Premierzy i szefowie resortów II Rzeczypospolitej
Z Wikipedii
Ten artykuł wymaga dopracowania zgodnie z zaleceniami edycyjnymi. Po naprawieniu wszystkich błędów można usunąć tę wiadomość. |
[edytuj] Premier Rządu Tymczasowego w Lublinie
1. Ignacy Daszyński 6/7 listopada 1918 – 18 listopada 1918
[edytuj] Premierzy II RP
1. Jędrzej Moraczewski 17 listopada 1918 – 16 stycznia 1919 (zm. 1944)
2. Ignacy Jan Paderewski 16 stycznia 1919 – 9 grudnia 1919 (zm. 1941)
3. Leopold Skulski 13 grudnia 1919 – 9 czerwca 1920 (zm. 1942)
4. Władysław Grabski 23 czerwca 1920 – 24 lipca 1920
5. Wincenty Witos 24 lipca 1920 – 13 września 1921
- wicepremier: Ignacy Daszyński do 4 stycznia 1921
6. Antoni Ponikowski 19 września 1921 – 5 marca 1922
7. Antoni Ponikowski 10 marca 1922 – 6 czerwca 1922 (zm. 1949)
8. Artur Śliwiński 28 czerwca 1922 – 7 (31) lipca 1922 (zm. 1953)
9. Julian Ignacy Nowak 31 lipca 1922 – 14 (16) grudnia 1922 (zm. 1946)
10. Władysław Sikorski 16 grudnia 1922 – 26 maja 1923 (zm. 1943)
11. Wincenty Witos 28 maja 1923 – 15 grudnia 1923
- wicepremier: Wojciech Korfanty od 27 października 1923
12. Władysław Grabski 19 grudnia 1923 – 13 listopada 1925 (zm. 1938)
- wicepremier: Stanisław Thugutt 17 listopada 1924 – 29 maja 1925
13. Aleksander Skrzyński 20 listopada 1925 – 5 maja 1926 (zm. 1931)
14. Wincenty Witos 10 maja 1926 – 15 maja 1926 (zm. 1945)
15. Kazimierz Bartel 15 maja 1926 – 4 (8) czerwca 1926
16. Kazimierz Bartel 8 czerwca 1926 – 24 września 1926
17. Kazimierz Bartel 27 września 1926 – 30 września 1926
18. Józef Piłsudski 2 października 1926 – 27 czerwca 1928
19. Kazimierz Bartel 27 czerwca 1928 – 13 kwietnia 1929
20. Kazimierz Świtalski 14 kwietnia 1929 – 7 (29) grudnia 1929 (zm. 1962)
21. Kazimierz Bartel 29 grudnia 1929 – 17 marca 1930 (zm. 1941)
22. Walery Sławek 29 marca 1930 – 23 sierpnia 1930
23. Józef Piłsudski 25 sierpnia 1930 – 4 grudnia 1930 (zm. 1935)
- wicepremier: Józef Beck
24. Walery Sławek 4 grudnia 1930 – 26 maja 1931
- wicepremier: Bronisław Pieracki
25. Aleksander Prystor 27 maja 1931 – 9 maja 1933 (zm. 1941)
- wicepremier: Bronisław Pieracki do 22 czerwca 1931
- wicepremier: Władysław Marian Zawadzki 23 marca 1932 – 6 września 1932
26. Janusz Jędrzejewicz 10 maja 1933 – 13 maja 1934 (zm. 1951)
27. Leon Kozłowski 15 maja 1934 – 28 marca 1935 (zm. 1944)
28. Walery Sławek 28 marca 1935 – 12 października 1935 (zm. 1939)
29. Marian Zyndram-Kościałkowski 13 października 1935 – 15 maja 1936 (zm. 1946)
- wicepremier: Eugeniusz Kwiatkowski
30. Felicjan Sławoj Składkowski 16 maja 1936 – 30 września 1939 (zm. 1962)
- wicepremier: Eugeniusz Kwiatkowski
[edytuj] Szefowie resortów
[edytuj] Ministerstwo Spraw Wojskowych
1. Józef Piłsudski 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Jan Wroczyński (kierownik) 16 I 1919 – 27 II 1919
3. Józef Leśniewski 27 II 1919 – 9 XII 1919
4. Józef Leśniewski 13 XII 1919 – 9 VI 1920
5. Józef Leśniewski 23 VI 1920 – 24 VII 1920
6. Józef Leśniewski 24 VII 1920 – 9 VIII 1920
7. Kazimierz Sosnkowski 9 VIII 1920 – 13 IX 1921
8. Kazimierz Sosnkowski 19 IX 1921 – 5 III 1922
9. Kazimierz Sosnkowski (kierownik)10 III 1922 – 6 VI 1922
10. Kazimierz Sosnkowski 28 VI 1922 – 31 VII 1922
11. Kazimierz Sosnkowski 31 VII 1922 – 16 XII 1922
12. Kazimierz Sosnkowski 16 XII 1922 – 26 V 1923
13. Aleksander Osiński (kierownik) 28 V 1923 – 13 VI 1923
14. Stanisław Szeptycki 13 VI 1923 – 15 XII 1923
