (20:45) | ||
(do przerwy: 0:0 ) | Sędzia: Collina (Włochy) | ||||
Shearer 45' | |||||
20 czerwca 2000 | |||||
Anglia | 2 – 3 | Rumunia | Charleroi (20:45) | ||
(do przerwy: 2:1) | Sędzia: Meier (Szwajcaria) | ||||
Shearer 41` (karny) Owen |
Chivu 22' Munteanu 48` Ganea 89` (karny) |
||||
20 czerwca 2000 | |||||
Portugalia | 3 – 0 | Niemcy | Rotterdam (20:45) | ||
(do przerwy: 1:0) | Sędzia: Jol (Holandia) | ||||
Conceição 35`,54`71` | |||||
[edytuj] Grupa B
Mecze | Zwycięstwa | Remisy | Porażki | Gole zdobyte | Gole stracone | Punkty | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Włochy | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | 9 |
Turcja | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | 4 |
Belgia | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | 3 |
Szwecja | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | 1 |
12 czerwca 2000 | |||||
Belgia | 2 – 1 | Szwecja | Bruksela (20:45) | ||
(do przerwy: 1-0) | Sędzia: Merk (Niemcy) | ||||
Goor 43' Mpenza 46` |
Mjällby 53' | ||||
11 czerwca 2000 | |||||
Turcja | 1 – 2 | Włochy | Arnhem (14:30) | ||
(do przerwy: 0-0) | Sędzia: Dallas (Szkocja) | ||||
Okan 62` | Conte 52` Inzaghi 70`(karny) |
||||
15 czerwca 2000 | |||||
Szwecja | 0 – 0 | Turcja | Eindhoven (18:00) | ||
(do przerwy: 0:0) | Sędzia: Dick Jol (Holandia) | ||||
21 czerwca 2000 | |||||
Włochy | 2 – 0 | Belgia | Bruksela (20:45) | ||
(do przerwy: 1:0) | Sędzia: Aranda (Hiszpania) | ||||
Totti 6` Fiore 66` |
|||||
20 czerwca 2000 | |||||
Szwecja | 1 – 2 | Włochy | Eindhoven (20:45) | ||
(do przerwy: 1:2) | Sędzia: Vítor Melo Pereira (Portugalia) | ||||
Larsson 77` | Di Biagio 39` Del Piero 88` |
||||
19 czerwca 2000 | |||||
Turcja | 2 – 0 | Belgia | Bruksela (20:45) | ||
(do przerwy: 1:0 ) | Sędzia: Nielsen (Dania) | ||||
Şükür 45',70` | |||||
[edytuj] Grupa C
Mecze | Zwycięstwa | Remisy | Porażki | Gole zdobyte | Gole stracone | Punkty | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Hiszpania | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | 6 |
Jugosławia | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 7 | 4 |
Norwegia | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |
Słowenia | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | 2 |
13 czerwca 2000 | |||||
Hiszpania | 0 – 1 | Norwegia | Rotterdam (20:45) | ||
(do przerwy: 0-0) | Sędzia: Al-Ghandour (Egipt) | ||||
Iversen 65' | |||||
13 czerwca 2000 | |||||
Jugosławia | 3 – 3 | Słowenia | Charleroi (20:45) | ||
(do przerwy: 0-1) | Sędzia: Pereira (Portugalia) | ||||
Milošević 67`,73` Drulović 70` |
Zahovič 23`,57` Pavlin 52` |
||||
18 czerwca 2000 | |||||
Słowenia | 1 – 2 | Hiszpania | Amsterdam (18:45) | ||
(do przerwy: 0:1) | Sędzia: Merk (Niemcy) | ||||
Zahovič 59` | Raúl González 4` Etxeberria 60` |
||||
18 czerwca 2000 | |||||
Norwegia | 0 – 1 | Jugosławia | Liège (20:45) | ||
(do przerwy: 0:1) | Sędzia: Dallas (Szkocja) | ||||
Milošević 8` | |||||
21 czerwca 2000 | |||||
Jugosławia | 3 – 4 | Hiszpania | Brugia (18:00) | ||
(do przerwy: 1:1 ) | Sędzia: Veissère (Francja) | ||||
Milošević 30` Govedarica 50` Komljenović 75` |
Alfonso 38`,90` Munitis 51` Mendieta 90` (karny) |
||||
21 czerwca 2000 | |||||
Słowenia | 0 – 0 | Norwegia | Arnhem (18:00) | ||
(do przerwy: 0:0) | Sędzia: Poll (Anglia) | ||||
[edytuj] Grupa D
Mecze | Zwycięstwa | Remisy | Porażki | Gole zdobyte | Gole stracone | Punkty | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Holandia | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | 9 |
