Posłowie III kadencji 1997-2001
Z Wikipedii
Posłowie III kadencji (od 20 października 1997 do 18 października 2001) - posłowie na Sejm RP, wybrani 21 września 1997.
1. posiedzenie
Marszałek Senior w dniu 20 października 1997
Marszałek Sejmu od 20 października 1997
Wicemarszałkowie Sejmu od 20 października 1997
Ostatnie, 119. posiedzenie
[edytuj] Lista według przynależności klubowej (stan na koniec kadencji)
[edytuj] Klub Parlamentarny Sojusz Lewicy Demokratycznej (162 posłów)
- Władysław Adamski
- Romuald Ajchler
- Jolanta Banach
- Anna Bańkowska
- Krzysztof Baszczyński
- Tadeusz Biliński
- Barbara Blida
- Józef Błaszczyk
- Bogumił Andrzej Borowski
- Marek Borowski
- Andrzej Brachmański
- Bogdan Bujak
- Władysław Bułka
- Jan Byra
- Krystyna Cencek
- Jan Chojnacki
- Kazimierz Chrzanowski
- Danuta Ciborowska
- Wiesław Ciesielski
- Bronisław Cieślak
- Włodzimierz Cimoszewicz
- Jerzy Czepułkowski
- Mieczysław Czerniawski
- Bronisław Dankowski
- Witold Deręgowski
- Henryk Długosz
- Marek Dyduch
- Kazimierz Działocha
- Jerzy Dziewulski
- Anna Filek
- Witold Firak
- Ewa Freyberg
- Piotr Gadzinowski
- Maria Gajecka-Bożek
- Witold Gintowt-Dziewałtowski
- Danuta Grabowska
- Grzegorz Gruszka
- Zofia Grzebisz-Nowicka, złożyła ślubowanie poselskie 10 stycznia 2001
- Ryszard Hayn
- Krystyna Herman
- Barbara Hyla-Makowska
- Tadeusz Iwiński
- Mieczysław Jacków
- Aleksandra Jakubowska
- Stanisław Janas
- Ewa Maria Janik
- Krzysztof Janik
- Paweł Jankiewicz
- Jerzy Jankowski
- Zbigniew Janowski
- Jerzy Jaskiernia
- Teresa Jasztal
- Mieczysław Jedoń
- Seweryn Jurgielaniec
- Marian Juśko
- Michał Kaczmarek
- Seweryn Kaczmarek
- Wiesław Kaczmarek
- Józef Kaleta
- Zdzisław Kałamaga
- Zbigniew Kaniewski
- Jacek Kasprzyk
- Jan Kisieliński
- Antoni Kobielusz
- Jan Kochanowski
- Włodzimierz Konarski
- Stanisław Kopeć
- Bronisława Kowalska
- Zenon Kufel
- Grzegorz Kurczuk
- Janusz Lemański, złożył ślubowanie poselskie 22 sierpnia 2001
- Bogdan Lewandowski
- Marek Lewandowski
- Bogusław Liberadzki
- Krystyna Łybacka
- Zygmunt Machnik
- Stefan Macner
- Wit Majewski
- Maciej Manicki
- Marian Marczewski
- Wacław Martyniuk
- Marek Mazurkiewicz
- Leszek Miller
- Piotr Miszczuk
- Alicja Murynowicz
- Lech Nikolski
- Irena Nowacka
- Wojciech Nowaczyk
- Józef Nowicki
- Kazimierz Nycz
- Małgorzata Okońska-Zaremba
- Wacław Olak
- Józef Oleksy
- Marek Olewiński
- Andrzej Olszewski
- Wiktor Osik
- Małgorzata Ostrowska
- Andrzej Otręba
- Alfred Owoc
- Agnieszka Pasternak
- Longin Pastusiak
- Stanisław Paszczyk
- Stanisław Pawlak
- Regina Pawłowska
- Andrzej Pęczak
- Jacek Piechota
- Katarzyna Piekarska
- Elżbieta Piela-Mielczarek
- Jerzy Józef Pilarczyk
- Andrzej Piłat
- Sergiusz Plewa
- Mirosław Podsiadło, złożył ślubowanie poselskie 21 stycznia 1998
- Czesław Pogoda
- Maciej Poręba
- Franciszek Potulski
- Sylwia Pusz
- Władysław Rak
- Zygmunt Ratman
- Kazimierz Sas
- Zbigniew Siemiątkowski
- Jan Sieńko
- Izabella Sierakowska
- Szczepan Skomra
- Andrzej Skorulski
- Andrzej Słomski
- Zbigniew Sobotka
- Joanna Sosnowska
- Roman Sroczyński
- Stanisław Stec
- Władysław Stępień
- Cezary Stryjak
- Jan Syczewski
- Andrzej Szarawarski
- Wiesław Szczepański
- Władysław Szkop
- Jerzy Szmajdziński
- Elżbieta Szparaga, złożyła ślubowanie poselskie 9 września 1998