15. Kazimierz Sosnkowski 17 XII 1923 – 17 II 1924
16. Władysław Sikorski 17 II 1924 – 13 XI 1925
17. Stefan Majewski (kierownik) 20 XI 1925 – 27 XI 1925
18. Lucjan Żeligowski 27 XI 1925 – 5 V 1926
19. Juliusz Tadeusz Tarnawa-Malczewski 10 V 1926 – 15 V 1926
20. Józef Piłsudski 15 V 1926 – 8 VI 1926
21. Józef Piłsudski 8 VI 1926 – 24 IX 1926
22. Józef Piłsudski 27 IX 1926 – 30 IX 1926
23. Józef Piłsudski 2 X 1926 – 27 VI 1928
24. Józef Piłsudski 27 VI 1928 – 13 IV 1929
25. Józef Piłsudski 14 IV 1929 – 29 XII 1929
26. Józef Piłsudski 29 XII 1929 – 17 III 1930
27. Józef Piłsudski 29 III 1930 – 23 VIII 1930
28. Józef Piłsudski 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
29. Józef Piłsudski 4 XII 1930 – 26 V 1931
30. Józef Piłsudski 27 V 1931 – 9 V 1933
31. Józef Piłsudski 10 V 1933 – 13 V 1934
32. Józef Piłsudski 15 V 1934 – 28 III 1935
33. Józef Piłsudski 28 III 1935 – 12 V 1935
34. Tadeusz Kasprzycki (kierownik) 12 V 1935 – 12 X 1935
35. Tadeusz Kasprzycki 13 X 1935 – 15 V 1936
36. Tadeusz Kasprzycki 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Spraw Zagranicznych
1. Leon Wasilewski 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Ignacy Jan Paderewski 16 I 1919 – 9 XII 1919
3. Władysław Wróblewski (kierownik)13 XII 1919 – 16 XII 1919
4. Stanisław Patek 16 XII 1919 – 9 VI 1920
5. Eustachy Sapieha 23 VI 1920 – 24 VII 1920
6. Eustachy Sapieha 24 VII 1920 – 24 V 1921
7. Jan Dąbski (kierownik) 24 V 1921 – 11 VI 1921
8. Konstanty Skirmunt 11 VI 1921 – 13 IX 1921
9. Konstanty Skirmunt 19 IX 1921 – 5 III 1922
10. Konstanty Skirmunt 10 III 1922 – 6 VI 1922
11. Gabriel Narutowicz 28 VI 1922 – 31 VII 1922
12. Gabriel Narutowicz 31 VII 1922 – 14 XII 1922
13. Aleksander Skrzyński 16 XII 1922 – 26 V 1923
14. Marian Seyda 28 V 1923 – 27 X 1923
15. Roman Dmowski 27 X 1923 – 15 XII 1923
16. Karol Bertoni (kierownik) 17 XII 1923 – 19 I 1924
17. Maurycy Zamoyski 19 I 1924 – 27 VII 1924
18. Aleksander Skrzyński 27 VII 1924 – 13 XI 1925
19. Aleksander Skrzyński 20 XI 1925 – 5 V 1926
20. Kajetan Dzierżykraj-Morawski (kierownik) 10 V 1926 – 15 V 1926
21. August Zaleski 15 V 1926 – 8 VI 1926
22. August Zaleski 8 VI 1926 – 24 IX 1926
23. August Zaleski 27 IX 1926 – 30 IX 1926
24. August Zaleski 2 X 1926 – 27 VI 1928
25. August Zaleski 27 VI 1928 – 13 IV 1929
26. August Zaleski 14 IV 1929 – 29 XII 1929
27. August Zaleski 29 XII 1929 – 17 III 1930
28. August Zaleski 29 III 1930 – 23 VIII 1930
29. August Zaleski 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
30. August Zaleski 4 XII 1930 – 26 V 1931
31. August Zaleski 27 V 1931 – 2 XI 1932
32. Józef Beck 2 XI 1932 – 9 V 1933
33. Józef Beck 10 V 1933 – 13 V 1934
34. Józef Beck 15 V 1934 – 28 III 1935
35. Józef Beck 28 III 1935 – 12 X 1935
36. Józef Beck 13 X 1935 – 15 V 1936
37. Józef Beck 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
1. Stanisław Thugutt 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Stanisław Wojciechowski 16 I 1919 – 9 XII 1919
3. Stanisław Wojciechowski 13 XII 1919 – 9 VI 1920
4. Józef Kuczyński (kierownik) 23 VI 1920 – 24 VII 1920
5. Leopold Skulski 24 VII 1920 – 28 VI 1921
6. Władysław Raczkiewicz 28 VI 1921 – 13 IX 1921
7. Stanisław Downarowicz 19 IX 1921 – 5 III 1922
8. Antoni Kamieński 10 III 1922 – 6 VI 1922
9. Antoni Kamieński 28 VI 1922 – 31 VII 1922
10. Antoni Kamieński 31 VII 1922 – 16 XII 1922