Francja | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | 6 |
Czechy | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 3 | 3 |
Dania | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 8 | 0 |
11 czerwca 2000 | |||||
Francja | 3 – 0 | Dania | Brugia (18:00) | ||
(do przerwy: 1-0) | Sędzia: Benkö (Austria) | ||||
Blanc 16` Henry 64` Wiltord 90` |
|||||
11 czerwca 2000 | |||||
Holandia | 1 – 0 | Czechy | Amsterdam (20:45) | ||
(do przerwy: 0-0) | Sędzia: Collina (Włochy) | ||||
F. de Boer 89` (karny) | |||||
16 czerwca 2000 | |||||
Czechy | 1 – 2 | Francja | Brugia (18:00) | ||
(do przerwy: 1:1) | Sędzia: Poll (Anglia) | ||||
Poborský 35` (karny) | Henry 7' Djorkaeff 60` |
||||
16 czerwca 2000 | |||||
Dania | 0 – 3 | Holandia | Rotterdam (20:45) | ||
(do przerwy: 0:0 ) | Sędzia: Meier (Szwajcaria) | ||||
Patrick Kluivert 57` R. de Boer 66` Zenden 77` |
|||||
21 czerwca 2000 | |||||
Dania | 0 – 2 | Czechy | Liège (20:45) | ||
(do przerwy: 0:0) | Sędzia: Al-Ghandour (Egipt) | ||||
Šmicer 64',67` | |||||
21 czerwca 2000 | |||||
Francja | 2 – 3 | Holandia | Amsterdam (20:45) | ||
(do przerwy: 2:1) | Sędzia: Frisk (Szwecja) | ||||
Dugarry 8` Trézéguet 31` |
Kluivert 14` Boer 51` Zenden 59` |
||||
[edytuj] Faza pucharowa
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||
24 czerwca 2000 - Amsterdam | ||||||||||
Turcja | 0 | |||||||||
28 czerwca 2000– Bruksela | ||||||||||
Portugalia | 2 | |||||||||
Portugalia | 1 | |||||||||
25 czerwca 2000 – Brugia | ||||||||||
Francja (po dogrywce) | 2 | |||||||||
Hiszpania | 1 | |||||||||
2 lipca 2000 – Rotterdam | ||||||||||
Francja | 2 | |||||||||
Francja (po dogrywce) | 2 | |||||||||
25 czerwca 2000 - Rotterdam | ||||||||||
Włochy | 1 | |||||||||
Holandia | 6 | |||||||||
29 czerwca 2000- Amsterdam | ||||||||||
Jugosławia | 1 | |||||||||
Holandia | 0 (1) | |||||||||
24 czerwca 2000 - Bruksela | ||||||||||
Włochy (po karnych) | 0 (3) | |||||||||
Włochy | 2 | |||||||||
Rumunia | 0 | |||||||||
[edytuj] Ćwierćfinały
24 czerwca 2000 | |||||
Turcja | 0 – 2 | Portugalia | Amsterdam (18:00) | ||
(do przerwy: 0:1) | Sędzia: Jol (Holandia) | ||||
Nuno Gomes 44` 56` | |||||
24 czerwca 2000 | |||||
Włochy | 2 – 0 | Rumunia | Bruksela (20:45) | ||
(do przerwy: 2:0 ) | Sędzia: Pareira (Portugalia) | ||||
Totti 33` Filippo Inzaghi 43` |
|||||
21 czerwca 2000 | |||||
Holandia | 6 – 1 | Jugosławia | Rotterdam (20:45) | ||
(do przerwy: 2:0) | Sędzia: Aranda (Hiszpania) | ||||
Kluivert 24`,38`,54` Govedarica 51` (samobójczy) Overmars 78`,90` |
Milošević 90` | ||||
25 czerwca 2000 | |||||
Hiszpania | 1 – 2 | Francja | Brugia (20:45) | ||
(do przerwy: 1:2) | Sędzia: Collina (Włochy) | ||||
Mendieta 38` (karny) | Zidane 32` Djorkaeff 44` |
||||
[edytuj] Półfinały
28 czerwca 2000 | |||||
Francja | 1 – 1 2-1(po dogr.) |
Portugalia | Bruksela (20:45) | ||
(do przerwy: 0:1)[potrzebne źródło] | Sędzia: Benkö (Austria) | ||||
Henry 51` Zidane 117` (karny) (złoty gol) |
Nuno Gomes 19`[potrzebne źródło] | ||||
29 czerwca 2000 | |||||
Włochy | 0 – 0 0 - 0 (po dogr.) 3:1 (rzuty karne) |
Holandia | Amsterdam (20:45) | ||
(do przerwy: 0:0) | Sędzia: Merk (Niemcy) | ||||
Biagio (strzelił) Pessotto (strzelił) Totti (strzelił) Maldini (strzał obroniony) |
Boer (strzał obroniony) Stam (nie trafił) Kluivert (strzelił) Bosvelt (strzał obroniony) |
||||
[edytuj] Mecz o III miejsce
Mecz o III miejsce nie jest rozgrywany od 1984 r.