- Jerzy Szteliga
- Wiesław Szweda
- Lech Szymańczyk
- Jan Szymański
- Renata Szynalska
- Czesław Śleziak
- Tadeusz Tomaszewski
- Zdzisław Tuszyński
- Ryszard Ulicki
- Andrzej Umiński, złożył ślubowanie poselskie 1 marca 2000
- Marek Wagner
- Maria Walczyńska-Rechmal, złożyła ślubowanie poselskie 16 lutego 2000
- Jerzy Wenderlich
- Jerzy Wiatr, złożył ślubowanie poselskie 22 maja 2001
- Marek Wikiński
- Zofia Wilczyńska
- Grzegorz Woźny
- Zbyszek Zaborowski
- Jan Zaciura
- Andrzej Zając
- Jerzy Zakrzewski
- Anna Zalewska
- Ryszard Zbrzyzny
- Janusz Zemke
- Andrzej Żelazowski
[edytuj] Klub Parlamentarny Akcja Wyborcza Solidarność (134 posłów)
- Franciszek Adamczyk
- Elżbieta Adamska-Wedler
- Mariusz Ambroziak, złożył ślubowanie poselskie 28 lutego 2001
- Andrzej Anusz
- Krzysztof Anuszkiewicz
- Paweł Arndt
- Kazimierz Barczyk
- Waldemar Bartosz
- Elżbieta Barys
- Jerzy Barzowski
- Józef Bergier
- Adam Biela
- Czesław Bielecki
- Marek Biernacki
- Marian Blecharczyk
- Ryszard Brejza
- Janusz Brzeski
- Jerzy Buzek
- Jan Chmielewski
- Andrzej Chrzanowski
- Grzegorz Cygonik
- Ryszard Czarnecki
- Marian Dembiński
- Zdzisław Denysiuk
- Henryk Dykty
- Leszek Franciszek Dziamski
- Kazimierz Dzielski
- Joanna Fabisiak
- Wojciech Frank
- Barbara Frączek
- Andrzej Gargaś
- Roman Giedrojć
- Stanisław Głowacki
- Marian Tomasz Goliński
- Józef Górny
- Stanisław Marian Grzonkowski
- Jerzy Gwiżdż
- Wojciech Hausner
- Stanisław Iwanicki
- Jan Maria Jackowski
- Kazimierz Janiak
- Maciej Jankowski
- Marian Jaszewski
- Marek Kaczyński
- Kazimierz Kapera
- Władysław Kielian
- Wiesław Kiełbowicz
- Tadeusz Kilian
- Maria Kleitz-Żółtowska
- Krzysztof Kłak
- Marek Kolasiński
- Longin Komołowski
- Józef Korpak, złożył ślubowanie poselskie 16 lutego 2000
- Andrzej Kozioł
- Mirosław Koźlakiewicz
- Zofia Krasicka-Domka
- Marian Krzaklewski
- Dariusz Kubiak
- Mirosław Kukliński
- Jan Kulas
- Grażyna Langowska
- Tadeusz Bernard Lewandowski
- Teresa Liszcz
- Paweł Łączkowski
- Adam Łoziński
- Karol Łużniak
- Ewa Mańkowska
- Marek Markiewicz
- Józef Mozolewski
- Zbigniew Mroziński
- Szymon Niemiec
- Stefan Niesiołowski
- Paweł Nowok
- Grzegorz Opala, złożył ślubowanie poselskie 25 lipca 2001
- Jan Oraniec
- Andrzej Osnowski
- Janusz Pałubicki
- Tadeusz Pawlus
- Waldemar Pawłowski
- Grzegorz Piechowiak
- Marek Piotrowicz, złożył ślubowanie poselskie 24 kwietnia 2001
- Kazimierz Poznański
- Zdzisław Pupa
- Jan Rejczak
- Maciej Rudnicki
- Roman Rutkowski
- Jacek Rybicki
- Zbigniew Rynasiewicz
- Czesław Ryszka
- Zbigniew Senkowski
- Ewa Sikorska-Trela
- Władysław Skrzypek
- Maria Smereczyńska
- Andrzej Smirnow
- Andrzej Smoliński
- Czesław Sobierajski
- Marian Sołtysiewicz
- Janusz Steinhoff
- Jacek Swakoń
- Mirosław Swoszowski
- Jacek Szczot
- Mieczysław Szczygieł
- Franciszek Szelwicki
- Leszek Szewc
- Andrzej Szkaradek
- Stanisław Szwed
- Antoni Szymański
- Zbigniew Szymański
- Tomasz Szyszko
- Krzysztof Śmieja
- Adam Śnieżek
- Krzysztof Tchórzewski
- Ewa Tomaszewska
- Jacek Tworkowski
- Antoni Tyczka
- Urszula Wachowska
- Grzegorz Walendzik
- Włodzimierz Wasiński
- Zbigniew Wawak
- Ryszard Wawryniewicz
- Stanisław Wądołowski
- Tomasz Wełnicki
- Waldemar Bogdan Wiązowski
- Jerzy Jacek Widzyk
- Michał Wojtczak