11. Władysław Sikorski 16 XII 1922 – 26 V 1923
12. Władysław Kiernik 28 V 1923 – 15 XII 1923
13. Władysław Sołtan 17 XII 1923 – 21 III 1924
14. Zygmunt Hübner 21 III 1924 – 17 XI 1924
15. Cyryl Ratajski 17 XI 1924 – 14 VI 1925
16. Władysław Raczkiewicz 15 VI 1925 – 13 XI 1925
17. Władysław Raczkiewicz 20 XI 1925 – 5 V 1926
18. Stefan Smólski 10 V 1926 – 15 V 1926
19. Kazimierz Młodzianowski 15 V 1926 – 8 VI 1926
20. Kazimierz Młodzianowski 8 VI 1926 – 24 IX 1926
21. Kazimierz Młodzianowski 27 IX 1926 – 30 IX 1926
22. Felicjan Sławoj-Składkowski 2 X 1926 – 27 VI 1928
23. Felicjan Sławoj-Składkowski 27 VI 1928 – 13 IV 1929
24. Felicjan Sławoj-Składkowski 14 IV 1929 – 29 XII 1929
25. Henryk Józewski 29 XII 1929 – 17 III 1930
26. Henryk Józewski 29 III 1930 – 3 VI 1930
27. Felicjan Sławoj-Składkowski 3 VI 1930 – 23 VIII 1930
28. Felicjan Sławoj-Składkowski 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
29. Felicjan Sławoj-Składkowski 4 XII 1930 – 26 V 1931
30. Felicjan Sławoj-Składkowski 27 V 1931 – 23 VI 1931
31. Bronisław Pieracki 23 VI 1931 – 9 V 1933
32. Bronisław Pieracki 10 V 1933 – 13 V 1934
33. Bronisław Pieracki 15 V 1934 – 15 VI 1934
34. Leon Kozłowski 16 VI 1934 – 28 VI 1934
35. Marian Zyndram-Kościałkowski 28 VI 1934 – 28 III 1935
36. Marian Zyndram-Kościałkowski 28 III 1935 – 12 X 1935
37. Władysław Raczkiewicz 13 X 1935 – 15 V 1936
38. Felicjan Sławoj-Składkowski 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Skarbu
1. Władysław Byrka (kierownik) 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Józef Englich 16 I 1919 – 4 IV 1919
3. Stanisław Karpiński 4 IV 1919 – 31 VII 1919
4. Józef Biliński 31 VII 1919 – 9 XII 1919
5. Władysław Grabski 13 XII 1919 – 9 VI 1920
6. Władysław Grabski 23 VI 1920 – 24 VII 1920
7. Władysław Grabski 24 VII 1920 – 25 XI 1920
8. Ignacy Weinfeld (kierownik) 25 XI 1920 – 26 XI 1920
9. Jan Kanty Steczkowski 26 XI 1920 – 13 IX 1921
10. Bolesław Markowski (kierownik) 19 IX 1921 – 26 IX 1921
11. Jerzy Michalski 26 IX 1921 – 5 III 1922
12. Jerzy Michalski 10 III 1922 – 6 VI 1922
13. Kazimierz Zaczek (kierownik) 28 VI 1922 – 3 VII 1922
14. Zygmunt Jastrzębski 3 VII 1922 – 31 VII 1922
15. Zygmunt Jastrzębski 31 VII 1922 – 16 XII 1922
16. Zygmunt Jastrzębski 16 XII 1922 – 2 I 1923
17. Bolesław Markowski (kierownik) 2 I 1923 – 13 I 1923
18. Władysław Grabski 13 I 1923 – 26 V 1923
19. Władysław Grabski 28 V 1923 – 30 VI 1923
20. Hubert Linde 1 VII 1923 – 1 IX 1923
21. Władysław Kucharski 1 IX 1923 – 15 XII 1923
22. Władysław Grabski 17 XII 1923 – 13 XI 1925
23. Jerzy Zdziechowski 20 XI 1925 – 5 V 1926
24. Jerzy Zdziechowski 10 V 1926 – 15 V 1926
25. Gabriel Czechowicz 15 V 1926 – 8 VI 1926
26. Czesław Klarner 8 VI 1926 – 24 IX 1926
27. Czesław Klarner 27 IX 1926 – 30 IX 1926
28. Gabriel Czechowicz 2 X 1926 – 27 VI 1928
29. Gabriel Czechowicz 27 VI 1928 – 8 III 1929
30. Tadeusz Grodyński 8 III 1929 – 13 IV 1929
31. Ignacy Matuszewski (kierownik) 14 IV 1929 – 29 XII 1929
32. Ignacy Matuszewski (kierownik) 29 XII 1929 – 17 III 1930
33. Ignacy Matuszewski (kierownik) 29 III 1930 – 23 VIII 1930
34. Ignacy Matuszewski (kierownik) 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
35. Ignacy Matuszewski 4 XII 1930 – 26 V 1931
36. Jan Piłsudski 27 V 1931 – 6 IX 1932
37. Władysław Marian Zawadzki 6 IX 1932 – 9 V 1933
38. Władysław Marian Zawadzki 10 V 1933 – 13 V 1934
39. Władysław Marian Zawadzki 15 V 1934 – 28 III 1935