[edytuj] Finał
2 lipca 2000 | |||||
Francja | 1 – 1 2-1(po dogr.) |
Włochy | Rotterdam (20:00) | ||
(do przerwy: 0:0) | Sędzia: Frisk (Szwecja) | ||||
Wiltord 90+4` Trézéguet 103` (złoty gol) |
Delvecchio 55` | ||||
FRANCJA
DRUGI TYTUŁ
[edytuj] Skład Mistrzów Europy
Francja | ||
---|---|---|
Numer | Zawodnik | Klub (w 2000 roku) |
Bramkarze | ||
16 | Fabien Barthez | AS Monaco |
1 | Bernard Lama | Paris Saint-Germain |
22 | Ulrich Ramé | FC Girondins de Bordeaux |
Obrońcy | ||
5 | Laurent Blanc | Inter Mediolan |
2 | Vincent Candela | A.S. Roma |
8 | Marcel Desailly | Chelsea Londyn |
18 | Frank Leboeuf | Chelsea Londyn |
3 | Bixente Lizarazu | Bayern Monachium |
15 | Lilian Thuram | A.C. Parma |
Pomocnicy | ||
7 | Didier Deschamps | Chelsea Londyn |
6 | Youri Djorkaeff | 1. FC Kaiserslautern |
19 | Christian Karembeu | Real Madryt |
14 | Johan Micoud | FC Girondins de Bordeaux |
17 | Emmanuel Petit | Arsenal Londyn |
11 | Robert Pirès | Olympique Marsylia |
4 | Patrick Vieira | Arsenal Londyn |
10 | Zinédine Zidane | Juventus Turyn |
Napastnicy | ||
12 | Thierry Henry | Arsenal Londyn |
20 | David Trézéguet | AS Monaco |
13 | Sylvain Wiltord | FC Girondins de Bordeaux |
9 | Nicolas Anelka | Real Madryt |
21 | Christophe Dugarry | Bordeaux |
Trener: Roger Lemèrre |
[edytuj] Strzelcy
- 5 goli:
- Patrick Kluivert (Holandia)
- Savo Milošević (Jugosławia)
- 4 gole:
- Nuno Gomes (Portugalia)
- 3 gole:
- Sérgio Conceição (Portugalia)
- Thierry Henry (Francja)
- Zlatko Zahovič (Słowenia)
- 2 gole:
- David Trezeguet (Francja)
- Frank de Boer (Holandia)
- Youri Djorkaeff (Francja)
- Hakan Şükür (Turcja)
- Filippo Inzaghi (Włochy)
- Gaizka Mendieta (Hiszpania)
- Marc Overmars (Holandia)
- Alfonso Pérez (Hiszpania)
- Alan Shearer (Anglia)
- Vladimír Šmicer (Czechy)
- Francesco Totti (Włochy)
- Boudewijn Zenden (Holandia)
- Zinedine Zidane (Francja)
- 1 gol:
- Laurent Blanc (Francja)
- Cristian Chivu (Rumunia)
- Antonio Conte (Włochy)
- Costinha (Portugalia)
- Ronald de Boer (Holandia)
- Alessandro Del Piero (Włochy)
- Marco Delvecchio (Włochy)
- Luigi Di Biagio (Włochy)
- Ljubinko Drulović (Jugosławia)
- Christophe Dugarry (Francja)
- Joseba Etxeberria (Hiszpania)
- Luís Figo (Portugalia)
- Stefano Fiore (Włochy)
- Ionel Ganea (Rumunia)
- Bart Goor (Belgia)
- Dejan Govedarica (Jugosławia)
- Steffen Iversen (Norwegia)
- João Pinto (Portugalia)
- Slobodan Komljenović (Jugosławia)
- Henrik Larsson (Szwecja)
- Steve McManaman (Anglia)
- Johan Mjällby (Szwecja)
- Viorel Moldovan (Rumunia)
- Emile Mpenza (Belgia)
- Pedro Munitis (Hiszpania)
- Dorinel Munteanu (Rumunia)
- Okan Buruk (Turcja)
- Michael Owen (Anglia)
- Miran Pavlin (Słowenia)
- Karel Poborský (Czechy)
- Raúl González (Hiszpania)
- Paul Scholes (Anglia)
- Mehmet Scholl (Niemcy)
- Sylvain Wiltord (Francja)
- gol samobójczy:
- Dejan Govedarica (Jugosławia)
Francja 1960 • Hiszpania 1964 • Włochy 1968 • Belgia 1972 • Jugosławia 1976 • Włochy 1980 • Francja 1984 • RFN 1988 • Szwecja 1992 • Anglia 1996 • Belgia/Holandia 2000 • Portugalia 2004 • Austria/Szwajcaria 2008 • Polska/Ukraina 2012 • 2016