- Andrzej Woźnicki
- Dariusz Wójcik
- Marek Jan Wójcik
- Piotr Wojciech Wójcik
- Tomasz Wójcik
- Tadeusz Wrona
- Stanisław Zając
- Zbigniew Zarębski
- Kosma Złotowski
[edytuj] Klub Parlamentarny Unia Wolności (47 posłów)
- Bogdan Borusewicz
- Paweł Bryłowski
- Marian Cycoń
- Mirosław Czech
- Karol Działoszyński
- Czesław Fiedorowicz
- Andrzej Folwarczny
- Władysław Frasyniuk
- Radosław Gawlik
- Bronisław Geremek
- Jerzy Godzik
- Helena Góralska
- Barbara Imiołczyk
- Zbigniew Janas
- Jerzy Koralewski
- Stanisław Kracik
- Jan Król
- Olga Krzyżanowska
- Jacek Kuroń
- Józef Lassota
- Zbigniew Leraczyk
- Jan Lityński
- Jerzy Madej
- Tadeusz Mazowiecki
- Piotr Nowina-Konopka
- Janusz Onyszkiewicz
- Jerzy Osiatyński
- Ryszard Andrzej Ostrowski
- Stanisław Pilniakowski, złożył ślubowanie poselskie 6 stycznia 1999
- Andrzej Potocki
- Włodzimierz Puzyna
- Grażyna Staniszewska
- Joanna Staręga-Piasek
- Maria Stolzman, złożyła ślubowanie poselskie 6 maja 1999
- Hanna Suchocka
- Tadeusz Syryjczyk
- Kazimierz Szczygielski
- Edward Wende
- Andrzej Wielowieyski
- Jerzy Wierchowicz
- Henryk Wujec
- Jan Wyrowiński
- Jerzy Grzegorz Zając
- Marcin Zawiła
- Marek Zieliński
- Tadeusz Jacek Zieliński
- Adam Żyliński
[edytuj] Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe (26 posłów)
- Aleksander Bentkowski
- Stanisław Brzózka
- Czesław Cieślak
- Janusz Dobrosz
- Tadeusz Gajda
- Józef Gruszka
- Stanisław Kalemba
- Jarosław Kalinowski
- Eugeniusz Kłopotek
- Stanisław Masternak
- Józef Mioduszewski, złożył ślubowanie poselskie 22 maja 2001
- Mirosław Pawlak
- Waldemar Pawlak
- Bogdan Pęk
- Mirosław Pietrewicz
- Lesław Podkański
- Zdzisław Podkański
- Marek Sawicki
- Czesław Siekierski
- Ryszard Stanibuła, złożył ślubowanie poselskie 4 listopada 1998
- Franciszek Jerzy Stefaniuk
- Leszek Świętochowski, złożył ślubowanie poselskie 10 sierpnia 2001
- Wiesław Woda
- Wojciech Szczęsny Zarzycki
- Józef Zych
- Stanisław Żelichowski
[edytuj] Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość (18 posłów)
Wybrani z listy AWS:
- Adam Bielan
- Tadeusz Cymański
- Ludwik Dorn
- Krzysztof Jurgiel
- Mariusz Kamiński
- Michał Tomasz Kamiński
- Zdzisława Kobylińska
- Marcin Libicki
- Kazimierz Marcinkiewicz
- Witold Nieduszyński
- Marian Piłka
- Jerzy Polaczek
- Grzegorz Schreiber
- Grażyna Sołtyk, złożyła ślubowanie poselskie 2 września 1999
- Mirosław Styczeń
- Kazimierz Ujazdowski
- Wiesław Walendziak
Wybrany z listy ROP:
[edytuj] Klub Parlamentarny Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe (18 posłów)
Wybrani z listy AWS:
- Dorota Arciszewska-Mielewczyk
- Wojciech Arkuszewski
- Artur Balazs
- Zygmunt Berdychowski
- Jerzy Budnik
- Zbigniew Chrzanowski
- Zbigniew Eysmont, złożył ślubowanie poselskie 1 marca 2000
- Aleksander Hall
- Jacek Janiszewski
- Krzysztof Kamiński
- Bronisław Komorowski
- Edward Maniura
- Konstanty Miodowicz
- Ireneusz Niewiarowski
- Krzysztof Oksiuta
- Marian Poślednik
- Jan Rokita
- Andrzej Wojtyła
[edytuj] Koło Parlamentarne Alternatywa (4 posłów)
Wybrani z listy AWS:
[edytuj] Koło Parlamentarne Ruch Odbudowy Polski (3 posłów)
- Jan Olszewski
- Jan Piątkowski, wybrany z listy AWS
- Wojciech Włodarczyk
[edytuj] Koło Poselskie Porozumienie Polskie (5 posłów)
Wybrani z listy AWS:
[edytuj] Posłowie niezrzeszeni (43 posłów)
Wybrani z listy AWS:
- Jerzy Borowczak, złożył ślubowanie poselskie 9 listopada 2000
- Andrzej Brzeski
- Edward Daszkiewicz
- Józef Dąbrowski
- Henryk Goryszewski
- Paweł Graś, złożył ślubowanie poselskie 16 grudnia 1998
- Maciej Stanisław Jankowski
- Gabriel Janowski
- Ryszard Kędra
- Jerzy Kropiwnicki
- Tadeusz Maćkała
- Ryszard Matusiak
- Stanisław Misztal
- Leszek Piotrowski
- Maciej Płażyński
- Waldemar Sikora
- Adam Słomka
- Anna Sobecka
- Romuald Szeremietiew
- Bernard Szweda
- Andrzej Zapałowski
- Piotr Żak
Wybrani z listy Mniejszości Niemieckiej:
Wybrany z listy PSL:
Wybrani z listy ROP:
Wybrani z listy SLD:
- Piotr Ikonowicz
- Kazimierz Milner
Wybrani z listy Unii Wolności:
- Mirosław Drzewiecki
- Tadeusz Jarmuziewicz
- Jan Klimek
- Janusz Lewandowski
- Piotr Lewandowski
- Paweł Piskorski
- Elżbieta Radziszewska
- Jan Rulewski
- Jan Rzymełka, złożył ślubowanie poselskie 1 marca 2001
- Grzegorz Schetyna
- Adam Stanisław Szejnfeld
- Iwona Śledzińska-Katarasińska
- Zygmunt Żymełka, złożył ślubowanie poselskie 10 stycznia 2001
[edytuj] Posłowie, których mandat wygasł w trakcie III kadencji (22 posłów)
- Leszek Balcerowicz (wybrany z listy UW) do 22 grudnia 2000, wybrany Prezesem Narodowego Banku Polskiego
- Ryszard Bondyra (wybrany z listy PSL) do 14 października 1998, zgon
- Juliusz Braun (wybrany z listy UW) do 21 kwietnia 1999, powołany na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Franciszka Cegielska (wybrana z listy AWS) do 22 października 2000, zgon
- Jerzy Ciemniewski (wybrany z listy UW) do 18 grudnia 1998, wybrany sędzią Trybunału Konstytucyjnego
- Paweł Jaros (wybrany z listy AWS) do 14 lutego 2001, wybrany Rzecznikiem Praw Dziecka
- Tadeusz Jędrzejczak (wybrany z listy SLD) do 24 stycznia 2000, pozostał prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego
- Irena Lipowicz (wybrana z listy UW) do 17 lutego 2000, powołana na stanowisko ambasadora w Austrii
- Aleksander Łuczak (wybrany z listy PSL) do 12 kwietnia 2001, powołany na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Tadeusz Matyjek (wybrany z listy SLD) do 17 lutego 2000, wygaśnięcie mandatu na skutek wyroku sądu lustracyjnego
- Marek Nawara (wybrany z listy AWS) do 21 listopada 1998, wybrany marszałkiem małopolskim
- Kazimierz Nowak (wybrany z listy SLD) do 15 sierpnia 1998, zgon
- Mirosław Sekuła (wybrany z listy AWS) do 20 lipca 2001, wybrany prezesem Najwyższej Izby Kontroli
- Ryszard Smolarek (wybrany z listy PSL) do 25 lipca 2001, wygaśnięcie mandatu na skutek wyroku sądu lustracyjnego
- Edmund Sroka (wybrany z listy AWS) do 27 stycznia 2000, pozostał prezydentem Rudy Śląskiej
- Grzegorz Tuderek (wybrany z listy SLD) do 31 grudnia 1997, pozostał w kierownictwie spółki Skarbu Państwa
- Andrzej Urbańczyk (wybrany z listy SLD) do 7 sierpnia 2001, zgon
- Danuta Waniek (wybrana z listy SLD) do 15 maja 2001, powołana na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Józef Wiaderny (wybrany z listy SLD) do 20 grudnia 2000, zgon
- Jadwiga Zakrzewska (wybrana z listy AWS) do 9 kwietnia 2001, powołana na stanowisko podsekretarza stanu w MON
- Andrzej Zakrzewski (wybrany z listy AWS) do 10 lutego 2000, zgon
- Bogdan Żurek (wybrany z listy AWS) do 23 lipca 1997, zgon