40. Władysław Marian Zawadzki 28 III 1935 – 12 X 1935
41. Eugeniusz Kwiatkowski 13 X 1935 – 15 V 1936
42. Eugeniusz Kwiatkowski 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Sprawiedliwości
1. Leon Supiński 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Leon Supiński 16 I 1919 – 2 IX 1919
3. Bronisław Sobolewski 2 IX 1919 – 9 XII 1919
4. Jan Hebdzyński 13 XII 1919 – 9 VI 1920
5. Jan Morawski (kierownik) 23 VI 1920 – 24 VII 1920
6. Stanisław Nowodworski 24 VII 1920 – 19 VI 1921
7. Bronisław Sobolewski 19 VI 1921 – 13 IX 1921
8. Bronisław Sobolewski 19 IX 1921 – 5 III 1922
9. Bronisław Sobolewski 10 III 1922 – 6 VI 1922
10. Wacław Makowski 28 VI 1922 – 31 VII 1922
11. Wacław Makowski 31VII 1922 – 16 XII 1922
12. Wacław Makowski 16 XII 1922 – 26 V 1923
13. Stanisław Nowodworski 28 V 1923 – 15 XII 1923
14. Władysław Wyganowski 17 XII 1923 – 17 XI 1924
15. Antoni Żychliński 17 XI 1924 – 13 XI 1925
16. Stefan Piechocki 20 XI 1925 – 5 V 1926
17. Stanisław Piechocki 10 V 1926 – 15 V 1926
18. Wacław Makowski 15 V 1926 – 8 VI 1926
19. Wacław Makowski 8 VI 1926 – 24 IX 1926
20. Wacław Makowski 27 IX 1926 – 30 IX 1926
21. Aleksander Meysztowicz 2 X 1926 – 27 VI 1928
22. Aleksander Meysztowicz 27 VI 1928 – 22 XII 1928
23. Stanisław Car 22 XII 1928 – 13 IV 1929
24. Stanisław Car 14 IV 1929 – 29 XII 1929
25. Feliks Dutkiewicz 29 XII 1929 – 17 III 1930
26. Stanisław Car 29 III 1930 – 23 VIII 1930
27. Stanisław Car 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
28. Czesław Michałowski 4 XII 1930 – 26 V 1931
29. Czesław Michałowski 27 V 1931 – 9 V 1933
30. Czesław Michałowski 10 V 1933 – 13 V 1934
31. Czesław Michałowski 15 V 1934 – 28 III 1935
32. Czesław Michałowski 28 III 1935 – 12 X 1935
33. Czesław Michałowski 13 X 1935 – 15 V 1936
34. Witold Grabowski 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego
1. Ksawery Prauss 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Jan Łukasiewicz 16 I 1919 – 9 XII 1919
3. Tadeusz Łopuszański 13 XII 1919 – 9 VI 1920
4. Tadeusz Łopuszański 23 VI 1920 – 24 VII 1920
5. Maciej Rataj 24 VII 1920 – 13 IX 1921
6. Antoni Ponikowski 19 IX 1921 – 5 III 1922
7. Antoni Ponikowski 10 III 1922 – 6 VI 1922
8. Julian Ignacy Nowak 31 VII 1922 – 16 XII 1922
9. Józef Mikułowski-Pomorski 16 XII 1922 – 26 V 1923
10. Stanisław Głąbiński 28 V 1923 – 27 X 1923
11. Stanisław Grabski 27 X 1923 – 15 XII 1923
12. Bolesław Miklaszewski 17 XII 1923 – 11 XII 1924
13. Jan Zawidzki (kierownik) 11 XII 1924 – 25 III 1925
14. Stanisław Grabski 25 III 1925 – 13 XI 1925
15. Stanisław Grabski 20 XI 1925 – 5 V 1926
16. Stanisław Grabski 10 V 1926 – 15 V 1926
17. Józef Mikułowski-Pomorski 15 V 1926 – 8 VI 1926
18. Józef Mikułowski-Pomorski 8 VI 1926 – 7 VII 1926
19. Antoni Sujkowski 7 VII 1926 – 24 IX 1926
20. Antoni Sujkowski 27 IX 1926 – 30 IX 1926
21. Kazimierz Bartel 2 X 1926 – 9 I 1927
22. Gustaw Dobrucki 9 I 1927 – 27 VI 1928
23. Kazimierz Świtalski 27 VI 1928 – 13 IV 1929
24. Sławomir Czerwiński 14 IV 1929 – 29 XII 1929
25. Sławomir Czerwiński 29 XII 1929 – 17 III 1930
26. Sławomir Czerwiński 29 III 1930 – 23 VIII 1930
27. Sławomir Czerwiński 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
28. Sławomir Czerwiński 4 XII 1930 – 26 V 1931
29. Sławomir Czerwiński 27 V 1931 – 12 VIII 1931
30. Janusz Jędrzejewicz 12 VIII 1931 – 9 V 1933
31. Janusz Jędrzejewicz 10 V 1933 – 23 II 1934
32. Wacław Jędrzejewicz 23 II 1934 – 13 V 1934
33. Wacław Jędrzejewicz 15 V 1934 – 28 III 1935
34. Wacław Jędrzejewicz 28 III 1935 – 12 X 1935
35. Konstanty Chyliński (kierownik) 13 X 1935 – 5 XII 1935
36. Wojciech Świętosławski 5 XII 1935 – 15 V 1936
37. Wojciech Świętosławski 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych ( od marca 1932 Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych)
1. Franciszek Wojda 17 XI 1918 – 29 XII 1918
2. Błażej Stolarski 29 XII 1918 – 16 I 1919
3. Stanisław Janicki 16 I 1919 – 30 IX 1919
4. Zygmunt Chmielewski 30 IX 1919 – 9 XII 1919
5. Franciszek Bardel 13 XII 1919 – 9 VI 1920
6. Franciszek Bujak 23 VI 1920 – 24 VII 1920
7. Juliusz Poniatowski 24 VII 1920 – 17 II 1921
8. Józef Raczyński 17 II 1921 – 13 IX 1921
9. Józef Raczyński 19 IX 1921 – 5 III 1922
10. Józef Raczyński 10 III 1922 – 6 VI 1922
11. Józef Raczyński 28 VI 1922 – 31 VII 1922
12. Józef Raczyński 31 VII 1922 – 16 XII 1922
13. Józef Raczyński 16 XII 1922 – 26 V 1923
14. Jerzy Gościcki 28 V 1923 – 27 X 1923
15. Alfred Chłapowski 27 X 1923 – 15 XII 1923
16. Józef Raczyński (kierownik) 17 XII 1923 – 7 I 1924
17. Stanisław Janicki 7 I 1924 – 13 XI 1925
18. Władysław Kiernik 20 XI 1925 – 5 V 1926
19. Władysław Kiernik 10 V 1926 – 15 V 1926
20. Józef Raczyński 15 V 1926 – 8 VI 1926
21. Józef Raczyński 8 VI 1926 – 21 VI 1926
22. Aleksander Raczyński 21 VI 1926 – 24 IX 1926
23. Aleksander Raczyński 27 IX 1926 – 30 IX 1926
24. Karol Niezabytowski 2 X 1926 – 27 VI 1928
25. Karol Niezabytowski 27 VI 1928 – 13 IV 1929
26. Karol Niezabytowski 14 IV 1929 – 29 XII 1929
27. Wiktor Leśniewski (kierownik) 29 XII 1929 – 16 I 1930
28. Leon Janta-Połczyński 16 I 1930 – 17 III 1930
29. Leon Janta-Połczyński 29 III 1930 – 23 VIII 1930
30. Leon Janta-Połczyński 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
31. Leon Janta-Połczyński 4 XII 1930 – 26 V 1931
32. Leon Janta-Połczyński 27 V 1931 – 23 III 1932
33. Seweryn Ludkiewicz 23 III 1932 – 9 V 1933
34. Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski 10 V 1933 – 13 V 1934
35. Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski 15 V 1934 – 28 VI 1934
36. Juliusz Poniatowski 28 VI 1934 – 28 III 1935
37. Juliusz Poniatowski 28 III 1935 – 12 X 1935
38. Juliusz Poniatowski 12 X 1935 – 15 V 1936
39. Juliusz Poniatowski 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Komunikacji (od 13 XII 1919 do 12 VI 1924 Kolei Żelaznych, od 12 VI 1924 do 30 IX 1926 Kolei)
1. Jędrzej Moraczewski 17 XI 1918 – 29 XII 1918
2. Stanisław Stączek 29 XII 1918 – 16 I 1919
3. Julian Eberhardt 16 I 1919 – 13 XII 1919
4. Kazimierz Bartel 13 XII 1919 – 9 VI 1920
5. Kazimierz Bartel 23 VI 1920 – 24 VII 1920
6. Kazimierz Bartel 24 VII 1920 – 13 XII 1920
7. Zygmunt Jasiński 13 XII 1920 – 13 IX 1921
8. Bolesław Sikorski (kierownik) 19 IX 1921 – 24 IX 1921
9. Julian Eberhardt 24 IX 1921 – 5 III 1922
10. Ludwik Zagórny - Marynowski 10 III 1922 – 6 VI 1922
11. Ludwik Zagórny - Marynowski 28 VI 1922 – 31 VII 1922
12. Ludwik Zagórny - Marynowski 31 VII 1922 – 16 XII 1922
13. Ludwik Zagórny - Marynowski (kierownik) 16 XII 1922 – 26 V 1923
14. Leon Karliński 28 V 1923 – 14 IX 1923
15. Andrzej Nosowicz 14 IX 1923 – 15 XII 1923
16. Kazimierz Tyszka 17 XII 1923 – 13 XI 1925
17. Adam Chądzyński 20 XI 1925 – 5 V 1926
18. Adam Chądzyński 10 V 1926 – 15 V 1926
19. Kazimierz Bartel 15 V 1926 – 8 VI 1926
20. Kazimierz Bartel 8 VI 1926 – 14 VI 1926
21. Paweł Romocki 14 VI 1926 – 24 IX 1926
22. Paweł Romocki 27 IX 1926 – 30 IX 1926
23. Paweł Romocki 2 X 1926 – 27 VI 1928
24. Alfons Kühn 27 VI 1928 – 13 IV 1929
25. Alfons Kühn 14 IV 1929 – 29 XII 1929
26. Alfons Kühn 29 XII 1929 – 17 III 1930
27. Alfons Kühn 29 III 1930 – 23 VIII 1930
28. Alfons Kühn 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
29. Alfons Kühn 4 XII 1930 – 26 V 1931
30. Alfons Kühn 27 V 1931 – 6 IX 1932
31. Michał Butkiewicz (kierownik) 6 IX 1932 – 9 V 1933
32. Michał Butkiewicz 10 V 1933 – 13 V 1934
33. Michał Butkiewicz 15 V 1934 – 28 III 1935
34. Michał Butkiewicz 28 III 1935 – 12 X 1935
35. Juliusz Ulrych 13 X 1935 – 15 V 1936
36. Juliusz Ulrych 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Poczt i Telegrafów
1. Tomasz Arciszewski 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Hubert Linde 16 I 1919 – 9 XII 1919
3. Ludwik Tołłoczko 13 XII 1919 – 9 VI 1920
4. Ludwik Tołłoczko 23 VI 1920 – 24 VII 1920
5. Władysław Stesłowicz 24 VII 1920 – 13 IX 1921
6. Władysław Stesłowicz 19 IX 1921 – 5 III 1922
7. Władysław Stesłowicz 10 III 1922 – 6 VI 1922
8. Jan Moszczyński (kierownik) 28 VI 1922 – 31 VII 1922
9. Jan Moszczyński (kierownik) 31 VII 1922 – 16 XII 1922
10. Jan Moszczyński (kierownik) 16 XII 1922 – 26 V 1923
11. Jan Moszczyński 28 V 1923 – 15 XII 1923
12. Bogusław Miedziński 2 X 1926 – 27 VI 1928
13. Bogusław Miedziński 27 VI 1928 – 13 IV 1929
14. Ignacy Boerner 14 IV 1929 – 29 XII 1929
15. Ignacy Boerner 29 XII 1929 – 17 III 1930
16. Ignacy Boerner 29 III 1930 – 23 VIII 1930
17. Ignacy Boerner 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
18. Ignacy Boerner 4 XII 1930 – 26 V 1931
19. Ignacy Boerner 27 V 1931 – 12 IV 1933
20. Emil Kaliński (kierownik) 15 IV 1933 – 9 V 1933
21. Emil Kaliński 10 V 1933 – 13 V 1934
22. Emil Kaliński 15 V 1934 – 28 III 1935
23. Emil Kaliński 28 III 1935 – 12 X 1935
24. Emil Kaliński 13 X 1935 – 15 V 1936
25. Emil Kaliński 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Przemysłu i Handlu
1. Jerzy Iwanowski 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Kazimierz Hącia 16 I 1919 – 12 VIII 1919
3. Ignacy Szczeniawski 12 VIII 1919 – 9 XII 1919
4. Ignacy Szczeniawski 13 XII 1919 – 9 VI 1920
5. Antoni Olszowski 23 VI 1920 – 26 VI 1920
6. Wiesław Chrzanowski 26 VI 1920 – 24 VII 1920
7. Wiesław Chrzanowski 24 VII 1920 – 26 XI 1920
8. Stefan Przanowski 26 XI 1920 – 13 IX 1921
9. Henryk Strasburger (kierownik) 19 IX 1921 – 5 III 1922
10. Stefan Ossowski 10 III 1922 – 6 VI 1922
11. Stefan Ossowski 28 VI 1922 – 31 VII 1922
12. Henryk Strasburger (kierownik) 31 VII 1922 – 16 XII 1922
13. Henryk Strasburger (kierownik) 16 XII 1922 – 13 I 1923
14. Stefan Ossowski 13 I 1923 – 26 V 1923
15. Władysław Kucharski 28 V 1923 – 1 IX 1923
16. Marian Szydłowski 1 IX 1923 – 15 XII 1923
17. Józef Kiedroń 17 XII 1923 – 16 V 1925
18. Czesław Klarner 16 V 1925 – 13 XI 1925
19. Stanisław Osiecki 20 XI 1925 – 5 V 1926
20. Stanisław Osiecki 10 V 1926 – 15 V 1926
21. Hipolit Gliwic 15 V 1926 – 8 VI 1926
22. Eugeniusz Kwiatkowski 8 VI 1926 – 24 IX 1926
23. Eugeniusz Kwiatkowski 27 IX 1926 – 30 IX 1926
24. Eugeniusz Kwiatkowski 2 X 1926 – 27 VI 1928
25. Eugeniusz Kwiatkowski 27 VI 1928 – 13 IV 1929
26. Eugeniusz Kwiatkowski 14 IV 1929 – 29 XII 1929
27. Eugeniusz Kwiatkowski 29 XII 1929 – 17 III 1930
28. Eugeniusz Kwiatkowski 29 III 1930 – 23 VIII 1930
29. Eugeniusz Kwiatkowski 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
30. Aleksander Prystor 4 XII 1930 – 26 V 1931
31. Ferdynand Zarzycki 27 V 1931 – 9 V 1933
32. Ferdynand Zarzycki 10 V 1933 – 13 V 1934
33. Henryk Floyar-Rajchman 15 V 1934 – 28 III 1935
34. Henryk Floyar-Rajchman 28 III 1935 – 12 X 1935
35. Roman Górecki 13 X 1935 – 15 V 1936
36. Antoni Roman 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej
1. Bronisław Ziemięcki 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Jerzy Iwanowski 16 I 1919 – 9 XII 1919
3. Edward Pepłowski 13 XII 1919 – 9 VI 1920
4. Edmund Pepłowski 23 VII 1920 – 5 III 1921
5. Jan Stanisław Jankowski 10 III 1921 – 11 V 1921
6. Ludwik Darowski 11 V 1921 – 13 IX 1921
7. Ludwik Darowski 19 IX 1921 – 5 III 1922
8. Ludwik Darowski 10 III 1922 – 6 VI 1922
9. Ludwik Darowski 28 VI 1922 – 31 VII 1922
10. Ludwik Darowski 31 VII 1922 – 16 XII 1922
11. Ludwik Darowski 16 XII 1922 – 26 V 1923
12. Ludwik Darowski (kierownik) 28 V 1923 – 1 IX 1923
13. Stefan Smólski 1 IX 1923 – 15 XII 1923
14. Ludwik Darowski 17 XII 1923 – 19 I 1924
15. Gustaw Simon (kierownik) 19 I 1924 – 18 VI 1924
16. Ludwik Darowski 18 VI 1924 – 17 XI 1924
17. Franciszek Sokal 17 XI 1924 – 13 XI 1925
18. Bronisław Ziemięcki 20 XI 1925 – 20 IV 1926
19. Jan Stanisław Jankowski 20 IV 1926 – 5 V 1926
20. Jan Stanisław Jankowski (kierownik) 10 V 1926 – 15 V 1926
21. Stanisław Jurkiewicz 15 V 1926 – 8 VI 1926
22. Stanisław Jurkiewicz 8 VI 1926 – 24 IX 1926
23. Stanisław Jurkiewicz 27 IX 1926 – 30 IX 1926
24. Stanisław Jurkiewicz 2 X 1926 – 27 VI 1928
25. Stanisław Jurkiewicz 27 VI 1928 – 13 IV 1929
26. Aleksander Prystor 14 IV 1929 – 29 XII 1929
27. Aleksander Prystor 29 XII 1929 – 17 III 1930
28. Aleksander Prystor 29 III 1930 – 23 VIII 1930
29. Aleksander Prystor 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
30. Stefan Hubicki 4 XII 1930 – 26 V 1931
31. Stefan Hubicki 27 V 1931 – 9 V 1933
32. Stefan Hubicki 10 V 1933 – 13 V 1934
33. Jerzy Paciorkowski 15 V 1934 – 28 III 1935
34. Jerzy Paciorkowski 28 III 1935 – 12 X 1935
35. Władysław Jaszczołt 13 X 1935 – 15 V 1936
36. Marian Zyndram-Kościałkowski 16 V 1936 – 30 IX 1939
[edytuj] Ministerstwo Robót Publicznych
1. Andrzej Kędzior 17 XI 1918 – 29 XII 1918
2. Józef Próchnik 29 XII 1918 – 16 I 1919
3. Józef Próchnik 16 I 1919 – 31 VII 1919
4. Tadeusz Jesionowski 31 VII 1919 – 9 XII 1919
5. Andrzej Kędzior 13 XII 1919 – 9 VI 1920
6. Gabriel Narutowicz 23 VI 1920 – 24 VII 1920
7. Gabriel Narutowicz 24 VII 1920 – 13 IX 1921
8. Gabriel Narutowicz 19 IX 1921 – 5 III 1922
9. Gabriel Narutowicz 10 III 1922 – 6 VI 1922
10. Władysław Ziemiński 28 VI 1922 – 31 VII 1922
11. Władysław Ziemiński 31 VII 1922 – 16 XII 1922
12. Jan Łopuszański 16 XII 1922 – 26 V 1923
13. Jan Łopuszański 28 V 1923 – 15 XII 1923
14. Mieczysław Rybczyński (kierownik)17 XII 1923 – 13 XI 1925
15. Jędrzej Moraczewski 20 XI 1925 – 7 II 1926
16. Mieczysław Rybczyński (kierownik) 7 II 1926 – 13 II 1926
17. Norbert Barlicki 13 II 1926 – 20 IV 1926
18. Mieczysław Rybczyński (kierownik) 20 IV 1926 – 5 V 1926
19. Mieczysław Rybczyński (kierownik) 10 V 1926 – 15 V 1926
20. Witold Broniewski 15 V 1926 – 8 VI 1926
21. Witold Broniewski 8 VI 1926 – 24 IX 1926
22. Witold Broniewski 27 IX 1926 – 30 IX 1926
23. Jędrzej Moraczewski 2 X 1926 – 27 VI 1928
24. Jędrzej Moraczewski 27 VI 1928 – 13 IV 1929
25. Jędrzej Moraczewski 14 IV 1929 – 29 XII 1929
26. Maksymilian Matakiewicz 29 XII 1929 – 17 III 1930
27. Maksymilian Matakiewicz 29 III 1930 – 23 VIII 1930
28. Maksymilian Matakiewicz 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
29. Mieczysław Norwid-Neugebauer 4 XII 1930 – 26 V 1931
30. Mieczysław Norwid-Neugebauer 27 V 1931 – 23 III 1932
31. Alfons Kühn (kierownik) 23 III 1932 – 17 VII 1932
[edytuj] Ministerstwo Aprowizacji
1. Antoni Minkiewicz 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Antoni Minkiewicz 16 I 1919 – 30 IX 1919
3. Oskar Sobański 30 IX 1919 – 5 XI 1919
4. Stanisław Śliwiński 5 XI 1919 – 9 XII 1919
5. Stanisław Śliwiński 13 XII 1919 – 9 VI 1920
6. Stanisław Śliwiński 23 VI 1920 – 24 VII 1920
7. Stanisław Śliwiński 24 VII 1920 – 12 I 1921
8. Bronisław Grodziski 12 I 1921 – 7 V 1921
9. Jan Michalski 2 VI 1921 – 11 VII 1921
10. Władysław Grzędzielski 11 VII 1921 – 13 IX 1921
11. Henryk Wyczółkowski (kierownik) 19 IX 1921 – 24 IX 1921
12. Stefan Stoiński 24 IX 1921 – 5 III 1922
[edytuj] Ministerstwo Zdrowia
1. Witold Chodźko (kierownik) 13 XII 1918 – 16 I 1919
2. Tomasz Janiszewski 16 I 1919 – 9 XII 1919
3. Witold Chodźko (kierownik) 13 XII 1919 – 9 VI 1920
4. Witold Chodźko 23 VI 1920 – 24 VII 1920
5. Witold Chodźko 24 VII 1920 – 13 IX 1921
6. Witold Chodźko 19 IX 1921 – 5 III 1922
7. Witold Chodźko 10 III 1922 – 6 VI 1922
8. Witold Chodźko 28 VI 1922 – 31 VII 1922
9. Witold Chodźko 31 VII 1922 – 16 XII 1922
10. Witold Chodźko 16 XII 1922 – 26 V 1923
11. Jerzy Bujalski (kierownik) 28 V 1923 – 15 XII 1923
[edytuj] Ministerstwo Kultury i Sztuki
1. Medard Downarowicz 17 XI 1918 – 16 I 1919
2. Zenon Przesmycki 16 I 1919-27 XI 1919
3. Jan Heurich (kierownik) 24 VII 1920 – 11 VII 1921
4. Maciej Rataj 11 VII 1921 – 13 IX 1921
5. Antoni Ponikowski 19 IX 1921 – 5 III 1922
[edytuj] Ministerstwo dla byłej dzielnicy Pruskiej
1. Władysław Seyda 16 I 1919 – 9 XII 1919
2. Władysław Seyda 13 XII 1919 – 9 VI 1920
3. Władysław Kucharski (kierownik) 23 VI 1920 – 24 VII 1920
4. Władysław Kucharski 24 VII 1920 – 17 VII 1921
5. Juliusz Trzciński 17 VII 1921 – 13 IX 1921
6. Juliusz Trzciński 19 IX 1921 – 22 X 1921
7. Józef Wybicki 22 X 1921 – 5 III 1922
8. Józef Wybicki 10 III 1922 – 29 IV 1922
[edytuj] Ministerstwo Reformy Rolnej
1. Stanisław Osiecki 24 VII 1923 – 15 XII 1923
2. Zdzisław Ludkiewicz 17 XII 1923 – 3 VII 1924
3. Stanisław Janicki (kierownik) 3 VII 1924 – 22 VII 1924
4. Wiesław Kopczyński 22 VII 1924 – 25 IV 1925
5. Józef Radwan (kierownik) 25 IV 1925 – 13 XI 1925
6. Józef Radwan 20 XI 1925 – 5 V 1926
7. Józef Radwan (kierownik) 10 V 1926 –15 V 1926
8. Józef Raczyński 15 V 1926 – 8 VI 1926
9. Witold Staniewicz 8 VI 1926 – 24 IX 1926
10. Witold Staniewicz 27 IX 1926 – 30 IX 1926
11. Witold Staniewicz 2 X 1926 – 27 VI 1928
12. Witold Staniewicz 27 VI 1928 – 13 IV 1929
13. Witold Staniewicz 14 IV 1929 – 29 XII 1929
14. Witold Staniewicz 29 XII 1929 – 17 III 1930
15. Witold Staniewicz 29 III 1930 – 23 VIII 1930
16. Witold Staniewicz 25 VIII 1930 – 4 XII 1930
17. Leon Kozłowski 4 XII 1930 – 26 V 1931
18. Leon Kozłowski 27 V 1931 – 23 III 1932
19. Seweryn Ludkiewicz 23 III 1932 – 17 VII 1932
[edytuj] Ministrowie bez teki
Wincenty Witos 17 XI 1918 – 29 XII 1918
Franciszek Wójcik 29 XII 1918 – 16 I 1919
Tomasz Nocznicki 17 XI 1918 – 16 I 1919
Marian Malinowski 17 XI 1918 – 16 I 1919